Griuvėsiai Ukrainoje

Karybos ekspertai Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas: Ar galima uždengti Ukrainos dangų?

Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir „Vakarų ekspreso” skaitytojai.

Strateginės aplinkybės 

JAV prezidentas Džo Baidenas įspėjo Izraelio premjerą Benjaminą Netanyahu, kad JAV nedalyvaus jokiuose atsakomuosiuose veiksmuose prieš Iraną, už kuriuos, pasak pareigūnų, pasisako B. Netanyahu ministrų kabinetas po masinės dronų ir raketų atakos prieš Izraelio teritoriją.

Atviro karo įsiplieskimo grėsmė yra Vakarų šalių, taip pat ir Irano arabų kaimynių santūrumo priežastis, kuri mums leidžia atsargiai prognozuoti – bent jau artimiausiu metu – Kremliaus kėslų nesėkmę.

"Artimieji Rytai atsidūrė ant ribos. Regiono gyventojai susiduria su realiu niokojančio plataus masto konflikto pavojumi. Dabar atėjo laikas sušvelninti ir deeskaluoti padėtį", - vakar sakė Jungtinių Tautų gensekas Antonio Guterresas skubiai sušauktame Saugumo Tarybos posėdyje. JAV ambasadorės prie JT pavaduotojas Robertas Vūdas paragino Tarybą nedviprasmiškai pasmerkti Irano išpuolį.

"Leiskite aiškiai pasakyti: jei Iranas ar jo įgaliotiniai imsis veiksmų prieš Jungtines Valstijas ar tolesnių veiksmų prieš Izraelį, Iranas bus laikomas atsakingu", - sakė jis.

G 7 šalių vadovai taip pat pasmerkė Irano išpuolį prieš Izraelį ir sekmadienį pareiškė, kad stengsis užkirsti kelią "nekontroliuojamai regioninei eskalacijai" Artimuosiuose Rytuose. Italija, kuri rotacijos tvarka pirmininkauja G7, pareiškė, kad "savo veiksmais Iranas žengė dar vieną žingsnį link regiono destabilizavimo ir rizikuoja išprovokuoti nekontroliuojamą regioninę eskalaciją. To turi būti išvengta."

G 7 vadovai, kurie per vaizdo konferenciją kalbėjo kiek mažiau nei valandą, paragino Iraną elgtis santūriai.

"Šia dvasia reikalaujame, kad Iranas ir jo įgaliotiniai nutrauktų savo išpuolius, ir esame pasirengę imtis tolesnių priemonių dabar ir reaguodami į tolesnes destabilizuojančias iniciatyvas", - sakoma bendrame pranešime.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat pasmerkė Irano dronų ir raketų ataką prieš Izraelį ir sakė, kad jo šaliai, kaip ir Izraeliui, reikia sąjungininkų pagalbos atremiant grėsmes iš oro.

V. Zelenskis dar kartą paragino JAV Kongresą patvirtinti gyvybiškai svarbų pagalbos paketą, kurį jau kelis mėnesius stabdo politiniai ginčai. Ukrainos pajėgos susiduria su naujais Rusijos pajėgų puolimais rytuose ir kasdienėmis Rusijos raketų ir dronų atakomis prieš miestus ir infrastruktūrą, todėl jis kaip niekada anksčiau yra svarbus nuo ordos besiginančiai šaliai.

Irano užsienio reikalų ministerija savo ruožtu sekmadienį iškvietė Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos ambasadorius ir apkaltino šias tris šalis "dvigubų standartų taikymu", nes jos anksčiau šį mėnesį nepritarė Rusijos parengtam JT Saugumo Tarybos pareiškimui, kuriuo būtų pasmerktas Izraelio išpuolis prieš Irano ambasados kompleksą Sirijoje.

Tiek štai šį neramų sekmadienį buvo esminių pareiškimų, raginimų, kvietimų, susirūpinimų. Visoje šioje žmonijos begalinio kvailumo apraiškos istorijoje, ryškėja du dalykai. Pirma, Iranas atvirai siunčia žinutę apie savo bendradarbiavimą su teroristine Rusija. Antra, strateginė komunikacija veikia itin gerai tada, kai prieš tai karinėmis priemonėmis pasaulio galingieji uždengia Izraelio dangų.

Deja, bet Irano URM atstovas iš tiesų teisus dėl dvigubų standartų: vieni taikomi Rusijos teroristams, daugiau kaip du metus vykdantiems karo nusikaltimus Ukrainoje ir besiginančiai nuo jų Ukrainai, kiti – teroristams, puolantiems Izraelį ir pačiam Izraeliui. O juk mes, Vakarai, atrodytų, neturėtume įžiūrėti kažkokių skirtumų tarp ukrainiečių ir žydų vaikų.

Reikšmingi postūmiai

Ukraina, bendradarbiaudama su Vokietijos gynybos įmone "Rheinmetall", pradėjo ginkluotės gamybą savo kariuomenei, pareiškė "Ukroboronprom" direktorius Hermanas Smetaninas.

"Mes pradėjome bendrą gamybą su Rheinmetall - Vokietijoje registruota, tačiau įvairiose pasaulio šalyse veikiančia įmone <...>. Šiuo metu gaminame įvairius ginklus ir karinę įrangą. Tačiau galutinis surinkimas vyksta Ukrainoje, panaudojant iš užsienio tiekiamus komponentus", - paaiškino jis.

Paskutinio vizito metu vienam iš šios apžvalgos autorių teko lankytis viename iš tokių surinkimo taškų ir savo akimis įvertinti, kokią neįtikėtiną pažangą padarė gynybos pramonė ir pačių ukrainiečių verslas, ieškodamas išeičių ir jas rasdamas, kad galėtų aprūpinti savo karius technika, įranga ir ekipuote.

Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas pranešė apie įtemptą padėtį rytinėje fronto pusėje. Aplankęs šioje kryptyje esančius Ukrainos pajėgų kovinius dalinius, jis rašė: "Padėtis yra įtempta. Priešas bando prasiveržti gilyn į gynybos pajėgų pozicijas, telkdamasis proveržiui į vakarus nuo Bachmuto".

Jis pažymėjo, kad Ukrainos kariai dėl savo drąsos, apmokymų ir profesionalumo sužlugdo ordos planus, nors jie ir turi kiekybinę persvarą. Taip pat vizito metu jis įteikė valstybinius apdovanojimus ir pasižymėjimo ženklus kariams, pasižymėjusiems sunkiose kovose.

Veiksmai ant žemės

Suomija toliau riboja jūrų kontrolės punktų pasienyje su Rusija veiklą ir nuo balandžio 15 d. stabdo laivų eismą Saimaa kanalu per Nuijamaa, taip pat neribotam laikui bus uždaryti Haapasaari ir Santio jūrų kontrolės punktai.

Naujoji NATO narė jau anksčiau skelbė, kad sausumos kontrolės punktai su Rusija liks uždaryti neribotam laikui.

Nieko smagaus, bet sveikiname suomių principingus sprendimus. Su kaimynais, net jei jie ne visai draugiški, reikia ieškoti būdų draugauti.

Nuo teroristų, karo nusikaltėlių, žmogžudžių ir prievartautojų belieka tvertis tvoromis, o jei jie per jas lipa – nedvejojant paleisti kulką į kaktą.

Vakar Rusijos Federacijai iš oro bombarduojant Očeretinio miestą Donecko srityje žuvo 1 žmogus ir 2 buvo sužeisti. Rusų žudikai pataikė į 5 aukštų pastatą, iš po griuvėsių buvo ištrauktas 67 metų moters kūnas.

Sekmadienį ant gyvenvietės netoli centrinio Ukrainos Dnipro miesto nukrito numuštos Rusijos raketos fragmentai ir sužeidė 12 žmonių, pranešė regiono gubernatorius.

Serhijus Lysakas sakė, kad nuolaužos nukrito ant gyvenvietės, žinomos kaip Liubymivsko bendruomenė. Tarp sužeistųjų buvo vaikas, o daugiau kaip 30 privačių namų patyrė žalą.

Lietuvoje

Lietuva šiemet skirs 1,2 mlrd. eurų karinei pagalbai Ukrainai, vakar buvo pranešta Lietuvos VRM spaudos konferencijoje Lvove.

Ir tuoj soctinkluose pasipylė potencialių Vėgėlės rinkėjų komentarai, kad Landsbergis vėl apvogė Lietuvą, kad tie pinigai Ukrainoje irgi bus išvogti, kad apskritai nereikia remti Ukrainos, nes tai esą Rusijos reikalas, kad kažkodėl Lietuva neturėtų būti Europos Sąjungos nare, ir, galiausiai, vyšnia ant torto – kad NATO okupavo mūsų šalį.

Tokio informacinio šūdų srauto senokai neteko regėti mūsų Kremliaus išlaikomų botų fermose ir ichtamnietu-išvaduotojų belaukiančiųjų paskyrose.

Vadinasi, Kremliaus įtakos agentams duotas nurodymas loti, kas akivaizdžiai rodo, jo Maskva yra suerzinta tokio ėjimo.

O kaip gi kitaip – kuo daugiau paramos skirsime Ukrainoje likviduoti ginkluotus driskius jos teritorijoje, tuo mažesnė tikimybė, kad su jais teks susidurti mūsų žemėje.

Kitas skubus žingsnis, kurį privalome padaryti Lietuvoje – reorganizuoti visas rusakalbes mokyklas į lietuviškas.

Nes iki šiol, jose, ruskij mir puoselėjančioje aplinkoje, išauga vaikai, kurie vėliau įsilieja į nelojalių, pasyviai agresyvių, ant išdavystės ribos balansuojančių piliečių gretas.

Jie, iš esmės, užsiima ardomąja valstybės veikla ir Rusijai yra pagrindas chaosui ir įtampoms kelti: mėsos plaktuku daužyti taip vadinamus rusų opozicionierius ir/ar Molotovo kokteiliais apmėtyti Rusijos ambasadą.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder