Algimantas Matulevičius

Ar mūsų „skaidrintojai“ netarnauja „giluminei valstybei“?

(3)

Nepamirštu savo naivaus tikėjimo mūsų politikais. Nelabai norisi ir prisiminti, nes skaudu. Skaudu ne dėl mano asmeniško užgauto ego. Skaudu, kad per rinkimus pasižada, o po to beveik viską daro atvirkščiai.

O net dekaloge yra aiškiai pasakyta, kad meluoti tai nuodėmė. Gal tai ir yra viena iš priežasčių, kodėl Europos Sąjungos politikai atsisakė krikščionybės. Krikščionybė, kuri prie visų savo klystkelių, tačiau yra esminė visos Europos kultūros egzistencinė dedamoji. Jos tiesomis vadovavosi mūsų proseneliai, taip augino savo palikuonis.

O kai nebeliko nieko amžino, atėjo „laisvė”. Deja, ne ta, kuri telkia bei išaukština geriausius ir tauriausius žmogaus bruožus, o išpažįstanti principą „darau ką noriu“. Laisvė be atsakomybės neišvengiamai bent dalį jos išpažintojų paverčia vergais, o tai tampa jų asmenine tragedija.

Bet šiandien - apie netesimus pažadus. Tik įvykus 2016metų LR Seimo rinkimams ir išrinkus Viktorą Pranckietį Seimo pirmininku, apsidžiaugiau. Žmogus intelektualas, profesorius, tikrai palaikys mano idėją. O idėja buvo skirta Tėvynei Lietuvai pagrąžinti - pradėti visus valstybės ir kiekvieno mūsų gyvenimo santykius tvarkyti SKAIDRIAI!

Tam asmeninio laiko ir protinių ląstelių sąskaita sukūriau SKAIDRUMO SISTEMOS KONCEPCIJĄ. Tiesa, netrukus pasisekė susitikti su ponu V. Pranckiečiu ir jam asmeniškai įteikti šį mano gan nemažą veikalą. Jis tikrai susidomėjo ir patikino, kad netukus su manimi susisieks. Laukiu iki dabar, išėjo kaip toje dainoje - lgai laukus, dar palauk…Deja.

Bet aš nesėdėjau ir toliau myniau buvusių kolegų slenksčius. Susitikome su tuomečiu Seimo vicepirmininku Gediminu Kirkilu. Jis entuziastingai ėmėsi remti šią mano idėją. Net paskambino tuomečiam teisingumo ministrui Elvinui Jankevičiui, kuris susitikus pasiūlė sukurti darbo grupę. Kurią iki šiol kuria. Toliau buvo buvęs premjeras Saulius Skvernelis ir jo žinomas padėjėjas Skirmantas Malinauskas.

Negana to, mano koncepcija buvo net kelis kartus pristatyta visai buvusios Vyriausybės patarėjų komandai. Įdomu. Niekas nepasakė, kad ji netinkama arba jos nereikia. Visi pritarė. Buvo nuspręsta ją pateikti premjero vadovaujamai antikorupcijos komisijai. Deja, pats premjeras ją iš darbotvarkės išbraukė. Po to man jau tapo aišku, kad elgiuosi kaip Don Kichotas ir nusprendžiau palaukti geresnių laiku. Tačiau tikrai nežinau ar tokie ateis. Dar laukiu

Kodėl tai prisiminiau dabar? Todėl, kad jeigu būtų pagal mano pasiūlytą skaidrumo sistemos koncepciją priimtas Skaidrumo kodeksas, to, kas vyksta dabar, tikrai nebūtų. O vyksta keletas labai negerų ir valstybei pavojingų dalykų.

Neseniai sukurtas apibrėžimas seniai plintančiam reiškiniui - giluminė valstybė (angliškai, deep state) – tai valstybė valstybėje, t. y., įsislaptinęs ir ilgai veikiantis, paprastai turintis didelį ekonominį potencialą valstybės (plačiau – ir pasaulio) valdymo tinklas, siekiantis nelegaliais būdais daryti įtaką oficialiai renkamai ar išrinktai valdžiai.

Giluminė valstybė egzistuoja ir Lietuvoje, tik apie tai nutylima. Man vadovaujant dar 2006 -2007 m., istorinės reikšmės LR Seimo atlikto parlamentinio tyrimo metu mes užčiuopėme tokio reiškinio egzistavimą.

Tačiau, nežinodami jo prigimties, priėmėme tai kaip antikonstitucinę grupuotę, kurią vėliau žurnalistai pavadino ,,valstybininkų” klanu (nors tiksliau būtų antivalstybininkų). Jau esu rašęs ir kalbėjęs TV, kad jis niekur nedingo. Tik kartais persigrupuoja, keičiasi kai kurios personos, nes vyksta natūralūs kaitos procesai.

Tačiau jų veikimo būdai tampa tik rafinuotesni ir suktesni. Kartais veikiama net atvirai, viešai pateikiant tai kaip kovą su blogiu. O realiai siekiama visai kitų tikslų. Kartais jie savo siekiams įgyvendinti pasitelkia ambicingus karjeristus, viešumoje jau žinomus veikėjus, net nesuprantančius, kad jais manipuliuojama.

Jie, vykdydami svetimą valią, kartais turi ir asmeninės naudos. Dažnai melą supainioję su trupučiu tiesos jie taip suformuoja visuomenės nuomonę, kad net nekalti ar neženkliai prasižengę asmenys yra paverčiami blogiečiais, o niekšeliai atvirkščiai išaukštinami.

Tik per penkis šių metų mėnesius mes su jumis stebime neblogai suorganizuotas dezinformacines atakas prieš Lietuvos valdžios institucijas, siekiant vieno vienintelio tikslo - sukompromituoti Lietuvos valstybę, parodant pasauliui, kokia ji pažeidžiama, net nesugeba susitvarkyti su elementariais iššūkiais. Ir tai daroma vysktanat karui Ukrainoje bei ruošiantis Lietuvai ypač svarbiam NATO samitui Vilniuje.

Pirmiausia bandoma per kažkokią  knygą ,,Pranešėjas” ir Prezidentas” pulti lyg ir prezidentą, o iš tikrųjų - VSD vadovą Darių Jauniškį. Čia bandoma nušauti du zuikius. Pirma - parodyti, kad svarbi valstybės institucija, VSD, yra neveikli, joje vyrauja netvarka.

Antra - bandoma atkeršyti VSD vadovui, kad vienam iš giluminės valstybės veikėjų (pavardžių neminiu, nes niekas šio straipsnio nepublikuos, o kas domisi supras) VSD sutrukdė išduoti leidimą dirbti su slapta informacija. O jis neseniai iš užkulisių pilnai tam VSD vadovavo. Kaip paaiškėjo, ir pats ,,pranešėjas” nežinia kam dirbo, nes valdančiųjų buvo įdarbintas į politinio pasitikėjimo pareigybes. Aprimus šiam skandalui, teisingiau, jam nepasiekus užsibrėžtų tikslų, ponai nenurimo. Buvo pabandyta apkaltinti neskaidriu lėšų panaudojimu rengiant NATO samitą.

Bet jie elgėsi labai grubiai. Demaskuotoju pasitelkdami visiems gerai žinomą veikėją, toli gražu nepasižymintį skaidrumu - Jogailą Morkūną. Tada griebiamasi gan primityvios, bet, reikia pripažinti, veiklios taktikos. Ogi prikeliami iš užmaršties savivaldybių Tarybų narių lėšų, skirtų naudoti jų politinei veiklai, panaudojimo neskaidrumo faktai.

Neteisi ponia buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, kad prie jos taip nebūtų atsitikę. Deja, ponia prezidente, prie jūsų tai ir atsitiko. Jums valdant tai vyko ir tai vyksta dabar. O ponas Andrius Tapinas čia nieko naujo nepasakė ir neparodė. Nėra paslaptis, kad pats šios srities lėšų panaudojimo principas yra ydingas. Reikia arba ,,N” sumą skirti šiai veiklai kiekvienam Tarybos nariui be jokių čekių rinkimų, arba visai jų neskirti.

Kur prasišovė ponai viešintojai? Jei jie tai būtų padarę prieš savivaldybių rinkimus, viskas būtų logiška. Deja, dabar ir kvailiui aišku, kad ponai skaidrintojai ne šį tikslą turėjo. Jų tikslą atskleidė valdančiosios TS-LKD partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis. Savo aiškiu, bet cinišku pasakymu, kad dabar reikia paleisti Vyriausybę ir surengti priešlaikinius Seimo rinkimus.

Koks atsakingas politikas, būdamas blaivaus proto, siūlys tokius veiksmus prieš pat NATO viršūnių susitikimą Vilniuje? Juk įvykis ypatingai svarbus mūsų valstybei, jei objektyviai ir nuoširdžiai vertiname šios organizacijos svarbą.

Taip pasielgti gali tik neatsakingas savimyla arba nieko neišmanantis geopolitikos mėgėjas. Nors labai knieti pasakyti griežčiau. Tačiau, įvertinat mūsų tautiečių sugebėjimą atskirti pelus nuo grūdų, manau, jie patys tą posakį suras.

Niekas negina nesąžiningų arba žioplų savivaldybių politikų, kurie nesugebėjo susitvarkyti su 400-500 € sumomis, jiems skiriamomis kas mėnesį. Nesąmonė buvo sukonstruoti tokią kvailą schemą, kad net sąžiningi tarybų nariai, dirbdami savo tiesioginį darbą, dar turi būti buhalteriais, rankioti čekius. Beje, negalime nutylėti ir esminio momento - kyla nemažai klausimų ir dėl pačio skaidrintojo skaidrumo.

Jis viešai nesuteikia galimybės susipažinti su jo renkamomis labdaros lėšomis, kaip ir kam jos išleidžiamos. Mes nežinome, kaip jis leidžia iš valstybės gautas gan solidžias sumas.

Vien iš S.Skvernelio Vyriausybės per VRM sistemą jam buvo skirta 100 000 eurų, pripažinkite, tai keliskart daugiau nei 15 000 eurų per savivaldybės 4 metų kadenciją.

O kur skaidri ir vieša ataskaita? Juk tai mūsų visų pinigai. Ir keista, kodėl labdaros lėšos, skirtos Ukrainai, renkamos ne į specialią sąskaitą o į pono skaidrintojo ,,Laisvės TV” - juk ten joms nesunku ir susimaišyti.

Taip ir nepastebėsi, kad labdaros lėšos gal ir netyčia bus panaudotos ne pagal paskirtį. Kas galėtų paneigti tokią galimybę? Siekiant būti tikrai skaidriam, visų pirma labdaros lėšos Ukrainai privalėjo būti renkamos į specialią sąskaitą. O svarbiausia - viešai paskelbti per visus įmanomus kanalus, kad internete yra sukurtas specialus puslapis, kuriame yra visos sąskaitos kam ir kada labdaros lėšos buvo panaudotos. Ir taip iki paskutinio cento.

Logiškas klausimas: gal šis širšalas dėl savivaldybių tarybų narių lėšų visiškai ne dėl skaidrumo, gal siekiama kitų tikslų?

Viena aišku, kad šis skandaliukas neprilygsta Eligijaus Masiulio skandalui ar jo išteisinimui pirmosios instancijos teisme. Arba I.Šimonytės, jai būnant finansų ministre, skolinimosi už beveik 9,5% palūkanų per 2009 m. krizę, kai buvo galima skolintis iš TVF už 1,5%, taip padarant nuo 1,6 iki 2 milijardų žalą valstybei. Arba žadėtos pigios dujos ir SGD laivas - terminalas už 720 milijonų eurų nuomos, pervedamos į ofšorinę kompaniją. Juk net britų analitikai paskaičiavo, kad už tokią sumą galima buvo tris tokius terminalus pastatyti. O šis - tik išnuomotas.

Be to, niekas taip ir neišskaidrino tų nuomotojų akcininkų - kas jie tokie? Kodėl tylima apie dabar vykstantį mūsų visų ir valstybės apiplėšimą, kai seniai dujų ir naftos kainos nukrito, o už elektros energiją kaip mokėjome, taip ir mokame didžiules sumas. Negano to, valstybė ir toliau vadinamiesiems nepriklausomiems elektros tiekėjams perveda lyg ir kompensaciją po 0,28 € už kWh.

O kodėl tylima dėl 28 % Igničio akcijų  privatizavimo? Ir tolimesnį energetikos objektų pavertimą privačiais? Daugybė kitų aferų, aferyčių. Apie kurias net nekalbama, nes jos vyksta ir dabar, o atsakomybė kaip nuo žąsies vanduo nubėga.

Beje, ir ataskaitų niekas nereikalauja. Ir kur dingo tie skaidrintojai? Ar kartais jie ne iš vienos „šaikos”, kaip mėgsta įvardyti Žygimantas Pavilionis?

Ir jei kas nors tiki, kad šie skaidrintojai elgiasi moraliai, atidžiai įklausykite į pono G.Landsbergio griaunančius valstybės nacionalinį saugumą žodžius ir veiksmus. Įsigilinę ir susimąstę, pradėsite suprasti, kad mes seniai gyvename kreivų veidrodžių karalystėje ir matome mums pakišamą iškreiptą vaizdą.

O TIESA! Tiesa kažkur anapus…

Daktaras Algimantas Matulevičius -LRP pirmininko pavaduotojas, LPK Garbės Prezidentas, buvęs LR Vyriausybės ministras, Seimo NSGK pirmininkas

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder