Kaunas pride

Inspekcija išaiškino - „pederastais" galima vadinti visus, išskyrus homoseksualus

Nauja valdžia su savimi atsineša ir naują kalbą. Kokius žodžius galima ar negalima vartoti, kokiame kontekste bei panašiai. Taip nutiko ir su plačiai liaudyje žinomu žodžiu - „pederastas". Jis šiais metais jau kelis kartus paaiškintas bei sužibo naujomis prasmėmis.

2021 metų balandį VLKK (Valstybinė lietuvių kalbos komisija) užsiiminėjo ypatingos svarbos darbu - nusprendė, jog žodis „pederastas" yra menkinančios reikšmės. Tai reiškia, jog šis turi tapti nevartotinu leidyboje, visuomenės informavimo priemonėse, komentaruose ir viešajame gyvenime.

Taip senas geras pederastas tapo „Kanselintas" (cancel, lietuviškai atmestas/atšauktas/panaikintas) sekant Vakaruose labai populiaria „Cancel culture", kai visuomenė valoma nuo atskiroms jų grupėms pavojingų arba įsivaizduojamai pavojingų žodžių, prasmių, statulų ir panašiai.

Šis terminas siekia dar antikos laikus bei buvo įtrauktas į žodymus bei vadovėlius, tačiau dabar tapo, neva tai, užgaulus, tad jį reikia taisyti ir vengti vartoti, taip pavasarį teigė VLKK ekspertė Dr. Danutė Liutkevičienė.

Tad, štai kaip ateities žodynuose bus pateiktas šis baisus apibrėžimas.

pederãstija dkt. (1) 1. menk. homoseksualumas (apie vyrus). 2. istor. antikos pasaulyje - homoseksualus suaugusio vyro santykis su jaunuoliu: Pederastija - erotinis vyro ir bebarzdžio jaunuolio ryšys - klasikinės Graikijos visuomenėje, kaip nušviečia Platono dialogai, buvo įprastas dalykas, kuris rėmėsi ir tam tikru pedagoginiu santykiu.

pederãstas dkt. (2) menk. homoseksualus vyras.

Nusprendė tai nusprendė, galima būtų pamiršti ir gyventi toliau. Tačiau žodis „pederastas" vėl pasirodė aktualus. Šį kartą jį savaip išaiškino žurnalistų etikos inspektorė, vertindama vieno nemandagaus viešo asmens opusus.

Tas žmogus savo video kanale, nesirinkdamas žodžių keikė dabar visuomenėje populiarų, tačiau valdžios nemylimą judėjimą. Gausiai naudojo žodį „pederastas".

Kai pasipiktinusi pusė kreipėsi į žurnalistų etikos inspektorę, tai ji pateikė tokias išvadas: Kadangi pasipiktinimą sukėlęs provokatorius naudoja terminą „pederastas", pridėdamas žodinį intarpą „nepainioti su gėjais", tad tai laikytina ne diskriminacija ir nėra įžeidimas, menkinantis žodis.

Inspektorė mano, jog tai vadintina utriravimu (perdėti, iškreipti kurią nors vieną reiškinio pusę). Jos teigimu, ši vartojama leksika yra pakankamai aiškiai atskirta nuo seksualinių mažumų.

Nors virsk iš koto.

Jeigu Jūs valdžią, nepatinkantį viešą asmenį ar visą žurnalistų etikos instituciją, pavadinsite pederastais, bet paminėsite, jog „nepainioti su gėjais", tai kaip ir nesigaus diskriminacija bei įžeidinėjimas.

Jūs galite pareikšti, jog užsiimate utriravimu.



Dar vienas perliukas yra šios institucijos aiškinamajame rašte teiginyje: „Tiriamos raiškos atveju terminas yra skirtas koneveikti oponuojančią nuomonę reiškianti visuomeninį judejimą, kuris viešajame diskurse (tariamai) apibrėžiamas kaip reiškiantis homofobišką mintį.

Termino pederastas vartojimas tokiu atveju atlieka priešingą funkciją ir atgrežia termino reikšmę. Leksika, kuri įprastai yra vartojama niekinti seksualines mažumas atgręžiama į (tariamai) neapykantą skleidžiančius asmenis."

Įdomi išvada.

Kažkokiame viešajame diskurse (nenurodyta kokiame) nepatinkantis judėjimas ar reiškiniai nurodomi kaip reiškiantis „homobofišką" mintį, tad, tokiu atveju, galima naudoti „atgrežimus" ir taip viešai įžeidinėti bei „utriruoti". Ir visos mažumos tampa saugios!

Tad, jeigu pederastu pavadinsi tokių polinkių turintį žmogų - bus negerai ir įžeidimas.

Jeigu pederastu pavadinsi, taip sakant, tradicinės orientacijos žmogų, bet būtinai paminėsi magišką frazę „nepainioti su gėjais", tai viskas bus gerai!

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder