Prieš pertvarką - maldomis

Prieš pertvarką - maldomis

Naujos darbo vietos paieškos gresia kone 90 pedagogų ir keliems uostamiesčio mokyklų vadovams. Tačiau bene labiausiai reorganizacijos bijo Andrejaus Rubliovo pagrindinės mokyklos vadovybė. Ji sukūrė planą - steigti stačiatikių licėjų. Esą tai būtų pirma ir vienintelė tokio tipo mokykla visoje Lietuvoje ir padėtų taupyti miesto biudžeto pinigus.

Klaipėdos vadovai tokios idėjos neatmeta ir net palaiko, tačiau abejoja, ar tokio licėjaus steigėja turėtų būti savivaldybė, ir ar tikrai toks planas išspręstų dabartinę probleminę situaciją. Tad bent kol kas politikams teikiamas svarstyti ankstesnis planas - nuo kitų mokslo metų iškeldinti šią mokyklą iš dabartinių patalpų esančių Debreceno gatvėje ir prijungti prie "Santarvės" mokyklos.

Visgi ne tik A. Rubliovo mokyklą, bet ir joje veikiančią cerkvę siekiantys išsaugoti uostamiesčio stačiatikių atstovai yra nusiteikę nepasiduoti. Planuojama netradicinė protesto forma - miesto Tarybos posėdį, kuriame bus svarstoma uostamiesčio mokyklų tinklo pertvarka, žadama lydėti maldomis.

BAIMĖ. Bendruomenė baiminasi, kad, iškrausčius A. Rubliovo pagrindinę mokyklą iš dabartinių patalpų, nebeišsilaikys ir tose pačiose patalpose esanti cerkvė. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Švietimo skyrius nepadeda"

A. Rubliovo mokyklos vadovybės nuomone, vienintelė galimybė išsaugoti šią mokyklą - steigti viešąją įstaigą stačiatikių licėjų. Jo steigėjai turėtų būti miesto savivaldybė, Rusų stačiatikių cerkvės vyskupija bei krikščioniškojo švietimo draugija "Slovo". Mokyklos vadovo Vladimiro Artamonovo, kuris taip pat yra Klaipėdos dekanato stačiatikių cerkvės dekanas, skaičiavimu, žengus šį žingsnį per metus pavyktų sutaupyti per 100 tūkst. litų savivaldybės lėšų.

"Stačiatikiškojo ugdymo sistemos sampratą parengėme dar praėjusiais metais, tačiau šalyje nėra tokio precedento, tad negalime kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją, kad ši samprata būtų patvirtinta. Yra patvirtinta tik katalikiška samprata. Mano supratimu, siūlyti ministerijai patvirtinti stačiatikišką sampratą gali savivaldybės Švietimo skyrius, tačiau jo vedėja Laima Prižgintienė mums atsakė: "Kreipkitės patys". Taigi, jokios pagalbos nesulaukėme", - pasakojo tėvas Vladimiras.

Jis parodė raštą, kuriuo iniciatyvinė grupė praėjusių metų lapkričio 11 d. kreipėsi į miesto merą ir prašė, kad stačiatikių licėjaus steigimas būtų įtrauktas į 2012-2015 metų Klaipėdos mokyklų pertvarkos planą.

"Gruodžio 11-ąją meras atsakė, kad toks variantas yra svarstomas. Vėliau iš savivaldybės atstovų sulaukiau spaudimo kiek galima greičiau parengti planą. Jį savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento direktorei bei Švietimo skyriaus vedėjai pateikiau nedelsdamas - gruodžio 12-ąją, tačiau jos atsakė, kad šio projekto neteiks svarstyti politikams", - guodėsi mokyklos vadovas.

Remtų ir vyskupija?

Pagal tėvo Vladimiro planą nuo kitų metų rugsėjo 1 d. įsteigus šventojo A. Rubliovo licėjų būtų atsisakyta 4 mokytojų etatų. Tai esą leistų sutaupyti per 61 tūkst. litų. Licėjus turėtų teisę atsisakyti mokymo namuose, o mokiniams, kuriems ši paslauga reikalinga, pagelbėtų kita mokykla. Šis žingsnis esą leistų sutaupyti dar 53 tūkst. litų.

"Jau nuo šių metų pradžios mokytojai atsisakė už darbų planavimą, renginių organizavimą skiriamų priedų, tad šiemet bus sutaupyta per 22 tūkstančius litų", - dar vieną būdą taupyti vardijo direktorius.


Pasak jo, siūloma, kad licėjaus steigėjai proporcingai dalintųsi mokyklos finansavimą. Tikimasi, kad 70 proc. išlaidų tektų miesto savivaldybei, o rusų stačiatikių cerkvės Vilniaus ir Lietuvos vyskupijai bei krikščioniškojo švietimo bendrijai "Slovo" - po 15 proc.

"Esame sutarę, kad tiek vyskupija, tiek bendrija "Slovo" nuo rugsėjo 1-osios iki metų pabaigos skirtų licėjui po 18 tūkstančių litų, tad iš savivaldybės reikėtų gauti per 83 tūkstančius litų", - planu dalijosi pokalbininkas.

"Tegul vertina ekonomistai"

Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė nesiėmė komentuoti, ar realūs tokie šventiko skaičiavimai.

"Tegul vertina ir komentuoja ekonomistai", - sakė ji.

Pasak valdininkės, bent jau Klaipėdoje nėra tokios praktikos, kad privataus licėjaus steigėja būtų ir savivaldybės administracija.

"Čia jau politikai turi spręsti, ar savivaldybė gali būti steigėja. Tačiau su visomis viešosiomis įstaigomis bendraujame gražiai ir atiduodame joms priklausantį krepšelį, teikiame reikiamą metodinę pagalbą. Idėja steigti stačiatikių licėjų - sveikintina, juolab kad Klaipėdoje turime veikiančią katalikiškosios pakraipos "Vaivorykštės tako" vidurinę mokyklą", - sakė L. Prižgintienė.

Tačiau pasiteiravus, kas galėtų padėti A. Rubliovo mokyklos vadovybei, kad ši idėja būtų svarstoma politiniu lygmeniu, Švietimo skyriaus vedėja patikino, kad ji čia negalinti padėti. Esą projektą gali pateikti bet kuris politikas arba miesto savivaldybės administracijos direktorė.

Palaikė pertvarką

Vakar vykusio miesto Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto metu buvo pristatyta 2012-2015 metų bendrojo ugdymo tinklo pertvarkos redakcija, kurioje numatyta jau šiais metais reorganizuoti net kelias mokyklas, tarp jų - ir A. Rubliovo mokyklą.

Politikams L. Prižgintienė aiškino, kad šios mokyklos vadovybė nepakankamai stengėsi, kad išliktų. Esą tai parodo ženkliai mažėjantis mokinių skaičius.

"Šiemet A. Rubliovo mokyklai papildomai reikėtų skirti 401 tūkstantį litų mokinio krepšelio lėšų. Tai - miesto pinigai. Ši mokykla paima daugiausiai - net 14,6 procento perskirstomų lėšų", - paaiškino vedėja.

Ji neslėpė, kad rusų kalba mokantiems mokytojams darbą susirasti bus praktiškai neįmanoma, tad teks persikvalifikuoti.

Pasak L. Prižgintienės, planuojamą pertvarką dabar svarsto ir mokyklų bendruomenės. Esą jei jos pateiks argumentuotus paaiškinimus, kodėl tokia pertvarka negalėtų įvykti, tuomet visa medžiaga svarstyti bus siunčiama į Švietimo ir mokslo ministeriją.

Nors ne visi komiteto nariai palaikė planuojamą pertvarką, tačiau balsų dauguma jai buvo pritarta.

Iš probleminių sąrašo neiškrenta

A. Rubliovo mokyklos bendruomenė tarsi ant tiksinčios bombos gyvena jau ne vienerius metus. Vykdant 2012-2015 metų miesto bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarką speciali darbo grupė tyrė 19 uostamiesčio mokyklų, iš kurių kritiškai įvertintos buvo keturios. Kone prasčiausiai - A. Rubliovo mokykla. Visgi praėjusiais metais uostamiesčio politikai nesiryžo įvykdyti šios mokyklos reorganizacijos, tačiau neslėpė, kad stebės šią mokyklą tarsi per didinamąjį stiklą.

Savivaldybės Švietimo skyriaus duomenimis, įvertinus šių mokslo metų situaciją, dėl per mažo mokinių skaičiaus šiemet buvo nustatytos 5 probleminės mokyklos: Ievos Simonaitytės, Andrejaus Rubliovo, "Saulėtekio", pagrindinės mokyklos bei Salio Šemerio ir Naujakiemio suaugusiųjų gimnazijos.

"Andrejaus Rubliovo pagrindinėje mokykloje mokinių skaičius mažėjo nuolat, o per trejus pastaruosius mokslo metus jis sumažėjo 48 proc.", - rašoma aiškinamajame rašte.

Tuo metu A. Rubliovo mokyklos vadovas yra įsitikinęs, kad šios mokyklos naikinimo planas vykdomas palaipsniui.

"Kai 2011 metais prie mūsų mokyklos prijungė "Pamario" mokyklą, su mokiniais pas mus atėjo dirbti ir 20 šios mokyklos mokytojų. Paskui paaiškėjo, kad etatų skaičius labai išsipūtė ir tapome nuostolingi. Užgrūdo mus svetimais mokiniais, mokytojų etatais ir paskui sako - per brangu. Ir mokinių skaičiaus mažėjimas susijęs su tuo, kad mokyklą pernai baigė buvę "Pamario" mokyklos mokiniai", - aiškino tėvas Vladimiras.

Jį piktina spekuliacijos mokinių skaičiumi. Mokyklos vadovo duomenimis, dabar mokykloje mokosi 170 mokinių. 2011 m., prieš prijungiant "Pamario" mokyklą, čia jų buvo 208.


"Taigi realiai per 3 metus mes praradome tik 38 mokinius. Tai - kur kas mažesnis rodiklis, nei kitų mokyklų", - tikino mokyklos vadovas.

Jis neslėpė, kad mokyklos išlaikymas brangus, nepaisant to, kad ugdymui dabar naudojama vos vienas trečdalis pastate esančių mokymui skirtų patalpų.

"Mokykla nerenovuota, taigi šildome orą", - didelių kaštų priežastį įvardijo vadovas.

Ne kartą priekaištų sulaukęs už tai, kad mokyklos pastate jau 19 metų veikia cerkvė, ir girdėjęs įvairių nuomonių, esą mokyklos vadovo ir parapijos klebono pareigos sunkiai dera tarpusavyje, V. Artamonovas patikino, kad dėl mokyklos išsaugojimo kovoja ne todėl, kad išlaikytų sau darbo vietą.

"Direktoriaus kėdės nesilaikau, o tarnystės Dievui ir žmogui neketinu atsisakyti", - sakė tėvas Vladimiras.

Protestuos malda

"Tikintys žmonės yra patiklūs, todėl mes visą laiką naiviai tikėjome, kad miesto valdžia mus supranta ir stengiasi padėti. Tačiau panašu, kad tiesiog vyksta politinis futbolas - su savo problemomis esame siuntinėjami nuo vienų prie kitų. Sausio pradžioje sužinojome, kad bendruomenei už akių buvo surengtas svarstymas dėl A. Rubliovo mokyklos likimo. Panašu, kad viskas iš anksto yra nuspręsta, bet su mumis dar žaidžia veidmainiškus žaidimus", - situacija piktinosi stačiatikių bendruomenės atstovas Vytautas Vainutis.

Pasak jo, šios mokyklos reorganizacija stačiatikiams reiškia viena - bendruomenės išardymą. Esą, jei mokykla bus iškraustyta iš dabartinių patalpų, akivaizdu, kad nebeišsilaikys ir tose pačiose patalpose esanti cerkvė.

"Jei mūsų neišgirs, eisime po savivaldybės langais ir melsimės. Jeigu einama prieš tikėjimą, tikintys žmonės privalo visomis išgalėmis savo tikėjimą ginti", - planais dalijosi V. Vainutis.

Jo skaičiavimu, Klaipėdos regione yra per 35 tūkst. pravoslavų.

"Reikėtų išsaugoti"

Natalja ISTOMINA, miesto Tarybos narė

Į mane kreipėsi A. Rubliovo mokyklos bendruomenės atstovai prašydami pagalbos. Kiek bandžiau aiškintis, iš savivaldybės Švietimo skyriaus atstovų nepavyko gauti konkrečios informacijos, ką ketinama daryti su A. Rubliovo mokykla. Tačiau teko girdėti, kad savivaldybės Socialinio departamento atstovai jau žvalgėsi po šios mokyklos patalpas ir svarstė, kam jas būtų galima pritaikyti.

Ašaros bendruomenės narių akyse parodo, koks svarbus jiems šis klausimas. Man nesuprantama tik viena, kodėl savivaldybės administracija negali teikti politikams svarstyti licėjaus steigimo klausimo. Mano žiniomis, Lietuvoje yra atvejų, kai savivaldybė buvo panašios mokyklos steigėja. Berods panaši situacija buvo su Kretingos pranciškonų gimnazija - iš pradžių steigėjas buvo savivaldybė. A. Rubliovo mokykla vienintelė iš rusų mokyklų turi meninę pakraipą, ją tikrai reikėtų išsaugoti.

"Nebe laikas mesti gelbėjimosi ratą"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos meras

Tai, kad A. Rubliovo mokyklos klausimas sprendžiamas kasmet, tik parodo, kad problema egzistuoja ir nėra išspręsta. Tačiau tikrai jokio nuosprendžio dar nėra. Tiesiog savivaldybės administracija dirba savo darbą - ruošia mokyklų tinklo pertvarkos projektą, kuriam dar turės pritarti ir mokyklų bendruomenės. Norėčiau, kad aiškiai būtų atskirta esama mokyklos situacija ir ateities vizijos. Mano nuomone, idėjos, kurios nėra iki galo išgrynintos, negali tapti priedanga esamai situacijai. Ne laikas mesti gelbėjimosi ratą, kai kojos jau dugną siekia. Pati idėja steigti licėjų - graži ir aš tikrai nejaučiu jai jokio priešiškumo. Tačiau kol ji taps kūnu, ją reikia kruopščiai išgryninti ir parengti, ypač kai kalbama apie tai, kad vienas iš steigėjų būtų savivaldybė. Čia jokių klaidų ar klaidelių negali būti.

Informacija

Miesto Tarybos komitetuose jau svarstoma nauja Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2012-2015 m. redakcija, kurioje taip pat numatyta:

  •  reorganizuoti Ievos Simonaitytės pagrindinę mokyklą, prijungiant 5-10 klases prie Vydūno gimnazijos, o jaunimo klases nukreipiant į Naujakiemio suaugusiųjų gimnaziją;
  •  reorganizuoti Salio Šemerio suaugusiųjų gimnaziją, prijungiant ją prie Naujakiemio suaugusiųjų gimnazijos;
  •  pradėti vykdyti struktūros pertvarkymą "Saulėtekio" pagrindinėje mokykloje nekomplektuojant 9 klasės.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder