Justinas Jankevičius: Medicina yra velniškai įdomus dalykas

Justinas Jankevičius: Medicina yra velniškai įdomus dalykas

Justinas Jankevičius (28), sublizgėjęs pramoginėje televizijos laidoje „Humoro klubas“, ilgą laiką geriausiai buvo žinomas kaip puikus humoristas, kuris nevengia ironijos ir sarkazmo. Tačiau pasirodžius laidai „Kvieskite daktarą“ Justinui teko gerokai rimtesnis vaidmuo ir vyras pripažįsta, kad prieš kolegą docentą daktarą Alvydą Unikauską jam tenka pasitempti. Tiesa, Justinas tikina, kad po „Humoro klubo“ tai yra pirmoji laida, kuria jis šventai tiki.

- Naujame TV3 sezone rodoma laida „Kvieskite daktarą“. Apie ką ji? Kam skirta?

- Ši laida skirta visiems, kurie mėgsta gyventi. Laidoje kalbama apie tai, kaip pagerinti sveikatą, ir ji, sakyčiau, kartais gali būti panaši į medicinos mitų griovėjus, nes gyvenime mes esame susikūrę nemažai mitų, kad taip ar anaip gyventi ir gydytis yra gerai, o kitaip labai blogai. Tai mes laidoje kalbame, kaip yra iš tikrųjų, nuo labai delikačių temų iki labai elementarių. Tiesiog tai yra informatyvi laida, kurioje informacija nėra pateikiama sausai ir nuobodžiai. Po „Humoro klubo“ tai yra pirmoji laida, kuria aš taip tikrai šventai tikiu, nes tai laida, kuri tikrai turi misiją – pagerinti žmonių gyvenimą.

- Laidą vedate kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentu medicinos daktaru Alvydu Unikausku. Kaip sekasi dirbti kartu? Juk jūs jau pripratęs prie kamerų, žiūrovų, o kaip jaučiasi jūsų kolega?

- Mano kolegai reikėjo šiek tiek apsiprasti. Tiesa, auditorija jam nėra naujas dalykas, jis juk dėsto universitete, prie to yra pripratęs. Tiesiog reikia laiko išmokti dirbti su kameromis, o jaudulys šioks toks yra normalus dalykas. Daktaras A.Unikauskas tikrai yra unikalus, nepaparastai protingas, eruditas, dėl to aš juo ir žaviuosi. Be to, jis turi puikų humoro jausmą ir jam niekada nereikia bajerių aiškinti du kartus - suprantame vienas kitą iš pusės žodžio.

- Koks Jūsų vaidmuo šioje laidoje?

- Alvydas Unikauskas yra daktaras ir jis atsakingas už informacijos tikslumą, o aš esu tas, kuris atsakingas už smagų pateikimą, kad laida nebūtų nuobodi. Nuobodulys, kaip žinome, verčia žmogų siekti nuotolinio pultelio, o mes norime, kad žiūrovas liktų su mumis. Aš manau, kad pramoginis laidos faktorius privalomas dėl to, kad būtume tikrai išgirsti, nes transliuojame labai svarbią informaciją. Žiūrovams geriau užsifiksuoja informacija, kai ji pateikiama per šiek tiek linksmesnę prizmę. Yra toks dalykas, kaip asociatyvusis mąstymas, kai žmogus prisimena juokelį, o per juokelį atkuria ir reikiamą informaciją. Dar laidoje aš atlieku vertėjo vaidmenį, nes medikai šneka sava kalba, kurios visi mirtingieji tikrai nesupranta. Tad aš užduodu klausimus ir tokiu būdų jie viską paaiškina gerokai suprantamiau.

- Kuo jums pačiam naudinga ši laida? Kokių žinių gaunate?

- Vesdamas šią laidą aš sužinau dalykų, kurių seniau nežinojau, o jie, pasirodo, yra labai svarbūs. Aš jau dabar pats save pagaunu, kad įsijungęs kompiuterį lendu ne į „Youtube“ muzikos klausytis, o ieškau medicininių straipsnių. Medicina, pasirodo, yra velniškai įdomus dalykas. Daktaras Alvydas Unikauskas mane iš tikrųjų užkrėtė domėjimusi.

- Tai lietuviškas laidos „Daktaras Ozas“ variantas ar ne? Kokius patarimus dalijate?

- Taip, mes pirkome formatą. Tačiau tai nėra visiškai kopija. Dalijame sveikatos patarimus, bet tai kartu yra ir informacija apie prevenciją, ligų gydymą ir panašiai.

- Ar tai profesionali laida apie sveikatos problemas ir sutrikimus?

- Tai yra labai profesionali laida, mes turime tikrą daktarą, kuris savo kompetencija neleidžia suabejoti nė viename žingsnyje. Mes nepardavinėjame vaistų ir mūsų neremia jokios farmacijos kompanijos, tai yra tikrai rimta laida su saikinga humoro doze. Mes kalbame apie sveikatingumą.

- Esate vedęs ne vieną humoro laidą, ar laidoje „Kvieskite daktarą“ taip pat bus iš ko pasijuokti?

- Žinoma, tik šioje laidoje man jau reikia pasitempti. Daktaras A.Unikauskas pats turi nuostabų humoro jausmą, subtilų, inteligentišką, bet mes vienas kitą labai gerai jaučiame. Galima sakyti, kad laidomės juokeliais, kaip stalo teniso kamuoliuku. Tai yra vienas kito juokus suprantame ir galime atsakyti tuo pačiu. Šioje laidoje jau aš nesu vienintelis žmogus, turintis humoro jausmą. Suprantama, yra temų, iš kurių juokas neima, tačiau dažnai galima švelniai pajuokauti.

- Ar tikite, kad juokas ir gera nuotaika gydo visas ligas?

- Išskyrus hemorojų. (Juokiasi.) Juokas yra vaistas nuo visų ligų, jeigu mes įskaitome placebo efektą, bet aš manau, ir daktaras man šioje vietoje pritaria, kad laimingas žmogus serga rečiau. Kaip ten sakoma, svarbiausia nesinervinti ir gerai maitintis, ar ne?

- Ar pats gyvenate sveikai? Neturite žalingų įpročių? Ar sportuojate?

- Tikrai jau, kad taip. Iš manęs net sveikuoliai ima pavyzdį. (Šypsosi.) Ne, aš, pasirodo, gyvenu sveikiau, negu prieš prasidedant šiai laidai. Pradėjau reguliariai miegoti, atsisakiau tam tikrų produktų, kurie nėra labai sveiki ir vertingi.

- Ką manote apie žmones, kurie prakalbus apie kad ir tą pačią sveiką mitybą, teisinasi laiko stoka?

- Tai viskas gerai, karstadirbiams irgi reikia darbo. Mes turime didelę laidojimo prekių ir paslaugų industriją, ir žmonės, kurie nesirūpina savo sveikata, labai prisideda prie būtent šios mūsų ekonomikos srities gerinimo. Juk bet koks ekonomikos augimas yra labai geras dalykas, sveikinu tokį požiūrį. (Šypsosi.)

- Ši laida buvo pristatyta kaip laida be jokių tabu. Ar ją gali žiūrėti visa šeima?

- Žinoma, kad gali. Yra dalykų, kuriuos vaikams galbūt reikės paaiškinti, bet ribų tikrai neperžengiame. Manau, kad vaikai, pasėdėję prie televizoriaus vėlesniu laiku, gali prisižiūrėti daug blogesnių dalykų. Man tai keista, kad kai vaikai žiūri filmus, kur šaudoma ir daug kruvinų scenų, tai nieko tokio, o kai jau ant stalo išsitraukiame tikrą placentą, tai jau visus šokiruoja. Galiu patikinti, kad net tada, kai informacija laidoje bus šiek tiek nepatogi, ji bus tikrai svarbi.

- Ką pats manote apie Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą?

- Mūsų sveikatos sistema yra netobula, nors mes turime tikrai puikių specialistų. Ir daktaras A.Unikauskas yra to pavyzdys. Net sakyčiau, kad yra daug gerai dirbančių ir prastai apmokamų specialistų. Manau, gydytojas yra atsakingiausia profesija, kur žmogus tau įduoda į ranką skalpelį ir sako „pjauk mane, aš tavimi pasitikiu“. Gydytojas yra žmogus, kuriuo pacientas pasitiki besąlygiškai, ir jis negali daryti klaidų, net tada, kai reikia priimti sprendimus, kurie gali kainuoti gyvybę. Deja, yra įprasta pykti ant mokytojų, gydytojų, policininkų, iš esmės ant tų, kurie negali daryti klaidų, nes pamirštame, kad jie taip pat yra žmonės. Juk net kompiuteriai perkaista ir genda, o ką jau kalbėti apie žmones.

- Ar pats kreipiatės į A. Unikauską sveikatos patarimų?

- Pirmiausia tai dabar visa Lietuva turi asmeninį gydytoją, o aš dar ir turiu galimybę vesti su juo laidą, žinoma, mes pasišnekame. Aš galiu su juo pasikonsultuoti.

- Ką manote apie liaudies mediciną? Ar apie tai bus kalbama laidoje?

- Manau, apie tai reikės pakalbėti, juk yra žinoma, kad liaudies medicina veikia. Tai patikrinta ir ištobulinta per šimtmečius. Tačiau to nereikėtų painioti su šarlatanizmu, kur žmonės pristato savo sukurtus, ką tik išgalvotus dalykus kaip liaudies mediciną. Labai gerai, jeigu moki atskirti liaudies mediciną nuo bobutės, pardavinėjančios trintas driežų uodegas ir sakančios, kad tai vaistas nuo visų ligų.

- Kai sušlubuoja sveikata, imatės savigydos ar iš karto kreipiatės į medikus?

- Aš esu tas elementarusis lituanus simplitikus, paprastasis lietuvis, kurie turi kažkiek žinių apie mediciną ir bando jomis naudotis susirgę. Bet jeigu kurią dieną jau nebepaeinu ir saliutai galvoje, tai kreipiuosi į medikus. A.Unikauskas man išaiškino, kad geriausias dalykas yra prevencija.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder