Į Ukrainos rinką pateko 8 tonos „Viči“ jūros gėrybių, užnuodytų sveikatai pavojingu kadmiu

(6)

Į Ukrainą buvo pristatytos beveik 8 tonos žmogaus sveikatai pavojingu kadmiu užterštų „Viči“ šaldytų jūros gėrybių, skelbia Ukrainos valstybinė maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnyba.

Ukrainos valstybinė maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybos vyriausioji valdyba Ivano-Frakivsko srityje paskelbė apie gautą jūros gėrybių siuntą, kurioje viršijamos leistinos kadmio normos.

Pranešimą apie sveikatai pavojingą krovinį Ukrainos institucija gavo iš Lietuvos valstybinės maisto veterinarijos tarnybos.

Tarnyba pranešė, kad iš viso į šalį buvo įvežta 7,9 t produkcijos, kuri į Lietuvą atkeliavo iš Kinijos.

Kaip skelbiama šios tarnybos interneto svetainėje, remiantis laboratorinių tyrimų, atliktų įvežant krovinį į Lietuvos, rezultatais, minėtas krovinys neatitinka Europos Sąjungos (ES) teisės aktų reikalavimų, nes viršija leistiną kadmio (Cd) kiekį – 2,65 ± 0,40 mg/kg.

Kaip teigiama tarnybos tinklalapyje, Ukrainos valstybinė maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnyba įspėja rinkos operatorius, kurie platina minėtus produktus, išimti juos iš apyvartos ir per dvi darbo dienas raštu informuoti tarnybą. Budriais būti prašoma ir vartotojų. Aptikus šios produkcijos prekyboje taip pat prašoma informuoti apie tai šalies valstybinės maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybos Ivano-Frankivsko srities vyriausiąją valdybą.

Tikimės papildyti „Viči grupės“ ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) komentarais

Sureagavo ir gyventojai: "dabar jie nusprendė mus nuodyti kadmiu"

„Lietuvos krabų lazdelių gamintoja „Vičiūnų grupė“, jau metus neišeinanti iš Rusijos rinkos, čia gaunanti pelno ir mokanti mokesčius, nusprendė padėti rusams naikinti ukrainiečius, tačiau savaip.

Dabar jie nusprendė mus nuodyti kadmiu. Bandymas „atsikratyti“ nelikvidžių Ukrainoje, kurie nebuvo išbandyti ES, yra aiškus bendrovės tikrojo požiūrio į Ukrainos klientus įrodymas. Tačiau yra išeitis – ukrainiečiai turėtų visiems laikams atsisakyti VICI produktų. Tam yra daugiau nei pakankamai priežasčių“, – teigiama viename iš „Telegram“ „insider UKR“ kanalų.

Kadmis, priklausomai nuo koncentracijos, gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Kaip nurodo Visuotinė lietuvių enciklopedija, kadmis į organizmą patenka per virškinamąjį traktą, plaučius su maistu, vandeniu, oru; lengvai praeina pro biologines membranas.

Išsiskiria daugiausia su šlapimu. Kadmio mikrokiekiai organizmui yra reikalingi angliavandenių apykaitai, hipūro rūgšties sintezei kepenyse, kai kurių fermentų (pvz., laktodehidrogenazės) aktyvumui.

Iš aplinkos ir su maistu žmogus gauna nepavojingą kadmio kiekį – 10–25 µg per parą (norma 60–70 µg per parą).

Kadmio didesni kiekiai slopina organizmo augimą ir raidą, daugelio fermentų veiklą, imunitetą, virškinimą ir kvėpavimą, kraujodarą, inkstų ir kepenų veiklą, cinko, geležies, vario, kalcio, fosforo apykaitą. Kadmio perteklius sukelia DNR pažaidas, endokrininės sistemos pakitimus, navikų susidarymą, pažeidžia centrinę ir periferinę nervų sistemą, lytinių organų funkciją.

30–40 mg kadmio sunkiai apnuodija organizmą. Smarkiai apsinuodijus vemiama, atsiranda traukuliai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder