King Kongo mergina, tapusi antrąja Meryl Stryp

King Kongo mergina, tapusi antrąja Meryl Stryp

Apie ją prirašyta daug, kalbama dar daugiau, tačiau paslaptingesnę aktorę vargu ar rastum. Ji impulsyvi ir nenuspėjama - tiek gyvenime, tiek filmavimo aikštelėje. Anot partnerių, su ja nelengva dirbti. "Ji tiesiog siautėja", - yra išsitaręs Robertas De Niras, tačiau kartu jis pridūrė ir apie jos vidinę gelmę. "Džokondos šypsena ir nežemiškas akių liūdesys", - taip du "Oskarus" pelniusią aktorę apibūdino ir žurnalas "Vanity Fair". Suomių, vokiečių ir olandų šaknų turinti gražuolė kino pasaulyje pasirodė 80-ojo dešimtmečio pabaigoje, kai atliko pagrindinį vaidmenį antrojoje "King Kongo" versijoje. Tuomet jai buvo 27-eri. Šiandien Džesika Lanž (Jessica Lange) švenčia 64-ąjį gimtadienį.

"Būdamas dvidešimties nepažįsti nuovargio. Trisdešimties jau sumažini greitį. Keturiasdešimties pradedi pastebėti tam tikrą nuovargį, bet viskas dar gerai, nes siūlomas darbas tave labai domina. Penkiasdešimties nuovargis jau jaučiamas rimtai - tai supranti iš karto. Taip pereini prie nedidelių vaidmenų arba tampi tik viso aktorių ansamblio dalimi. Žinote, filmai, kuriuose kadaise filmavausi, ant mano pečių guldavo sunkia našta..."

Kita Meril Stryp

Kritikų žodžiais, D. Lanž vienintelė iš aktorių gali konkuruoti su Meril Stryp (Meryl Streep): pastaroji puikiai atlieka harmoningų, dvasiškai stiprių moterų vaidmenis, o Lanž neprilygstama, kai reikia perteikti moterišką silpnumą, nesugebėjimą atsispirti aistrai. Joms abiem bendras tas pats bruožas: reiklumas sau, atsidavimas vaidmenims ir darbui. Lanž išranki scenarijams; ne kartą atsisakė vaidmens "kasiniuose" filmuose ir verčiau rinkosi mažiau pelningus televizijos serialus, kad galėtų vaidinti ką nori ir kaip nori.

Baigusi Minesotos universitetą, ši moteris ypač vertina klasikinę literatūrą bei dramaturgiją. 1992 m. su Aleku Boldvinu (Alec Baldwin) kartu vaidino Brodvėjaus spektaklyje pagal Tenesio Viljamso pjesę "Geismų tramvajus".

"Tuometinė mano būsena panėšėjo į tylų pamišimą, - prisimena aktorė. - Tą man byloja fotografijos, kurias vėliau pati apžiūrinėjau su siaubu: stebėjausi savo žvilgsniu ir savo vyro bei vaikų kantrybe. Tada man atrodė, kad nekenčiu savo herojės, kuri privedė mane iki tokios būklės."

"Beprotiškai žiauri" jaunystė

Asmeninis aktorės gyvenimas visuomet buvo akylai sekamas žurnalistų. Nesibaigiantys romanai nuolat kaitino publikos smalsumą. 1970-1981 m. Lanž buvo ištekėjusi už fotografo Frančisko Pako Grande (Francisco "Paco" Grande). Ji turi 32 metų dukrą Aleksandrą, 1981 m. gimusią iš romano, kuris tęsėsi nuo 1976 iki 1982 m. su vienu garsiausių pasaulyje baleto artistų M. Baryšnikovu (gimusiu ir augusiu Rygoje, šokusiu Sankt Peterburge ir 1974 m. per gastroles pasilikusiu JAV). Tuo pat metu ji buvo artimai susijusi ir su JAV aktoriumi, šokėju, choreografu, filmų režisieriumi Bobu Fose (Bob Fosse). Jiedu buvo geriausi draugai iki pat jo mirties 1987 m.

1982 m. Džesika susipažino ir iki 2009 m. palaikė artimus santykius su dramaturgu Semu Šepardu (Sam Shepard). Jie susilaukė dviejų vaikų - Hanos Džein (Hannah Jane, gim. 1985 m.) ir Semiuelio Volkerio (Samuel Walker, gim. 1987 m.).

Ištekėjusi už Šepardo, D. Lanž žurnalistams tvirtino, jog audringas gyvenimas ir sudaužytos širdys liko praeityje - "jaunystėje, kuriai būdingas beprotiškas žiaurumas".

Skausmingas vizitas į Rumuniją

1993 m., atidėjusi filmavimąsi, Lanž išvyko į Rumuniją. Prieš tai per JAV televiziją ji pamatė britų žurnalisto Džono Aptono (John Upton) dokumentinį filmą, kaip šios šalies vaikų namuose elgiamasi su neįgaliaisiais. Kitą dieną po šio filmo demonstravimo Lanž paskambino žurnalistui ir paprašė ją vežtis į Rumuniją.

"Aš negalėjau sėdėti sudėjusi rankų po to, ką pamačiau, - sakė aktorė. - Džonas sutiko dėdamas viltis į mano populiarumą ir tikėdamasis, kad tai paveiks Rumunijos valdžią. Tačiau ten niekas manęs nepažinojo. Man liko tik būti naudingai filmavimo grupei. Iki šiol negaliu ramiai galvoti apie vaikus, gulinčius purvinose lovose pilnomis skausmo akimis..."

Iš Rumunijos Aptono grupė išsivežė du vaikus - čigoniuką ir sunkiai sergančią šešiametę. Ją pasiėmė Lanž.

ATPILDAS. Per savo 40 metų kino karjerą Lanž gavo du "Oskarus", "Emmy" ir penkis "Auksinius gaublius". Tai viena gerbiamiausių šios kartos aktorių. 

"Ji gyveno pas mane pusantrų metų. Visą tą laiką ją reikėjo maitinti šaukšteliu, ji nesikėlė iš lovos, nes negalėjo vaikščioti. Ji man priminė sergantį gyvūną, ir aš ne visada atlaikydavau jos žvilgsnį. Tik kartą jos akys suspindo - kai pirmąsyk gyvenime ji išgirdo džiazą."

Lanž vyras ir vaikai neištvėrė nervinės įtampos, ir mergaitė buvo atiduota kitai šeimai. Aktorė visą likusį laiką apgailestavo, kad sutiko tai padaryti.

Nuo tapybos ir pantomimos

D. Lanž gimė 1949 m. balandžio 20 dieną Klokete, Minesotos valstijoje, ir buvo trečias vaikas suomių šaknis turinčios mokytojos ir vokiečių kilmės jūreivio šeimoje.

Baigęs tarnybą jūroje, Džesikos tėvas dirbo komivojažieriumi ir daug keliavo. Vaikystėje Džesikai su šeima teko kraustytis vis į kitą vietą 18 kartų.

D. Lanž gerai mokėsi ir turėjo piešimo talentą. Baigusi mokyklą, gavo Minesotos universiteto stipendiją studijuoti dailei. Metus pasimokiusi viską metė ir išvyko į Paryžių stoti į mimų mokyklą. Čia jos guru tapo mimas Etjenas de Krua (Etienne de Croix).

Grįžusi į JAV, D. Lanž dirbo barmene ir modeliu, kiek vėliau pradėjo vaidinti mažame pusiau profesionaliame teatre. Tuo metu dramos vyko ir jos asmeniniame gyvenime: pirmoji santuoka iširo.

Didžiajame ekrane Lanž debiutavo 1976 m. - filme "King Kongas", kuris sulaukė tokių kritikų atsiliepimų, kad Lanž kaip aktorės karjera galėjo baigtis beveik neprasidėjusi. Nors šis pasirodymas ekrane buvo jai gera reklama - Džesika pasirodė ant žurnalų viršelių - tačiau dvejus metus ji neperžengė kino studijų slenksčio, nes kino režisieriai ją matė tik kaip naują seksualią žvaigždutę.

Tik po penkerių metų aktorė padarė įspūdį kino kritikams - savo darbu filme "Laiškanešys skambina du kartus". Čia ji vaidino su garsiuoju Džeku Nikolsonu (Jack Nicholson).

Proveržis

Didelis proveržis įvyko 1982 m., kai Lanž buvo nominuota "Oskarui" iškart už du vaidmenis - dramoje "Frensė" (pagrindinis vaidmuo) ir romantinėje komedijoje "Tutsi" (antrojo plano vaidmuo).

"Tutsi" buvo vienintelė komedija Lanž kino darbų sąraše. "Mano partneris filme "Tutsi" Dastinas Hofmanas kartą man sakė: "Iš pradžių tu tikiesi gauti mažytį vaidmenį. Paskui, sulaukęs brandos, staiga gauni pagrindinį ir veži visą filmą. Galvoji: "Dieve, juk aš tiek neprašiau!"

Laimėjusi svajonių statulėlę, Lanž aktyviai filmavosi kitus dešimtį metų, rinkosi sunkaus likimo, nesugyvenamų, užsispyrusių moterų charakterius ir vėl buvo pasiūlyta Kino akademijos premijai už pagrindinius vaidmenis filmuose "Kaimas" (1984 m.), "Saldžios svajonės" (1985 m.), "Muzikinė dėžutė" (1989 m.), "Žydras dangus" (1994 m.); už pastarąjį filmą ji gavo savo antrąjį "Oskarą" kaip geriausia aktorė.

2002 m. vasarą Lanž kartu su Bobu Dilanu (Bob Dylan), Džefu Bridžesu (Jeff Bridges), Džonu Gudmanu (John Goodman), Luku Vilsonu (Luke Wilson) ir Penelope Kruz (Penelope Cruz) nusifilmavo Lario Čarlzo juostoje "Amžiaus šou". Šis filmas aktorei įkvėpė nepaprasto entuziazmo būsimiems projektams, kaip antai "Prozako karta", "Mano gyvenimo žuvis". Lanž ėmėsi nedidelio vaidmens režisieriaus Timo Bartono (Tim Burton) filme ne tik todėl, kad yra didelė jo gerbėja: tėvo ir sūnaus santykių istorija sukėlė jai nostalgiškus jausmus.

2005 m. Lanž pasirodė savo gyvenimo palydovo Semo Šepardo projekte "Įeik nesibeldęs".

Nuo paskutiniojo dešimtmečio Lanž filmavosi rečiau, daugiau dirbo teatre ir laikėsi atokiai nuo komercinės kinematografijos.

Šiuo metu buvusi "King Kongo" žvaigždė labiau žinoma kaip Konstans iš teleserialo "Amerikietiška siaubo istorija". Už šį vaidmenį ji gavo "Auksinį gaublį" ir "Emmy" (geriausios antraplanės ir TV filmų aktorės nominacijoje).

Parengė Aras MASIULIS

Filmai
2013 m. "Teresa Raken" ("Therese Raquin");
2012 m. "Meilės priesaika";
2007 m. "Sibilė";
2005 m. "Šalis, kurios niekada nebuvo"; "Įeik nesibeldęs", "Sulaužytos gėlės";
2004 m. "Retrosexual: The 80's";
2003 m. "Mano gyvenimo žuvis"; "Amžiaus šou"; "Normalus";
2001 m. "Prozako karta";
1998 m. "Pusseserė Betė:"; "Mirtina tyla";
1995 m. "Robas Rojus";
1994 m.
1991 m. "Baimės iškyšulys";
1990 m. "Vyrai neišeina";
1985 m. "Saldžios svajonės";
1984 m. "Kaimas";
1982 m. "Tutsi";
1981 m. "Laiškanešys skambina du kartus";
1979 m. "Visas tas džiazas";
1976 m. "King Kongas". 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder