Sustabdyti kraujavimą ir išplauti žaizdą
Gydytojas traumatologas V. Rimkus sako, kad pirma užduotis – sustabdyti kraujavimą, ypač jei kraujuojama gausiai, iš arterijos.
„Kraujuojančią žaizdą reikia uždengti steriliu tvarsčiu, jeigu jo neturite, – bet kokiu švariu medžiagos gniužulu. Žaizdos neliečiant pirštais ją spausti iš viršaus 10-15 minučių tol, kol nustos kraujuoti, – pataria medikas. – Per šį laiką sužalotos smulkios kraujagyslės užsikemša trombu ir kraujavimas nurimsta.“
Po to, kai sustabdytas kraujavimas, žaizdą reikėtų išplauti. Plovimo metu iš žaizdos pašalinami svetimkūniai (smėlis, žemės, stiklai), taip žaizda apsaugoma nuo supūliavimo. Stambūs svetimkūniai iš žaizdos pašalinami nelaimės vietoje, smulkiuosius svetimkūnius, o ypač įstrigusius, patikėkite medikams. Praktika rodo, jog savigydos dažnai būna nesėkmingos.
„Jeigu žmogus, tarkime, susižeidė ranką pjaudamas žolę žoliapjove, itin sunku iš žaizdos pašalinti smulkiai sutrupintus žolės gabalėlius. Ne visi svetimkūniai gali būti matomi plika akimi“, – sako gydytojas.
Organizmas pats atsirenka
Anksčiau itin populiarūs pirmosios pagalbos vaistai – vandenilio peroksidas, jodas, briliantinė žaluma ir panašios – praeitis, nes nuodija ne tik bakterijas, bet ir ląsteles, bandančias atkurti sužalotus audinius. Valant žaizdas spiritu ar jodu organizmas siunčia signalus, į kuriuos vertėtų įsiklausyti: jeigu skauda, peršti, vadinasi, naudojamos priemonės netinkamos. Plaunant žaizdas vandeniu, minėtų nemalonių jutimų nebūna.
V. Rimkus akcentuoja, kad dezinfekuoti reikia ne pačias žaizdas, o jų kraštus. Tam geriausia tinka antiseptikai.
Kokį tvarstį rinktis?
Skatinant gijimą labai svarbu palaikyti tinkamą žaizdos drėgmę ir apsaugoti ją nuo išorės veiksnių. Jeigu ant žaizdos neuždėsime tvarsčio, ji lips prie patalynės ar drabužių, užsiterš dulkėmis. Gali išsivystyti ir pavojingų komplikacijų.
„Laikyti atvirą žaizdą nepatartina, tik renkantis tvarstį reikia atsižvelgti į žaizdos pobūdį, – pasakoja gydytojas. – Pavyzdžiui, lėtinių sekretuojančių žaizdų priežiūrai geriausiai tinka hidrokoloidiniai tvarsčiai. Tinkamai parinkti tvarsčiai gali būti paliekami ant žaizdų ilgesnį laiką nei marlės, todėl žaizdas perrišti gydant hidrokoloidiniais tvarsčiais galima šiek tiek rečiau“.
Parenkant hidrokoloidinį tvarstį geriausia, kad žaizdos būklę įvertintų medikas.
Ne mažiau svarbu pasirinkti tinkamo dydžio tvarstį, kad jis uždengtų ne tik žaizdą, bet ir 2,5 – 3 cm sveikos aplinkinės odos. Jei parinksite per mažą tvarstį, jis gerai neprilips, greitai ims pratekėti.
Nudegimai – labai skausmingi
Viena iš dažniausiai paplitusių traumų – plaštakų nudegimas.
„Žaizdos jokiu būdu netepkite aliejumi, kiaušinio baltymu, kefyru ar kitais maisto produktais, kurie skirti valgyti, o ne žaizdoms gydyti, – sako traumatologas. – Teikiant pirmąją pagalbą svarbiausia nudegimo vietą vėsinti kambario temperatūros vandeniu, nes pernelyg šaltas vanduo gali sukelti nušalimą, o bet koks aliejus – tik dar labiau pagilins nudegimą“.
I-II laipsnio nudegimai sugyja savaime, o III laipsnio nudegimai gydomi chirurginiu būdu šalinant negyvus audinius bei persodinant odą, po kurios seka ilgas reabilitacijos kursas.
Komplikacijos
Netinkama priežiūra graso komplikacijomis. Dėl netinkamos žaizdos ar traumos priežiūros gali atsirasti užkrėtimas, arba sepsis. Infekcija patenka į sisteminę kraujotaką. Neretai sepsis būna labai sunkus, gali ištikti sepsinis šokas. Tuo metu sutrinka kraujotaka, krenta kraujo spaudimas, dėl to išsivysto inkstų nepakankamumas, pritemsta sąmonė, todėl norint tinkamai suteikti pirmąją pagalbą, reikėtų turėti sukomplektuotą vaistinėlę ar pirmosios pagalbos priemonių rinkinį, kuriame turėtų būti: įvairaus dydžio bintų, pleistro, marlės servetėlių, žaizdoms skirta dezinfekavimo priemonė.
Parengta pagal "Šiaulių kraštą"
Rašyti komentarą