Kaip 500 milijonų Saulių: pirmą kartą rastas paslaptingos spinduliuotės iš tolimojo kosmoso šaltinis

(1)

Mokslininkai rado įrodymų, kad šviesos blyksnius, kurių metu išsiskiria milžiniška energija, sukuria objektai, turintys stipriausią magnetinį lauką Visatoje.

2022 m. aptikto greito radijo sprogimo šviesos tyrimas leido astronomams atrasti jo kilmės šaltinį. 

Manoma, kad šį galingą spinduliavimą išleido už 200 mln. šviesmečių esantis magnetaras. Tyrimas publikuotas žurnale „Nature“, rašo „ScienceAlert“.

Greitieji radijo žybsniai (angl. Fast radio bursts, FRB) - tai ryškūs elektromagnetinės spinduliuotės blyksniai, pasižymintys milžiniška energija. 

Paprastai jie trunka vos kelias milisekundes. 

Tokiu būdu jie stebimi radijo bangomis. FRB metu išsiskiria daugiau energijos, nei per kelias milisekundes pagamina 500 milijonų Saulių.

Greituosius radijo žybsnius labai sunku tirti, nes jie egzistuoja labai trumpą laiką ir dažniausiai daugiau nepasikartoja.

Astronomai gali ištirti radijo spinduliuotės savybes, pavyzdžiui, jos poliarizaciją, ir išsiaiškinti, per kokią terpę ji praskriejo pakeliui į Žemę, kad sužinotų, kas buvo jos šaltinis. 

Naujajame tyrime teigiama, kad paslaptingąją spinduliuotę skleidžia magnetarai. Tiksliau, astronomai padarė išvadą, kad ši galinga spinduliuotė kyla iš magnetarų magnetosferos, t. y. jų magnetinio lauko įtakos srities.

Magnetarai yra ypatingos rūšies neutroninės žvaigždės, kurios yra itin tankios mirusių masyvių paprastų žvaigždžių branduolių liekanos. Manoma, kad magnetarai turi galingiausius magnetinius laukus Visatoje, iš tikrųjų jie yra apie 1000 kartų stipresni už neutroninių žvaigždžių magnetinius laukus.

Magnetarai yra ypatingos rūšies neutroninės žvaigždės, kurios yra itin tankios mirusių masyvių paprastųjų žvaigždžių branduolių liekanos / Nuotrauka: Live Science

Mokslininkai nustatė, kad šiuose magnetiniuose laukuose sukaupta energija persitvarko taip, kad gali būti išlaisvinta kaip radijo bangos, kurias galima matyti.

Tokią išvadą astronomai padarė tyrinėdami 2022 m. pastebėtą greitąjį radijo žybsnį FRB 20221022A, kuris egzistavo vos 2 milisekundes. 

Mokslininkai tyrinėjo šio spinduliavimo mirgėjimą, kuris rodo, kaip šviesa buvo iškraipyta jai keliaujant per tarpžvaigždines dujas. Kuo didesnis įveiktas atstumas, tuo stipresnis mirgėjimas.

Astronomai taip pat ištyrė FRB 20221022A šviesos poliarizaciją, kuri rodė, kad tai greitai besisukantis objektas, esantis už 200 mln. šviesmečių. Paaiškėjo, kad šis objektas yra magnetaras.

Šaltinis: focus.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder