Visi tėvai ir globėjai, auginantys mokyklinio amžiaus vaikus, privalo kartą per metus profilaktiškai patikrinti jų sveikatą, gauti sveikatos pažymėjimus. Vaikų sveikatos pažymėjimus į švietimo įstaigas pristatyti reikia vėliausiai iki rugsėjo 15 d.
Specialistai pataria atvesti vaiką pas savo šeimos gydytoją prieš tai patikrinus vaiko dantų būklę.
Šeimos gydytojas įvertins vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, moksleivis siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Tai gali užtrukti kelias savaites ar ilgiau, todėl rekomenduotina neatidėlioti iki paskutinės dienos vaikų sveikatos patikrinimo.
Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas yra finansuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, nekainuoja ir Vaiko sveikatos pažyma. Svarbu atminti, kad vaikas pas šeimos gydytoją turi būti lydimas bent vieno iš tėvų arba globėjų. Be jų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.
Jeigu mokyklinio amžiaus vaikui šiemet buvo atliktas sveikatos patikrinimas ir pažyma pristatyta į mokyklą, o naujų sveikatos sutrikimų neatsirado, pakartotinai profilaktiškai tikrintis nereikia. Išduotas vaikų sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus.
Profilaktiniai skiepai
Vaikai skiepijami valstybės finansuojamomis vakcinomis nuo dešimties užkrečiamųjų ligų (tuberkuliozės, virusinio hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito (kiaulytės), raudonukės, bakterijos Haemophilus influenzae B tipo sukeltos infekcijos) pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jame nurodyta, kuriame amžiuje geriausia skiepyti, kad organizme laiku susiformuotų imunitetas.
Būsimi pirmokai skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, jiems atliekamas tuberkulino mėginys, padedantis nustatyti užsikrėtimą tuberkuliozės mikrobakterijomis. Ypač svarbu pasirūpinti, kad 6-7 metų vaikai būtų paskiepyti nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito (kiaulytės). Šiuo metu dideli tymų protrūkiai jau užregistruoti Europos regione, o didėjant gyventojų migracijai ir turizmui, didėja tymų viruso įvežimo į Lietuvą rizika. Vakcina nuo tymų dar skiepijami ir 12-os metų vaikai.
Svarbu būsimus pirmokus paskiepyti ir nuo kokliušo, nes tarp vyresnių vaikų taip pat daugėja susirgimų šia liga.
15-16 metų paaugliai pakartotinai skiepijami nuo difterijos ir stabligės, nes imunitetas šioms ligoms trunka dešimt metų, todėl, norint užtikrinti patikimą apsaugą, kas dešimtmetį reikėtų pakartoti šį skiepijimą.
Parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos inf.
Rašyti komentarą