Moksleiviai nenori neįgalių kaimynų

Moksleiviai nenori neįgalių kaimynų

Klaipėdos miesto savivaldybė nutarė, kad po vienu stogu vaikų globos namuose “Danė” gali tilpti ir našlaičiai, ir pagrindinė mokykla “Universa Via”, ir protinę negalią turinčių žmonių dienos socialinis centras. Moksleivių mokytojai, tėvai, tarp kurių yra ir politikų, visai neseniai balsavusių už šio centro įsteigimą, ir šiaip žinomų klaipėdiečių, miesto mero Rimanto Taraškevičiaus prašo panaikinti niekur negirdėtą darinį.

Išspręsti susidariusią situaciją - kebloka, mat ir pagrindinė mokykla “Universa Via”, ir būsimas protinę negalią turinčių suaugusių asmenų dienos socialinis centras yra laimėję milijoninę Europos Sąjungos fondų paramą. Prisidėti prie projektų yra pažadėjusi ir savivaldybė.

Pozicija pribloškė

Šie vaikų namai dalijasi vienu pastatu su “Universa Via”. Patalpos yra Klaipėdos miesto savivaldybės turtas, tad mokykla jomis naudojasi pagal panaudos sutartį.

“Privačios mokyklos mokinių tėvai baiminasi, kad centras ir jo lankytojai gali neigiamai veikti vaikus ar net kelti pavojų jų saugumui. Mane tai labai nustebino. Prašymą pasirašė garbingi ir žinomi klaipėdiečiai, miesto tarybos nariai, kurių vaikai lanko šią mokyklą”, - stebėjosi Klaipėdos krašto socialinių darbuotojų asociacijos pirmininkas Saulius Liekis.

Jo teigimu, tai yra pavyzdys, kaip ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje šalyje įsivaizduojama neįgaliųjų integracija į visuomenę.

“Viskas gerai, kas vyksta ne mano kieme...” - liūdnai konstatavo S.Liekis.

Pritarė vienbalsiai

Kad būtų įgyvendintas protinę negalią turinčių suaugusių asmenų dienos socialinio centro projektas, šių metų liepos mėnesio pabaigoje Klaipėdos miesto taryba pritarė vienbalsiai. Už jį balsavo visi posėdyje dalyvavę 22 politikai.

Planuojama, kad centre paslaugos bus teikiamos 40 asmenų (nuo 18 metų iki pensinio amžiaus). Neįgaliesiems bus sudarytos sąlygos ugdyti ir stiprinti gebėjimus, galimybės spręsti savo socialines problemas, palaikyti socialinius ryšius su visuomene, taip pat įveikti socialinę atskirtį, o jų artimiesiems sudarytos sąlygos dalyvauti darbo rinkoje.

Šiam projektui iš savivaldybės biudžeto numatyta skirti kiek daugiau nei 300 tūkst. litų. Dar 1,7 mln. litų turėtų būti gauta iš Europos Sąjungos fondų.

S.Liekio teigimu, sutapimas ar ne, tačiau “Universa Via” mokinių tėvų ir mokyklos vadovų kreipimasis pasirodė prieš pat sutarčių dėl minėto projekto ES finansavimo pasirašymo.

Rūpi savo problemos

Jau trylika metų sėkmingai veiklą plėtojančios mokyklos “Universa Via” direktorės Reginos Kontautienės įsitikinimu, ši situacija susidarė dėl skuboto ir niekam nenaudingo uostamiesčio politikų sprendimo.

“Mes negalime centro nei įsileisti, nei neįsileisti. Viskas priklauso nuo savivaldybės valios. Mes tik sprendžiame savo problemas, nes mokyklai reikalinga plėt-ra. Vasarą priimtas tarybos sprendimas mums buvo labai netikėtas. Apie jį sužinojome “de facto”, nors dar pavasarį kreipėmės į savivaldybę dėl papildomų patalpų skyrimo”, - sakė “Respublikai” R.Kontautienė.

Mokyklos direktorė patvirtino, kad mokinių tėvai nėra patenkinti būsima kaimynyste su socialiniu centru, kurį lankys protiškai neįgalūs asmenys. Jos įsitikinimu, šis politikų sprendimas yra nenaudingas nė vienai iš minėtame pastate įsikūrusių ar planuojamų steigti įstaigų.

“Aišku, kad mokinių tėvai sunerimę dėl tokios kaimynystės. Lietuvoje nėra tokio darinio, kad vienoje vietoje veiktų tiek įstaigų, skirtingų savo veikla, gebėjimais ir bendravimu. Ir tai kelia nerimą ne tik mums. Vargu ar centro lankytojams patiks 250 krykštaujančių vaikų. Mes tikrai nesame prieš neįgaliųjų integraciją, atvirkščiai - juos nuolat remiame”, - tvirtino R.Kontautienė.

Jos teigimu, jokio kategoriško spaudimo miesto valdžiai nėra daroma, nes tai korektiškas kreipimasis, tačiau prašoma įvertinti situaciją ir spręsti susidariusią problemą.

“Mūsų mokykla nėra elitinė, kurioje mokosi vien įtakingų tėvų vaikai. Yra mokinių ir iš socialiai remtinų šeimų. Tokių net 20 procentų”, - paaiškino R.Kontautienė.

Pato situacija

Klaipėdos meras R.Taraškevičius “Respublikai” sakė puikiai suprantantis, kad tiek miestui reikalingas protinę negalią turinčių asmenų dienos socialinis centras, tiek mokyklai “Universa Via” - papildomos patalpos.

Tačiau ką nors pakeisti greičiausiai nebus įmanoma. Bent iki 2012 metų vasario pabaigos. Būtent iki šios datos savivaldybė yra įsipareigojusi pinigus skyrusiems Europos Sąjungos fondams vykdyti socialinio centro projektą.

Beje, mokykla taip pat yra laimėjusi ES struktūrinių fondų investicinį projektą (bendra vertė - 1,4 mln. litų) pastato renovacijos darbams finansuoti. O paraiškoje kaip pagrindinis projekto naudingumo rodiklis, jį įgyvendinus, įvardytas didesnis mokinių skaičius, o jo didinti be papildomų patalpų neįmanoma.

“Suksime galvas ir spręsime, ką daryti. Mes siūlome mokyklai kitas šalia esančias patalpas. Tačiau joms sutvarkyti prireiks papildomų išlaidų. Taip pat galvojame apie priestato ar papildomo ketvirtojo aukšto statybą”, - sakė R.Taraškevičius.


Inga Grubliauskienė, Klaipėdos pilies džiazo festivalio asociacijos prezidentė:

Taip, mokykloje “Universa Via” mokosi mano vaikai. Bet pasirašydama šį kreipimąsi pirmiausia galvojau ne apie vaikus, o apie tą žmogų, turintį negalią. Kad ir kiek mes kalbėtume apie jo integraciją į visuomenę, jis yra kitoks - jautresnis ir labiau pažeidžiamas. O vaikai yra vaikai. Jie gali ar kokiu neapgalvotu žodžiu, ar kokiu gestu tokį žmogų išprovokuoti elgtis neadekvačiai. Tai mes, suaugusieji, numatome galimas problemas ir pasekmes. Esu gyvenime susidūrusi su tokiais žmonėmis. Vienas negalią turintis pažįstamas elgėsi labai normaliai, tačiau išprovokuotas pasielgė labai žiauriai. Tokie žmonės nėra lengvai prognozuojami. Centrui numatyta vieta tikrai nėra tinkama. Tačiau dar kartą pabrėžiu, kad išgyvenu ne dėl vaikų, o dėl neįgalių žmonių. Jų tikrai nesišalinu.

Sidebar placeholder