Vokietijos gynybos ministro Boriso Pistoriuso teigimu, Rusija kovoja ne tik Ukrainoje, bet ir informacinėje erdvėje. Eltos nuotr.

Kaip vokiečiai ketino atakuoti Krymo tiltą

Rusams savaitgalį pareiškus, kad turi Krymo tiltą nusiteikusių atakuoti vokiečių karininkų pokalbio įrašą, Vokietijos kontržvalgyba pradėjo skubų patikrinimą.

Skandalingas garso įrašas

Vokietijos gynybos ministerija pradėjo patikrinimą dėl galimai neteisėto įsibrovimo į aukštų karinių oro pajėgų (Liuftvafės) karininkų nuotolinę konferenciją, kurios garso įrašą ir paviešino Rusijos žiniasklaida, pranešė „Deutsche Welle" (DW).

„Federalinė karinės kontržvalgybos valdyba ėmėsi būtinų priemonių", - į DW užklausą atsakė Gynybos ministerijos atstovai.

Taip buvo sureaguota į propagandiniu vadinamo Rusijos televizijos kanalo RT vyriausios redaktorės Margaritos Simonjan pranešimą, kad ji gavo 40 minučių ilgio garso įrašą, kuriame aukštas pareigas užimantys Bundesvero karininkai aptaria galimybę atakuoti Krymo tiltą, panaudojant tam tolimojo nuotolio sparnuotąsias raketas TAURUS. Savo teiginių patvirtinimui M.Simonjan paviešino, pasak jos, vasario 19 d. vykusio pokalbio išklotinę ir patį pokalbį, kurio dalyviai bendrauja vokiškai.

Iš karto po informacijos paskelbimo Rusijos URM pareikalavo Berlyno pasiaiškinti. „Mėginimai išsisukti nuo atsakymo bus vertinami kaip kaltės pripažinimas", - „Telegram" kanale perspėjo oficiali institucijos atstovė Marija Zacharova.

„Mūsų amžini varžovai vokiečiai vėl virto prisiekusiais mūsų priešais", - „Telegram" rašė Saugumo tarybos ir Užsienio reikalų ministerijos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas.

Vokietijos kancleris Olafas Šolcas (Olaf Scholz) šeštadienį pažadėjo greitai išsiaiškinti šią situaciją.

Pirmadienį į įrašą sureagavo ir Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas (Boris Pistorius). Jis publikaciją pavadino Rusijos informacinio karo dalimi. Taip pat ministras nurodė, kad pirmųjų patikrinimo dėl šio įvykio išvadų tikisi sulaukti kitos savaitės pradžioje.

Vokiečiai ukrainiečiams raketų neduos

Kancleris O.Šolcas ne kartą pasisakė prieš sparnuotųjų raketų TAURUS perdavimą Ukrainai. Jis nuogąstauja, kad ukrainiečiai gali jas panaudoti Rusijos teritorijoje esančių objektų apšaudymui. Pastarąjį kartą jis tai pakartojo vasario 29 d.

„TAURUS įveikia iki 500 km atstumą. Netinkamai ją panaudojus, raketa gali pasiekti kokį nors taikinį Maskvoje", - susitikimo su Drezdeno gyventojais metu sakė Vyriausybės vadovas. Kita priežastis, dėl kurios vokiečiai neduoda raketų, rizika, kad į karą gali būti įtraukta pati Vokietija.

Prieš kelias dienas Bundestagas priėmė rezoliuciją, raginančią tiekti Ukrainai toliašaudes ginklų sistemas, tačiau sparnuotosios raketos joje neminimos. Perduoti Ukrainai TAURUS raketas reikalauja konservatyvių vokiečių parlamento partijų blokas ir kai kurie valdančiosios socialdemokratų, „žaliųjų" ir liberalų koalicijos politikai.

Pagalba Rusijai

Britų leidinio „The Times" teigimu, nutekintas vokiečių karininkų pokalbio įrašas suteiks pranašumą Rusijai, kadangi pastaroji galės lengviau atsekti, koks transportas gabena raketas Ukrainos kariuomenei.

Pokalbyje vokiečių karininkai nurodė, kad Prancūzija raketas SCALP gabena krosoveriais „Audi Q7". Britai, remiantis paviešintu įrašu, „Storm Shadow" pervežimui naudoja šarvuotus automobilius „Ridgeback".

Įrašas palengvins Rusijos daliniams sekti ir naikinti atitinkamas transporto priemones. Be to, leidinys atkreipė dėmesį į tai, jog vokiečiai nurodė, kad Ukrainoje jau yra britų karių.

Ekspertai, su kuriais konsultavosi žurnalas „Der Spiegel", sakė manantys, kad įrašas yra autentiškas.

„Jei ši istorija pasirodys esanti tiesa, tai būtų labai problemiškas įvykis, - transliuotojui RND pabrėžė Žaliųjų partijos politikas Konstantinas fon Notcas (Konstantin von Notz). - Kyla klausimas, ar tai vienkartinis incidentas, ar struktūrinė saugumo problema."

Sąjungininkai pasitiki

Vokietija antradienį stengėsi sumenkinti garso įrašo, kuriame aukštas pareigas užimantys kariškiai kalbasi apie karą Ukrainoje, nutekinimą, kaltindama asmenines klaidas ir pabrėždama, kad sąjungininkų pasitikėjimas Berlynu išlieka nepakitęs.

38 minučių trukmės pokalbio įrašas, kuriame karininkai diskutavo apie galimą Vokietijoje pagamintų raketų „Taurus“ naudojimą Ukrainoje, penktadienį buvo paskelbtas Rusijos socialinėje žiniasklaidoje.
„Čia įvyko rimta klaida, kurios neturėjo būti“, – spaudos konferencijoje sakė gynybos ministras Borisas Pistoriusas.

Pirminiai tyrimo rezultatai parodė, kad Vokietijos kariuomenės „ryšių sistemos nėra ir nebuvo pažeistos“, sakė ministras.

„Priežastis, dėl kurios telefono pokalbis vis dėlto galėjo būti įrašytas... yra individuali naudotojo klaida“, – sakė jis, pridurdamas, kad vienas iš diskusijos dalyvių, tuo metu lankęsis Singapūro aviacijos parodoje, prie susitikimo prisijungė per „neautorizuotą ryšį“, ir dėl to  pokalbis buvo perimtas, sakė B.Pistoriusas.

Kadangi parodoje dalyvavo keli aukšto rango kariniai pareigūnai iš įvairių šalių, Rusijos žvalgybai šis renginys buvo „puiki proga“, sakė jis.

Viešbučiai, kuriuose gyveno parodos dalyviai, buvo „plačiai pasiklausomi“, o sėkmingas Vokietijos kariškių skambučio perėmimas buvo „atsitiktinis smūgis vykdant plataus masto veiksmus“, sakė B.Pistoriusas.

Kol kas po informacijos nutekinimo „asmeninės pasekmės nesvarstomos“, sakė jis. – „Neaukosiu savo geriausių karininkų (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino žaidimui“.

B.Pistoriusas sakė, kad dėl informacijos nutekinimo paskambino sąjungininkams ir buvo nuramintas, kad jų „pasitikėjimas Vokietija yra nepakitęs“.

„Visi supranta apie tokių pasiklausymo atakų pavojų ir žino, kad niekas negali užtikrinti šimtaprocentinės apsaugos“, – sakė jis.

Reaguojant į skubius Kyjivo raginimus, Vokietija spaudžiama siųsti Ukrainai ilgojo nuotolio raketas „Taurus“, taip prisidedant prie Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės, kurios siunčia savo tolimojo nuotolio ginklų sistemas.

Tačiau kancleris Olafas Scholzas atsisako pritarti raketų tiekimui, baimindamasis, kad tai gali įtraukti Vokietiją į karą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder