Specialistai pataria saugotis Sosnovskio barščių

Specialistai pataria saugotis Sosnovskio barščių

Klaipėdos miesto savivaldybė informuoja apie būtinybę saugotis nuo Sosnovskio barščių. Juos galima aptikti neprižiūrimuose sklypuose, pakelėse, paupiuose. Šio žolinio augalo žiedynai yra skėčio formos, panašūs į krapų, nepražydę būna gelsvai žalios, o žydintys – baltos spalvos. Lapai yra trilapiškai plunksniški.

Esant palankioms sąlygoms augalai gali išaugti iki iki 3-5 m aukščio, stiebo skersmuo ties pamatu siekti iki 12 cm, o žiedynas – iki 0,5 m. Sosnovskio barščio visos dalys – ir kotas, ir lapai, ir žiedai – yra nuodingi. Prie jų prisilietus gresia įvairaus laipsnio nudegimas. Nudegimas pasireiškia tuo, kad ant odos atsiranda paraudimai arba labai didelės, vandeningos pūslės. Plyšusios pūslės virsta ilgai negyjančiomis žaizdomis, ypač tai būdinga saulėtomis dienomis, kai yra aktyvesnis kenksmingos medžiagos – furanokumarino – išsiskyrimas į orą. Pūslės šlapiuoja, nudegintą vietą nepakeliamai skauda. Gydymas gali tęstis iki mėnesio, o nudegimų vietose gali iki dešimties metų likti dėmės.

Patekus augalo sultims į akis, galima netgi apakti. Augalą ragaujant gali būti nudeginta gleivinė. Norint apsisaugoti nuo Sosnovskio barščių, pirmiausia būtina vengti su jais tiesioginio kontakto. Jei tenka dirbti Sosnovskio barščių prižėlusioje teritorijoje, visos kūno dalys privalo būti apsaugotos po drabužiais, pirštinėmis, akiniais. Geriausiai tinka vandens nepraleidžiantys sintetiniai drabužiai. Visada būtina mūvėti pirštines ir dėvėti apsauginius akinius pjaunant, šienaujant ar kapojant augalus. Jeigu šienaujama mechanizuotai smulkinant augalų dalis (įvairių tipų žoliapjovėmis), reikalingas respiratorius, apsaugantis kvėpavimo takus nuo susidarančių aerozolių. Baigus darbą, reikia saugotis, kad plika oda neprisiliestų prie augalų sultimis aptiškusių drabužių, įrankių, mechanizmų.

Patekus augalo sultims ant odos. Nedelsiant odą nuplauti vandeniu su muilu. Ne mažiau kaip 48 valandas tą odos plotą saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių poveikio. Pajutus odos reakcijos požymius (niežulį, skausmą), būtina kreiptis į gydytoją. Steroidų turintys preparatai, jeigu oda tepama vos prasidėjus reakcijai, gerokai sumažina nudegimo laipsnį. Užgijus pažeistoms vietoms, jas ne mažiau kaip mėnesį būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip galima išvengti pigmentinių dėmių susidarymo.

Patekus augalo sultims į akis. Būtina nedelsiant akis plauti švariu tekančiu vandeniu, paskui užsidėti tamsius akinius ir kreiptis į akių gydytoją. Laiku nesikreipus pagalbos, gali kilti įvairių komplikacijų.

Žinant Sosnovskio barščio kenksmingumą, savivaldybė prašo žemės savininkų, suinteresuotų žinybų ir gyventojų visais galimais būdais naikinti šį augalą, siekiant užkirsti kelią jo plitimui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder