Koks yra tikrasis Kremliaus derybų su D. Trumpu tikslas
Po 2025 m. kovo 18 d. įvykusio JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pokalbio telefonu pasaulio lyderiai išreiškė skirtingą reakciją į pasiektus susitarimus.
Per šį pokalbį V. Putinas sutiko ribotai sustabdyti atakas prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą, tačiau susilaikė nuo platesnio taikos plano palaikymo.

Makrono ir Šolco reakcijos
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas parėmė pirmuosius žingsnius siekiant paliaubų Rusijos ir Ukrainos kare, pabrėždami teisingos, ilgalaikės ir saugios taikos Ukrainai svarbą.
Vadovai reagavo į JAV Prezidento Donaldo Trumpo derybas su Kremliaus diktatoriumi Vladimiru Putinu kovo 18 d. vakare ir aptarė padėtį per bendrą spaudos konferenciją.
Scholzas pabrėžė, kad galutinis visų taikos iniciatyvų tikslas turėtų būti teisinga ir ilgalaikė taika Ukrainai.
„Išsakytas raginimas nutraukti išpuolius prieš energetikos infrastruktūrą galėtų būti pirmas žingsnis šiame kelyje.
Tas pats pasakytina ir apie techninių derybų dėl paliaubų jūroje iniciatyvą. Kitas žingsnis turėtų būti kuo greitesnis visiškas ugnies nutraukimas Ukrainoje“, - sakė jis, praneša oboz.ua.
E. Macronas savo ruožtu sakė, kad derybos vyksta teisinga kryptimi, ir pabrėžė, kad Prancūzija visada rėmė taiką, ragindamas nepasiduoti manipuliacijoms siekiant perkainoti vertybes.
„Tai istorinis Vokietijos ir Prancūzijos kartu su visa Europa, kartu su ukrainiečiais, vaidmuo. Naujausios diskusijos vyksta teisinga kryptimi. Ir mes norime tvaraus ir ilgalaikio susitarimo Ukrainai ir saugumo Europoje“, - sakė E. Macronas.
Vokietijos kancleris taip pat pabrėžė, kad bet koks sprendimas turėtų būti priimtas tik dalyvaujant Ukrainai.
E. Macronas pridūrė, kad tikslas yra pasiekti patikimas ir patikrinamas paliaubas ir pradėti išsamias taikos derybas, kuriomis būtų užtikrinta tvari taika ir tinkamos garantijos.
Didžiosios Britanijos pozicija
Po kovo 18 d. įvykusio Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino pokalbio telefonu Didžiosios Britanijos vyriausybė pabrėžė teisingos ir ilgalaikės taikos Ukrainoje svarbą.
Kaip cituoja „Sky News“, Didžiosios Britanijos vyriausybės atstovas spaudai sakė, kad Londonas palankiai vertina „prezidento D. Trumpo padarytą pažangą siekiant paliaubų“.
Kartu JK pažymi, kad tolesnės derybos turėtų vesti prie „teisingos ir ilgalaikės taikos Ukrainai“.
„Mes remsime Ukrainą tiek laiko, kiek reikės, kad užtikrintume, jog Rusija niekada daugiau negalėtų įvykdyti neteisėtos invazijos“, - pridūrė atstovas spaudai.
ES reakcija
Tuo tarpu ES vyriausioji užsienio reikalų ir saugumo politikos komisarė Kaja Kallas, kurią cituoja „Reuters“, sakė, kad D. Trumpo pokalbis telefonu su V. Putinu patvirtino, jog Rusija negalima pasitikėti.
„Perskaičius abi pokalbio stenogramas, akivaizdu, kad ... Rusija iš tikrųjų nenori daryti jokių nuolaidų“, - sakė Kallas žurnalistams Briuselyje.
V. Putinas atsisakė sutikti su visiškomis 30 dienų paliaubomis, kurių D. Trumpas tikėjosi kaip pirmojo žingsnio siekiant ilgalaikio taikos susitarimo.
Ar smūgių energetikos srityje sustabdymas yra veiksmingas - Vokietijos gynybos ministerija
JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino susitarimas dėl 30 dienų nutraukti atakas prieš Ukrainos ir Rusijos energetikos infrastruktūrą neturi jokios vertės.
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius tai pareiškė interviu ZDF, pabrėždamas, kad Rusijos smūgiai Ukrainos civilinei infrastruktūrai tęsiasi nepaisant D. Trumpo pokalbio telefonu su V. Putinu, praneša DW.
„Putinas čia žaidžia žaidimą. Esu tikras, kad Amerikos prezidentas negalės ilgai stovėti ir stebėti“, - kalbėjo B. Pistorius.

Pasak jo, Kremliaus reikalavimais siekiama susilpninti Kijevą, leidžiant Rusijai didinti karines pajėgas prie sienos arba okupuotose teritorijose.
Pistorius išreiškė įsitikinimą, kad D. Trumpas turės į tai reaguoti, atsižvelgdamas į JAV stiprybę ir tarptautinę reputaciją. Jis taip pat pažymėjo, kad Europa lieka D. Trumpo ir V. Putino derybų nuošalyje.
„Tai yra klaida, nes galiausiai taika - jei ji turi būti - turi būti užtikrinta ir Europos teritorijoje“, - pabrėžė Vokietijos gynybos ministras.
Borisas Johnsonas - Putinas „juokiasi iš mūsų“

Buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, komentuodamas kovo 18 d. derybų rezultatus, pareiškė, kad V. Putinas siekia paversti Ukrainą „vasaline valstybe“. X pranešime jis pabrėžė, kad Rusijos diktatorius ir toliau žudo ukrainiečius ir bando nuginkluoti bei neutralizuoti šalį.
Pasak Džonsono, Putinas iš tikrųjų ne derasi, o tiesiog „juokiasi iš mūsų“.
„Koks netikėtumas - Putinas atmeta besąlygiškas paliaubas.
Jis nori toliau bombarduoti ir žudyti nekaltus ukrainiečius“, - rašė B. Johnsonas.

Šaltinis: glavred.info
Rašyti komentarą