Propaganda

Putinas pralaimi ekonominį karą: kodėl pramonės žlugimas yra svarbesnis už Avdejevkos užėmimą

(1)

V. Putinas pralaimi ekonominį karą ir nepakankamai greitai laimi "karinį karą", kad tai kompensuotų, teigia ekonomikos apžvalgininkas Ambroise'as Evansas-Pritchardas (Ambroise Evans-Pritchard) dienraščio "The Telegraph" skiltyje. Avdejevkos žlugimas šia prasme nieko nekeičia.

Rusija turi "karštą" karinę ekonomiką. Nuo invazijos į Ukrainą visų formų išlaidos gynybai patrigubėjo ir artėja prie 8 proc. nacionalinės gamybos, t. y. maždaug tiek pat, kiek buvo Sovietų Sąjungos laikais.

Karinis keinsizmas pagražina BVP duomenis, kurie niekur nėra patikimi, bet ypač nenaudingi Rusijoje, kur duomenimis manipuliuojama.

Apskaičiuota, kad 800 000 jaunų ir talentingiausių žmonių paliko šalį. Dar 300 000 žmonių žuvo arba buvo suluošinti karo mėsmalėje.

Mobilizacijos tinklas ir toliau plečiasi visuomenėje, kuri jau susiduria su demografine krize.

Tačiau statistikos alchemija pavertė Rusiją Europos makrožvaigžde.

Tarptautinis valiutos fondas numatė 3 proc. augimą 2023 m. ir 2,6 proc. augimą 2024 m.

"Mūsų ekonomika, kitaip nei kitų, auga ir tapo didžiausia Europoje", - sakė Vladimiras Putinas per forumą "Visi už pergalę" Tuloje.

Šis tariamas atsparumas suglumino daugelį, todėl praėjusį savaitgalį vykusioje Miuncheno saugumo konferencijoje vyravo nevilties jausmas.

Iš tikrųjų V. Putinas pralaimi ekonominį karą ir nepakankamai greitai laimi "karinį karą", kad tai kompensuotų.

Avdijivkos iškyšulio griūtis nieko nekeičia. Putinas eikvoja savo armijas ir du trečdalius tankų mikroskopinei pažangai.

"Augimo ribos jau pasiektos", - sakė Taikos tyrimų instituto Osle profesorius Pavelas Bajevas. - Pramonės gamyba stagnuoja. Rusijos energetikos sektorius kenčia dėl mažėjančių pajamų ir vėluojančių projektų.

Sankcijų spragos užsidaro".

Rosstato duomenys rodo, kad ginklavimosi bumas sustojo praėjusią vasarą, sustojęs ties lygiu, kuris toli gražu nėra toks, kokio Kremliui reikėtų, kad pranoktų bent dalį Vakarų technologinės galios.

"Ukraina nėra Putino sėkmės istorija.

Neturime sau leisti susikurti iliuzijų, kad mūsų aljansas tuoj žlugs", - sakė neapsikentęs Norvegijos ministras pirmininkas Jonas Gahr Støre.

Rusijos BVP duomenys atitraukia dėmesį. Dėl darbo jėgos trūkumo ir pajėgumų ribotumo ekonomika perkaito, todėl palūkanų normos išaugo iki 16 %, o vartotojų ekonomikos likučiai nyksta.

Nuo karo pradžios likvidus turtas Valstybės turto fonde sumažėjo nuo 6,6 proc. iki 2,7 proc.

TVF vadovė Kristalina Georgieva, užaugusi komunizmo laikais Bulgarijoje, sakė, kad ši deformuota ekonomika vis labiau primena sovietinę sistemą - disfunkcinę ir trapią už fasado.

"Iš tikrųjų manau, kad Rusijos ekonomikos laukia labai sunkūs laikai", - sakė ji.

Praėjusį penktadienį trys iš penkių skaitomiausių "Moscow Times" rusiškos versijos straipsnių buvo apie deficitą.

Vienas autorius citavo "Mobius Technologies" ir kitas bendroves, kurios nurodė, kad labai trūksta atsarginių kietųjų diskų, valdiklių, pagrindinių plokščių ir saugojimo sistemų dalių.

Karo pradžioje sukauptos atsarginių dalių atsargos yra išnaudotos.

Komponentai parduodami pernelyg didelėmis kainomis.

Antrasis pasakojimas buvo apie laivų statybai skirtų variklių trūkumą.

Trečiasis pasakojimas buvo apie "tuščias lentynas" prekybos centruose, iš dalies dėl to, kad Turkijos ir Kinijos bankai blokuoja mokėjimus iš Rusijos.

Straipsnyje "Vedomosti" buvo cituojami Rusijos verslininkai, kurie apgailestavo, kad nebegali sudaryti sandorių juaniais per Kinijos bankus, įskaitant valstybinius "Didžiojo ketverto" bankus, nes griežtai tikrinama, ar laikomasi JAV sankcijų.

Mokėjimai buvo stabdomi nepriklausomai nuo to, ar jie buvo atliekami doleriais, ar ne, ir net naudojant Rusijos SPFS sistemą ir Kinijos CIPS sistemą, sukurtą siekiant apeiti Vakarų SWIFT sistemos kontrolę.

Kinijos ir Rusijos "draugystės be sienų" paktas iš tikrųjų turi ribas.

Dubajaus bankai, baimindamiesi ilgos JAV iždo departamento rankos, uždaro neskaidrių finansavimo šaltinių turinčių rusų sąskaitas.

ES rengia planus įvesti sankcijas Kinijos, Indijos, Turkijos, Šri Lankos, Serbijos, Tailando ir Kazachstano bendrovėms už tai, kad jos padeda Kremliui apeiti dvejopo naudojimo technologijų apribojimus.

Rusija ras būdų, kaip šiuos apribojimus apeiti.

Tačiau ji negali lengvai pereiti prie puslaidininkių iš Kinijos, nes jos sistemos yra pritaikytos JAV lustams, kuriuos ji turi pirkti su dideliu antkainiu juodojoje rinkoje.

Pajamos iš naftos, dujų ir anglies vis dar gaunamos, tačiau jų dydis yra nedidelis.

Jos sumažėjo nuo 40 mlrd. dolerių (32 mlrd. svarų sterlingų) per mėnesį 2022 m. pradžioje iki 23 mlrd. dolerių šių metų sausį.

To nepakanka, kad būtų padengtas 65 proc. per pastaruosius metus padidėjęs biudžetas.

Kremlius ieško lėšų, įvesdamas karinį mokestį už anglies pramonę ir sudarydamas 30 valstybinių įmonių, kurias ketinama privatizuoti, sąrašą.

Indija ir Kinija perka rusišką naftą, tačiau ne pasaulinės rinkos kaina.

Tarptautinė energetikos agentūra teigia, kad "Urals" nafta parduodama po 66 JAV dolerius už barelį, t. y. brangiau nei Didžiojo septyneto (G7) nustatyta 60 JAV dolerių riba, tačiau su 20 proc. nuolaida, palyginti su "Brent" kaina.

V. Putino šešėlinio laivyno kilpa vis labiau veržiasi.

JAV Iždo departamentas už limito pažeidimą baudžiamojon atsakomybėn patraukė 50 tanklaivių.

Agentūra "Bloomberg" praneša, kad pusė laivų dar nedrįso išplaukti iš uostų, o 14 tanklaivių, gabenančių žalią naftą į Indiją, įstrigo.

Naftos kainų šuolis dar gali išgelbėti Kremlių, tačiau TEA ką tik trečią mėnesį iš eilės sumažino pasaulinės naftos paklausos prognozę.

Didėjanti JAV skalūnų naftos pasiūla ir toliau atsveria OPEC mažinamą gavybą.

Visa tai nekeičia fakto, kad Rusija, padedama Šiaurės Korėjos, gali pagaminti tiek artilerijos sviedinių, kad jų per dieną iššautų 3 000 ant Ukrainos, o Vakarai to padaryti negali ir yra išeikvoję didžiąją dalį savo atsargų.

"Karai laimimi ginklais, o Vakarai jų negamina pakankamai", - sakė respublikonų senatorius J. D. Vance'as, Miunchene išdėstęs D. Trumpo "požiūrį".

Ukraina kiekvieną mėnesį panaudoja daugiau "Patriot" raketų nei JAV pagamina per metus, o užsakymų planas sudarytas penkeriems metams.

Tas pats pasakytina ir apie 155 mm artilerijos sviedinius.

"Mes negaminame pakankamai šaudmenų, kad galėtume palaikyti karą Rytų Europoje, karą Artimuosiuose Rytuose ir galbūt nenumatytą incidentą Rytų Azijoje.

JAV iš esmės yra ribotos", - sakė Vance'as.

Jis atskleidė retorinius europiečių plepalus. Jie kalba apie egzistencinę grėsmę, tačiau sunkiai įgyvendina minimalistinį 2 % BVP gynybos tikslą.

Europa manė, kad pakaks pigiai ir lėtai perkelti senų ginklų atsargas.

Visus dvejus metus ji nemobilizavo savo karinės-pramoninės bazės, nors karas jau buvo tapęs šešėliniu Trečiuoju pasauliniu karu su autokratijomis.

Tačiau M. Vance'as slysta į saviapgaulę arba išsisukinėjimą ir patvirtina tai, ko laukia D. Trumpo administracija.

"Manau, kad Rusija turi paskatų dabar sėsti prie derybų stalo... Tai baigsis taikos susitarimu", - sakė jis.

Jis nori pasakyti, kad Putinas turėtų gauti keturias aneksuotas teritorijas, kurių dar nekontroliuoja.

P. Vance'o logika yra apversta. V. Putinas neturi paskatų kalbėtis, kol mano, kad gali pergudrauti bailiai nusiteikusius Vakarus.

Be to, jei, kaip teigia senatorius, svarbesnis imperatyvas yra kovoti su Xi Jinpingu, tai pirmoji kritinė gynybos linija yra prie Dniepro upės.

Karinis guru Francois Heisbourg'as sakė, kad tai buvo labiausiai slegianti Miuncheno konferencija per 60 metų.

Galima sakyti, kad ji dvelkė 1938 m.

Be abejo, karinės psichologijos švytuoklė pastaruoju metu pakrypo V. Putino naudai - ir jis uoliai propaguoja nenugalimos Rusijos naratyvą, - tačiau iš tikrųjų jis nepadarė didelio proveržio, ir niekas neturėtų susivilioti jo BVP fantazijomis.

Rusija nenumaldomai artėja prie ekonominio išsekimo. Būtų didžiulė klaida, jei Vakarai dabar prarastų ramybę.

Autorius išreiškia savo asmeninę nuomonę, kuri gali nesutapti su redakcijos pozicija. Autorius atsako už skiltyje "Nuomonės" paskelbtus duomenis.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder