Vaiva Budraitytė: „Orchidėjos - meilės gėlės“

Vaiva Budraitytė: „Orchidėjos - meilės gėlės“

Sausio 10 dieną 53-iąjį gimtadienį švęsianti astrologė ir viena iš LNK televizijos laidos „Būk mano meile“ vedėjų Vaiva Budraitytė įsitikinusi, kad orchidėjos, kurias ji augina savo namuose, yra meilės gėlės. „Žmonės šias egzotiškas nuostabaus grožio gėles paprastai dovanoja mylimiausiems žmonėms“, - sako moteris.

Jokių burtų nėra

Pasak jos, orchidėjos džiugina akis tada, kai Lietuvoje žiema, kai pievose ir darželiuose nėra nei ramunių, nei bijūnų ar kitų taip pat mielų gėlių. Jos namų oranžeriją iš tiesų galima pavadinti orchidėjų karalyste. Šioje karalystėje įvairiomis spalvomis žydi daugybė šių egzotiškų gėlių rūšių. Šiaip jau orchidėjos yra lepios ir tikrai ne visi žmonės moka ir sugeba jas išpuoselėti, kad po kiek laiko jos vėl džiugintų akis. Tai gal žinomai moteriai padeda kokie burtai? Kaip ji sugeba orchidėjas priversti pasidabinti dešimtimis žiedų?

Moteris šypsosi ir tvirtina, kad jokių burtų čia tikrai nėra, o svarbi tinkama šių egzotiškų gėlių priežiūra ir meilė ne tik gėlėms, bet ir visai namų aplinkai. Juk ne veltui sakoma, kad gėlės nyksta tuose namuose, kuriuose nėra santarvės. Ko jau ko, o meilės Vaivos ir jo vyro Gaudento Naujoko, taip pat astrologo, namuose tikrai nestinga. Žinoma astrologė save vadina ir psichologe, savo žinias nuolat tobulina skaitydama psichologinę, filosofinę literatūrą, Evangeliją, todėl ir savo klientams pirmiausia pataria, kad santarvę ir meilę šeimoje lemia ne turtai, o meilė.

Orchidėjos V. Budraitytės namuose pirmiausia atsirado kaip žmonių, kuriems ji yra padėjusi, dovana. „Labai nemėgstu nuskintų gėlių, nes jos po kelių dienų ar savaitės vis vien nuvysta, - sakė Vaiva. - Žinodami, kad labiau mėgstu gyvas gėles vazonuose, artimieji ir draugai pradėjo man jas dovanoti“.

Prisijaukinimas

Lepių egzotiškų gėlių prisijaukinimo pradžia buvo nelengva, bet už tai dabar Vaiva džiaugiasi savo orchidėjų darželiu. „Išmokau jas auginti ne iš karto - reikėjo elementarių žinių, kaip su jomis elgtis, kaip laistyti. Dabar mano orchidėjos žydi nuo gruodžio iki spalio. Yra viena, kaip aš sakau, išprotėjusi orchidėja, kuri žydi net aštuonis mėnesius, paskui pusantro mėnesio pailsi ir vėl žydi aštuonis mėnesius. Visos mano puoselėjamos gėlės žydi arba labai ilgai, arba po du tris kartus per metus“, - didžiavosi savo gražiausiomis augintinėmis moteris ir apgailestavo, kad kai kurios nežinia dėl ko nunyksta.

Viena jos išpuoselėta gėlė yra žydėjusi apie 15 centimetrų skersmens žiedais. Tai buvo ypatinga didžiuliais žiedais pražydusi orchidėja, kurią ji buvo gavusi iš dukros Marijos Motinos dienos proga.

Didžiausias džiaugsmas - kai Vaivai pasiseka atgaivinti visiškai sunykusią karališką gėlę, kokią galima rasti nukainotą bet kuriame prekybos centre. Moteris svarsto, jog ten gėlės nunyksta dažniau ne dėl prastos priežiūros, bet todėl, kad jų čia nemyli. Tad, anot jos, nereikia bijoti įsigyti orchidėjų ir jomis rūpintis.

Vaivos vyras Gaudentas, pastebėjęs žmonos aistrą šioms gėlėms ir tai, kad ji moka jas prikelti naujam gyvenimui, stengiasi papildyti jos gyvąją kolekciją ir į namus parnešti tokią, kokios ji dar neturi.

Ir dar viena V. Budraitytės namų puošmena, be mandalų, gražių egzotiškų suvenyrų ir gėlių, yra akvariumai, kuriuose plaukioja spalvingos žuvytės.

Patarimai orchidėjų augintojams

Nuosavame name gyvenanti V.Budraitytė gėles laiko itin šviesioje, su žiemos sodu sujungtoje svetainėje.

Orchidėjų yra keliolika rūšių ir jų priežiūra skiriasi. Populiariausia Lietuvoje orchidėjų rūšis yra Falenopsis (lot. Phalaenopsis), ji yra stambiais apvaliais žiedlapiais.

Orchidėjoms labai svarbu šviesa, todėl būtina sumontuoti, ypač pilkuoju metų laiku, papildomą apšvietimą. Šioms gėlėms kenkia tiesioginiai saulės spinduliai, tad jeigu auginate jas ant palangės, ji turi būti su tiulio užuolaida. Labai šaltomis naktimis orchidėją nuimkite nuo palangės.

Falenopsius žiemą reikia laistyti negausiai. Jei gėlės stovi šiltoje patalpoje, drėgmės joms reikia kiek gausiau. Vaiva žiemą orchidėjas laiko gana šaltai - 14-15 laipsnių temperatūroje, naktį ji gali būti 2-3 laipsniais žemesnė. Laistyti jų tuomet beveik nereikia, o vanduo turi būti drungnas.

Kambarinės orchidėjos nepakenčia karšto ir tvankaus oro, todėl būtina dažnai vėdinti kambarį - net ir žiemą. Kartais reikia apipurkšti lapus. Tačiau saugokite gėlę nuo skersvėjų - jie pražūtingi.

Toms orchidėjų rūšims, kurios turi stambius gumbus, juose susikaupia vanduo, reikia gauti sausros ir šalčio - pabūti 5-8 laipsnių temperatūroje.

Orchidėjas tręšti patartina nuo kovo pradžios iki spalio mėnesio, kiekvieno ar kas antro laistymo metu. Svarbu nepadauginti trąšų, nes jos turi būti labai silpnos koncentracijos.

Orchidėjos mėgsta ankštus vazonus, bet po kelerių metų jas būtina persodinti į specialią žemę ir padalyti gumbus. Kiekvienai daliai reikia palikti bent po tris ūglius.

Jeigu gėlė ilgai nežydi, bet neatrodo ligota, tikriausiai jai trūksta šviesos.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder