Po unikalių operacijų - ryškesnis pasaulis

Po unikalių operacijų - ryškesnis pasaulis

Galimybės


"Kalėdos šiemet kaip niekad buvo ramios, "naminės". Bet neilgai trukus pradėsim gyventi", - džiaugėsi klaipėdiečiai Eglė ir Rolandas Bražinskai, tik prieš porą savaičių išvydę visas pasaulio spalvas.




Rolandas pasakoja, kad dabar daiktai atrodo didesni, o galimybė maudytis, nardyti ir sportuoti kelia entuziazmą. Eglei nuostabu, kad pasaulis pasirodė esąs toks ryškus ir spalvotas... Ir nesvarbu, kad atsibudus ryte rankos nesąmoningai tiesias prie staliuko, kur anksčiau gulėdavo akiniai. Dabar jų nebereikia.


Bražinskų pora kartu su kauniete moterim buvo pirmieji Lietuvoje, kuriems gruodžio 14-16 dienomis Akių ligų klinikoje Vilniuje ambulatoriškai buvo atliktos pas mus dar naujos refrakcinės intraokulinės korekcijos operacijos.


Šios operacijos gydo trumparegystę ir toliaregystę. Refrakcinės ydos koreguojamos ne akiniais ar kontaktiniais lęšiais, bet implantuojant lęšius į priekinę akies kamerą. Operacijų metu koreguojamas ir astigmatizmas.


Ieškojo alternatyvų


Eglė ir Rolandas - iš prigimties trumparegiai. Deja, regėjimas palaipsniui prastėjo. Pastaruoju metu pora nešiojo daugiau nei -10 dioptrijų akinius. Rolandas kentėjo ir nuo astigmatizmo.


"Nei sportuot, nei nardyti negalėjom. Kai poilsiaujant prie jūros eidavau maudytis, krante palikdavau dviejų spalvų skėčius, kaip orientyrą, pagal kurį grįždavau atgal. O, būdavo, eini apgraibom, gerai, kad prie svetimos moters neatsisėdi", - apie buvusį kasdienį diskomfortą vaizdžiai pasakojo Rolandas.


Daugybė problemų ir nepatogumų, pažįstamų tik jų likimo draugams, vertė domėtis visomis regėjimo korekcijos naujovėmis.


Bandė naudoti lęšius, bet akys prie jų nepriprato, nebuvo ir patogu. Eksimerinio lazerio operacijos atsisakė sužinoję apie galimas nepageidaujamas pasekmes senatvėje, jei tektų operuoti kataraktą, - ši technologija jiems netiko, kadangi trumparegystė buvo pasiekusi itin aukštą laipsnį.


Pradėję domėtis alternatyviais regėjimo korekcijos būdais, sužinojo, jog Europoje apie 15 metų jau atliekamos intraokulinės operacijos.


"Susiradom gydytoją Liliją Socevičienę. Nuvažiavom konsultuotis, išsityrėm. Taip jau sutapo, kad gydytoja, įgijusi reikiamą kvalifikaciją šioms operacijoms atlikti, pasiūlė mums būti pirmiems Lietuvoje", - pasakojo sutuoktiniai.


Sprendimas nebuvo priimtas lengvabūdiškai - pasak Rolando, jo įgimtas skepticizmas vertė viską daugelį kartų apsvarstyti, įsigilinti, kad įsitikintų, jog vėliau neteks gailėtis.


Eglės ir Rolando nerimą išsklaidė pasitikėjimas patyrusia gydytoja ir duomenys, jog vien Šveicarijoje šiuo būdu regėjimas koreguotas 300 tūkstančių žmonių.


Sustiprino šeimą


"Nenorėjom, kad vienas pasidarytų, o kitas lauktų... Be to, abiem - drąsiau", - savo pasiryžimą operuotis kartu su žmona motyvavo Rolandas.


"Ir kad nebūtų kelio atgal, kad kartais, vienam išsioperavus, dėl kokių nepatogumų kitas nepersigalvotų", - priduria Eglė. Ir abu sutinka, kad šis sprendimas buvo it išbandymas, tik sustiprinęs šeimą.


Visiems trims drąsuoliams pirmoji vienos akies operacija atlikta gruodžio 14, o po dviejų dienų operuota kita akis.


Lengviau jas ištvėrė Eglė, Rolando organizmas smarkiau priešinosi. Tad jam operacija, kurios metu taikyta vietinė nejautra, užtruko pusantros valandos, Eglei - valandą.


Kol kas dar akys jautrios, kiek ašaroja ir peršti, tad tenka nešioti kiek patamsintus akinius. Bet kasdien pora jaučiasi vis geriau.


"Niekad gyvenime nesu taip gerai matęs, - džiaugiasi Rolandas. - O ir žmonės stebisi, klausia, kas atsitiko, - juk 30 metų buvo pripratę matyti mane su akiniais."


Kol kas, du mėnesius po operacijos, kai kurių dalykų teks atsisakyti. "O po to galėsim viską - pertis pirtyje, nardyti, čiuožti vandens slidėmis", - vardija Rolandas būsimus malonumus.


"Akiniai akyje"


"Liaudiškai tariant, tai akiniai akyje, nes lęšiai implantuoti į akį", - operacijos esmę pakomentavo iš uostamiesčio kilusi gydytoja L. Socevičienė, beje, pirmuosius savo, kaip gydytojos oftalmologės, žingsnius žengusi Klaipėdos ligoninės Akių ligų skyriuje ir čia pradirbusi 10 metų - iki 1983-iųjų.


Pirmosios refrakcinės intraokulinės korekcijos operacijos Europoje atliktos prieš 15 metų. Per šį laikotarpį daugeliu medicininių tyrimų patvirtinta, jog šių operacijų rezultatai puikūs ir ilgalaikiai, jos netraumuoja akių. Operacijomis gali būti gydoma įvairaus stiprumo trumparegystė bei toliaregystė, kadangi intraokuliniai lęšiai gaminami nuo 2 iki 25 dioptrijų.


Gydytoja L. Socevičienė sakė, jog šias operacijas galima atlikti visiems trumparegiams ir toliaregiams, išskyrus tuos atvejus, kai tai negalima dėl tam tikros akių anatomijos - tai paaiškėja atlikus tyrimus.


"Šiuo metu Europoje tai pats geriausias gydymo metodas, geresnis už eksimerinį lazerį. Tik tiek, kad tai yra intervencija į akį, padaromas 5 - 6 mm pjūvis, galimos pooperacinės komplikacijos - uždegimai, užkraujavimai. Bet jei darai labai atsargiai - to nebūna", - pasakojo L. Socevičienė.


Genovaitė PRIVEDIENĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sidebar placeholder