Nerami saulė veikia sveikatą

Nerami saulė veikia sveikatą

Magnetinių audrų padarinius jaučia daugelis gyvūnų: žuvys susispiečia į krūvą ir ieško nuošalios vietelės pasislėpti (tai pastebima net akvariume), driežai išlenda iš urvelių ir neįprastomis pozomis tupi ant akmenų. Žmogus nesislepia ir nebėga iš namų, bet jaučiasi blogai: daugelis skundžiasi galvos svaigimu, dirglumu, skausmais širdies plote, išsivysto depresija, nemiga. Beje, tai vyksta ne su visais. Vienas iš rizikos veiksnių - amžius: kuo žmogus vyresnis, tuo labiau jis junta Saulės įtaką. Apie 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių yra jautrūs magnetinėms audroms, ypač moterys. Jaunų žmonių organizmus audros taip pat trikdo, bet jie dažnai to tiesiog nepastebi. Svarbu įsidėmėti: Saulės aktyvumas stiprėja artėjant lygiadieniams. Stipriausi žybsniai registruojami pavasarį ir žiemos pradžioje.

Kaip žmonės reaguoja į magnetinę audrą, nustato specialus prietaisas - kapiliaroskopas. Juo skenuojant kapiliarus matyti, kokiu greičiu teka kraujas. Pagal šį rodiklį sprendžiama apie sveikatos būklę. Pavyzdžiui, kosmonauto kraujas teka vidutiniškai 20 000 mikronų per sekundę greičiu, paprasto sveiko žmogaus - apie 750 mikronų. Per audrą šis jautrių žmonių rodiklis sumažėja maždaug perpus. Be to, eritrocitai sulimpa į gumulėlius, o dėl to gali susidaryti trombai. Taigi „kraujas stingsta gyslose“ ne tik iš siaubo, bet ir dėl Saulės. Ypač gerai tai junta sergantys išemine širdies liga. Maždaug kas dešimtas žmogus yra ypač jautrus - jo kapiliarinė kraujotaka sulėtėja prieš parą iki magnetosferos svyravimų. Sprogimas Saulėje ir organizmo sutrikimai vyksta beveik tuo pačiu metu.

Saulė Žemės gyventojus „spaudžia“ nevienodai: kuo arčiau šiaurės magnetinio poliaus, tuo stipresni geomagnetiniai svyravimai. Didesnis geomagnetinis aktyvumas didele dalimi lemia šiauriečių elgesį, jų charakterio ypatumus. Pavyzdžiui, nekalbumas ir lėtumas jiems yra įgimti. Užtat šiaurės platumų gyventojai fiziškai ištvermingesni: nuolatinės Saulės treniruotės didina jų atsparumą ligoms.

Magnetinio lauko pokyčiams jautrius žmones lengviau išmušti iš vėžių. Tačiau yra ir guodžiantis dėsningumas: visi gyvūnai, taip pat žmogus prisitaiko prie Saulės pliūpsnių padarinių; kai magnetinis trikdymas tęsiasi kelias dienas iš eilės, pradinė reakcija būna skausminga, o paskui savijauta normalizuojasi, grįžta į įprastas vėžes. Taigi svarbiausia - padėti organizmui susidoroti su pirmaisiais nemaloniais pojūčiais. Neverta sėdėti užsidarius namie - namo sienos nuo magnetinių trikdžių neišgelbės, o buvimas gryname ore būklę pagerins. Svarbus ir maistas: sunkiu organizmui metu geriau atsisakyti riebaus maisto, valgyti daugiau vaisių, daržovių ir jūrų gėrybių.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder