Su sunkia liga susigrūmusiai A. Brazausko našlei teko atsisakyti kai kurių malonumų
Su sunkia liga susigrūmusiai A. Brazausko našlei teko atsisakyti kai kurių malonumų

Nidoje karantiną leidžianti Kristina Brazauskienė vasario 20 dieną paminėjo 72-ąjį gimtadienį: „Labai daug sveikinimo žinučių gavau, net nustebau, kiek daug žmonių prisiminė.“ Nedidelė šventė praskaidrino buvusios prezidento žmonos kasdienybę, nes kitomis dienomis ji jaučiasi vieniša: „Man tas karantinas jau stogą nuraus.“

Tądien sukaktuvininkė su svečiais vaišinosi gimtadienio tortu. Sukaktį K.Brazauskienė paminėjo su artimiausiais žmonėmis – vienturčiu sūnumi Ernestu, anūkais Ieva ir Adomu, marčia Jurgita bei jos mama.

Žiemodavo Amerikoje

Kristina dabar labiausiai laukia skiepų nuo koronaviruso ir tikisi, kad dėl to gyvenimas pagerės, nes galės keliauti į šiltuosius kraštus. Ji pasiilgo kelionių, nes įprastai žiemas praleisdavo Jungtinėse Amerikos Valstijose – mirusio prezidento žmona turi apartamentus saulėtoje Floridoje.

„Šešerius metus žiemodavau Amerikoje, todėl šįmet lietuviška žiema pasirodė klaiki – labai šalta, nors graži. Nemėgstu žiemos. Man geriau, kur šilta“, – juokėsi moteris.

Kol gyveno Algirdas Brazauskas (1932–2010), ji visur keliaudavo su juo – tokios kelionės moteriai teikė didžiausią džiaugsmą. Našlę šiuo metu guodžia tik buvusio gražaus gyvenimo su šviesaus atminimo prezidentu prisiminimai.

„O ką dabar lieka daryti? Tik prisiminti gražiausias akimirkas, – nusijuokė Kristina ir atskleidė, jog reikia taip aktyviai gyventi, kad būtų daug gražių akimirkų. – O aš jų turiu labai daug“, – išskirtine meilės istorija su prezidentu tebegyvena našlė.

Po A.Brazausko mirties Kristina į širdį daugiau jausmų neįsileido, neieškojo draugo ir nekūrė šeimos.

„Aš turiu anūkų, sūnų – jais labai džiaugiuosi, ir jie rūpinasi manimi. Didelis džiaugsmas matyti, kaip keičiasi anūkai. Ievutė jau mano ūgio, jai dabar dvylika metų. Adomui – septyneri, jau kaip reikiant vyrukas“, – savo laime pasidžiaugė K.Brazauskienė.

Algirdo ir Kristinos meilės istorija buvo tokia įsimintina ir garsi, kad apie jų porą visi Lietuvoje kalbėjo.

„Žiūriu, kad spaudoje vis dar mūsų nuotraukų įdeda, jos labai gražios – graži pora buvome“, – patikino K.Brazauskienė.

Nustatė melanomą

Po prezidento mirties Kristiną slėgė gedulas, o vėliau jai buvo nustatyta trečios stadijos melanoma. Prieš dvejus metus K.Brazauskienei buvo pašalintas odos navikas, iš pradžių ji tikrinosi kas tris mėnesius, dabar – kas pusmetį.

„Pasidarau kraujo tyrimus, nebūnu saulėje, lyg ir viskas dabar gerai. Reikia stebėti – apžiūrėti apgamus, nesikaitinti. Kai kurių malonumų reikia atsisakyti“, – patikino moteris.

Tačiau K.Brazauskienė atsisakė operuotis visus limfmazgius, nes tai jai pasirodė labai brangus gydymas.

„Kaina buvo tokia keista. Po limfmazgių operacijos būtų tekę leistis po dvi ampules per mėnesį, o vienos kaina – 4 tūkstančiai eurų. Per mėnesį – 8 tūkstančiai eurų ampulėms! O leisti vaistus būtų reikėję metus. Nežinau, kas sau gali tiek leisti, nes šie vaistai nekompensuojami“, – rizikuoti nutarė K.Brazauskienė. Ji sau ir medikams pažadėjo tikrintis ir, jei situacija blogėtų, tuomet ryžtųsi operacijai.

Negana to, kad našlei teko susigrumti su sunkia liga, ji turėjo išsikraustyti iš prezidento rezidencijos Turniškėse.

„Na, ir kas iš to? Ar jie dabar džiaugiasi išgyvendinę mane iš rezidencijos?

Aš nors mokesčius mokėjau, o dabar jūs, šalies gyventojai, mokate“, – užsiminė K.Brazauskienė, pasigendanti politikoje logiško mąstymo.

Seka naujienas

Buvusi prezidento žmona pasigenda ir ūkiško požiūrio, kokį turėjo jos šviesaus atminimo sutuoktinis, buvęs šalies vadovas A.Brazauskas.

„Jis tautai paaiškindavo, pasakydavo, o dabar visi plaukia pasroviui nuo algos iki algos. Anksčiau buvo atsakomybė, ruošiami politiniai vadovai, buvo jų rezervas – tikrai buvo iš ko pasirinkti, o dabar niekas apie tai negalvoja“, – kalbėjo moteris.

K.Brazauskienė seka ne tik šalies politines, bet ir gyvenimiškas naujienas. Viena jų, kai vasarį gyventojas loterijoje laimėjo įspūdingą sumą – 13 milijonų eurų, našlę privertė kritiškai pažiūrėti į situaciją: „Iš karto pasipylė psichologų, finansininkų patarimai – juk reikia tą žmogų pamokyti, kaip elgtis su tokiais pinigais, nes jam protas gali susisukti.

Vienas komentatorius po straipsniu teisingai parašė: „Jūs ne to žmogaus pinigus skaičiuokite, jūs valstybės tarnautojus pamokykite, kad jie valstybės pinigais nesitaškytų.“

Tas žmogus laimėjo ir išleis“, – iš pamokymų nusijuokė K.Brazauskienė.

Neeilinė meilės istorija

A.Brazausko, pirmojo nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidento, premjero, ir antrosios jo žmonos Kristinos gyvenimą man ir anksčiau nuolat teko aprašinėti, nes jųdviejų meilės istorija buvo neeilinė.

Kai 2002 metų balandį tuometis premjeras su mylimąja slapta išvyko atostogų į Hurgados kurortą Egipte, abu prarado ramybę. Aukštas valstybės pareigūnas ir viena viešbučio bendraturčių apie kelionę nepranešė ne tik tuomečiams sutuoktiniams.

Premjeras apie tai neužsiminė ir Vyriausybės ministrams. Tačiau yla išlindo iš maišo, kai „Lietuvos rytui“ pavyko nufotografuoti nuo visų savo meilę slėpusius A.Brazauską ir Kristiną.

Tuomet pora skubiai priėmė sprendimą išsiskirti su buvusiais sutuoktiniais ir viešai paskelbė apie ketinimą kurti šeimą.

2002 metų balandžio 23-ioji – Algirdo ir Kristinos Brazauskų santuokos įregistravimo rezidencijoje Turniškėse diena. Tuo metu A.Brazauskui buvo 69 metai, o antrai jo žmonai – 53-eji.

Kasmet tą dieną pora paminėdavo – artimuosius ir draugus, kurie buvo gerai visuomenėje žinomi žmonės, susikviesdavo į viešbučio restoraną arba švęsdavo namuose nedideliame rate.

A.Brazauskas dalyti interviu apie asmeninį gyvenimą nemėgo, galbūt ir nemokėjo kalbėti subtiliomis temomis eidamas aukštas pareigas. Tačiau tai už jį puikiai darė K.Brazauskienė, mėgusi pasipuikuoti nuostabiu sutuoktiniu, dalyti jų tikros meilės receptus.

Kai žurnalistai kiekvieną balandžio 23-iąją iškilmingai pasipuošusios poros laukdavo prie viešbučio atvykstančios į vestuvių metinių minėjimo puotą, A.Brazauskas skubėdavo į vidų. Bet K.Brazauskienė stabtelėdavo.

Ji ne kartą prisipažino, kad gaila lauke tykančių ir sunkiai dirbančių žurnalistų, todėl mielai papasakodavo, kokios nuotaikos atsikėlė rytą, kokią dovaną gavo iš vyro, kuo vaišins svečius ir kas koncertuos šventėje.

Išbandymu tapo liga

Nors Brazauskų santuoka buvo laikoma gražiausia to meto meilės istorija, pora patyrė nelengvų išbandymų vyro liga. Po šešerių vedybinių metų sutuoktiniams teko atsisakyti kelionių, puotų.

Vedybų metines tą laiką jie minėjo tik vaikų apsuptyje, vėliau dviese, nes buvęs aukštas politikas kovojo su vėžiu. A.Brazauskas paskutinius gyvenimo metus nemažai laiko praleido ligoninėje.

Vienu metu net buvo pasklidęs gandas, kad reanimacijoje gulintis 77-erių politikas mirė. Pasipylė telefono skambučiai Kristinai, ji visus ramino, kad Algirdo savijauta gerėja ir jis esą tuo metu valgo jos atneštą burokėlių sriubą.

Kai tą kartą susisiekiau su Kristina, ji ir mane nuramino, kad vyro sveikata pamažu gerėja, bet turbūt yra žmonių, laukiančių jo mirties. Todėl baigdama pokalbį telefonu ji pasakė, kad jos gyvenimo meilė, jei skleidžiami tokie gandai apie mirtį, gyvens daugybę metų.

Atrodė, kad Kristina buvo įtikėjusi amžina meile. Net kai jie atostogaudavo Nidoje, kol sutuoktinis nebuvo pasiligojęs, abiejų akyse žaidė susižavėjimo kibirkštėlės.

Sykį sutikau juos bevaikštančius Kuršių marių krantine ir trumpam stabtelėjome pasikalbėti – paklausiau žinomos poros apie atostogas, pramogas kurorte.

Pokalbis nebuvo oficialus, kaip žurnalistės ir žinomų pašnekovų. Ant mano marškinėlių išvydusi šviesiaplaukio vaiko nuotrauką Kristina pasiteiravo, ar tai mano atžala.

Jai atrodė, kad aš ir vaikas ant marškinėlių esame panašūs, nes abu šviesių plaukų, gražiai besišypsantys. Papurčiau galvą: „Ne.“ Ji pripažino, kad jeigu laiką atsuktų atgal, būtų turėjusi ne vienturtį sūnų, kaip dabar, o daugiau vaikų. Juk toks džiaugsmas bent keli vaikai.

Nesijautė kankinė

Tačiau pokalbiai su Kristina vėliau nebuvo linksmi, malonūs. Suprantama, ją slėgė vyro liga ir žinojimas, kad juos išskirs mirtis.

Nors susirgus A.Brazauskui skambindavau tiesiai jam, trumpai paklausdavau apie sveikatą, gydymo perspektyvas, vis dėlto dažniau rinkdavau Kristinos telefono numerį.

Kartais ji neturėdavo ką nauja pasakyti apie sutuoktinio būklę, todėl bent pasiguosdavo. Pažinodama mane Kristina sakydavo, kad gerai, jog esu jauna, sveika, nesusidūrusi su ligomis, tuo reikia džiaugtis ir tai vertinti, o jai tenka rūpintis ligoniu. Bet tai ji darė su meile, nesijautė esanti kankinė, vyro lankymas ligoninėje ir slaugymas namuose jai nebuvo našta.

Kristina netgi ir sunkiais momentais šypsojosi ir taip vyrui kūrė malonią aplinką.

Prabėgus keliems mėnesiams nuo paskleisto gando apie A.Brazausko mirtį per atostogas žiūrėdama televizijos žinias išgirdau oficialų patvirtinimą, kad buvęs šalies vadovas užgeso.

Aštuoneri metai – tiek truko Algirdo ir Kristinos santuoka, vadinta gražiausia meilės istorija. Jai nutrūkus Kristiną prisimindavau, kai ji pasirodydavo renginiuose.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder