Akių ligų, susijusių su žmogaus senėjimu, sąrašas netrumpas. Šiame straipsnyje paminėsime dažniausius ir aktualiausius susirgimus.
Amžinė makulos degeneracija – arba kitaip, geltonosios dėmės degeneracija. Tai – tinklainėje esančių ląstelių atsakingų už centrinį, ryškų matymą (ypač reikalingą vairuojant ar skaitant) nykimas. Ši liga kelia daug nerimo ir susirūpinimo gydytojams, kadangi yra dažna regėjimo susilpnėjimo, o neretai ir aklumo priežastis. Ji ypač aktuali žmonėms virš 55 metų. Šioje amžiaus grupėje ligos pasireiškimo dažnis žymiai išauga. Ligos atsiradimui didelės reikšmės turi ne tik amžius, bet ir paveldimumas, cukrinis diabetas, traumos, ilgalaikis saulės spindulių poveikis į akis, padidėjęs kraujo spaudimas, rūkymas, nutukimas.
Pagrindiniai simptomai, įspėjantys apie ligos pradžią yra: matymo ryškumo sumažėjimas, vaizdo iškraipymas, juodų dėmių centriniame regėjimo lauke atsiradimas, darosi vis sunkiau perskaityti tekstą dėl jo iškraipymo. Būdingesnis palaipsnis regos silpnėjimas, tačiau pasitaiko atvejų, kai pokyčiai įvyksta labai staigiai. Žmonės dažnai nesuskumba laiku kreiptis pagalbos į medikus ir tai apsunkina gydymo galimybes. Ankstyvi makulinės degeneracijos pokyčiai gali būti koreguojami lazeriu, vėlyvų operacijos sėkmė – daug mažesnė.
Išvengti šios ligos padeda profilaktikos principų laikymasis:
Nerūkyti.
Periodiškai tikrinti regėjimą. Ypač vyresniame amžiuje.
Koreguoti mitybą. Vartoti produktus turinčių antioksidacinių savybių vitaminų C ir E, seleno. Vaisiai ir daržovės turintys šių naudingų medžiagų: morkos, kiviai, moliūgas, špinatai, brokoliai, agurkai, kopūstas.
Vartoti papildus akims turinčius šias medžiagas: vitaminas C, E, liuteinas, cinkas, omega-3, antioksidantai, mėlynių ekstraktas. Įrodyta, kad šių medžiagų vartojimas lėtina regos silpnėjimo procesą.
Atsikratyti antsvorio.
Rašyti komentarą