JAV kantrybė baigiasi: Antony Blinkenas paskutinį kartą įspėja Kiniją

Vašingtonas rengia griežtas priemones prieš Pekiną, jei šis nenutrauks su ginklais susijusių technologijų tiekimo Rusijai.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas kitą savaitę vyks į Kiniją su paskutiniu perspėjimu Pekinui: JAV diplomatijos vadovas praneš Kinijai apie savo pasirengimą imtis griežtų priemonių, jei ši nenutrauks su ginklais susijusių technologijų tiekimo Rusijai.

Pasak „Financial Times”, JAV valdžios institucijų ir jų sąjungininkų kantrybė senka dėl Kinijos atsisakymo nutraukti minėtų technologijų tiekimą.

Laikraščio šaltinių teigimu, jei Pekinas nepaisys perspėjimų,JAV gali įvesti sankcijas Kinijos finansų įstaigoms ir kitoms organizacijoms.

Blinkenas ketina informuoti savo kolegas iš Kinijos, kad JAV labai piktina tai, jog Rusija ir toliau tiekia kiniškas mikroschemas ir variklius sparnuotosioms raketoms, kurie padeda Rusijai atkurti savo karinę-pramoninę bazę.

Vienas iš pašnekovų teigė, kad būsima žinia bus aiškiausias įspėjimas, kokį JAV pareigūnai kada nors asmeniškai perdavė Kinijos pareigūnams.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Kurtas Kempbelas (Kurt Campbell) neseniai pareiškė, kad Pekinas kenkia Europos saugumui, nes tiekia Maskvai dvejopo naudojimo technologijas, o kartu stengiasi plėsti ekonominius ir politinius ryšius su Europos šalimis.

Pareigūnas teigė, kad Vašingtonas labai atvirai reiškia savo susirūpinimą dėl to ir reikalaus, kad Kinija atsakytų už savo veiksmus.

Blinkeno vizitas Kinijoje vyks balandžio 24-26 d. Visų pirma jis ketina iškelti šį klausimą per susitikimą su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi.

Pasak leidinio, kiti G7 dalyviai informavo JAV, kad jie taip pat ketina daryti spaudimą Kinijai.

Vienas iš pašnekovų sakė, kad Pekinas vis labiau nerimauja dėl sankcijų grėsmės Kinijos bankams. Tai įvyko po to, kai JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) praėjusių metų gruodžio mėn. išleido įsaką, kuriuo įspėjo užsienio finansų įstaigas, kad jos rizikuoja prarasti prieigą prie JAV finansų sistemos, jei ir toliau vykdys reikšmingus sandorius, susijusius su Rusijos kariniu-pramoniniu kompleksu.

„Iždo sekretorė Džanet Jelen (Janet Yellen) šį mėnesį per vizitą Kinijoje iškėlė šį klausimą, tačiau Blinkenas ketina jį kelti griežčiau", - teigiama medžiagoje.

Savo ruožtu JAV prezidentas prieš tris savaites vykusio pokalbio telefonu metu išreiškė susirūpinimą Kinijos vadovui Xi Jinpingui.

Nepaisant to, kad pastarosiomis dienomis pasirodė informacija apie didžiųjų Kinijos bankų selektyvų atsisakymą priimti mokėjimus iš Rusijos, ypač sandorius, susijusius su elektronikos komponentais, Valstybės departamentas teigia: dar per anksti kalbėti apie tai, ar Pekinas po įspėjimų bangos peržiūrėjo savo poziciją.

Pasak amerikiečių pusės, lemiamas šiame kontekste yra Europos spaudimas Kinijai, nes Pekinas nerimauja, kad nutrūkus ekonominiams ryšiams su Europos šalimis sulėtės Kinijos ekonomikos augimas.

Priminsime, kad neseniai žiniasklaida rašė, jog po G7 užsienio reikalų ministrų susitikimo Blinkenas, komentuodamas Kinijos tiekiamus komponentus Rusijos kariniam-pramoniniam kompleksui, atkreipė dėmesį į netiesioginę Kinijos kaltę  kurstant Rusijos karą prieš Ukrainą.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder