Pasaulinė limfomos žinomumo diena - ir Lietuvoje

Pasaulinė limfomos žinomumo diena - ir Lietuvoje

Visas pasaulis rugsėjo 15-ąją mini Pasaulinę limfomos dieną (World Lymphoma Awareness Day). Šiais metais jau penktą kartą Pasaulinė limfomos diena bus minima ir Lietuvoje.

Pažymint Pasaulinę limfomos dieną, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vieną iš dažniausių kraujo vėžio rūšių - limfomą, žmonės skatinami kuo daugiau sužinoti apie šią ligą, jos simptomus bei galimybę išgyti.

Limfoma – kraujo sistemos vėžys, kuris pirmiausia pažeidžia limfmazgius, bet vėliau gali išplisti į kalulų čiulpus, blužnį, plaučius ir kitus organus. Visos limfomos skirstomos į dvi grupes: Hodžkino ligą ir ne Hodžkino limfomas. Labai svarbus savalaikis ligos diagnozavimas, nes laiku nediagnozavus ar negydant agresyvia limfomos forma sergančiojo, jis gali mirti per kelias savaites ar mėnesius.

Kaip pripažįsta specialistai, vienas didžiausių pastarųjų metų pasiekimų ir onkohematologijos laimėjimų – imunoterapija, t.y. monoklononių antikūnų pritaikymas limfomos gydyti, kuris pavieniams pacientams Lietuvoje pirmą kartą buvo pradėta taikyti dar 1998 metais. Šiuo metu veiksmingiausias ir auksiniu standartu vadinamas rituksimabas yra prieinamas visiems pacientams, kuriems diagnozuojama dažniausiai paplitusi limfomos rūšis – difuzinė didelių B ląstelių limfoma.

"Galima drąsiai teigti, kad rituksimabas sukėlė revoliuciją ne Hodžkino limfomos gydyme. Dabar imunochemoterapija yra standartinis gydymas, kuris, kai kurių limfomų atvejais, leidžia visiškai išgydyti pacientus", - pažymi Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius dr. Laimonas Griškevičius.

Geros naujienos pasiekė ir lėtine limfoleukemija (LLL) sergančius pacientus. Šiais metais Europos Komisija, pritarus Europos vaistų agentūrai (EMEA), išdavė leidimą skirti vaistą rituksimabą ligoniams, sergantiems lėtine limfoleukemija. Lėtinė limfoleukemija - lėtai progresuojanti, tačiau neišgydoma liga, todėl šios ligos gydymo tikslas – ligos kontrolė.

Svarbiausia palengvinti simptomus ir pratęsti visavertį ligonio gyvenimą. Naujausi klinikinių tyrimų rezultatai įrodo, kad rituksimabo taikymas LLL sergantiems pacientams suteikia žymiai kokybiškesnį gydymą bei 10 mėnesių ilgesnį laiką be ligos progresavimo net ir sunkiems, pakartotinai gydomiems pacientams, o gydant pirmą kartą – 44 proc. sumažina mirties ar ligos progresavimo tikimybę.

ve.lt inf.

Sidebar placeholder