Registracija į mokyklas: tėvai jau ruošia "namų darbus"

Registracija į mokyklas: tėvai jau ruošia "namų darbus"

Artėjant Naujiesiems metams sukrunta būsimųjų pirmokų tėvai, ypač tie, kurie nori, kad jų vaikas patektų į konkrečią mokyklą, bet gyvena ne tai švietimo įstaigai priklausančioje teritorijoje ar net už miesto ribų. Namų darbai tėvams aiškūs - deklaruoti gyvenamąją vietą toje teritorijoje, kur yra pageidaujama mokykla.

Klaipėdos valdžia žada, kad bent jau daliai tėvų tų žaidimų greitu laiku nebereikės žaisti. Tikimasi, kad dar šiais metais arba kitų metų pradžioje Klaipėdos miesto ir rajono valdžia pasirašys sutartį, pagal kurią rajono vaikai galės laisvai patekti į uostamiesčio mokyklas, o rajonas už kiekvieną vaiką atseikės per metus maždaug po 364 eurus.

Kol derybos tebevyksta, uostamiesčio valdininkai neskuba atskleisti visų planuojamos sutarties detalių. Bet kuriuo atveju naujasis susitarimas pradėtų galioti tik nuo kitų mokslo metų, tad šį sausį registracija į pirmąsias klases, matyt, vyks senu principu.

Tiesa, Savivaldybės kabinetuose ruošiamos minimalios dabartinės tvarkos korekcijos, kurias dar šį mėnesį turėtų svarstyti politikai.

"Bet jos tikrai bus neesminės. Gal šiek tiek peržiūrėsime mokykloms priskiriamų teritorijų dydžius", - minėjo Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė.

Tačiau didžiausio pirmokų antplūdžio jau kelinti metai sulaukiančių šiaurinėje ir centrinėje miesto dalyje esančių progimnazijų vadovai nieko gero nežada - panašu, kad tiek "Verdenės", tiek Simono Dacho progimnazijos kitiems mokslo metams komplektuos viena klase mažiau nei šiemet, o Tauralaukio progimnazija skaičiuoja galėsianti "iš gatvės" priimti vos 9 pirmokus.

Tad panašu, kad sausio 4-ąją, kai startuos būsimų pirmokų registracija, prie kai kurių mokyklų jau nuo ankstyvo ryto vėl rikiuosis tėvų eilės.

Registruotų ir nuo gimimo

Vieša paslaptis, kad tėvai dėl vaiko gerovės ryžtasi įvairiems žygdarbiams - kartais net formaliai tampa benamiais: neturintys tame rajone, kur yra geidžiama mokykla, gyvenančių artimųjų ar pažįstamų, kurie sutinka fiktyviai "priimti gyventi" būsimą pirmoką ir bent vieną iš tėvų, registruojasi prie Klaipėdos miesto savivaldybės. Tačiau ir turėdami "laimingąjį bilietą" - reikiamą registraciją tėvai nenurimsta. Jau pirmąją dieną, kai tik mokyklose prasideda būsimų pirmokų registracija, prie geidžiamiausių švietimo įstaigų rikiuojasi tėvų eilės, nepaisant to, kad registruoti vaikus galima kone iki pat gegužės.

Kai kurių mokyklų vadovai pastebi, kad pasitaiko tėvų, kurie vaikus į mokyklas norėtų užregistruoti kaip ir į darželį - jau nuo gimimo.

"Sulaukiame nemažai tėvų, kurie teiraujasi, kaip ir kada galima registruoti vaiką į mokyklą, skambučių. Kartais paaiškėja, kad vaikas į mokyklą pradės eiti dar negreitai, bet tėvai jau iš anksto norėtų užsiimti vietą", - jau keletą metų pastebimas tendencijas "Verdenės" progimnazijoje nušvietė šios įstaigos direktorė Rima Bėčiuvienė.

Žinia, nuo 2014-ųjų registruoti būsimus pirmokus į mokyklas galima nuo sausio, tad pastaraisiais metais kai kuriose uostamiesčio mokyklose pirmąją registracijos dieną rikiuojasi tėvų eilės. Ypač tai būdinga šiaurinėje miesto dalyje, į kurią pastaraisiais metais persikėlė gyventi nemaža dalis jaunų šeimų, o mokyklų skaičius liko tas pats. Pavyzdžiui, pernai vos per valandą į "Verdenės" progimnaziją buvo užregistruoti 78 būsimi pirmokai.

"Pernai pirmą registracijos dieną pusę aštuonių atrakinti mokyklos atėjusi budėtoja rado prie durų jau lūkuriuojančių tėvų būrį. Pernai registraciją vykdėme keliuose kabinetuose, taip pat darysime ir šiemet, kad tėvams būtų kuo patogiau", - pasakojo R. Bėčiuvienė.

Dėl staiga išaugusio progimnazijos populiarumo jau 3 metai čia sukomplektuojama po 5 pirmokų klases, todėl paprastai pavykdavo sutalpinti visus tam rajonui priklausančius pirmokus. Tačiau direktorė apgailestavo, kad šiemet tokios galimybės nebeturės.

"Tiesiog pastate nebėra vietos, kur būtų galima įrengti dar vieną kabinetą. Tad kitiems mokslo metams galėsime komplektuoti tik 4 pirmokų klases. Pagal higienos normas vienoje klasėje gali būti 24 pirmokai", - skaičiavo progimnazijos direktorė.

Patikrinti lengva

Panašu, kad tik 4 pirmokų klases kitiems mokslo metams galės priimti ir taip pat populiarumu nesiskundžianti Simono Dacho progimnazija.

"Pernai turėjome 5 pirmokų klases, bet vis tiek negalėjome tenkinti visų prašymų - 40 vaikų nepateko. Tiesa, jie visi buvo ne mūsų rajono mokiniai. Kitiems mokslo metams greičiausiai galėsime komplektuoti tik 4 klases", - pasakojo šios progimnazijos direktorė Daiva Marozienė.

Pasak jos, tikrai nėra taip, kad visi būsimų pirmokų tėvai jau pirmosiomis sausio dienomis užgula mokyklą. Tie, kuriems šią švietimo įstaigą priklauso lankyti pagal gyvenamąją vietą, neretai registruotis ateina tik pavasarį.

"Būna ir tokių atvejų, kai tėvai vaikus užregistruoja į kelias mokyklas, tad realūs skaičiai paaiškėja tik birželį, kai komplektuojame klases", - minėjo D. Marozienė.

Paprastai progimnazijų administracija neprašo tėvų, kad šie kartu su prašymu pateiktų ir pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą, mat šią informaciją nesunkiai galima patikrinti ir patiems internete.

"Mūsų mokykla nedidelė ir mes Tauralaukio gyventojus puikiai pažįstame, tad dažnai net sistemoje tikrinti nereikia ir taip žinome, kuriems vaikams tikrai priklauso lankyti mūsų mokyklą", - minėjo Tauralaukio progimnazijos direktorė Ona Šalkauskienė.

Šioje progimnazijoje, kaip ir praėjusiais metais, kitąmet planuoja komplektuoti tik vieną pirmokų klasę.

"Turime 15 savo priešmokyklinukų, tad "iš šono" galėsime priimti tik 9", - sakė direktorė.

Svarbu ir mokytoja

Tėvai atvirauja, kad kuo anksčiau užregistruoti vaiką juos skatina ir kitas tikslas - patekti pas geidžiamiausią mokytoją. Dažniausiai mokyklos leidžia pasirinkti, pas kurią pirmą klasę renkančią mokytoją užrašyti savo vaiką, tačiau esą nėra jokių garantijų, kad tas noras bus išpildytas.

"Pavyzdžiui, komplektuojant klasę paaiškėja, kad vieną mokytoją rinkosi vien mergaitės, tad tokios klasės tikrai neformuojame. Stengiamės, kad klasėje būtų kuo lygesnės berniukų ir mergaičių proporcijos. Tuomet pirmenybė teikiama prašymo pateikimo datai", - pasakojo "Verdenės" progimnazijos direktorė.

"Nors tėvams svarbu, kad mokykla būtų patogioje vietoje, visgi daugiau kreipiamas dėmesys į mokytoją, kurio vaidmuo pradinėse klasės vaikui yra ypatingas. Kad pakliūtų pas norimą mokytoją, kai kurie tėvai bando kalbėtis ir su direktoriais, administracija, pačia mokytoja, skambina ir į Savivaldybę. Galima sakyti, kad mokytojai tarsi atsiduria savotiškoje konkurencinėje kovoje. Tai skatina juos pasitempti, kelti sau aukštesnius reikalavimus bei tobulėti", - minėjo ir Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė Kristina Paulikė.

Socialiniame tinkle ji atliko apklausą, kurioje dalyvavę tėvai minėjo, kad Klaipėdoje dažniausiai norima patekti į "Gilijos" pradinę mokyklą bei Simono Dacho progimnaziją. Iš geidžiamiausių gimnazijų šioje apklausoje dalyvavę tėvai dažniausiai minėjo Hermano Zudermano bei Vydūno gimnazijas.

Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja L. Prižgintienė pažymėjo, kad pastaraisiais metais visos uostamiesčio mokyklos nesiskundžia pirmokų stygiumi. Taip esą dėl prieš krizę šalyje buvusios gimstamumo bangos.

"Derybos su rajonu eina į pabaigą"

Artūras ŠULCAS, Klaipėdos mero pavaduotojas
Derybos su Klaipėdos rajono valdžia eina į pabaigą, bet yra įvairių niuansų, tad atskleisti visas detales dar anksti. Kalbant sportiniais terminais - dabar kamuolys yra rajono Savivaldybės rankose. Galiu pasakyti tiek, kad diskusija sukasi apie laisvą Klaipėdos rajone gyvenančių vaikų priėmimą į Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklas, galbūt ir į užklasinio ugdymo programas. Susitarimo pagrindas yra ekonominis. Jau rugsėjį, kai buvo pasirašytas ketinimų protokolas, rajono valdžia sutiko, kad jie turėtų kompensuoti Klaipėdos mieste besimokančių rajono vaikų vadinamąjį aplinkos krepšelį. Žinia, ugdymo krepšelį savivaldybėms moka valstybė, o švietimo įstaigos infrastruktūros išlaikymas yra konkrečių savivaldybių rūpestis. Šios išlaidos Klaipėdoje vienam mokiniui atsieina apie 364 eurus per metus.
Kol kas nenoriu leistis į detales, kas iš esmės keistųsi, nes atrodytų ir dabar, jei tik yra laisvų vietų, rajono vaikai gali mokytis Klaipėdos mokyklose. Tačiau dabar rajono gyventojų vaikai patiria nepatogumų, nes jie yra nelygioje konkurencijoje su miesto vaikais. Tai suprasdami žmonės ieško galimybių, kaip fiktyviai deklaruoti gyvenamąją vietą mieste. Juk ir dabar net keliolika tūkstančių yra prisiregistravę adresu Liepų gatvė 11. Tačiau nuo Naujųjų metų įsigalios nauja tvarka, kai per pusmetį visi prie Savivaldybės prisiregistravę asmenys turės deklaruoti savo tikrąją gyvenamąją vietą. Taigi tokie žaidimai nebepadės, o ir mūsų tikslas - jų išvengti.
Galbūt dar šį mėnesį, arba sausį, abiejų savivaldybių taryboms pavyks patvirtinti konkrečią sutartį. Bet kuriuo atveju susitarimai įsigaliotų tik nuo kitų mokslo metų pradžios.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder