Senjorams reikia dažniau tikrinti regėjimą

Senjorams reikia dažniau tikrinti regėjimą

Praėjusį savaitgalį Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, pirmadienį Vilniuje, o antradienį Kaune Lietuvos akių gydytojų draugijos iniciatyva oftalmologai nemokamai tikrina, ar jūsų akyse nėra geltonosios dėmės degeneracijos požymių. Ši liga yra dažniausia vyresnių žmonių aklumo priežastis.

Amžinės geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) yra grėsminga liga, todėl akių gydytojų draugija didžiuosiuose miestuose regėjimo patikras atliko nemokamai. Oftalmologai specialia akių dugno kamera tirs akis ir suteiks daugiau informacijos apie šią ligą.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų gydytoja oftalmologė dr. Jūratė Balčiūnienė teigia, kad mūsų šalyje toli pažengusia AGDD forma serga apie 13 tūkstančių gyventojų. Kasmet ši regėjimui grėsminga liga užklumpa apie 850-1600 naujų žmonių.

Didžiausia problema yra tai, kad vyresni žmonės, pajutę šios ligos simptomus, bėdą suverčia senatvei ir neina pasitikrinti, nors reikėtų kuo greičiau skubėti pas specialistus.

Susirgęs AGDD, žmogus pastebi, kad mato iškraipytą centrinį vaizdą, o prieš akis atsiradusi tamsi dėmė. Darosi sunku skaityti, raidės "šokinėja", sunkiau įžiūrėti spalvas. Toks žmogus sunkiau orientuojasi tamsoje, bet nieko nežinodamas apie AGDD nusprendžia, kad tai dėl amžiaus. Vėliau pasidaro sunku atskirti veidus, naudotis telefonu, įžiūrėti laikrodžio rodykles. Pasidaro sunku apsipirkti parduotuvėje, tvarkytis namuose. Blogai matydamas prieš save esančius daiktus, ligonis už jų kliūva, galimi kaulų lūžiai. Netekę regėjimo, žmonės praranda gyvenimo džiaugsmą, juos apima depresija.

Šia liga dažniausiai suserga vyresni nei 50 metų žmonės. Statistikos duomenimis, moterys serga šiek tiek dažniau nei vyrai, baltaodžiai dažniau už kitų rasių atstovus.

AGDD dažniau užklumpa žalingų įpročių turinčius žmones. Netaisyklinga mityba, rūkymas, antsvoris, žalingas saulės ar ultravioletinių spindulių poveikis yra rizikos veiksniai susirgti AGDD.

"Norint išvengti šios ligos, svarbiausia mesti rūkyti, sureguliuoti mitybą. Reikia valgyti daugiau daržovių, žuvies, mažiau - riebalų ir saldžių patiekalų. Labai svarbu pasistengti, kad organizmas gautų ligos progresavimą stabdančių medžiagų - liuteino, zeaksantino, vitaminų E ir C, kurie stiprina tinklainę", - pataria oftalmologė.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder