Bidenas atvyko į Kanadą aptarti prekybos, gynybos ir migracijos problemų

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį atvyko į Kanadą, kur susitiks su ministru pirmininku Justinu Trudeau ir pasakys kalbą parlamente, taip pat pranešama, kad pasiektas susitarimas dėl nelegalios migracijos per ilgą kaimyninių šalių sieną valdymo.

Penktadienį vyksiančių renginių darbotvarkėje daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama prekybai, menkoms Kanados išlaidoms gynybai ir galimoms tarptautinėms pajėgoms neramumų kamuojamam Haičiui stabilizuoti.

J. Bidenui skrendant į šiaurę, pasirodė pranešimų, kad dar vienas opus klausimas šiaip jau sklandžiuose tarpusavio santykiuose buvo išspręstas pasiekus susitarimą dėl prieglobsčio prašytojų, vykstančių per JAV į Kanadą, nelegalios migracijos apribojimo.

Pasak laikraščių „The New York Times“ ir „Los Angeles Times“, Kanada galės stabdyti nelegalius migrantus perėjimo punkte, esančiame Niujorko valstijos ir Kvebeko pasienyje.

Migrantų srautai ten kėlė susierzinimą Kanados vidaus politikoje, panašiai kaip Vašingtone dėl nelegalių migrantų patekimo per JAV ir Meksikos sieną.

Pranešimuose teigiama, kad Kanada mainais sutiko priimti apie 15 tūkst. prieglobsčio prašytojų iš Lotynų Amerikos legaliais kanalais, o tai sumažins spaudimą pietinei JAV sienai.

Tačiau kai J. Bidenas ir jo žmona Jill Biden ketvirtadienio vakarą atvyko vakarieniauti į J. Trudeau namus, prezidentas atsisakė atsakyti į žurnalisto klausimą apie susitarimą. Anksčiau spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre nepatvirtino šios žinios, bet sakė, kad „daugiau apie tai išgirsime iš prezidento ir ministro pirmininko rytoj“.

Pinigai tarpusavio gynybai

Kitas darbotvarkės klausimas – abiejų kaimyninių šalių tarpusavio gynybos paktų – tiek NATO, tiek bendros Šiaurės Amerikos oro gynybos sistemos, vadinamos NORAD, – finansavimas.

JAV vyriausybė spaudžia Kanadą didinti savo išlaidas gynybai, kurios 2022 metais sudarė tik 1,33 proc. nuo BVP.

Planuojama, kad nuo 2026 metų jos padidės iki 1,59 proc., tačiau tai vis dar gerokai mažiau nei NATO aljanso reikalavimas, pagal kurį išlaidos turi sudaryti ne mažiau kaip 2 proc. nuo BVP.

K. Jean-Pierre gyrė Kanados indėlį į Vakarų aljansą, padedantį Ukrainai atremti Rusijos invaziją, tačiau dėl biudžeto sakė: „Esu tikra, kad apie tai dar bus kalbama“.

Anksčiau ketvirtadienį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė, kad J. Bidenas ir J. Trudeau aptars Haičio vadovų prašymus dėl tarptautinių pajėgų, kurios įvestų tvarką šioje skurdžioje Karibų jūros valstybėje, kur valdžia nepajėgia sutramdyti ginkluotų gaujų.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder