108 metų senumo gėlė: mokslininkai atskleidė paslaptingo Pirmojo pasaulinio karo kareivio laiško paslaptį

Toronto universiteto tarpdisciplininė komanda išsprendė ilgai trukusią gėlės, kurią Pirmojo pasaulinio karo karys prieš mirtį atsiuntė namo, paslaptį, rašo „Interesting Engineering“.

Komandą sudarė botanikai, bibliotekininkai, archyvarai ir mokslininkai. Jie paėmė kareivio siųstą laišką ir prie jo pridėtą džiovintą gėlę iš Toronto universiteto archyvų, kad ištirtų šį „vertingą artefaktą“.

Kareivis Haroldas Vongas (Harold Wong) buvo baigęs Toronto universitetą. Jis tragiškai žuvo Sommos mūšyje, kuriame žuvo 28 000 kanadiečių. 1916 m. birželio 30 d., dieną prieš mirtį, jis išsiuntė namo trumpą laišką su žodžiais „Man viskas gerai“ ir maža gėlelę, kuri laiškui suteikė emocinę reikšmę.

Visą šimtmetį  truko, kad išsiaiškinti, kokią gėlę Haroldas pasirinko paskutinę savo gyvenimo dieną. Neseniai šiuolaikinio skenerio dėka pavyko šį senovinį jo atminimo ir vilties simbolį išnešti į dienos šviesą.

Toronto universiteto komanda naudojo MISHA (Multispectral Imaging System for Humanities and Archives) skenerį, kad nufotografuotų ir išanalizuotų šią gėlę iš archyvo. Po to tyrėjai išnagrinėjo kitus to meto šaltinius, ypač dokumentus iš Londono karališkojo botanikos sodo. Nors iš pradžių nebuvo rasta jokių atitikmenų, šis tyrimas leido naujai pažvelgti į mūšio kraštovaizdį, kuriame gausu karo nuotraukose nematytų gėlių.

„Šiose nuotraukose niekada nepastebime gėlių, tačiau jų ten daug“, - pažymėjo Toronto universiteto Senų knygų naujojo mokslo laboratorijos vadovė Džesika Lokhart (Jessica Lockhart). „Siaubingame mūšio lauke šie gyvi padarai sugebėjo išgyventi“.

Pasikonsultavusi su kolega, Anglijos floros specialistu, Lockhart iškėlė hipotezę, kad gėlė galėjo būti mėlynoji karvės aklė. Galutinį patvirtinantį rezultatą pateikė Plant.net įrankis, kuris augalą identifikavo kaip mėlynoji kurpelė. „Haroldas tikriausiai ją pasirinko, nes birželio pabaigoje jis vis dar žydėjo“, - pridūrė Lockhartas.

Dabar mokslininkai turi unikalią galimybę sužinoti paskutinę kareivio žinutę. Gėlė buvo grožio simbolis, kuris jį suvienijo su šeimos nariais, kurių jis daugiau niekada nebepamatys.

Šaltinis: unian.net

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder