Irena Howard: "Ant šaligatvių matome sudegusius eukaliptų lapus"

Irena Howard: "Ant šaligatvių matome sudegusius eukaliptų lapus"

"Kaip aš jaučiuosi? Na, baisu, kaip ir kiekvienam čia gyvenančiam. Vos ne kasdien nuodijamės smogu. Praveri ryte duris - ore tvyro mėlyni dūmai", - "Vakarų ekspresui" pasakojo Australijoje, Penrith mieste, gyvenanti buvusi klaipėdietė Irena Howard.

Penrith miestas nuo Sidnėjaus nutolęs maždaug 55 kilometrus. Jis yra Mėlynųjų kalnų papėdėje, vasarą čia būna labai karšta.

"Tikriausiai girdėjote, kad šių metų sausio ketvirtąją Penrith nuskambėjo kaip karščiausia vieta Žemėje. Termometro stulpelis rodė 48,9 laipsnius karščio", - pasakojo moteris.

Pasak jos, Australijoje siautėjančios liepsnos įvarė gerokai baimės.

"Penrith mieste lyg ir esame saugūs, tačiau gal jau niekur nesame saugūs? Vos ne kasdien nuodijamės smogu. Praveri ryte duris - ore tvyro mėlyni dūmai. Taip pat ant šaligatvių pastebime pažirusius pelenus ar iš dangaus prikritusius sudegusius eukaliptų lapus. Stengiamės lauke neužsibūti, langų nepraveriam. Daug žmonių dėvi kaukes. Man baisiausia vakarais besileidžianti deganti raudona apokaliptinė saulė tamsiame debesyje.

Tačiau panikuojančiųjų mano aplinkoje nemačiau. Australai labai vieningi, pasitiki ugniagesiais, vadina juos didvyriais. Tūkstančiai savanoriauja gesinant gaisrus. Net senyvo amžiaus žmonės išėjo kaip į karą. Mes esam susidraugavę su keliais Mėlynųjų kalnų Bilpin miestelio ūkininkais - sodininkais. Reguliariai lankomės kalnų soduose (galimybė patiems prisiskinti vaisių, prisiraškyti uogų), užsukam į bendruomenės turgelį ekologiškų daržovių, geriam kavą jaukiose kavinukėse su ką tik iškeptu obuolių pyragu, žygiuojam kalnų trasomis savaitgaliais. Gruodį gaisrai neaplenkė ir šio nuostabaus kampelio. Sudegė kavinukė Tutti-Fruitti (daug kartų čia būta!). Ūkio Bilpin Fruit Bowl savininkai Margaret ir Simon Tadrosse patyrė milijoninius nuostolius - sudegė obelys, figos, apsauginis tinklas...

Kai gaisras priartėjo, Margaret buvo priversta evakuotis, o Simon su sūnum stojo į kovą su ugnim drauge su ugniagesiais. Išgelbėjo namus, išsigelbėjo patys, bet didelis plotas užmezgusių vaisius obelų, figų dingo liepsnose. Kai juos aplankėme po savaitės, Margaret sunkiai tramdė ašaras. Ne dėl vaismedžių, dėl katastrofiškos padėties šalyje, dėl patirto siaubo.

Visą tą gaisro siaubą Bilpine mes sekėm per TV ir per socialinius tinklus. Palaikėm ryšį su ten gyvenančiais pažįstamais sodininkais - ūkininkais. Malda, mintimis ir pasiūlymu apsistoti pas mus - taip stengėmės juos palaikyti", - su VE jausmais pasidalijo buvusi klaipėdietė Irena Howard.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder