Vos pastebimas skrandžio skausmas gali būti lemtingas

Vos pastebimas skrandžio skausmas gali būti lemtingas

Jei nūdienos paauglio paprašytume sudaryti savo mėgstamiausių patiekalų sąrašą, jo viršuje, be jokios abejonės, atsirastų picos, mėsainiai, dešrainiai, bulvių traškučiai, „Coca-cola“ ir kiti gazuoti ar energiniai gėrimai, šokoladas, bandelės, saldumynai, - trumpiau tariant, visa tai, kas turi daugybę kalorijų, bet augančiam organizmui neatneša nieko, išskyrus virškinimo ir rimtesnes sveikatos bėdas.

Pastaruoju metu įvairiose šalyse atlikti tyrimai parodė, kad sergančiųjų virškinimo organų ligomis sparčiai daugėja visame pasaulyje. Vaikų virškinimo organų patologija yra antroji dažniausia po kvėpavimo sistemos ligų, o tarp suaugusiųjų ligų, įvairių autorių duomenimis, užima antrą ar trečią vietą.

„Dauguma tėvų tvirtina, kad jų atžalos - labai išrankios maistui. Didžiausia problema ta, kad vaikai ar paaugliai atsisako pusryčių, maitinasi nereguliariai ir valgo ne visavertį maistą, o rafinuotus, kitaip tariant, išgrynintus, koncentruotus, iš anksto paruoštus, konservuotus ar šaldytus produktus: įvairius pusfabrikačius, sumuštinius, picas, gaminius iš aukščiausios rūšies miltų (batonus, bandeles, kitokius kepinius). Vietoj sulčių ar arbatų jaunoji karta mieliau renkasi gazuotus ir tonizuojamuosius gėrimus. Tuo tarpu natūralūs bei sveiki produktai - daržovės, vaisiai, grūdinės kultūros - vaikų yra apibūdinami kaip neskanūs. Bręstančios mergaitės apskritai pradeda laikytis įvairiausių dietų, skaičiuoja kiekvieną kąsnį, nes jis neva atitolina nuo išsvajotų manekeniškų kūno formų“, - pasakoja gydytoja gastroenterologė Jūratė Venterienė.

Anot medikės, pasikonsultuoti daugiausia ateina moterys. Joms rūpi ne tik jų sveikatos būklė, moterys bando surasti atsakymų ir į artimiesiems ramybės neduodančius klausimus, ypač daug teiraujamasi patarimų, susijusių su vaikų virškinimu, mityba. „Jei vaikai ir paaugliai maitinasi chaotiškai ir neteisingai, įvairios virškinamojo trakto bėdos - neišvengiamos. Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad vitaminų, maistinių skaidulų, mikroelementų stoka silpnina imuninę sistemą, trikdo vystymąsi“, - sako J.Venterienė. Jos teigimu, kartais vos pastebimi skrandžio skausmai, pablogėjęs virškinimas gali reikšti sunkias ligas, dėl kurių vertėtų susirūpinti kuo anksčiau.

Dažniausiai pasitaikančios virškinamojo trakto ligos


Opaligė.
Iki XX a. opaligė buvo gana reta liga, tačiau šiuo metu ji labai paplitusi. Pagrindinės šios lėtinės ir pasikartojančios ligos priežastys: „Helicobacter pylori“ infekcija, tam tikrų medikamentų vartojimas, ypač aspirino ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Būdingi klinikiniai simptomai: pykinimas, vėmimas, rėmens graužimas, skausmas viršutinėje pilvo dalyje, pilvo skausmas nevalgius, naktį. Opaligė vystosi padidėjus skrandžio sekreto rūgštingumui, jis ypač pakyla pervargus, patyrus stresą. Pastebima, kad opalige linkę sirgti karjeros siekiantys žmonės, ji būdingesnė rūkantiesiems. Ištirta, kad šią ligą gali sukelti ir tam tikri maisto produktai: kava, arbata, alkoholiniai gėrimai.

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL).
Tai - dar viena sparčiai plintanti liga. Ja sergant rūgštus skrandžio turinys iš skrandžio pakyla į stemplę, jaučiamas skausmas už krūtinkaulio. Pavienius rėmens graužimo epizodus patiria praktiškai visi, tačiau ligos atveju jie vargina nuolatos, net kasdien, o skausmas gali trukti net iki poros valandų. Deginimas sustiprėja pavalgius, pasilenkus, gulint, tačiau neintensyvėja fizinio krūvio metu. Veiksniai, galintys išprovokuoti gastroezofaginio refliukso pasireiškimą:

• tam tikras maistas: kava, šokoladas, aštrus, riebus, keptas maistas, česnakai, svogūnai, pomidorų padažas, mėtos, apelsinai, obuoliai, viskis, vynas;

• gausus valgymas;

• pogulis tuoj po valgio;

• vaistai (alfa-adrenerginiai antagonistai, kalcio kanalo blokatoriai, teofilinas, beta-adrenerginiai agonistai, anticholinerginiai preparatai, tricikliniai antidepresantai, diazepamas, aspirinas ir NVNU, tetraciklinai, kalio chlorido tabletės);

• tam tikros medicininės būklės: diafragminė išvarža, diabetas, nėštumas, nutukimas, „Zollinger-Ellison“ sindromas.

GERL - tai lėtinė linkusi recidyvuoti liga, dažnai reikalaujanti ilgalaikio gydymo.

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS). Tai pilvo skausmas arba diskomfortas, susijęs su tuštinimusi, sutrikusio tuštinimosi požymiais. Maždaug 10-20 proc. visų žmonių vargina DŽS. Moterys šia liga serga 2 kartus dažniau. Nėra nustatoma organinė simptomų priežastis. Didelę reikšmę turi persirgtos žarnų ligos, infekcijos, psichiniai ir socialiniai veiksniai, stresas, antibiotikų vartojimas, neracionali mityba.

Vidurių užkietėjimas. Apibrėžiamas kaip nuolatinis sunkumas tuštinantis, tuštinimosi ne iki galo jausmas, retas tuštinimasis. Skirtingų šaltinių duomenimis, ši problema vargina net iki 20 proc. žmonių. Tarp priežasčių, sukeliančių vidurių užkietėjimą, dar vadinamą obstipacija, įvardijama: kitų sistemų ligos, netaisyklinga mityba (mažai skaidulinių medžiagų, mažai skysčių), mažas fizinis aktyvumas, psichologiniai veiksniai, neteisingi tuštinimosi įpročiai (nuolatinis tuštinimosi poreikio slopinimas, kai tam „netinkamas laikas“, neužtenka laiko tuštinimuisi).

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder