Bendrabučių dilema: naujų nėra, į senus studentai netilps

Bendrabučių dilema: naujų nėra, į senus studentai netilps

Tiek esami, tiek būsimi Klaipėdos universiteto (KU) studentai jau žvalgosi, kur galės įsikurti ateinančiais mokslo metais. Ir jų žvilgsniai nerimastingi - pernai vienas bendrabutis buvo uždarytas, kituose rugsėjį trūks vietų, o naujų pastatų statybai universitetas neturi pinigų.

Kur gyventi? Ar nuomotis butą? O gal bandyti gauti vietą bendrabutyje? Iki rugsėjo 1-osios likus kiek daugiau nei mėnesiui būsimi ir esami KU studentai jau svarsto įvairias galimybes, ieško patrauklių butų ir kambarių nuomos pasiūlymų. Tiesa, spaudoje ne kartą pasirodžius pranešimams apie galimą nuomos kainų kilimą, daugelis atsigręžia į universiteto siūlomus bendrabučius, kurių kaina mėnesiui svyruoja nuo 110 iki 200 litų, priklausomai nuo kambario gyventojų skaičiaus bei bendrabučio vietos.

Pernai birželį paskelbus apie Taikos prospekte buvusio KU bendrabučio uždarymą dėl sanitarinių sąlygų neatitikimo, patogioje vietoje miesto centre gyvenę studentai perkelti į naujai išnuomotas patalpas Karklų gatvėje. Tuomet studentai skundėsi nesulaukę pakankamai informacijos, o šiemet daugelis domisi naujausiais KU planais statyti naują bendrabučių kompleksą universiteto miestelyje.

PAGUODA. Universtiteto vadovybė džiaugiasi tik tuo, kad vietoje uždaryto bendrabučio Taikos prospekte nuomojamas kitas - Karklų gatvėje. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Deja, gerų naujienų sulaukti nepavyks - KU stokoja statyboms būtinų lėšų, tad studentams šiuo metu siūloma gyventi bendrabučiuose Statybininkų prospekte, Malūnininkų bei Karklų gatvėse. Tiesa, net užpildžius prašymą gauti kambarį viename iš trijų bendrabučių, būsto gali tekti ieškotis kitur.

Rugsėjį vietų trūks

Susisiekus su KU bendrabučio Malūnininkų gatvėje administratore Zita Mackevičiene pavyko sužinoti, kokios sąlygos laukia šiemet mokslus eiti pradėsiančio akademinio jaunimo.

"Rugsėjį, kaip visuomet, pas mus gyvena 365 studentai, o paskui prasideda "migracija": kas nusprendžia nuomotis butus, kas iškrenta. Ir taip - kasmet. Šiemet tikrai laukiame studentų pagausėjimo, nes pastaruoju metu pasipylė kalbos, kad sunku išsinuomoti gerą butą už normalią kainą. Iš tiesų bijau, kad vietų pristigs, bent jau rugsėjį tai tikrai, o nuo antro pusmečio nemažai kambarių būna tušti", - sakė administratorė.

Taigi vietų stygius mokslo metų pradžioje - tikėtina situacija, kurią galbūt kiek pataisys naujai išnuomotas buvęs LCC universiteto bendrabutis Karklų gatvėje. To itin prireikė po bendrabučio Taikos prospekte uždarymo.

Atnaujinimai - abejotinos vertės

Ar studentai dažnai skundžiasi kambarių būkle ir patogumais? Z. Mackevičienė pusiau juokais, pusiau rimtai sako, kad studentai turbūt skųsis net tuomet, kai universitetas pastatys naujus bendrabučius.

"Aišku, mūsų pastatas vienas iš seniausių, tad tų defektų labai daug, tačiau šiuo metu kiekviename aukšte įrengiami nauji dušai. Kasmet kažkas sutvarkoma, padažoma, atnaujinama - pavyzdžiui, pernai virtuvėje sudėti plastikiniai langai", - teigė administratorė.

Pasak jos, tokie smulkūs kosmetiniai atnaujinimai visuose KU bendrabučiuose atliekami kiekvieną vasarą - tai atsilupę tapetai užklijuojami, tai nelygios grindys sutvarkomos. Didesniems darbams universiteto vadovybė lėšų dažniausiai neranda, tad dėmesys atkreipiamas tik į labiausiai akis badančias bendrabučių problemas.

"Visiems smulkiems pataisymams išleidžiami dideli pinigai, man atrodo, panaudojami netikslingai - juk vis tiek planuose jau yra naujo bendrabučio statybos, kuris universitetui ir patiems studentams labai reikalingas", - mano Z. Mackevičienė.

Statybų perspektyvos - neaiškios

Taigi, koks galimas šių metų studentų apgyvendinimo scenarijus ir kokios ateities statybų perspektyvos?

"Ar šiemet sulauksime studentų pertekliaus bendrabučiuose - parodys gyvenimas. Žinoma, spaudoje jau skaičiau, kad sparčiai kyla nuomos kainos ir žmonės nežino, ką reikės daryti, tad visi turbūt supuls į bendrabučius, - prognozuoja Vidmantas Doleba, KU Infrastruktūros valdymo skyriaus vedėjas.

- Praeitais metais didelės problemos nebuvo, vietos nepavyko skirti gal tik 50 norinčiųjų, o kažką pasakyti apie šį rudenį sunku - dar nežinome, kiek turėsime studentų. Tiesa, kolegos pasakojo, kad šiemet galime sulaukti nemažai svečių iš užsienio. Gerai bent tai, kad vietoje uždaryto bendrabučio Taikos prospekte nuomojame kitą Karklų gatvėje. Seniau tas bendrabutis priklausė Jūreivystės institutui, o prieš dvejus metus iš ten išsikraustė LCC."

Pasiteiravus apie būsimųjų bendrabučių statybos eigą ir planus, V. Doleba neslėpė, kad apie tai kalbama daug, laukiantieji nekantrauja, o lėšų, deja, nėra. Pasak pašnekovo, šiuo metu universitetas derasi su Švietimo ir mokslo ministerija, nes detalusis planas jau paruoštas.

"Vaizdas turėtų būti puikus - tai keturių bendrabučių kompleksas, vienas jų įdomiai išlenktas, visi sujungti. Jų bendra vertė viršytų 20 milijonų litų, o universitetas šiuo metu tokių pinigų neturi. Taigi bandome kažką organizuoti, dalyvauti specialiose programose, o kaip čia išeis - vienas Dievas težino."

Vilniuje - "dovanėlių" kultūra?

Nemažai Klaipėdos abiturientų nuo rugsėjo mokslus ketina tęsti šalies sostinėje, tad "Vakarų ekspresas" pasidomėjo ir apsigyvenimo bendrabučiuose sąlygomis Vilniaus universitete (VU).


Apie 3 000 studentų stogą virš galvos suteikiantys keturi dideli bendrabučių kompleksai yra išsimėtę po visą sostinę, o gyvenimas juose kainuoja nuo 150 iki 340 litų, priklausomai nuo vietos ir gyventojų skaičiaus kambaryje.

Daugelis studentų bendrabučių sistema yra patenkinti, nes jie dažniausiai būna netoli fakultetų - kasdien toliau keliauti tenka nebent besimokantiems centriniuose VU rūmuose senamiestyje.

Ekonomikos fakultete studijuojanti prisistatyti nenorėjusi klaipėdietė neslėpė, jog savo bendrabučio kambariu yra patenkinta ir džiaugiasi, kad beveik nereikėjo jo remontuoti, o aukšto tualetus, dušus bei virtuvę kelis kartus per savaitę sutvarko valytoja.

Vis dėlto prieš įsikeliant į kambarį kilo nemažai problemų: bendrabučio administracija pranešė, kad net gavus vietą apžiūrėti kambario iki nurodytos įsikėlimo datos nebus galima. Tai reiškė, kad paskutinėmis vasaros dienomis teks paskubomis persikraustyti, o galimam remontui laiko gali ir nelikti.

"Gavus prastą kambarį iki mokslo metų pradžios kažką apsitvarkyti būtų buvę beveik neįmanoma. Džiaugiuosi bent tuo, kad nebuvau su niekuo susitarusi gyventi, nes būtų kilę papildomų problemų. Studentai, norintys gyventi drauge, bendrabučio administratoriams turi nešti tam tikrą "dovanėlę", nes taip, jų nuomone, būtų daroma didžiulė paslauga studentams", - teigė mergina.

Bendrabučio loterija

"Atėjus lemtingai įsikėlimo dienai iš ryto nuvykau pas administratorių pasirašyti sutarties, kur jau rikiavosi nemažai studentų su tėvais bei draugais. Kai atėjo mano eilė, administratoriaus iškart paprašiau, kad man skirtų kambarį, kuriame anksčiau gyveno merginos, - pasakojo studentė. - Tikėjausi, kad toks kambarys bus tvarkingesnis. Administratorius man leido pasirinkti iš dviejų skaičių - taip išsirinkau kambario aukštą ir gavau kambarį."

Mergina prasitarė, kad apie kambario paskyrimą sužinojo likus dviem savaitėms iki mokslo metų, tačiau nerimas persekiojo iki įžengiant į kambarį.

"Buvo labai baisu, tačiau atrakinus duris palengvėjo - kambario būklė buvo gera, jis pasirodė šviesus ir gana jaukus. Teko tik perdažyti radiatorių, tačiau kiti studentai skundėsi atsilupusiu linoleumu ir šaltomis betoninėmis grindimis, taip pat kai kuriuose kambariuose ant sienų buvę gyventojai paliko įvairių piešinių. Vasarą kambariais niekas nesirūpina, tad administracija galėtų bent aptvarkyti tuščias patalpas, kad naujakuriams būtų lengviau įsikurti", - sakė klaipėdietė.

BEVEIK VISI. Vilniaus universitetas kasmet sugeba patenkinti 95-96 proc. prašymų apgyvendinti bendrabutyje, pavyzdžiui, komplekse Saulėtekio alėjoje. Stasio ŽUMBIO ("Vakaro žinios") nuotr.

Priėmimas kelia problemų

VU Šešiolikaukščių bendrabučių Saulėtekyje poskyrio vedėjas Linas Betingis teigė, kad VU kasmet sugeba patenkinti 95-96 proc. prašymų apgyvendinti bendrabutyje - visus norinčiuosius priimti pavyko tik krizės metais, kai šiek tiek sumažėjo studentų, daugelis rinkosi arčiau namų esančias aukštojo mokslo įstaigas.

Paklaustas apie studentų sunkumus įsikuriant bei būtinybę atvykti su "dovanėlėmis", L. Betingis tikino apie tai nieko nežinantis.

"Jeigu tik studentas yra ne iš Vilniaus ar rajono, visus prašymus tikrai patenkiname, o apie galimybę gauti geresnį kambarį ir greičiau kalbėti išvis neverta - kasmet rugpjūčio gale sudaromi tikslūs sąrašai bei datos, kada įvairių fakultetų studentai turi įsikelti", - teigė jis.

Pašnekovas patikino, kad bent minimalūs remonto darbai bendrabučiuose atliekami kiekvieną vasarą. Visų pirma peržiūrimi galutinai išsikeliančių studentų kambariai - perdažomos sienos, remontuojamos durys, sunešamos lovos. Kitur bendrabučio administracija be specialių prašymų neina.

L. Betingis pripažino, kad įsikėlimas rugpjūčio pabaigoje neretai būna problemiškas, nes iš toliau atvykę studentai turi skubėti tvarkytis, kol iš sostinės neišvyko tėvai ar giminaičiai.

"Deja, studentų įsileisti anksčiau ir tvarkos pakeisti negalima, nes reikia laukti, kol rugpjūčio viduryje pasibaigs trečiasis stojimų ratas, o tik tuomet gali būti skelbiami priėmimo sąrašai", - sakė vedėjas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder