Bendrovė savo teritorijoje Llantrisante, Velse, pastatė didelę pramoninę gamyklą, kurioje iš senų spausdintų plokščių išgaunamas taurusis metalas. Iš pradžių auksas bus naudojamas papuošalams gaminti, o vėliau iš jo bus gaminamos ir proginės monetos, skelbia BBC.
Elektroninės atliekos, kurioms priskiriama viskas – nuo senų telefonų ir kompiuterių iki televizorių, – yra sparčiai auganti problema. Jungtinių Tautų duomenimis, 2022 metais jų išmesta 62 mln. tonų. Prognozuojama, kad iki 2030 metų tokių atliekų padaugės maždaug trečdaliu.
Perdirbimo proceso metu pirmiausia schemos yra kaitinamos, kad būtų pašalinti įvairūs komponentai. Tada atsiskyrusios ritės, kondensatoriai, kaiščiai ir tranzistoriai sijojami, rūšiuojami, pjaustomi kubeliais judant konvejeriu. Viskas, kas turi aukso, atidedama į šalį.
„Tai, ką mes čia darome, yra vadinamoji miesto kasyba, – sakė Karališkosios monetų kalyklos tvarumo vadovė Inga Doak. – Mes imame visuomenės sukuriamas atliekas, iš jų išgauname auksą ir pradedame įžvelgti šio riboto ištekliaus vertę.“
Surinkti aukso gabalėliai keliauja į vietoje esančią chemijos gamyklą. Jie supilami į cheminį tirpalą, kuris paverčia auksą skysčiu. Po to jis filtruojamas, paliekant miltelius.
„Tradiciniai aukso išgavimo procesai reikalauja labai daug energijos, juose naudojami labai toksiški chemikalai, kuriuos galima naudoti tik vieną kartą, arba jie patenka į didelės energijos lydyklas ir iš esmės yra sudeginami, – sakė Karališkosios monetų kalyklos operacijų direktorius Leightonas Johnas. – Mums novatoriška tai, kad ši chemija naudojama kambario temperatūroje, naudojant labai mažai energijos, ją galima perdirbti ir ji labai greitai išgauna auksą.“
Karališkajai monetų kalyklai netrūksta elektroninių atliekų. JT 2024 m. ataskaitoje apie eelktronines atliekas nurodoma, kad Jungtinė Karalystė yra antroji pagal technikos šiukšlių gamybą vienam gyventojui, ją lenkia tik Norvegija.
„Mūsų tikslas yra kasmet perdirbti daugiau kaip 4000 tonų elektroninių atliekų, – sakė L. Johnas. – Tradiciškai šios atliekos išvežamos į užsienį, tačiau mes jas laikome Jungtinėje Karalystėje ir tuos elementus išsaugome Jungtinėje Karalystėje, kad galėtume juos panaudoti. Tai labai svarbu.“
Rašyti komentarą