JK plinta „Frankenšteino“ narkotikai, 300 kartų stipresni už heroiną

(2)

Didžiojoje Britanijoje plinta Kinijoje gaminami „Frankenšteino“ narkotikais vadinami kvaišalai, kurie yra 300 kartų stipresni už heroiną ir 20 kartų stipresni už fentanilį.

Kai praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje Šveicarijos Bazelio mieste veikusios farmacijos kompanijos „Ciba Pharmaceuticals“ mokslininkai sukūrė nitazenus, jie turėjo daug vilčių, kad jų radikaliai naujas produktas sulauks komercinės sėkmės. Šis itin stiprus vaistas nuo skausmo buvo sukurtas kaip alternatyva morfinui – vaistui, kuris tuo metu dominavo skausmo malšinimo rinkoje vėžiu sergantiems pacientams ir žmonėms, atsigaunantiems po operacijų.

Tačiau medicinos reguliavimo institucijos turėjo kitų idėjų. Pasibaisėję neįtikėtinu nitazenų stiprumu ir akivaizdžiu pavojumi, kad visi pacientai, kuriems jų bus paskirta, greitai taps priklausomi, jie užblokavo šio vaisto išleidimą į rinką, rašo „The Daily Mail“.

Tuo šio vaisto istorija galėjo ir baigtis... Tačiau prabėgo maždaug 70 metų, ir nitazenai sugrįžo.

Dabar chemikai, pasinaudoję istoriniais šaltiniais, ėmė gaminti šio narkotiko, kurio dabar vis dažniau galima įsigyti juodojoje rinkoje. Daugelis šių laboratorijų veikia Kinijoje.

Nitazenai kelia siaubą, nes yra 20 kartų stipresni už fentanilį – kitą itin stiprų sintetinį opioidą, nuo kurio vien 2022 metais Amerikoje mirė 75 000 žmonių.

Trečiadienį britų vyriausybė ėmėsi veiksmų kovai su naujaisiais kvaišalais ir pateikė teisės aktą, pagal kurį 14 nitazenų būtų priskirti A klasės narkotikams pagal Piktnaudžiavimo narkotikais vartojimo įstatymą.

„Šių nuodingų narkotikų griežčiausia kontrolė yra aiški žinia, kad jų platinimo pasekmės bus griežtos“, – sakė vidaus reikalų sekretorius Jamesas Cleverly.

Nacionalinės kovos su nusikalstamumu agentūros (NCA) duomenimis, nuo praėjusių metų vasaros su nitazenais JK siejama daugiau kaip 100 mirčių, o kai kurie gydytojai mano, kad valdžios institucijos neskuba suvokti galimos grėsmės masto. O reikalas yra tas, kad prekeiviai narkotikais pigius opioidus maišo su kitais narkotikais, tokiais kaip heroinas, alprazolamas (Xanax) ir net vaistu nuo nerimo diazepamu (Valium).

Didžiosios Britanijos valdžios institucijos apie šių stiprinių narkotikų atsiradimą buvo įspėtos dar 2021 metų liepą, kai tik per plauką gyvas liko jų pavartojęs neįvardytas 18-metis.

Mokslininkai turi palyginti nedaug informacijos apie tai, kaip žmogaus organizmas reaguoja į nitazenus, nes šie vaistai niekada nebuvo kliniškai išbandyti. Tačiau, kaip parodė bandymai, jie gali būti 1000 kartų stipresni už morfiną, taigi akivaizdu, kad jie yra siaubingai stiprūs.

Kaip atsitiko, kad nitazenai pradėjo plūsti į Didžiosios Britanijos rinką? Ekspertų nuomonės šiuo klausimu išsiskiria, tačiau dauguma jų nurodo, kad Talibanas ėmė slopinti aguonų auginimą Afganistane, iš kurio gaunama 95 proc. Jungtinėje Karalystėje vartojamo heroino.

Praėjusiais metais ūkininkams buvo uždrausta sodinti aguonas, nes režimas nerimauja dėl kenksmingo opijaus, kuris gaunamas iš aguonų kapsulių, poveikio ir dėl to, kad tai prieštarauja jų religiniams įsitikinimams. Todėl 2024 metais aguonų derliaus nebus, kas gali dar labiau padidinti alternatyvių narkotikų paklausą.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder