G7 griežtai nusiteikęs Rusijos atžvilgiu dėl padėties Žaporožės atominėje elektrinėje

G7 griežtai nusiteikęs Rusijos atžvilgiu dėl padėties Žaporožės atominėje elektrinėje

Didysis septynetas (G7) paragino Rusiją nedelsiant grąžinti Ukrainai visišką Zaporožės atominės elektrinės kontrolę ir išvesti iš jos savo personalą bei karius, - skelbia unian.net.

Vokietijos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje buvo išplatintas atitinkamas G7 šalių pareiškimas.

Dokumente pažymima, kad G7 šalys smerkia Rusijos įvykdytą Zaporožės atominės elektrinės vadovybės pagrobimą.

"Mes smerkiame pakartotinį Rusijos vykdomą Ukrainos atominės elektrinės vadovybės ir personalo grobimą ir smerkiame kitų spaudimo formų naudojimą prieš Ukrainos personalą, kuris lieka (elektrinėje - UNIAN).

Šie veiksmai dar labiau blogina branduolinę saugą ir ZNPP apsaugą, nes neleidžia pagrindiniams darbuotojams atlikti savo būtinų funkcijų", - pabrėžė G7.

"Raginame Rusiją nedelsiant grąžinti visišką ZAE kontrolę jos teisėtai suvereniai savininkei Ukrainai, atitraukti iš jos visą Rusijos personalą ir nutraukti bet kokius bandymus nepagrįstai ir pavojingai perduoti ZAE Rusijos kontrolei, nes tai gali dar labiau pakenkti jos saugiam ir patikimam eksploatavimui", - sakoma pareiškime.

G7 šalys taip pat pažymi, kad niekada nepripažins Rusijos Federacijos bandymų aneksuoti Donecko, Luhansko, Zaporožės ir Chersono regionus.

"Bet kokie tokie bandymai prisijungti yra niekiniai ir negaliojantys.

Dar kartą patvirtiname visišką Ukrainos suverenitetą visoje jos teritorijoje, įskaitant šį branduolinį objektą.

ZNPP ir jos gaminama elektros energija priklauso Ukrainai, todėl pabrėžiame, kad Rusijos mėginimai atjungti elektrinę nuo Ukrainos elektros tinklo yra nepriimtini.

Primygtinai pabrėžiame, kad ZNPP neturėtų būti naudojama karinėms operacijoms ar materialinių vertybių saugojimui", - sakoma pareiškime.

Ką žinome apie padėtį

Kaip pranešė UNIAN, kovo 4 d. Rusijos okupantai užėmė Zaporožės atominę elektrinę ir Energodaro miestą.

Rusija atsisako sukurti demilitarizuotą zoną aplink elektrinę.

Rugsėjo pradžioje Ukrainos vyriausybės prašymu Tarptautinė atominės energijos agentūra surengė misiją į užimtą elektrinę.

Rugsėjo 15 d. agentūros Valdančioji taryba, kurią sudaro 35 JT valstybių narių atstovai, priėmė rezoliuciją, kurioje reikalaujama, kad Rusija nedelsdama nutrauktų Zaporožės AE okupaciją.

Dauguma pasaulio bendruomenės šalių, ypač JAV ir ES, ragina sukurti demilitarizuotą zoną aplink Zaporožės atominę elektrinę.

Tuo tarpu rusų okupantai toliau apšaudo gamyklą, dėl to pažeidžiamos elektros linijos, kuriomis tiekiama elektros energija.

Todėl jėgainės laikinai dirba naudodamos atsarginį kurą.

Rugsėjo 17 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Zaporožės atominėje elektrinėje yra 500 Rusijos kariškių ir karinės įrangos.

Spalio 5 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išleido "dekretą" dėl Zaporožės atominės elektrinės pripažinimo tinkama naudoti.

Rusijos branduolinės energetikos korporacija "Rosatom", kurios atstovai dirba okupuotoje Zaporožės AE, Maskvoje įregistravo bendrovę, kuri planuoja valdyti Ukrainos elektrinę.

Spalio 6 d. susitikime su V. Zelenskiu TATENA vadovas Rafaelis Grossi pabrėžė, kad V. Putino sprendimas "atiduoti" Zaporožės atominę elektrinę Rusijai yra tarptautinės teisės pažeidimas.

Spalio 11 d. Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba pareiškė, kad okupantai verčia Zaporožės atominės elektrinės darbuotojus pasirašyti sutartis su "Rosatom" ir taiko "filtravimo priemones" kai kuriems darbuotojams ir jų šeimoms.

Spalio 10 d. Rusijos teroristai pagrobė Zaporožės AE generalinio direktoriaus pavaduotoją personalui Valerijų Martyniuką.

Spalio 17 d. okupantai sulaikė ir į nežinomą vietą išvežė Zaporožės atominės elektrinės informacinių technologijų tarnybos vadovą Olehą Kostiukovą ir elektrinės generalinio direktoriaus pavaduotoją Olehą Ošeką.

Apie tai pranešė naujienų agentūra UNIAN. "G7 yra tarptautinis septynių labai išsivysčiusių šalių - JAV, Kanados, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos - vyriausybių klubas.

Organizatorių nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder