Vizito pas gydytoją tenka laukti ilgose eilėse

Vizito pas gydytojus kartais tenka laukti net kelis mėnesius. Ši problema lietuvius kankina jau ilgus metus.

Norint patekti pas gydytoją tenka laukti net kelis mėnesius. Šį problema dar labiau išryškėjo koronaviruso pandemijos metu, o tai sukėlė dar didesnį žmonių nepasitenkinimą. Per pandemiją eilės pas medikus pailgėjo kartais, ir šį problema tebesitęsia. Ar įmanoma pakeisti susiklosčiusią situaciją sveikatos sistemoje?

Eilės formuojasi ir dėl finansavimo ir dėl pačių pacientų neatsakingumo

Priežasčių, kodėl eilės gydymo įstaigose tokios didelės, yra ne viena. Pirma, tai nepakankamas gydytojų skaičius gydymo įstaigose. Antra, tai finansavimo problema, kuomet Ligonių kasos apmoka tam tikrą skaičių konsultacijų, bet ne kiekvieną gydytojo specialisto konsultaciją.

Būtent todėl pacientams reikia vaikščioti po kelis kartus pas šeimos gydytoją, kad vėl  gautų siuntimą pas specialistą tarsi pirmai konsultacijai. Trečia, tai pandemija , kuri išaugino eiles pas gydytojus, nes pacientai kurie nesikreipė pandemijos metu, dabar plūsta į poliklinikas. Ir dar vienas momentas  - tai nepaveikiami pacientai, kurie linkę užsirašyti konsultacijai ir neatvykti nepranešę, tuomet jų vieta lieka nepanaudota.

Dėl šios priežasties nėra jokio mechanizmo, kuris galėtų sudrausminti neatsakingus pacientus. Ir tai tik nedaugelis priežasčių, kodėl eilės pas gydytojus ilgėja o ne trumpėja.

Raginama naudotis e-sveikatos registravimo sistema

Teoriškai pas šeimos gydytoją žmogus turėtų patekti per savaitę, pas gydytoją specialistą – per mėnesį. Pagal statistiką, pas 84 proc. šeimos gydytojų galima patekti per septynias dienas, o pas 70 proc. gydytojų specialistų - per artimiausias trisdešimt dienų. Sveikatos apsaugos ministerija (toliau – SAM) ragina pacientus aktyviai naudotis e-sveikatos registravimo sistema, kuri suteikia galimybę greitai ir patogiai registruotis pas reikiamą gydytoją specialistą.

Taip pat pacientams suteikiama galimybė su tuo pačiu siuntimu kreiptis į bet kurią gydymo įstaigą, kurioje eilės mažesnės.

Bet, kaip rodo praktika, ne visi žmonės turi pakankamai įgūdžių naudotis šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis, tai trukdo efektyviai naudotis e-sveikatos galimybėmis. Todėl dažnas pacientas, o ypač vyresnioji karta dėl vizito pas gydytoją kreipiasi į gydymo įstaigos registratūrą telefonu.

Sveikatos sistema orientuota į pacientą ar į finansus

Ar įmanoma išvis išspręsti ilgų eilių gydymo įstaigose problemą? Kad ir kokia  efektyvi būtų e-sveikatos sistema, jos, kaip priemonės sumažinti eilių gydymo įstaigose, nepakanka. Kita vertus, dėl sveikatos sistemoje galiojančių tvarkų ir įstatymų, susidaro tokia situacija, kai pacientas turi vaikščioti nuo vieno specialisto iki kito, grįžti pas šeimos gydytoją pakartotiniam siuntimo gavimui. Be to paskutiniu metu, gavus gydytojo siuntimą kraujo tyrimams atlikti, reikalinga registracija, tai dar toliau atitoliną vizitą pas specialistą.

Todėl kalbama, kad reikalinga sutvarkyti apmokėjimą, kai būtų mokama už kiekvieną gydytojo konsultaciją ir atliktą tyrimą, o ne už jų skaičių. Tuomet gydymo įstaiga uždirbtų pinigus ir labiau būtų orientuota į pacientų kokybišką gydymą, klinikinius aspektus, o žmonės jaustųsi gydomi, nevaikomi iš vieno gydytojo kabineto į kitą. Maža to, gydytojai daugiau laiko skirtų pacientui, sumažėtų jų darbo krūviai.

Be to, atsirastų laiko klinikiniam darbui. Tikėtina, kad tai padėtų sumažinti dirbtinių eilių sukūrimą.

Naujoji sveikatos sistemos reforma sutrumpins pacientų eiles pas gydytojus

SAM teigimu, įsibėgėjus naujai sveikatos apsaugos sistemos reformai, turėtų trumpėti eilės pas gydytojus, pradėjus aktyviau naudotis e-sveikatos išankstinės registracijos sistema (švieslentė), kurios pagalba pavyktų sumažinti eiles pas gydytojus ir nepanaudotų registracijos laikų pas juos.

Tikslas – parodyti gydymo įstaigoms ir pacientams, kad sistema gali veikti. Šiuo atveju, viešumas yra vienas iš instrumentų, atverti duomenys, kurie parodytų, kiek gydymo įstaigos deklaruoja vizitų pas gydytojus, kiek liko laisvų vietų registracijai pas juos.

Taip pat tikimasi, kad naujos sveikatos sistemos reformos pokyčiai padės sureguliuoti ne tik gyventojų srautus pas gydytojus, bet ir sumažins jų krūvius bei finansinių srautų judėjimą.

Kiek sveikatos sistemos reformos pokyčiai bus veiksmingi ateityje, parodys įgyvendinimo procedūros ir laikas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder