Ar turėtume bijoti Rusijos "nešvarios bombos"? Branduolinės fizikos specialisto atsakymai

Kas yra "nešvari bomba"? Ji yra dviejų tipų. Pirmoji - tai branduolinis ginklas, specialiai sukurtas taip, kad būtų pagaminta kuo daugiau radioaktyvių produktų, kurių "gyvavimo trukmė" būtų vidutinė, - rašo Press.lv.

Populiariausias teorinis tokio ginklo projektas yra kobalto-59 termobranduolinė bomba.

Nėra jokių įrodymų, kad kuri nors valstybė gamino ar planuoja gaminti tokius branduolinius ginklus, nors yra žinoma spekuliacijų apie Rusijos planus šioje srityje, tačiau kalbame apie autonomines tolimojo nuotolio raketas.

Beje, kažką panašaus į kobalto mikrobombą atsitiktinai pagamino SSRS, kai 1971 m. bandė susprogdinti Pečioros-Kamos kanalą.

Vadinamąjį "Taigos" projektą sudarė trys požeminiai 15 kilotonų galios branduoliniai sprogimai netoli Vasiukovo kaimo Permės srities Čerdynskio rajone.

Taip atsirado 600 metrų ilgio ežeras, populiari vietinių gyventojų žvejybos vieta.

Net ir šiandien radiacija ten 2-3 kartus viršija natūralų radiacijos foną, nors ir yra mažesnė nei kai kuriose šiaurės Estijos vietose.

Šiuo metu nėra jokių diskusijų ar įtarimų, kad Rusija galėtų planuoti ar ruoštis panaudoti tokio tipo kobalto branduolinį ginklą Ukrainoje.

Antroji "nešvarios bombos" rūšis - tai bet koks įprastinis sprogstamasis įtaisas, pripildytas radioaktyviųjų medžiagų, kad radioaktyvioji tarša išliktų ilgesnį laiką.

Šią medžiagą galima paimti iš įvairių šaltinių.

Lengviausiai prieinamas yra vadinamasis kobalto pistoletas, naudojamas medicinoje, kai vėžiu sergantys pacientai švitinami gama spinduliais, sterilizuojami instrumentai ir pan.

Tačiau jų suminė spinduliuotė paprastai nėra pakankamai didelė, kad padarytų rimtą žalą kaip ginklas.

Nepriklausomoje Latvijoje taip pat įvyko incidentas su tokia "nešvaria mikrobomba", kai radioaktyvusis šaltinis netyčia išsilydė tarp metalo laužo "Liepājas Metalurgs" gamykloje.

Pasekmės kainavo gana brangiai, ir sakoma, kad gamykla nusipirko radiacijos detektorių, kad vėliau galėtų patikrinti metalo laužą.

Nereikia nė sakyti, kad Latvijos visuomenė apie šį incidentą nebuvo informuota, kaip įprasta mūsų atsakingiems pareigūnams.

Kitas radioaktyviųjų medžiagų šaltinis nešvariai bombai - panaudotas branduolinis kuras.

Šiuo atveju bendra radiacija gali būti daug didesnė ir prilygti ar net viršyti taktinio branduolinio ginklo spinduliuotę, tačiau panaudotas kuras yra daug griežčiau saugomas nei medicininiai radiacijos šaltiniai.

Tačiau ir šiuo atveju galime kalbėti apie kelis kilogramus radioaktyviųjų medžiagų, kurių kariniu požiūriu nepakanka pastebimai žalai padaryti.

Iki 2015 m. Izraelyje atlikti "nešvariųjų bombų" bandymai esą parodė, kad didesnė ar mažesnė radiacija pasireiškia tik sprogimo centre, o didžiausias poveikis yra tik psichologinis.

Teoriškai įmanoma įsivaizduoti scenarijų, pagal kurį didelėje aviacinėje bomboje būtų labai didelis specialiai pagaminto radioaktyvaus izotopo kiekis.

Taip būtų galima pasiekti net kelis procentus visos Černobylio avarijos radiacijos.

Tačiau net ir tokiu atveju toks ginklas padarytų didelę greitą žalą sveikatai palyginti nedideliame plote.

1983 m. Taivane buvo pastatyta apie 1700 butų, kuriuose panaudotas šiek tiek radioaktyvus plienas, užterštas kobaltu-60. 10 000 žmonių, gyvenusių ten nuo 9 iki 20 metų, sergamumas vėžiu nepadidėjo, priešingai - jų mirtingumas nuo vėžio statistiškai buvo mažesnis už šalies vidurkį, o tai atitinka mažai žinomą hipotezę, kad mažos radiacijos dozės yra naudingos sveikatai.

Taigi galbūt turime dar mažiau priežasčių baimintis "nešvarių bombų".

Taigi, beveik neįmanoma pasiekti grynai karinių rezultatų naudojant nešvarią bombą. Tačiau purvinos bombos gali būti puikus teisinis ar psichologinis ginklas.

Tokių ginklų teisinis mechanizmas yra tas, kad įstatymai nustato leistinas radiacijos normas. Jas viršijus, ištisi miesto rajonai gali likti be gyventojų, nors didelio pavojaus sveikatai nėra.

Pavyzdys - Fukušimos evakuacijos zona. Manoma, kad pati evakuacija pražudė daugiau žmonių, nei būtų nukentėję nuo radiacijos, jei būtų likę vietoje.

Šis "nešvarios bombos" teisinis poveikis įvairiose šalyse gali skirtis.

JAV tai tikriausiai būtų sukėlę didelių problemų, o Rusijoje, labai tikėtina, valdžios institucijos būtų nuslėpusios tikruosius radiacijos duomenis arba laikinai padidinusios leistinas ribas, ir "nešvari bomba" nebūtų turėjusi jokio teisinio poveikio.

Psichologinis poveikis yra kitas dalykas. Jis būtų buvęs labai didelis, net jei realus jo poveikis sveikatai būtų buvęs nereikšmingas.

Šalyse, kuriose gyventojai labiau pasitiki savo vyriausybe, pavyzdžiui, Švedijoje, panika būtų daug mažesnė, o šalyse, kuriose gyventojai žino, kad vyriausybė meluoja beveik visada, ir turi įprotį meluoti net tada, kai to nereikia, pavyzdžiui, Rusijoje, panika būtų didžiulė.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder