Joe Bidenas

JAV balsuojant per vidurio kadencijos rinkimus ant kortos pastatyta Joe Bideno darbotvarkė

Amerikiečiai antradienį balsuoja itin svarbiuose vidurio kadencijos rinkimuose, kurie gali nulemti tiek prezidento Joe Bideno, tiek jo pirmtako Donaldo Trumpo politinę ateitį. Pastarasis jau paskelbė, kad 2024 m. vėl sieks tapti Baltųjų rūmų šeimininku.

J. Bideno demokratų laukia milžiniška kova, kad išlaikytų Kongresą po lenktynių, kurias prezidentas pavadino „lemiama“ akimirka JAV demokratijai, o D. Trumpo respublikonų agitacija buvo sutelkta į tokius klausimus kaip infliacija ir nusikalstamumas.

Rinkimų išvakarėse D. Trumpas patraukė visų dėmesį paskelbęs apie „svarbų pranešimą“, kurį jis padarys po savaitės lapkričio 15 d., o J. Bidenas dar kartą paragino demokratus masiškai dalyvauti rinkimuose. „Valdžia jūsų rankose, - sakė J. Bidenas per mitingą netoli sostinės. - Labai gerai žinome, kad mūsų demokratijai gresia pavojus, ir žinome, kad dabar jūs turite ją apginti“.

Apklausos rodo, kad respublikonai nusiteikę laimėti daugumą Atstovų rūmuose. Vis labiau į kraštutinę dešinę krypstanti partija baudžiasi apkartinti likusią J. Bideno pirmosios kadencijos dalį agresyviais tyrimais ir pasipriešinimu išlaidų planams.

Pirmadienio vakarą grįžęs į Baltuosius rūmus J. Bidenas žurnalistams sakė manantis, kad demokratai laimės Senatą, nors pripažino, jog „bus sunku“ išlaikyti Atstovų rūmus ir jo gyvenimas Vašingtone gali tapti „sunkesnis“.

Jei Atstovų rūmų ir Senato sudėtis pasikeis, J. Bidenas liktų ne kas daugiau, kaip tik tarnybos laiką baigiantis prezidentas. Jei Kongresas išslys iš demokratų rankų, jo teisėkūros darbotvarkė žlugs. Tai sukeltų klausimų dėl visko, pradedant klimato krizės politika, kurią prezidentas išsakys šią savaitę vykstančioje COP27 konferencijoje Egipte, ir baigiant Ukraina, kuriai respublikonai nelinkę išlaikyti dabartinės JAV finansinės ir karinės paramos lygio.

D. Trumpo kraštutinių dešiniųjų rėmėjų atėjimas į Kongresą taip pat paspartintų pokyčius, vykstančius Respublikonų partijoje nuo tada, kai buvęs nekilnojamojo turto magnatas apstulbino pasaulį 2016 m. įveikęs Hillary Clinton ir laimėjęs prezidento postą.

Nepaisant to, kad vyksta baudžiamieji tyrimai dėl D. Trumpo iš Baltųjų rūmų paimtų itin slaptų dokumentų ir bandymo panaikinti 2020 m. rinkimų rezultatus, D. Trumpas naudojasi vidurio kadencijos rinkimais, kad įtvirtintų savo, kaip de facto respublikonų lyderio ir numanomo kandidato į prezidentus, statusą. Savo gerbėjams Deitone, Ohajo valstijoje, sakydamas jam tipišką niūrią, padriką kalbą D. Trampas kalbėjo: „Jei palaikote Amerikos nuosmukį ir žlugimą, tuomet privalote balsuoti už radikaliuosius kairiuosius, pamišusius žmones“. „Jei norite sustabdyti mūsų šalies naikinimą, tuomet rytoj privalote balsuoti už respublikonus, sukeldami milžinišką raudoną bangą“, – sakė jis prieš užsimindamas apie savo būsimus ketinimus per rinkimus 2024 metais.

Visoje šalyje rinkėjai ragino bendrapiliečius atiduoti savo balsus per vidurio kadencijos rinkimus, kai istoriškai rinkėjų aktyvumas būna mažas. Daugiau nei 40 mln. balsų jau atiduota per išankstinį balsavimą, o tai reiškia, kad rezultatai jau pradėjo formuotis dar prieš rinkimų dieną.

Balsavimo apylinkės rytinėje pakrantėje pradeda veikti 6 val. ryto (11 val. GMT laiku), jos bus uždaromos po 12 valandų. Renkami visi 435 Atstovų rūmų nariai, trečdalis iš 100 Senato narių ir daugybė valstijų lygio vadovų. Keturiose valstijose taip pat vyksta referendumai dėl abortų: Kalifornijoje, Vermonte, Kentukyje ir Mičigane.

Galutiniai rezultatai gali paaiškėti tik praėjus kelioms dienoms, o kai kuriais atvejais net savaitėms po rinkimų dienos, o tai sudarys sąlygas aštriems iššūkiams. Tikėtina, kad rezultatai lems, ar J. Bidenas, kuriam šį mėnesį sukanka 80 metų ir kuris yra vyriausias visų laikų JAV prezidentas, 2024 m. sieks antros kadencijos, ar pasitrauks.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder