EP etika leidžia V. Uspaskichui pardavinėti „antikovidinį“ vandenį

EP etika leidžia V. Uspaskichui pardavinėti „antikovidinį“ vandenį

Į Europos Parlamentą (EP) išvykusiems kolegoms Lietuvos politikai gali pavydėti ne tik solidžių atlyginimų ar privilegijų, bet ir „etinės neliečiamybės“. Nors ES skelbiasi visais būdais kovojanti su dezinformacija COVID-19 klausimu, „stebuklingą“ vandenį, kurį gamina jo šeimos įmonė, platinančiam europarlamentarui Viktorui Uspaskichui net nesiruošia pagrasinti pirštuku – nebent jis tą vandenį imtų pardavinėti EP pastate.

Kaip žinome, prieš Naujuosius metus V. Uspaskichas ėmėsi reklamuoti ir platinti UAB „Lamikara“ gaminamą mineralinį vandenį „Upas“, kuris, europarlamentaro teigimu, „padeda sukurti imunitetą nuo COVID-19“.

Tiesa, iš europarlamentaro vandenį galima nusipirkti tris kartus brangiau, nei jis kainuoja parduotuvėje.

Taip pat išaiškėjo, kad 90 proc. mineralinio vandens gamintojos „Lamikaros“ akcijų valdo nekilnojamojo turto bendrovė „Edvervita“, kurią per pusę valdo du akcininkai – Baltarusijoje registruoti V. Uspaskicho vaikai iš pirmosios santuokos Julija ir Eduardas Uspaskichai. 2010–2013 m. vienvaldžiu „Edvervitos“ akcininku buvo pats V. Uspaskichas.

Netrukus Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjo tyrimą dėl klaidinančių ir draudžiamų teiginių apie ligų gydymą bei profilaktiką, naudojamų reklamuojant natūralų mineralinį vandenį.

Sveikatos apsaugos ministerija irgi kreipėsi į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą.

Jei V. Uspaskichas būtų Seimo nariu ar kitu politiku-valdininku, neabejotinai sulauktų ir etikos sargų dėmesio, bet jis – europarlamentaras ir jo vadovaujamos Darbo partijos etikos komisija svarstys ne ką kitą, o V. Uspaskichą pasmerkusį bendražygį Antaną Guogą.

„Pirmasis EP narių elgesio kodekso straipsnis galioja europarlamentarams vykdant savo pareigas, į kurias neįeina europarlamentarų pasisakymai ar įrašai socialiniuose tinkluose. Tokiu atveju EP narių elgesio kodeksas netaikomas.

Tiesa, egzistuoja toks dokumentas, kaip Europos Parlamento narių elgesio kodeksas finansinių interesų ir interesų konfliktų klausimais, kuriame pirmasis punktas teigia: „Europos Parlamento nariai, vykdydami savo įgaliojimus: a) vadovaujasi tokiais bendraisiais elgesio principais kaip nesavanaudiškumas, padorumas, skaidrumas, darbštumas, garbingumas, atsakomybė ir pagarba Parlamento reputacijai bei jų laikosi, b) veikia tik vadovaudamiesi bendrais interesais ir negauna ir nesistengia gauti kokios nors tiesioginės ar netiesioginės finansinės naudos ar bet kurio kito atlygio.“

Pagal šį kodeksą egzistuoja ir „EP etikos komisija“ – Patariamąjį Parlamento narių elgesio klausimais komitetą. Alfa.lt kreipėsi į vieną komiteto narių, frakcijos „Atnaujinkime Europą“, kuriai irgi priklauso V. Uspaskichas, atstovę iš Danijos Karen Melchior įvertinti V. Uspaskicho veiklą.

Europarlamentarė persiuntė užklausą komiteto administracijai, kuri atsakė taip: „Situacija, kurią jūs minite, nebuvo iškelta Patariamajame komitete nei susijusio Europos Parlamento nario, nei EP prezidento, todėl Patariamasis komitetas neturi galimybių svarstyti jos.“

Alfa.lt kreipėsi ir į EP vadovo Davido Sassoli kabinetą, tačiau konkretesnio atsakymo nesulaukė.

EP Spaudos tarnyba išaiškino konkrečiau europarlamentarų etikos nuostatas. Pasak jų, Europarlamentas savo narių etiką svarsto tik tada, kai kyla įtarimų, jog jie pažeidimą padarė būdami Europarlamente.

„Pirmasis EP narių elgesio kodekso straipsnis galioja europarlamentarams vykdant savo pareigas, į kurias neįeina europarlamentarų pasisakymai ar įrašai socialiniuose tinkluose. Tokiu atveju EP narių elgesio kodeksas netaikomas.

Ar reaguoti į įvykius, kurie įvyko ne Parlamento patalpose ir yra nesusiję su jokiais Parlamento procesais, turi spręsti ES valstybių narių atitinkamos institucijos“, – sakoma Alfa.lt gautame atsakyme.

Tuo metu Europarlamento narys V. Uspaskichas tęsia savo kampaniją ir bando didinti žmonių nepasitikėjimą jau ir vakcinomis nuo COVID-19.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder