Slaugytojai dažnai gauna tik minimalią algą

Didesnių algų verti tik teisėjai? Kodėl niekas neužsimena apie slaugytojus ir jų padėjėjus (3)

Nuo kitų metų sausio, kaip viešai teigia teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska (Ewelina Dobrowolska), turėtų didėti teisėjų atlyginimai. Tik jiems? Kodėl, pavyzdžiui, niekas neužsimena apie slaugytojus ir jų padėjėjus.

Atlaikiusius „kovidinę" pandemiją, dirbusius „kovidiniuose" skyriuose su skafandrais, slaugiusius pačius sunkiausius ligonius.

O pandemijai atslūgus, jie neteko prie savo algų ir „kovidinių" priedų.

Tačiau savo algų dar anksčiau, ne per pandemiją, bet per 2008-2009 m. finansinę krizę iš dalies neteko ir teisėjai. Ir tų „nukirptų" eurų iki šiol neatgauna.

Nors jau praėjo 14 metų.

Todėl šių metų liepos viduryje Regionų apygardos administracinį teismą pasiekė Kauno apygardos teismo 25 teisėjų ieškinys prieš Lietuvos valstybę.

Teisėjai reikalauja, kad jiems būtų kompensuoti per krizę sumažinti ir iki šiol neatkurti atlyginimai.

Taip pat reikalaujama, kad teisėjo alga būtų susieta su šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžiu. 2021 m. I ketvirtį VDU siekė 1087,40 Eur į rankas ir 1729,9 Eur prieš mokesčius.

2008 m. apygardos teismų teisėjai gaudavo 2440,85 Eur prieš mokesčius.

Prie šios algos dar gaudavo priedus už stažą.

Nurėžus dalį algos, teisėjams liko tik 2362 Eur prieš mokesčius. Ir priedai už stažą.

Teisėjų reikalavimą palaiko ir Teismų asociacijos valdyba, motyvuodama, kad dėl mažų atlyginimų teisėjo profesija tampa teisininkams nepatraukli. Europos Komisija, savo ruožtu, pastebi, kad gera alga garantuoja teisėjo finansinį nepriklausomumą.

Archyvų nuotr.

Eltos nuotr.

Kaip teisėjo alga būtų susieta su šalies VDU?

Vidaus reikalų ministerijos paruoštame Valstybės tarnybos reformos pakete, kuris rudenį pasieks Seimą, numatyta, kad teisėjo darbo užmokestis turėtų būti 3,5 karto didesnis už šalies VDU.

Motyvuojama, kad tik taip pavyktų išsaugoti apylinkės teismuose dirbančius ir didžiausią darbo krūvį turinčius teisėjus.

Esą dėl per mažų atlyginimų apylinkių teismuose, o jų iš viso yra 12, jau dabar daug laisvų vietų. Anot viešai kalbėjusios E.Dobrovolskos, visi suprantame, kad pigaus teisingumo nebūna.

Statistikos departamento duomenimis, pernai šalies teismuose dirbo 721 teisėjas, o 2017 m. jų dar buvo 769. Tačiau Lietuvoje mažėja ir slaugytojų padėjėjų, niekada negaunančių VDU.

Pernai gydymo įstaigose triūsė 5641 slaugytojo padėjėjas, o 2017 m. - 7685.

Aišku, slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų darbas gerokai skiriasi nuo teisėjo. Bet Lietuvoje, skirtingai nei Skandinavijos šalyse, pernelyg nuvertinami žmonės, kurie tiesiogiai slaugo, prižiūri pačius sunkiausius ligonius.

Net nepajėgiančius nusiprausti, be pagalbos pavalgyti ar išlipti iš lovos.

Apie tokius visuomenei nemalonius dalykus paprasčiausiai stengiamasi nutylėti. O slaugytojai ir slaugytojų padėjėjai, skirtingai nuo teisėjų bendruomenės, nėra tokie įtakingi, kad valdžia juos išgirstų. Užimtumo tarnybos duomenimis, slaugytojų padėjėjų nuolat ieškoma.

Netgi neturinčių darbo stažo. Vilniuje siūloma ir 1013,60 Eur į rankas, o regionuose - 772-890 Eur.

Komentuoja Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra VOLODKAITĖ:

volodkaite

Kai Lietuvoje dėl koronaviruso nuo 2020 m. vasario 26 d. buvo paskelbta ekstremali situacija, o vėliau du kartus įvesti karantinai, medicinos darbuotojams, kurie dirbo tiesiogiai su „kovidiniais" pacientais, sveikatos ministro įsakymu, prie atlyginimų buvo skiriami priedai

. Kai kuriose gydymo įstaigose net 100 proc. darbo užmokesčio.

O kai buvo atšauktas paskutinis karantinas bei šių metų gegužę atšaukta ir ekstremali situacija dėl pandemijos, teisės aktas apie algų priedus savaime nustojo galioti.

Medicinos įstaigų vadovai jau neprivalo mokėti algų priedų. Nebent už specifines darbo sąlygas.

Situacija dėl „kovido" traktuojama kaip ne tokia pavojinga, bet į stacionarus, į reanimacijas patenka pačios sunkiausios būklės pacientai.

Didžiosios ligoninės, kai gaudavome priedus, mokėdavo ir daugiau nei 2000 eurų į rankas. Mažesnės ligoninės - 1500-1800 eurų į rankas, nes ne visur priedai siekė 100 proc. atlyginimo.

Buvo, kad siekė tik 60-80 proc. per patį sunkiausią pandemijos periodą.

O dabar šie atlyginimai perpus sumažėjo. Slaugytojų padėjėjai taip pat gaudavo „kovidinius" priedus.

Kiek žinau, jų atlyginimas be priedų yra minimalus mėnesinis atlyginimas (730 Eur BRUTO ir 533,65 NETO - aut. past.), bet dabar slaugytojų padėjėjų kompetencijos plečiasi, ilgėja jų apmokymo laikas, jie galės atlikti daugiau funkcijų.

Matyt, kils ir jų atlyginimas. Kadangi jų atlyginimas susietas su MMA, jam kasmet didėjant, savaime didės ir slaugytojų padėjėjų atlyginimai, o mūsų, slaugytojų, atlyginimai nedidėja taip greitai.

Teisėjai, palyginus su slaugytojais, gauna gerokai didesnius atlyginimus.

Taip, jų darbas sunkus, nesakau, kad teisėjai gerų atlyginimų nėra verti, bet ir mūsų darbas nelengvas. Yra labai sunkių ligonių.

Gydytojai ligonius apžiūri, paskiria gydymą, o slaugytojams tenka visa paciento priežiūra 24 val. per parą.

Rūpiniesi pacientais, kurie būna ir pikti, ir nelabai linkę gražiai elgtis. Ir emociškai būna sunku dirbti.

Mes irgi garsiai kalbame, kad atlyginimai, atsižvelgus į infliaciją, nepakankamai sparčiai kyla.

Laukiame rudens ir kalbėsimės apie įvairias akcijas. Taip, reformos vyksta, bet reformų koridoriuose kartais pasimeta žmogus.

slaugytoja

respublika.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder