Ligonių kasa: pacientų skundai dėl galimų neteisėtų priemokų dažniausiai pagrįsti

Ligonių kasa: pacientų skundai dėl galimų neteisėtų priemokų dažniausiai pagrįsti

Pacientai asmens sveikatos priežiūros įstaigose neretai verčiami sumokėti už paslaugas, kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Tai paaiškėjo Vilniaus teritorinės ligonių kasos (Vilniaus TLK) specialistams pavasarį neplanuotai patikrinus 252 asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

Pacientų skundų dėl galimų neteisėtų priemokų asmens sveikatos priežiūros įstaigose sulaukiama nuolat - pernai Vilniaus TLK dėl galimai neteisėtų priemokų gavo 202 pacientų skundus, iš kurių 91 buvo pagrįstas.

Vilniaus TLK veiklos zonoje esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) 2011 m. gavo 103 skundus ar prašymus grąžinti pinigus už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas. 94 atvejais pinigai - iš viso 20 tūkst. 553,51 litai - buvo grąžinti.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, įtardami, kad sveikatos priežiūros įstaiga vertė neteisėtai mokėti, pernai pacientai visoje Lietuvoje 197 kartus raštu kreipėsi į šias įstaigas, prašydami sugrąžinti pinigus. Pagrįstais pripažinti 183 skundai, grąžintina suma sudarė 48 tūkst. litų.

Teritorinių ligonių kasų specialistai pagal gautus pacientų skundus dėl galimų neteisėtų priemokų pernai Lietuvoje atliko 258 patikrinimus - 127 skundai pripažinti pagrįstais, grąžintina dėl neteisėtų priemokų suma - 68 tūkst. litų.

Vilniaus TLK specialistai patikrino 252 įstaigas - 171 viešąją asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir 81 - privačią. Buvo tikrinamos įstaigos, sudariusios sutartis su Vilniaus TLK. Tikrinamų įstaigų vadovai privalėjo užpildyti klausimyną.

Nustatyta, kad mokamas paslaugas teikia 233 įstaigos, jose yra informacija apie teikiamas mokamas paslaugas. Paciento sutikimas gauti mokamas paslaugas dokumentuojamas 221 įstaigoje - čia atliekama teikiamų paslaugų apskaita. Dauguma įstaigų nurodė pinigų sumas, kurios buvo gautos 2011 m. už mokamas paslaugas.

Visgi kelios ASPĮ pažymėjo, kad už mokamas paslaugas gauta pinigų suma yra konfidenciali. Informaciją pateikusios Vilniaus TLK veiklos zonoje esančios ASPĮ už šias paslaugas pernai gavo beveik 51 mln. litų.

VLK duomenimis, 2011 m. už mokamas paslaugas visų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų gauta lėšų suma sudarė apie 139 mln. litų.

Iš Vilniaus TLK tikrintų įstaigų 19 ASPĮ nurodė, kad ima papildomus mokesčius už paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Dauguma šių įstaigų teikia dantų protezavimo paslaugas, ir kai kurie dėl šios paslaugos besikreipiantys pacientai pasirenka brangesnes medžiagas, todėl sumoka kainų skirtumą.

23 įstaigos turi pasitvirtinusios papildomų mokesčių mokėjimo tvarką. 59 įstaigos nurodė imančios mokesčius už medicininių dokumentų pildymą, dažnai - už paciento pageidavimą gauti medicininių dokumentų kopijas ar pamestus dokumentus, išrašus.

Dauguma pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų nurodė imančios mokestį už prisirašymą prie įstaigos vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Kai kuriose įstaigose paskirtas laikas mokamoms paslaugoms teikti, tačiau tikrinant nustatyta, kad dauguma asmens sveikatos priežiūros įstaigų papildomo laiko neskiria - už paslaugas sumokėję pacientai pas gydytojus patenka bendra eile.

10 ASPĮ nurodė už gydytojų paskirtus tyrimus imančios papildomą mokestį. Kai kur toks mokestis imamas tik už paciento pageidavimu paskirtus tyrimus.

Brangius tyrimus atliekančios įstaigos nurodė, kad papildomų mokėjimų už juos neima. Pagal Vilniaus TLK gautus pacientų skundus galima manyti, kad priemokos imamos, tačiau skundai nepasitvirtino - medicininiuose dokumentuose buvo pacientų sutikimas papildomai sumokėti už atliktą tyrimą. 24 įstaigos nurodė, kad patys pacientai pasirenka brangiau kainuojančius vaistus, medicinos pagalbos priemones, ir šį sutikimą patvirtina raštu.

Tikrinimų metu kai kuriose įstaigose nerasta informacijos apie paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Šios įstaigos nesilaikė Vilniaus TLK ir ASPĮ sutarties įsipareigojimo.

Įvertinus patikrinimų rezultatus, galima manyti, kad jie nevisai atspindi tikrąją situaciją asmens sveikatos priežiūros įstaigose dėl neteisėtų mokėjimų už paslaugas. Sulaukiama daug pacientų skundų telefonu dėl reikalavimų sumokėti priemokas, o ligoninėse - ir nusipirkti prieš operacijas vaistų, medicinos pagalbos priemonių, tačiau tik retas kuris iš jų išdrįsta kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą, kad pinigai būtų grąžinti. ASPĮ pateiktuose atsakymuose tokių duomenų nėra.

Kiekvienu atveju, kai sveikatos priežiūros įstaigoje už paslaugas prašoma primokėti, pacientas savo parašu turi patvirtinti, kad sutinka gauti šias paslaugas. Žinotina, kad pinigus už gydymo įstaigų suteiktas paslaugas asmuo turi sumokėti į įstaigos kasą ir gauti tai patvirtinantį kvitą. Jei ligonio sumokėta suma yra didesnė, negu jam priklauso mokėti už suteiktas paslaugas, skirtumas grąžinamas, įforminant tai kasos išlaidų orderiu, kuriame turi būti nurodyta gavėjo pavardė, paso numeris, adresas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder