Festivalis "Aitvarai" stebino moksleivių ir vadovų talentu

Festivalis "Aitvarai" stebino moksleivių ir vadovų talentu

Praėjusį penktadienį Klaipėdoje nuvilnijo tradicinis respublikinis Klaipėdos universiteto absolventų mokyklinių teatrų festivalis "Aitvarai 2018". Gausybę gabių kolektyvų iš visos Lietuvos sutraukusio festivalio organizatoriai negailėjo pagyrų talentingiems moksleiviams ir jų vadovams. Sykiu nuogąstaujama, kad, šalies valdžiai neskiriant deramo dėmesio mokykliniam teatrui, jis ilgainiui gali sunykti.

Šiemet festivalio komisija turėjo daug darbo - teko peržiūrėti ir įvertinti 13 spektaklių. Sulaukta rekordinio dalyvių skaičiaus - kone 200 jaunųjų teatro mylėtojų.

Prieš festivalio atidarymą kalbinti moksleiviai neslėpė susijaudinimo, kad turi galimybę pasirodyti Klaipėdos dramos teatro scenoje. Daugelis jų pripažino, kad teatro užsiėmimai mokykloje padėjo atskleisti giliai paslėptus gabumus.

"Teatras padeda įveikti scenos ir viešo kalbėjimo baimę. Iš prigimties esu labai drovi, tad teatras man tikrai labai padeda", - sakė devintokė Iveta Aleksiukaitytė.

"Visų pirma, ko išmokau lankydama teatro užsiėmimus - komunikuoti su kitais žmonėmis. Išdrąsėjau", - antrino nuo 4 klasės teatro užsiėmimus lankanti dabar jau dešimtokė Justina Klapatauskytė.

Devintokė Ieva Tarvydaitė pasidžiaugė, kad teatro būrelyje ji turi galimybę viską pamiršti, įsikūnyti į spektaklio veikėją ir tarsi tapti kitu žmogumi.

"Man teatras - tarsi antrieji namai. Man patinka, kai manęs neatpažįsta. Galų gale - tai puikus būdas atsipalaiduoti, puikiai praleidžiame laiką", - teatro užsiėmimais džiaugėsi ir septintokas Rokas Keniausis.

Gausiai susirinkusią teatralų šeimą sveikinęs Klaipėdos universiteto Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakulteto dekanas profesorius Rimantas Balsys paprašė tylos minute pagerbti neseniai išėjusį iškilų režisierių, teatro ąžuolą Eimuntą Nekrošių.

"Jei Eimuntas Nekrošius būtų išėjęs ir tai būtų paskutinis Lietuvos teatralas, po jo būtų likusi plynė, tada būtų nepaprastai graudu ir liūdna. Bet štai, matome prieš save atžalyną - daugybę gabių moksleivių. Esu šventai įsitikinęs, kad tarp jūsų taip pat yra ir išaugs būsimi nekrošiai, tamulevičiūtės ir kiti iškilūs teatralai, kurie ant savo pečių neš tą šventą kūrybinę naštą. Dar svarbiau, kad net ir tuo atveju, jei iš jūsų neišaugs nekrošiai, jūs jau ir dabar esate ir ateity liksite puikūs ir nuostabūs, kuriantys, mylintys savo kraštą žmonės", - kalbėjo R. Balsys.

Komisijos pirmininkas teatrologas, režisierius, humanitarinių mokslų daktaras Petras Bielskis, kad ir kaip džiaugėsi talentingais moksleivių pasirodymais, jį neramina mokyklinio teatro ateitis.

"Mane neramina tai, kad šitie vadovai vieną dieną išeis, o naujų juk niekas neruošia. Klaipėdos universitete buvo unikali specialybė - ruošė mokyklinio teatro režisierius, bet Švietimo ir mokslo ministerijos valia lietuvių filologijos ir režisūros specialybė sunaikinta. Tai apie ką mes kalbame? Man tai atrodo kaip viduramžiai, visiškas nusikaltimas", - piktinosi P. Bielskis.

Jam apmaudu ir dėl to, kad valdžia neskiria jokio dėmesio mokykliniams teatrams.

"Realiai jie laikosi tik ant savo kaulų. Man labai dėl to skauda širdį. Mokyklinių teatrų vadovai man šventi žmonės, kurie sugeba vaikus sutelkti ir sukurti tokius šedevrus. Ir šiame festivalyje buvo tokių vaidinimų, kuriuos ne gėda būtų rodyti bet kuriame Europos teatre", - festivalio dalyviais džiaugėsi P. Bielskis.

Festivalio koordinatorė Jūratė Grigaitienė taip pat džiaugėsi kasmet augančiu mokyklinių spektaklių lygiu.

"Smagu tai, kad puikiai pasirodo ne tik seniai susikūrę, bet ir vos keletą metų gyvuojantys kolektyvai", - džiaugėsi J. Grigaitienė ir vylėsi, kad šis festivalis gyvuos dar ilgai.

"Puse lūpų kalbame, galbūt reikėtų šį festivalį padaryti kaip "Euroviziją", kad jis kiekvienais metais vyktų tame mieste, į kurį išvažiavo pereinamoji taurė", - užsiminė festivalio koordinatorė.

Ji pasidžiaugė, kad šiemet pirmą kartą festivalį organizavo ne tik Klaipėdos universiteto dėstytojai ir studentai, bet ir Klaipėdos pedagogų švietimo ir kultūros centras kartu su Klaipėdos miesto teatro mokytojais. Festivalio dalyviai ypač dėkingi Klaipėdos dramos teatro vadovui Tomui Juočiui, sudariusiam sąlygas kolektyvams pasirodyti Klaipėdos dramos teatro Kamerinėje salėje.

Akimirkos iš festivalio "Aitvarai". Editos GUDAVIČĖS nuotr.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder