Danas Nagelė: Ačiū už 30 eurų pensiją

Privačiuose fonduose pensijas kaupia apie 1,4 mln. žmonių. Prieš beveik 2 dešimtmečius pradėta reforma buvo plačiai išreklamuota, lobistai agresyvią reklamą vykdė visą laiką. Informacija buvo pateikiama tik vienpusiška - kaip gerai kaupti privačiai, nes visuomenei senstant „Sodra" susidurs su sunkumais. O privatūs fondai bus išsigelbėjimas.

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) tinklalapyje yra pateiktos skaičiuoklės, į kurias suvedus sukauptą sumą išmetami skaičiai, kokia periodinė išmoka bus mokama.

Net ir sukaupus apie 10 tūkst. eurų ji sieks apie 35-40 eurų.

Susipažinau su vienam žmogui pensijų fondo atsiųsta ataskaita: jis yra sukaupęs 8 tūkst. eurų (nors kaupia nuo pat 2003-ųjų!) arba 5 tūkst. pensijų fondo vienetų.

Į klausimą, nuo kurios sumos bus skaičiuojama pensija, LIPFA teatsakė, kad vienetai bus konvertuojami į eurus, tačiau nepaaiškino, kokiu santykiu.

Bet skaičiuoklės rodo, kad net ir tuo atveju, jei asmuo į pensiją išeitų jau šiandien ir būtų skaičiuojama nuo 8 tūkst. eurų, senatvėje gautų tik kiek per 30 eurų periodinę išmoką! Tačiau ne iki gyvos galvos, o iki baigsis sukaupti pinigai!

Iki mirties išmokas gautų, tik jei sukauptų 10 tūkst. eurų ar daugiau, tačiau tokiu atveju turėtų pirkti anuitetą. Kiek toks „malonumas" kainuotų - neaišku.

Kam reikalinga tokia gremėzdiška sistema, jei net pensijų fondai jos negali dorai paaiškinti? Vienintelis galimas atsakymas yra toks: jei sistema būtų aiški, kiekvienas matytų, kad ji yra absurdiška.

Jei iš anksto būtų aišku, kad per 20 metų tesukaupi tiek, jog net ne iki mirties gausi vos po 30 eurų prie „Sodros" pensijos, vargu ar atsirastų daug privačių fondų klientų.

Nes dar ir „Sodros" pensija privačiai kaupiantiems bus mažinama, o fonde kaupiami pinigai dėl infliacijos nuolat nuvertėja.

Įdomu, ką veikė atsakingos institucijos, kai viešai buvo reklamuojama, kad privatūs fondai užtikrins sočią senatvę.

Respublika.lt

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder