Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo

(16)

Seimo valdantieji planuoja uždrausti gyventojams skirti 1,2 proc. savo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) valstybės ir savivaldybių biudžetinėms įstaigoms - mokykloms, ligoninėms, vaikų darželiams ir t.t. Esą šios biudžetinės įstaigos turi prašyti iš gyventojų ne labdaros, bet reikalauti didesnio finansavimo iš šių biudžetinių įstaigų steigėjų.

Tegul ta gyventojų savanoriška labdara verčiau atitenka nevyriausybinėms organizacijoms, viešosioms įstaigoms, o su jomis - ir Andriaus Tapino „Laisvės TV". O gal jau laikas A.Tapinui ir jo kūrybinei grupei išsilaikyti patiems?

VMI duomenimis, šalies gyventojai 1,2 proc. nuo savo pajamų pernai labiausiai parėmė šias organizacijas: 1. Paramos ir labdaros fondas „Mamų unija" 405 tūkst. Eur; 2. Maltos ordinas 290 tūkst. Eur; 3. VšĮ „Laisvės TV" 275 tūkst. Eur; 4. VšĮ „Penkta koja" 230 tūkst. Eur.

Su kepure prie Aušros vartų

Ar humaniška, galų gale ar pilietiška suaugusio, darbingo piliečio A.Tapino „Laisvės televizijai" kaulyti iš šalies gyventojų šimtatūkstantinės labdaros? Kai jos trūksta maltiečiams, „Vaikų linijai", „Maisto bankui", o kūdikių namai per metus surenka tik 15 tūkst. Eur, kiti - iš viso jokios paramos negauna. Gal jau laikas A.Tapinui ir jo kūrybinei grupei išsilaikyti patiems? Kaip daugumai šalies piliečių.

O jei nori iš visuomenės išmaldos kaulyti, tai kodėl neištiesus kepurės prie Aušros vartų?

Dabar gi laisvoji A.Tapino televizija, kurioje dirba fiziškai sveiki, išsilavinę žmonės, atsidūrė labdaros prašytojų gretose kartu su bejėgiais seneliais, vargstančiomis mamomis ir beglobiais šuneliais. „Laisvės TV" Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) įregistruota kaip paramos gavėja nuo 2016 m. spalio 4 dienos.

Archyvų nuotr.

Tais metais, kai „Laisvės TV" buvo įsteigta, ir pasiskelbė žiūrovų išlaikoma televizija. Vieninteliu VšĮ dalininku nuo 2020 m. gegužės tapo Andrius Balys Tapinas.

Jei VšĮ „Penktojoje kojoje" už gyventojų aukas išlaikomi pamestinukai šuniukai, tai galima išlaikyti ir televiziją. Ir, kaip rodo finansinės ataskaitos, sėkmingai. „Laisvės TV" jau išaugo į „Laisvės Media Group". Anot jos kūrėjų, televizija vykdo pilietinės visuomenės švietimo misiją, turi pramoginį, pačių išlaikomą kanalą, teikia filmavimo ir transliavimo paslaugas, rengia nemokamus vasaros festivalius visai šeimai ir t.t.

Televizijoje kuria A.Tapinas, Rita Miliūtė, Dovydas Pancerovas, Birutė Davidonytė, Ignas Grinevičius, Irma Bagdonavičiūtė, Ignas Kinčinas, Dominykas Vaitiekūnas, Timūras Augucevičius.

Tačiau vėl kyla klausimas - kam kūrybingiems, fiziškai sveikiems žmonėms kaulyti paramos iš gyventojų? Kodėl nepabandžius finansiškai išsilaikyti patiems? Juolab kai labdaros nekaulija nei elektrikai, nei santechnikai, nei siuvėjos, kasininkės ir t.t. O taip pat labdaros nekaulija ir kitos šalies žiniasklaidos priemonės.

Na, išskyrus mokesčių mokėtojų išlaikomą nacionalinį transliuotoją. Išlaikomą visų piliečių, tačiau ištikimą ne visai visuomenei, bet tik dešiniųjų valdančiųjų dvarui. Tad tame dvare amsi didelis senbernaras LRT. O šalia jo kiauksi ir A.Tapino sukurtas pudeliukas.

Galėtų ši televizija finansuotis pati. Bet ne. Saugiau vykdyti pilietinės visuomenės švietimo „misiją" už pačių piliečių pinigus. Ne tik per GPM, bet ir per rėmėjams (patronams - aut. past.) skirtus mėnesinius įkainius. Jie siekia 3-10 Eur.

Pats didžiausias patronas per mėnesį paremia „Laisvės TV" laidas 20 Eur.

Pinigai nėra stulbinantys. Vilniaus svečiai ir turtingesni vietiniai tiek įdeda į kepurę ir prie Aušros vartų klūpintiems vargetoms.

Kol jų savivaldybė neišvaiko. O kadangi A.Tapino niekas nevaiko, jo „Laisvės Media Group" per mėnesį iš 5844 patronų surenka 16 879 Eur. Per mėnesį tiek, kiek kūdikių namai surenka iš gyventojų aukojamų 1,2 proc. GPM per visus metus.

Keturiolika vizirių ir sultonas

Bet patronų parama tik smulkmena. Tai parodo finansinės ataskaitos. 2017 m. „Laisvės TV" pardavimų pajamos buvo 300 000-500 000 Eur. 2018 m - 500 000-1 mln. eurų. 2019 m. smuktelėjo į 2017-ųjų pardavimų lygį, o dabar, kaip nurodo Rekvizitai.lt, 4 metus ir 6 mėnesius veikiančios VšĮ „Laisvės TV" pardavimų pajamos siekia 300 001-500 000 Eur be PVM. Įmonėje dirba 3 darbuotojai.

Atlyginimų vidurkis ar mediana Rekvizitai.lt nenurodyti. Televizija turi du automobilius. Skolų neregistruota.

O jei ir būtų - tai kas? Paprašytų iš šalies piliečių daugiau labdaros. Nors kitoks verslas - kirpykla, esanti Žirmūnuose, parduotuvė ir t.t. - paprašęs bent iš Žirmūnų gyventojų paramos, būtų išjuoktas. Jei pats nemoki finansiškai išsilaikyti - nevaidink protingo. Nepamokslauk piliečiams.

Archyvų nuotr.

Kadangi viešumoje nepavyko rasti pačios naujausios „Laisvės TV" finansinės veiklos ataskaitos, nes svetainė laikinai neprieinama, žiūriu į tai, ką matau. Neabejodama, jog sąžiningasis A.Tapinas ir ataskaitose yra sąžiningas.

2018 m. veiklos ataskaita, kai tuo metu įstaigai vadovavo Mykolas Markauskas, skelbia visus finansinius šaltinius. Iš fizinių asmenų gauta 8652,17 Eur. Iš tuo metu 2 proc. GPM gauta 133 940,39 Eur. „Patreon" parama - 158 024,91 Eur.

Tačiau „Laisvės TV" taip pat finansiškai parėmė Kauno miesto savivaldybė (5000 Eur), jos įmonė „Kauno švara" (950 Eur). Nors pastaroji bendrovė jau ne kartą yra didinusi kauniečiams paslaugų įkainius. Ar tai reiškia, jog „Laisvės TV", patys to nežinodami, materialiai paramstė ir visi kauniečiai? Mokantys už šiukšlių išvežimą.

Anot ataskaitos, „Laisvės TV" parėmė dar 14 uždarų akcinių bendrovių ir du privatūs asmenys. Vienos įmonės direktorius skyrė 1000 Eur, o kitas, žinomas programuotojas, nepagailėjo 5600 Eur. Dosniausiai parėmusi bendrovė davė 10 000 Eur, o mažiausiai - 50 Eur.

Retorinis klausimas: kiek laisva ir nepriklausoma gali būti televizija, kurios didžiąją dalį išlaidų finansuoja tik 14 UAB? Nors Lietuvoje, Statistikos departamento duomenimis, veikia apie 104 tūkst. ūkio subjektų. Ar televizija gali būti laisva, jei ją finansiškai remia apie 5,8 tūkst. gyventojų-patronų?

Kai šalyje iš viso gyvena apie 2,9 mln. gyventojų. Ir pafinansavo tik viena savivaldybė, nors jų Lietuvoje - 60.

Jei žiniasklaidos laisvė tiesiogiai priklauso nuo nedidelės grupelės žmonių malonės, tada A.Tapino laisvė - su dideliu klaustuku.

Nepatiks patronams bei keliems uabams turinys - ir nefinansuos. Turbūt tenka stengtis įtikti.

Maudymasis labdaroje tęsiasi

2018 m. „Laisvės TV" darbuotojų darbo užmokestis ir su juo susijusios išlaidos per metus sudarė 33 932,44 Eur. Tiek užmokėti būtų pakakę dviejų „Laisvės TV" parėmusių uabų paramos. Etatinių darbuotojų buvo tik du, metų gale - trys, o kiti septyni - veikiantys kitu pagrindu nei darbo santykiai.

Atrodo, jog paramos prašymo, kaulijimo tradicija Lietuvoje finansiškai apsimoka. 2019 m. „Laisvės TV" jau turėjo 4164 rėmėjus, kurie per 2 proc. GPM skyrė 192 261,77 Eur, tai yra, apie 60 tūkst. Eur daugiau nei prieš metus. VMI duomenimis, tais metais „Laisvės TV" pagal gyventojų skiriamą 2 proc. GPM labdarą jau išsiveržė į ketvirtąją vietą.

Ją pralenkė tik maltiečiai, „Mamų unija" ir VšĮ „Penkta koja". Dabar, kaip žinoma, „Laisvės TV" „Penktą koją" jau aplenkė. Išsiveržė į trečiąją vietą.

2019 m. įstaigos pajamas sudarė VMI surenkamas 2 proc. GPM (196 777 Eur), fizinių ir juridinių asmenų parama (95 752 Eur ) bei projektų finansavimas ir gautos dotacijos (318 378 Eur). Įstaiga, anot jos metinės ataskaitos, pati užsidirbo 458 811 Eur. Užsidirbtų ir iš kitur gautų pinigų skirtumas akivaizdus. Ne iš tikrųjų uždirbtų naudai.

Bepigu ne savo pinigais organizuoti skubios pagalbos projektą dėl COVID-19 bei kitus skambius renginius: „Laisvės kelią" ar „Valdemaro Tomaševskio iškrapštymą".

Perfrazuojant priežodį, kai tau kiti moka, kitiems gali ir pašokti...

Anot psichologo Gedimino Navaičio, tai yra bendresnis klausimas, ar šiuo metu Lietuvoje iš viso egzistuoja nepriklausoma žiniasklaida:

 

Archyvų nuotr.

„Tačiau yra kita problema. Nemaža dalis verslo yra susijusi su mums priešiškomis valstybėmis ir tada turime labai aiškią tendenciją. Užtenka pažiūrėti į TV programas.

Žmogaus studijų centras panagrinėjo, kokios yra mūsų žiniasklaidos pirmųjų puslapių pagrindinės temos. Lietuvoje 15-54 proc. pirmųjų puslapių užima nusikaltimai ir katastrofos, o, pavyzdžiui, Lenkijos „Rzeczpospolita" - tik 2,3 proc., JAV „New York Times" - 3 proc. Manau, niekas negalvoja, kad Lietuvoje katastrofų ir nusikaltimų yra 21 kartą daugiau nei Lenkijoje.

Matome kryptingą visuomenės nuomonės formavimą.

Nuolat pasikartoja informacija, kad Lietuvoje yra 5 proc. gėjų. Nors tie skaičiai man kelia abejonę. Bet jei yra tik 5 proc. gėjų, tai ir tekstų apie juos turėtų būti tik 5 proc.

Todėl apie A.Tapino televiziją negaliu pasakyti nieko, nes nežinau skaičių. Tektų pasižiūrėti visas laidas, surašyti temas. Ir padėti pliusus, minusus, nulius. Kiek temų buvo pristatyta neutraliai, kiek - teigiamai, o kiek - negatyviai."

Tikslių skaičių nėra, tačiau, kaip mėgsta sakyti kai kurie politologai, velnias slypi detalėse.

Jei A.Tapinas vieną iš „Didžiojo šeimos gynimo maršo" dalyvių vadina „fiureriuku", teigia, jog vakcinos bijantys „mala šūdą apie skiepus".

Jei dalijamos etiketės - tai nėra laisva televizija, atspindinti įvairias visuomenės nuomones. Tai tik laisvė niekinti kitaminčius. Už suaukotus pinigus.

A. Tapinas. Arūno Bernacko koliažas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder