Suomijos - Rusijos pasienis

Gyvenimas prie uždaros Suomijos ir Rusijos sausumos sienos

Rudenį Suomijos vyriausybė uždarė visus aštuonis sienos kirtimo punktus, kuriais ji dalijasi su Rusija, beveik 1400 kilometrų ilgio pasienyje. Jie bus uždaryti bent iki balandžio vidurio, - rašo "Euronews".

Suomijos valdžios institucijos nurodė uždaryti perėjas dėl "nacionalinio saugumo" priežasčių.

Nevyriausybinės organizacijos smerkia šią priemonę, teigdamos, kad ji kelia pavojų šimtų prieglobsčio prašytojų gyvybėms.

"Euronews" korespondentas Juliánas Lópezas nuvyko į pačią nukentėjusios teritorijos širdį, kad išgirstų skirtingas žmonių nuomones.

Suomijos valdžios institucijos kaltina Rusiją, kad ji nukreipia nelegalius migrantus prie sienos ir padeda jiems pinigais, maistu, apgyvendinimu ar transportu, vadindama tai "hibridine ataka" prieš Suomiją.

Suomija neseniai įstojo į NATO ir griežtai priešinosi Rusijos invazijai į Ukrainą.

Rusija kaltinimus neigia

Suomija teigia, kad lapkričio mėn. jos rytinę sieną kirto apie 500 nelegalių migrantų, t. y. daugiau nei ankstesniais mėnesiais, kai vidutiniškai per mėnesį kirsdavo apie 30 žmonių.

Suomijos vyriausybė šiuos atvykėlius pavadino "rimta grėsme nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai".

Daugelis iš šių nelegalių migrantų dabar glaudžiasi netoliese esančiame Joutseno kaime, kol bus nagrinėjami jų prieglobsčio prašymai.

Prieglobsčio prašytojų priėmimo centras yra vos už 10 km nuo Rusijos sienos. Šiuo metu čia gyvena apie 100 žmonių.

Valdžios institucijos neleido mums patekti į šią įstaigą ir nebuvo linkusios duoti interviu, tačiau kai kurie gyventojai sutiko pasidalyti savo istorijomis.

Ekrano nuotr.

"Čia taip lengva atvykti"

Nabilas iš Maroko patvirtino, kad "mums padėjo (Rusijos) policija ir kariuomenė. Tai mums naudinga, nes čia taip lengva atvykti".

Prieglobsčio prašytojai negali būti išsiųsti iš šalies, kol nagrinėjami jų prašymai.

Tai gali užtrukti iki dvejų metų. Atrodo, kad nebuvo pranešta apie jokius išstūmimus į Rusiją.

Taip pat apsilankėme Suomijos pasienio apsaugos tarnybos būstinėje Helsinkyje.

Ten dirbantis skyriaus viršininko padėjėjas Marekas Saareksas sakė, kad šalies jūrų ir oro sienos lieka atviros, tačiau kalbant apie sausumos sieną su Rusija, Suomija turi nedaug galimybių: "Turime informacijos, kad Sankt Peterburgo apylinkėse yra tūkstančiai asmenų, kurie šiuo keliu gali atvykti į Suomiją", - teigė jis.

Suomijos nevyriausybinės organizacijos kritikavo šią priemonę. Suomijos "Amnesty" patarėjas teisės klausimais Pargolas Miraftabas pasakojo: "Mes turime žmogaus teises, kurios priklauso kiekvienam žmogui. Ir vyriausybė turi pareigą gerbti šias teises". 

Suomijos ir Rusijos dvigubą pilietybę turinčių asmenų asociacija netgi ėmėsi teisinių veiksmų.

80 proc. suomių pritaria sienos uždarymui - apklausa

Vis dėlto naujausios apklausos rodo, kad net 80 % suomių pritaria sienos uždarymui.

Kai kurie teigia, kad nesiėmus veiksmų per dvejus metus čia atvyks milijonas nelegalių migrantų.

Nors sienos uždarymas nėra vyriausybės programos dalis ir jį paskatino kitos priežastys, kai kuriems stebėtojams atrodo, kad tai dar vienas žingsnis griežtinant Suomijos migracijos politiką.

Vyriausybė - konservatorių ir kraštutinių dešiniųjų vadovaujama koalicija - paskelbė planus perpus sumažinti prieglobsčio prašytojų kvotas ir apriboti jų apsaugą, apriboti šeimų susijungimą ir užsakyti bendrus repatriacijos skrydžius su kitomis Šiaurės šalimis.

Derybos tebevyksta ir jokie nauji konkretūs įstatymai dar nepriimti, tačiau stebėtojai sutinka, kad, kaip ir kitos Europos šalys, NVO nerimui, šalis pereina prie naujos imigracijos politikos.

Ekrano nuotr.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder