Grožio aukos

Grožio aukos

Kūnas tatuiruojamas, operuojamas, durstomas. Milijonai žmonių pasaulyje ryžtasi skausmingoms procedūroms, tikėdamiesi tapti laimingesni.

„Nenorėjau, jog prigimtis nulemtų mano likimą tik dėl to, kad pralaimėjau genetinėje loterijoje“, - sako Sindi Džekson. Ji ne tik iš gražios merginos plačiais žandikauliais, atsikišusiu smakru ir ilga nosimi virto tikra lėlės Barbės kopija, bet ir tikina esanti laiminga. Gydytojai pašalino merginai maišelius po akimis, į skruostus įsodino implantus, padidino akis, pakeitė smakro formą, nuo veido pašalino seną odą, išvertė į kitą pusę lūpas, padidino viršutinę lūpą, sumažino nosį, ištatuiravo makiažą, iš šlaunų, kelių ir klubų išsiurbė riebalus, įdėjo silikoninius krūtų implantus. Taigi Sindi buvo atliktos 29 plastinės operacijos. Ji iš viso išleido 100 tūkstančių dolerių.

„Net neabejoju, kad vertėjo tai padaryti, - sako ji. - Tos operacijos pakeitė mano gyvenimą, žmonės man tapo atidesni, labiau manimi domisi.“

Aišku, Sindi gyvenimas, tiek asmeninis, tiek profesinis, visiškai pasikeitė. Jos verslas - plastinės chirurgijos kabinetų tinklas - klesti. Laisvalaikiu Sindi dainuoja pačios įkurtame ansamblyje. Turi viską, apie ką svajojo: gražų kūną, pinigų ir galimybę lankytis aukštuomenės salonuose.

Laimės pakaitalas

Sindi pelnė pasaulio šlovę kaip plastinės chirurgijos grožio karalienė ir tapo mėgstamiausiu diskusijų apie žmogaus kūno pakeitimą objektu. Vieni ją laiko feministe, kiti - šiuolaikine heroje, kuri, nepaisydama aplinkinių nuomonės, pati valdo savo gyvenimą ir geba įveikti sunkumus kelyje į sėkmę. Dar kiti ją laiko besikeičiančių grožio kanonų verge.

Šiuolaikiniame pasaulyje individualumą prarasti tapo įprasta, o išorinio grožio tobulumo siekti - tiesiog manija. Didžiausi normų paisytojai ir propaguotojai yra ekrano žvaigždės - jie savo kūnus vėl pavertė kosmetikos pramonės preke. Prie Holivudo grožio gydytojo Frenko Keimero kabineto galima sutikti daugiau garsenybių nei Kino akademijoje. Holivude ant abiejų rankų pirštų galima suskaičiuoti žvaigždes, kurioms nebuvo daryta grožio operacijų, užtat atsirado nesuskaičiuojama daugybė plastikos chirurgų. Bent jau čia jų skaičius vienam gyventojui didžiausias pasaulyje. Vos ne ant kiekvieno kampo įsikūrusiame viešbutuke reklamuojama pooperacinė reabilitacija, slauga, visiškas anonimiškumas ir net galimybė užsiregistruoti ne savo pavarde. Plastiko chirurgams visai nereikia švaistyti pinigų reklamai, nes geriausia jų reklama - patys pacientai, demonstruojantys savo žavesį iškilminguose renginiuose, juos mato milijonai pasaulio žiūrovų. Maiklas Duglas pasidarė veido odos tempimo ir kaklo plastinę operaciją, Tomas Kruzas - nosies operaciją, Džeinė Fonda - veido odos tempimo operaciją bei pasididino krūtis, Melani Grifit - riebalų nusiurbimo operaciją, pasididino krūtis ir lūpas, Madona, Demi Mur, Uma Turman ir Vainona Raider - nosies operaciją, Polas Niūmenas - veido odos tempimo, Mišelė Pfaifer - nosies ir skruostų korekciją. Šer jos aplinkos žmonės vadina Robotu, o Pamela Anderson pati sako, kad yra plastikinė nuo kojų iki galvos. „Kalbama, kad negaliu stovėti prie šildytuvo, nes ištirpsiu...“ - kartą skundėsi ji.


Pamišimas

Grožio vaikymasis neapsiriboja vien plastinės chirurgijos kabinetų lankymu. Devintojo dešimtmečio pabaigoje manekenės įvedė tatuiruočių ir auskarų vėrimosi madą, o dabar tokie salonai dygsta kaip grybai po lietaus. Ekrano žvaigždes, pasipuošusios subtiliomis tatuiruotėmis ir auskariukais bambose, mėgdžioja tūkstančiai pasaulio moterų, nes tai joms leidžia pasijusti lyg ir elito narėmis. Kūno formų keitimas tapo tokiu pat įgeidžių objektu kaip ir nauja suknelė ar automobilis.

Kai kam tai tapo tikra aukso gysla. Įvairūs žurnalai, knygos, vaizdajuostės, laikraštukai, nuotraukų albumai, patarimai bei galimų pakeitimų aprašymai, papuošalų arsenalas ir visa, kas susiję su galimais kūno formų pakeitimais bei puošmenomis, išaugo į galingą verslą. Pirmauja plastinė chirurgija, kuriai, atrodo, nėra ribų: galima keisti odos spalvą, pasididinti lūpas, pasiilginti ir pasididinti varpą ir t. t. Holivudo vizažistas Stivas Erchardas, patyręs 22 plastines veido operacijas, kol tapo panašus į Keną (Barbės sužadėtinį), daba planuoja pirmąją pasaulyje bicepsų operaciją.

Tatuiravimas ir auskarų vėrimas taip pat nestovi vietoje. Šiuo metu itin paplito tatuiravimasis kartu su mylimu asmeniu. Liūdni užgesusios meilės pavyzdžiai - tai Džulija Roberts, Šonas Penas ir Džonis Depas. Iliustracijų vyras, dar vadinamas „Tattoo Mike“, pirmąją tatuiruotę pasidarė būdamas trylikos, o dabar visas jo kūnas bei veidas ir kaukolė išpiešti visokiais mistiniais piešiniais. Jis prisipažįsta, kad veidą tatuiruoti tapo jo manija.

„Kiekvieną kartą, kai man veriamas auskaras, atrodo, kad dalelė mano kūno tampa meno kūriniu“, - prisipažįsta kita kūno transformacijų mėgėja. Tokių žmonių tūkstančiai, jie važinėja į susitikimus, kuria interneto puslapius, susitikinėja klubuose. Deividas Vudas, vieno didžiausių pasaulyje tokios rūšies klubų Londone savininkas, teigia, kad čia žmonės pasijunta pabėgę nuo gyvenimo tikrovės.

Maištas?

Mūsų dienomis tatuiruotėmis puikuojasi tiek modeliai, tiek merginos iš gerų šeimų, plastines operacijas darosi pagyvenusios ponios, pramogų verslo žvaigždės ir paauglės, keletą auskarėlių nosyje turi šiuolaikinės merginos, ekstravagantiškos žvaigždės bei kultūros avangardo atstovai. Mažai kas beprisimena, tačiau plastinė chirurgija dar neseniai buvo medicinos, o ne kosmetikos pramonės šaka, todėl tatuiravimas ir auskarų vėrimas tapo atsitiktinių žmonių verslu. Prieš 50 metų, kai jūreiviai ir nusikaltėliai bjauriose uostų lindynėse, kaliniai celėse tatuiruodavosi kūnus, tai buvo nelegali procedūra. Tatuiruočių buvo tam tikra paskirtis, buvo tenkinamas noras išsiskirti iš minios. Kalinių tatuiruotės apie juos pasakydavo viską: ar jie vagys, ar žudikai, „mažamečiai“ ar recidyvistai. Netrukus visuomenės atstumtųjų stilių perėmė ir didmiesčių getų gyventojai. Pankai - naujoji visuomenės atstumtųjų klasė - pasipylė į gatves agresyviai pasišiaušę plaukų skiauteres, apsirengė juodais odiniais drabužiais, nusagstytais vinimis. Jie savo išvaizda maištavo prieš aplinkinį pasaulį. Purvini pankai su auskaru nosyje ir daugybe auskarų ausyse baugindavo padorius miestiečius. Tačiau ir šis judėjimas netruko išblėsti, o jo stilistiką perėmė visuomenė.

Vienas garsiausių mūsų laikų šamanų Fakiras Musafaras siūlo nuo bet kokių vertybių atsisakiusio pasaulio pabėgti į skausmą. Jis jau daugiau kaip 60 metų atsiduoda skausmingiems ritualams, viliodamas tūkstančius primityviojo modernumo judėjimo sekėjų. Jie eksperimentuoja kraštutinėmis skausmo formomis bei kūno transformacija, kad patirtų mistinius išgyvenimus. Krūtinės ląstą jie prasiduria durklais, persiduria ir ištempia spenelius, ant kūno išsidegina ženklus, kaip tai daroma galvijams, tatuiruojasi piešinius ant atviros kraujuojančios žaizdos, liežuvį perduria vinimis.

Mūsų dienomis su kūnu galima daryti ką tik nori. Milijonai žmonių išreiškia save per kūną ir visi patenkinti: „gavusieji“ grožį ir jį pardavusieji.

Parengta pagal dienraščio "Vakaro žinios" priedą "Geras!"

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder