Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas R. Kuodis: „Europa yra grindų skuduras“ (8)

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojo pareigas einantis ekonomistas Raimondas Kuodis teigia, jog Europa yra grindų skuduras, į kurį pasaulis nebekreipia dėmesio. Tai, jo nuomone, lėmė Europos protinis ir ekonominis silpnėjimas. 

Tai R. Kuodis pareiškė LRT radijo laidoje, kurioje buvo diskutuojama apie iš Baltarusijos į Lietuvą pastaruoju metu plūstančius migrantus.

„Europa tapusi grindų skuduru pasaulyje, niekas į ją rimtai nebežiūri. Įvairiose vietose tas pasireiškia.

Tokios šalys kaip Danija pradeda mąstyti savo galva ir adekvačiai vertinti situaciją. Jeigu neadekvačiai vertinti situaciją, prisiimi keistus sprendimus, kurie lemia rimtas krizes tavo šalyse.

Man atrodo, kad čia yra neadekvatus situacijos vertinimas, mes neturime šnekėti apie žmones, kuriuos turime priimti. Priešingu atveju, apie kokią krizę mes šnekam?

Krizė logistinė, palapinių daugiau turėti, maistelio ne kiaulienos pagrindu. Čia ne krizė, čia logistinė užduotis.

Vienu metu politikai šneka apie krizę, ir antra vertus sako, kad reikia žvakelių jūra, kreidelių piešimu, gėlių vainikais sutikinėti žmones, nesvarbu, yra siena ar ne.

Kai kurie sako, kad sienos išvis neturime turėti, nes pažeisime atėjūnų teises. Tas neadekvatumas silpnina Europą, suvokime, Europa yra grindų skuduras, į ją niekas nebekreipia dėmesio, ji susilpnėjusi ir ekonomiškai, ir protiškai“, – vertindamas Lietuvos ir kitų Europos valstybių politinį diskursą pabėgėlių atžvilgiu tikino R. Kuodis.

Laidoje ekonomistas tikino, kad į Lietuvą plūstantys migrantai nėra karo pabėgėliai – jo įsitikinu, tokie žmonės ieško artimiausios saugios vietos, o ne bėga į turtinga socialine apsauga pasižyminčią Europą:

„Nesutinku su tais teisininkais, kurie sunkiai skiria ekonominius migrantus nuo karo pabėgėlių. Karo pabėgėliai įprastai kraustosi į artimiausią saugią vietą, gretimą šalį. Šitie migrantai dalyvauja valstybinėje schemoje, kuriuos aš vadinu žaliaisiais žmogeliukais, tiesiog kviesdamas pamąstyti, kas būtų, jeigu pradėtų eiti civiliais apsirengę žaliukai, kuriuos kažkas spaudžia, ką sunku patvirtinti.

Mes prileistume į savo šalį žaliųjų žmogeliukų per savo kvailumą.“ R. Kuodis pridėjo, kad siekiant užkardyti jų vykimą į Lietuvą, būtina keisti paskatas.

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas pabėgėlius siūlė traktuoti kaip diversinėje schemoje prieš Lietuvą dalyvaujančius asmenis:

„Apie tai šneka ir politikai, jie sugeba vienu smegenų pusrutuliu pasakyti, kad tai hibridinis karas ir diversija, bet kitas smegenų pusrutulis jiems neįsijungia ir jie mąsto labai paprastai – kad čia yra kažkokie grybautojai iš Belovežo, sukasti uodų, juos reikia priimti, pamaitinti ir po to žiūrėsime kur juos kišti.

Galbūt jie norės į Vokietiją važiuoti, išsilakstys kažkur.

Šitas tiesinis požiūris jis neveikia, jis turi būti keičiamas radikaliai kitu. Hibridinio karo tiesinėmis priemonėmis nelaimėsi, reikia turėti netradicinį atsaką į netradicinį iššūkį“, – tikino R. Kuodis.

Laidoje ekonomistas teigė, kad tęsdami tokią pat politiką, kokia dabar yra taikoma su migrantai kertančiais Lietuvos-Baltarusijos sieną, Lietuva pataps „mažuoju Krymu“:

„Tikrieji žalieji žmogeliukai bus maitinami, vežami į teismus, susiveiks ginklų ir turėsime mažą Krymą. Įsivaizduojate kas čia bus? Reikia specialaus atsakymo, netradicinio. Kad jie a priori būtų laikomi schemos dalimi, tam reikia vietinio įstatymo.

Mes negalime tradiciniais būdais, preziumuodami, kad čia bus vienas kitas nuo karo bėgantis žmogus, į Lietuvą prisileisti keliasdešimt tūkstančių žmonių.“ Migrantų teisėje besispecializuojantis advokatas Laurynas Biekša vertindamas R. Kuodžio pasisakymus teigė, kad jam tai primena fašistų retoriką.

Jis pridėjo ir tai, kad R. Kuodžio transliuojamos žinutės apie migrantus, jų įvardijimą kaip nusikaltėlių, „žaliųjų žmogeliukų“ ar siūlymą laikyti juos kalėjime, padeda radikalioms jėgoms mobilizuotis ir siekti valdžios. „R. Kuodžio pozicija yra arti fašistavimo.

Kitaip tariant, jeigu Europa dėl pagarbos žmogaus teisėms yra grindų skuduras, kad ji yra dėl to protiškai susilpnėjusi.

Visada yra tokių jėgų, kurios siūlo negerbti žmogaus teisių, o negerbiant žmogaus teisių yra įvairių sprendimų, pačių bjauriausių, tai galbūt kažkam patinka, bet tikiuosi, kad Lietuvoje nebus daug žmonių, politikų, kurie tokiai nuomonei pritartų.

Nenorėčiau, kad Lietuva siektų Vengrijos pavyzdžių, nes į Vengriją yra taip ir žiūrima. Vengrija gauna daug įvairiausių bylų Europos institucijose ir į ją žiūrima kaip į negerai su demokratija ir žmogaus teisėmis sutariančią Europos Sąjungos šalį.

Aš nenorėčiau, kad Lietuva atsidurtų šalia Vengrijos. Leidus tokią retoriką ir atsiradus didesnei daliai žmonių, kurie tokią retoriką palaiko, atsiranda demagoginės partijos, kurios ateina į valdžią, gero valstybei jos nesiūlo, tiesiog sako, kad šauniai nekęs kažkokios žmonių grupės.

Jeigu mes leidžiame tokią retoriką kaip R. Kuodžio, ji yra labai palanki demagogams mobilizuoti marginalias, radikalias politines jėgas, ateiti į valdžią ir tada išdarinėti ką tik nori“, – kritiškai R. Kuodžio pasisakymus vertino L. Biekša
 

Archyvų nuotr.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder