Agentūros pašnekovų bankininkystės ir prekybos sektoriuose teigimu, per pastarąsias kelias savaites naftos bendrovėms kilo nauja problemų banga, nes bankai šalyse, kurias Kremlius vadina "draugiškomis", masiškai sugriežtino sankcijų laikymosi reikalavimus.
Dėl to vėluojama atlikti pervedimus į Rusiją arba net atsisakoma juos atlikti, skundžiasi "Reuters" šaltiniai.
Visų pirma bankai prašo savo klientų pateikti raštiškas garantijas, kad nė vienas asmuo ar subjektas, įtrauktas į JAV specialiųjų įvardytų asmenų sąrašą, nedalyvauja sandoryje arba nėra mokėjimo gavėjas.
JAE First Abu Dhabi Bank (FAB) ir Dubai Islamic Bank (DIB) užblokavo kelias sąskaitas, susijusias su prekyba rusiškomis prekėmis, sakė du "Reuters" šaltiniai.
JAE bankas "Mashreq Bank", Turkijos "Ziraat" ir "Vakifbank" bei Kinijos ICBC ir "Bank of China" vis dar vykdo mokėjimus Rusijos bendrovių vardu, tačiau, pasak keturių agentūros šaltinių, jų trukmė išaugo iki kelių savaičių, o kai kuriais atvejais - iki kelių mėnesių.
Nepaisant sankcijų bangos, kuria Rusija pagal sankcijų skaičių aplenkė Iraną ir KLDR, praėjusiais metais šalies ekonomika iš naftos ir rafinuotų produktų pardavimo užsienyje per dieną uždirbdavo apie 400 mln. eurų.
Tačiau "problemos sugrįžo gruodį, kai bankai ir bendrovės suprato, kad antrinių JAV sankcijų grėsmė yra reali", - teigia "Reuters" šaltinis iš prekybos sektoriaus: paniką bakuose sukėlė 2023 m. gruodžio 22 d. paskelbtas JAV iždo departamento įsakymas, kuriame įspėjama apie sankcijas už kainų viršutinės ribos pažeidimą užsienio bankams ir raginama sugriežtinti reikalavimų stebėseną.
Iš tikrųjų Baltieji rūmai įspėjo bankininkus, kad Rusija prilyginama Iranui ir KLDR.
"Pasidarė sunku, ir net ne dėl sandorių doleriais.
Kartais tiesioginiam juanio ir rublio sandoriui atlikti prireikia savaičių", - sakė vienas prekiautojas.
Kito agentūros šaltinio teigimu, vasario mėnesį JAE bankai pradėjo gauti prašymus iš Jungtinių Valstijų: iš jų buvo reikalaujama pateikti informaciją JAV bankams korespondentams, kai jie atlieka pervedimus į Kiniją Rusijos organizacijos vardu.
Kinijos bankai siunčia pinigus atgal, jei negauna papildomų dokumentų, tarp kurių yra ne tik siuntos įrodymas, bet ir informacija apie visus sutarties šalių steigėjus.
2023 m. eksporto įplaukos į Rusiją sumažėjo 28 proc. ir galutinės 425,1 mlrd. dolerių eksporto pajamos buvo mažiausios nuo 2020 m. pandemijos.
Palyginti su pirmaisiais karo metais, jos smuko 167,4 mlrd. dolerių.
JAV dolerių. 2024 m. sausio mėn. centrinio banko duomenimis, eksporto pajamos sumažėjo dar 14 proc. iki 28,9 mlrd. dolerių, o bendra užsienio prekybos apimtis buvo mažiausia nuo 2021 m. pradžios - 49,9 mlrd. dolerių.
Rašyti komentarą