Vytautas Valevičius

Vytautas Valevičius. Melo pasaulis

(5)

Kas gi yra melas? Tik vienas mokslas - logika turi ryškią jo ir tiesos priešpriešą. Ten lyg ir viskas aišku: juoda ir balta. O štai gyvenime turime labai didelę melo gradaciją, nuo komplimento (kuris gali būti melu), pajuokavimo iki tiesioginės klaidingos informacijos sklaidos.

Dar kita panaši priešstata yra nuomonė ir žinojimas. Negaliu kartoti visų tiesos teorijų, jų pakankamai daug. Bendra joms tik tai, kad tiesa yra ir kad ją galima nustatyti. Posakis: “Kiekvienas turi savo tiesą“ yra klaidingas, nes kiekvienas turi savo nuomonę, kuri pati gali būti pasiimta iš kitų. Manipuliacijos prasme melas svarbus tiek, kiek padeda suvokti mūsų socialinių santykių sudėtingumą. Būtent žmonių tarpusavio veiklos santykių. Paprastas klausimas: ar galima ilgai gyventi melo pasaulyje, turi drastišką atsakymą – ne. Gal tai reikalauja gerokai didesnio pagrindimo, dabar tik pateiksiu kelis bruožus: sakykim, ar gali būti pastovi ir ilgalaikė prekyba, jei pirkėjas ir pardavėjas apgaudinėja vienas kitą? Ar gali būti reali medicinos pagalba, jei medikas apgaudinės ligonį? Pavyzdžius galima ir tęsti, bet jau matyti – ten kur reikalingas žinojimas, melas yra kenksmingas. Žinios turi atitikti realybę, t.y. būti teisingomis, kitaip negalima tiksliai veikti, tai yra numatyti ir įgyvendinti numatytąjį.

Dabar teks aiškinti, kodėl žmonės naudojasi melu. Dažniausiai pradedama nuo vaikų, kurie tai daro natūraliai. Iš to daroma išvada, kad melas yra tarsi gamtiškas ir jo išvengti neįmanoma. Aš linkęs abejoti. Vaikai meluoja tuomet, kai jiems tai leidžiama. Jei sukuriamos aplinkybės, kai melas tampa nenaudingu ar net kenksmingu, tai įprantama gyventi sąžiningai, t.y. nemeluojant. Kodėl ši tema vis išlenda žmonių tarpusavio santykiuose? Atsakymas lyg ir paradoksalus – melas gali būti naudingas užglaistant aštrius kampus, neleidžiant įsiplieksti konfliktams. Tiesa, kaip ir kiekviena priemonė jis turi savo ribas, kurias peržengęs tampa ne tik ydingu, bet ir visuotinu blogiu.

Yra tokia liga – priklausomybė. Ji gali būti sukelta pačių įvairiausių pomėgių: mobilaus telefono, degtinės, tabako, žvejybos ir panašiai. Žmogui kartais atrodo, kad be to dalyko jis negali gyventi. Kartais tai tiesa, o labai dažnai ne. Lygiai taip pat gali rastis pavieniai žmonės ar jų grupės, kurie kuria nebūtus dalykus.

Tokių grupių labai daug. Vieni rašo romanus, kiti kuria filmus, treti tapo mitologinius paveikslus, rašo eilėraščius. Kaip ne keista, jų beveik niekas nekaltina melu. O štai laikraštininkus ar televizininkus kritikuoja ne tik politikai, jų „gaminiai“ gali gerokai iškreipti pasaulio vaizdą nuo netikslaus iki priešingo. Kartais tai padaroma netyčia ir tai vadinama klaida, bet yra ir specialistų, kurie tai dirba nuolatos. Pasaulio iškreipimas, sukarikatūrinimas, niekinimas ir patyčios – visos jos naudojamos kuriant melą. Nepulsiu aiškinti, ar tai blogai, nes man tai akivaizdu. Geriau pereisiu prie klausimo – kiek ilgai galima gyventi tokiame „netikrame“ pasaulyje?

Gaila, kad negaliu pateikti paprasto atsakymo. Kaip sako viena aksioma: „Sudėtingos problemos neturi paprastų sprendinių“. Todėl tik keletas atvejų. Rinkimų falsifikavimas yra gerai žinomas dalykas. Dabartinėje Rusijoje ar Baltarusijoje tai daroma ne vieną dešimtmetį. Kuo baigėsi praeitų metų rinkimai Baltarusijoje kai buvęs prezidentas pralaimėjo? Socialiniu ir politiniu sprogimu. Tiesa, keli gana nedideli sprogimukai buvo ir Rusijoje, bet didysis dar neatėjo.

Netikri pasauliai kartais ateina iš praėjusių amžių. Štai viduramžiais kiekvienas valdovas turėjo savo astrologą, dar XX amžiuje kai kurie prezidentai ar fiureriai rėmėsi žvaigždine mistika. Dabar rimtai tikintys astrologija kelia susirūpinimą. Ne mažiau svarus ir homeopatijos pasaulis. Sena, nepasitvirtinusi hipotezė sukūrė gana pelningą sferą, primenančią narkotikų vartojimą. Nors mokslininkai ir tvirtina, kad homeopatija yra apgavystės, pagrįstos melu, forma, bet dideli pinigai daug kam užmerkia akis.

Melas gali kurti savus pasaulius su savo kaliniais. Plokščios žemės teorija turi aibes šalininkų. Nemažai žmonių tiki, kad Egipto piramides pastatė ateiviai. Nemažai žmonių naudojasi akupunktūra ir tiki kabala. (Oficiali pažyma: Kabala yra mokslinis dvasinio pasaulio tyrinėjimo būdas. Įprastiniai mokslai, tokie kaip fizika, chemija, biologija, tiria tik fizinį pasaulį, kurį jaučiame savo penkiais jutimo organais. Tačiau, kad visiškai pažintume mus supantį pasaulį, reikalingas įrankis, leidžiantis tirti ir kitą, paslėptą, penkiais jutimo organais neapčiuopiamą pasaulio dalį. Kabalos mokslas ir yra tas įrankis).O jei pridėti ir Feng Šui, tai pasaulis taps margaspalvis.

Gerai, kad melo pasauliai yra riboti. Žinios yra tas pagrindas, kuris leidžia žmonėms išgyventi ir kurti. Ten tiesa yra svarbesnė už melą.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder