Karas Ukrainoje: Putinas baiminosi, kad iš Ukrainos į Maskvą atskris NATO raketos

Karas Ukrainoje. 2022-ųjų vasario 24 d. Rusija, neapsiribojusi Donecko ir Luhansko liaudies respublikų įsteigimu ir Krymo aneksija, užpuolė Ukrainą. Sekite naujausių įvykių kroniką kartu su didžiausiu Vakarų Lietuvoje naujienų portalu VE.lt.

Atnaujinta 12:11 val.

Putinas baiminosi, kad iš Ukrainos į Maskvą atskris NATO raketos

Buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Džonsonas pareiškė, kad bandant įtikinti Vladimirą Putiną nepulti Ukrainos, Rusijos prezidentas grasino branduoliniu smūgiu. 

Apie tai britų politikas pasakoja savo memuaruose „Unleashed“, rašo „The Times“.

B. Džonsonas pažymėjo, kad V. Putinas išreiškė rimtą susirūpinimą dėl galimų NATO raketų Ukrainos teritorijoje, nors iš tikrųjų niekas nesiūlė jų ten dislokuoti. 

Pasak jo, Kremliaus vadovas vis grįždavo prie šios temos ir pabrėždavo, kad iš Ukrainos paleistai raketai „vargu ar prireiktų daug laiko“, kad ji pasiektų Maskvą.

"Vienu metu jis (V. Putinas. - Red.) tarsi su šiurpiu humoru pasakė pastabą apie klaidingo apskaičiavimo - netyčinio apsikeitimo branduolinėmis bombomis tarp Rusijos ir NATO - riziką. 

„Nenorėčiau tau pakenkti, Borisai“, - pasakė jis (vėliau Kremlius šį pareiškimą paneigė. 

Niekada netikėkite tuo, ką sako Maskva, kol tai nėra oficialiai paneigta)“, - teigiama Džonsono memuaruose.

Priminsime, rugsėjo 5 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Džonsonas patarė Kijevui nesutikti su taika, o tęsti kovą „iki paskutinio ukrainiečio“.

Spalio 11 d. Borisas Džonsonas interviu „Babel“ aprašė pokalbį su Vladimiru Putinu Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. vasario mėn. išvakarėse. Rusijos prezidentas bandė priversti buvusį Didžiosios Britanijos ministrą pirmininką pasakyti, kad Ukraina niekada nestos į NATO.

Naktį Rusijoje degė dvi naftos saugyklos
 
Anksti penktadienį Rusijos Voronežo srityje po drono atakos užsidegė naftos bazė, dar viena degė Permės srityje, pranešė „Nastojaščeje Vremia“ ir „Telegram“ kanalas „Astra“.
 
Voronežo gubernatorius Aleksandras Gusevas pareiškė, kad Aninskio rajone radioelektroninės kovos sistemos sutrikdė Ukrainos bepiločius orlaivius, vienas jų rėžėsi į naftos bazę. 
„Gaisras kilo tuščiame rezervuare. Pirminiais duomenimis, aukų nėra. Įvykio vietoje dirba ugniagesių ekipažai“, – parašė A. Gusevas. 
„Astra“, remdamasi vietos gyventojais, pranešė, kad taikinys buvo „Ananftoprodukt“ naftos bazė Anos gyvenvietėje.
 
Tuo metu Permės srityje Osencų kaimo pramoninėje zonoje naktį užsiliepsnojo privati ​​naftos produktų sandėliavimo bazė, gaisras apėmė 10 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Gaisro priežastis nepranešta. 
Pasak Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos, gaisrą gesino daugiau nei 60 specialistų su 19 įrangos vienetų, aukų nėra. Ministerija tiria gaisro priežastį, atsižvelgdama į du galimus scenarijus: neatsargų elgesį su ugnimi arba elektros įrangos gedimą.
 
 
Rusijos pajėgos praėjusią parą neteko 1 230 karių
 
Nuo 2022 metų vasario 24 iki 2024 metų spalio 4 dienos Rusijos kariuomenės nuostoliai iš viso sudarė apie 657 940 karių (žuvusių ir sužeistųjų). Praėjusią parą eliminuota 1 230 priešo kareivių.
 
Apie tai feisbuko paskyroje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
 
Be to, Ukrainos gynybos pajėgos iki šiol sunaikino 8 908 (+15) priešo tankus, 17 627 (+31) šarvuotas kovos mašinas, 18 956 (+59) artilerijos sistemas, 1 212 (+8) daugkartinių raketų paleidimo įrenginių, 965 (+1) oro gynybos sistemas, 368 (+0) karo lėktuvus, 328 (+0) sraigtasparnius, 16 494 (+101) taktinių bepiločių orlaivių sistemas, 2 613 (+0) kruizinių raketų, 28 karo laivus/ katerius, 1 povandeninį laivą, 25 820 (+70) automobilių ir degalų cisternų, 3 333 (+3) specialiosios įrangos vienetus.
 
ISW spėja, kada baigsis Rusijos puolimas rytuose
 
Rusijos puolimas rytuose greičiausiai baigsis per ateinančius mėnesius ar net savaites, tačiau Rusijos pajėgos vis tiek tęs puolimo operacijas, bet daug lėčiau. Taip teigiama Karo studijų instituto (ISW) analitikų ataskaitoje.
 
Kaip pastebi analitikai, Rusijos puolimas, prasidėjęs 2023 m. rudenį, veda į laipsnišką Rusijos taktinę sėkmę tam tikruose fronto sektoriuose, tačiau vargu ar rusai pasieks operatyviai reikšmingos sėkmės:
 
„Rusijos pajėgos neturi pakankamai žmogiškųjų ir materialinių išteklių, kad galėtų neribotą laiką tęsti intensyvias puolimo operacijas, o dabartinės Rusijos puolimo operacijos Rytų Ukrainoje greičiausiai baigsis artimiausiais mėnesiais ar savaitėmis".
 
Zelenskis nominuotas 2024 metų Nobelio taikos premijai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis buvo nominuotas šių metų Nobelio taikos premijai. Apie tai praneša „Reuters“.

Iš viso apdovanojimui buvo nominuoti 286 kandidatai. Pažymima, kad tarp favoritų yra JT Palestinos pabėgėlių agentūra (UNRWA), Tarptautinis Teisingumo Teismas ir JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas. 
 
Apdovanojimui nominuotas ir popiežius Pranciškus. Tačiau Norvegijos Nobelio komitetas spalio 11-ąją vyksiančioje ceremonijoje gali nustebinti ir premijos niekam neįteikti.

Pasak „Reuters“, V. Zelenskio šansai laimėti nėra dideli, nes jis yra kariaujančios šalies lyderis.

„Vietoj to, kadangi 2024-ieji pažymėti karu tarp Izraelio ir „Hamas“, konfliktu Ukrainoje, kuris tęsiasi jau trečius metus, ir kraujo praliejimu Sudane, dėl kurio daugiau nei 10 milijonų žmonių buvo priverstinai perkelti, komitetas gali norėti sutelkti dėmesį į humanitarines organizacijas, padedančias palengvinti civilių gyventojų kančias“, – sakoma straipsnyje.

UNRWA galėtų būti vienas iš tokių kandidatų. Osle įsikūrusio Taikos tyrimų instituto direktorius Henrikas Urdalis pažymėjo, kad ši organizacija atlieka „nepaprastai svarbų darbą palestiniečių civiliams, kenčiantiems nuo karo Gazoje“.

Pasak jo, apdovanojimo įteikimas UNRWA bus kontroversiškas, atsižvelgiant į Izraelio kaltinimus, kad kai kurie organizacijos darbuotojai dalyvavo „Hamas“ kovotojų atakoje šalies pietuose 2023 metų spalio 7 dieną.

Norvegijos parlamento paskirtas penkių narių apdovanojimų komitetas taip pat gali norėti sutelkti dėmesį į poreikį stiprinti tarptautinę tvarką po Antrojo pasaulinio karo ir jos karūnuojančią šlovę – Jungtines Tautas.

Pasak Nobelio taikos premijos istorikės Asle Sween, tai galėtų reikšti premijos skyrimą JCO generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui su Jungtinių Tautų aukščiausiu teismu – Tarptautiniu Teisingumo Teismu – arba be jo.

Tačiau komitetas taip pat gali nuspręsti, kad niekas negaus Nobelio taikos premijos. Tai jau įvyko 19 kartų, paskutinis toks atvejis buvo 1972 m.

2023 metais Volodymyras Zelenskis taip pat buvo nominuotas Nobelio taikos premijai. Kandidatų sąraše buvo ir Rusijos politikas Aleksejus Navalnas. Tačiau tada premija buvo skirta Narges Mohammadi – už jos kovą su moterų priespauda Irane ir kovą už laisvės ir žmogaus teisių apsaugą.
 
„The Times“: Ukraina nori iki metų pabaigos mobilizuoti 200 tūkstančių karių 

Ukraina iki metų pabaigos ketina mobilizuoti dar 200 tūkstančių karių, tačiau mažai tikėtina, kad šie planai bus įgyvendinti. „The Times“ apie tai rašo remdamasis Aukščiausiosios Rados krašto apsaugos komiteto sekretoriumi Romanu Kostenko.

Leidinyje pažymima, kad Rusija, NATO skaičiavimais, kas mėnesį įdarbina apie 30 000 karių.

„200 000 tikslas gali būti vis reikalingesnis, tačiau jį taip pat tampa vis sunkiau pasiekti“, – sakoma leidinyje.

Vieno iš teritorinių įdarbinimo centrų Odesoje darbuotojas „The Times“ žurnalistui sakė, kad jo departamentas gerokai atsilieka nuo savo tikslų.

„Mes nemobilizuojame net 20 procentų to, ko reikia. Odesos regionas yra vienas blogiausių sąraše“, – sakė jis ir pridūrė, kad kai kuriomis dienomis buvo išdalinta daugiau nei 100 šaukimų, tačiau atsiliepė tik saujelė vyrų.

Pokalbyje su žurnalistu vyras skundėsi korupcijos, netinkamo valdymo ir nusivylimo savo skyriuje vaizdu, todėl „neįmanoma pasiekti savo tikslų“. Pasak jo, kolegos ėmė tūkstančių dolerių vertės kyšius, kad suklastotų atleidimą nuo tarnybos.

Kaip rašė UNIAN, 50–60 metų vyrai dabar mobilizuojami tik remiantis atskiru Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo mobilizacijos įsakymu. Anksčiau ši amžiaus grupė buvo mobilizuota bendrai.

Taip pat pranešama, kad neseniai kariniai daliniai gavo teisę mobilizuoti savanorius, apeinant TCC. Pasak kariuomenės, tai padės išvengti situacijų, kai TCC, pažeisdamas susitarimus, išsiuntė savanorius savo nuožiūra, o ne į konkretų padalinį.

Zelenskis: tik Ukrainos priėmimas į NATO pašalins Rusijos norą sugriauti gyvenimą Europoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį vakarinėje vaizdo žinutėje papasakojo savo bendrapiliečiams apie susitikimo su naujuoju NATO generaliniu sekretoriumi Marku Rutte, atvykusiu į Kijevą, turinį ir, be kita ko, dar kartą pasakė, kad Ukrainos priėmimas į Aljansą, jo nuomone, yra labai reikalingas tiek Ukrainai, tiek Europos šalims.

„Tik visiškai integravus Ukrainą – mūsų aiškią poziciją euroatlante – bus galima patikimai pašalinti seną ir nusikalstamą Rusijos pagundą sulaužyti gyvenimo tvarką Europoje“, - sakė V. Zelenskis.

„Geopolitinis tikrumas Ukrainai ir visai Europai yra labai svarbi vertybė. Tai patikimas pagrindas taikai, kai Europos saugumo architektūroje nėra nė vienos nepakankamai saugomos vietos“, – tęsė Zelenskis.

2022 metais, po plataus masto invazijos į Rusiją, Ukraina pateikė oficialų prašymą įstoti į NATO. Dauguma NATO šalių sako, kad remia Ukrainos priėmimą – kada nors ateityje, po karo, tačiau neduoda jokių aiškesnių pažadų.

V. Zelenskis vaizdo žinutėje taip pat kalbėjo apie tai, apie ką jis ir NATO generalinis sekretorius kalbėjo anksčiau ketvirtadienį per spaudos konferenciją: diskusijas apie tai, ar NATO šalys turėtų numušinėti rusiškas raketas ir bepiločius orlaivius virš savo teritorijos, ir apie karinės pagalbos tiekimo vilkinimą.

Čekijos iniciatyva: ambasadorius pasakė, kiek sviedinių jau yra Ukrainoje

Ukrainos ambasadorius Čekijoje Vasylas Zvarychas sakė, kad daugiau nei trečdalis iš 500 tūkstančių sviedinių, kurie turi būti perduoti Ukrainai kaip Čekijos iniciatyvos dalis, jau yra Ukrainoje. 

Jis teigia, kad Ukrainos gynėjams pirmiausia reikia 155 mm amunicijos, praneša ČTK.

Pasak V. Zvarycho, Ukraina derasi su Čekijos gynybos ministerija dėl šios iniciatyvos išplėtimo. Ambasadorius taip pat paneigė informaciją apie problemas, susijusias su sviediniais, kurie perduodami Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.

Jo nuomone, tokie teiginiai gali būti skirti bandymui diskredituoti iniciatyvą. Jis pabrėžė, kad ji iš tiesų yra veiksminga ir turi erdvės plėtrai.

V. Zvarychas tikisi, kad šaudmenų tiekimas tęsis ir kitais metais. Pasak jo, iniciatyva turėtų tapti įrankiu investuoti į Ukrainos vidaus šaudmenų gamybą. Ambasadorius pažymėjo: „Ukraina padidino savo pajėgumus, tačiau mums reikia tam tikrų finansinių išteklių, kad galėtume juos labiau plėtoti ir sugebėti gaminti mažesnio kalibro šaudmenis.“

Diplomatas taip pat sakė, kad Ukraina taip pat aptaria šį klausimą su Čekijos gynybos ministerija.
 
Zelenskis apie operaciją Kursko srityje: mūsų aktyvūs veiksmai tęsiasi

Prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo penkioms brigadoms ir batalionui, kurie gina Ukrainą karščiausiuose ruožuose.

V. Zelenskis tai pareiškė ketvirtadienį savo vaizdo kreipimesi, praneša „Ukrinform“.

„Šiandien buvo vyriausiojo vado Syrskio ataskaita. Frontas – Donecko sritis, Charkivo sritis, Zaporižios sritis. Mūsų atsakymai į Rusijos smūgius pasienio bendruomenėms. Taip pat operacija Kursko srityje – mūsų aktyvūs veiksmai tęsiasi. Aš dėkoju visiems mūsų kariams, visoms kovinėms brigadoms, kurios dabar tikrai efektyviai pasireiškia mūšio lauke – karščiausiuose ruožuose“, – sakė jis.

V. Zelenskis pažymėjo, kad šiomis savaitėmis ypatingo dėkingumo nusipelno 35-oji atskiroji jūrų pėstininkų brigada, 57-oji atskiroji motorizuotoji pėstininkų brigada, 68-oji atskiroji jėgerių brigada, 102-oji atskiroji teritorinės gynybos brigada, 118-oji atskiroji mechanizuotoji brigada ir 425-asis atskirasis šturmo batalionas.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, prezidentas V. Zelenskis pareiškė, kad vienas iš Pergalės plano elementų yra geopolitinis tikrumas, ir šiandien jis aptarė šį klausimą su naujuoju NATO generaliniu sekretoriumi.

Rusija patobulino taktiką ir beprecedenčiu tempu užgrobia teritorijas rytuose

Rusijos pajėgos dėl patobulintos taktikos ir didesnės ugnies galios pastaraisiais mėnesiais užgrobė teritoriją Donecko regione „tokiu greičiu ir agresyvumu, kokio nebuvo nuo 2022 m., kai buvo įvykdyta plataus masto invazija“, rašo „The Washington Post“.

Nauja rusų taktika - detalės

Pasak WP, praėjusių metų kovas daugiausia lėmė artilerijos dvikovos ir vadinamosios „mėsos atakos“, kurias vykdė didelės prastai apmokytų mobilizuotų rusų karių grupės.

Tačiau dabar ukrainiečių kovotojai praneša, kad priešo puolamieji būriai dažnai būna gerai apmokyti ir aprūpinti, jie juda mažesnėmis grupėmis.

Kai kuriose fronto dalyse prieš kelis mėnesius Rusijos pajėgos šturmavo gynybą grupėmis po 10-20 karių, o dabar naudoja vos keturių karių grupes:

„Tokia praktika padeda Rusijos kariams išvengti stebėjimo, o jų išsisklaidymas apsunkina taikinių taikymą iš bepiločių lėktuvų ir artilerijos“.

Ukrainiečiai šią taktiką taikė ir praėjusį rudenį. Tačiau dabar, sako kariai, esminis skirtumas yra tas, kad Rusija šią koncepciją suderino su savo amunicijos ir tolerancijos aukoms pranašumais.

Pasak karių, nauja ryšių įranga taip pat padėjo rusų vadams geriau organizuoti atakas ir padarė dronų atakas veiksmingesnes.

Nors priešo nuostoliai stulbinantys, Ukrainos kariai sako, kad rusai turi pakankamai pajėgų, kad išlaikytų spaudimą.

„Jie negaili žmonių ... Paskutinėje vietoje, kur dirbome, yra sankryža, visiškai nusėta kūnais, ir jie vis veržiasi, nes turi įsakymus“, - sako vienas iš kovotojų, jaunesnysis leitenantas Vitalijus. - „Jų jau yra masė. Viskas juoda nuo lavonų.“

Grupės „Black Bird Group“ analitikas Pasi Paroinenas (Pasi Paroinen) pažymėjo, kad pietinėje Donecko srities dalyje rugpjūčio ir rugsėjo mėn. rusai užėmė apie 318 kvadratinių mylių, iš kurių apie 268 buvo užimtos palei frontą tarp Bachmuto ir Ugledarės.

Tuo tarpu didžiausi teritorijos nuostoliai buvo patirti nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo vidurio, teigė Paroinen, ir tai sutapo su Ukrainos įsiveržimu į Rusijos Kursko sritį.

Vis dėlto Užsienio politikos tyrimų instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Robas Lee (Rob Lee) pažymi, kad svarbiausias kovų šiame Donecko fronto ruože aspektas gali būti karių, o ne teritorijos praradimas:

„Ir Maskva, ir Kijevas patyrė didelių nuostolių, o laimėtoja gali būti ta pusė, kuri sugebės ilgiau išsilaikyti“.

Ukraina prarado Ugledarą

Spalio 1 d. Ukrainos projektas „DeepState“ pranešė, kad Ugledaras užimtas. Analitikai paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje įvairiuose Ukrainos miesto kampeliuose matyti Rusijos vėliavos. Šiandien „DeepState“ pranešė, kad Ukraina visiškai prarado Donecko srities Volnovachos rajono kontrolę.

Tuo pat metu, pasak Karo tyrimų instituto analitikų, Ugledaro užėmimas vargu ar iš esmės pakeis puolamųjų operacijų eigą, nes miestas nėra itin svarbus logistikos mazgas.

Ukrainos oro gynyba praėjusią naktį numušė 11 iš Rusijos paleistų dronų „Shahed“

Ukrainos oro gynybos pajėgos naktį į trečiadienį  numušė 11 atakos dronų „Shahed“. Apie tai Ukrainos karinės oro pajėgos pranešė „Telegrame“.

Iš viso Rusijos kariuomenė praėjusią naktį Ukrainą atakavo 32 savižudžiais dronais. Dronai buvo paleisti iš Primorsko-Achtarsko ir Kursko sričių.

Ukrainos lėktuvai, priešlėktuvinių raketų daliniai, elektroninės karybos daliniai ir mobiliosios ugnies grupės numušė 11 priešo dronų Kirovohrado, Odesos ir Sumų srityse.

Nustatyta, kad keturi dronai paliko Ukrainos oro erdvę Rusijos kryptimi. Dar 10 priešo dronų dingo iš radarų šiauriniuose ir centriniuose regionuose dėl elektroninės karybos veiksmų.

Naktį į trečiadienį Izmaile, Odesos srityje, buvo girdėti sprogimai.

Sumų regione Rusijos dronai atakavo svarbią infrastruktūrą Šostkos rajone, todėl kelios krašto bendruomenės liko be elektros energijos.

Rusų armija Ukrainoje per pastarąją parą prarado dar 1 130 karių

Laikotarpiu nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. spalio 2 d. Ukrainoje jau sunaikinta arba išvesta iš rikiuotės maždaug 655,560 rusų okupantų, iš jų 1 130 – vien per pastarąją parą. 

Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Be to, Ukrainos gynėjai sunaikino 8 887 priešų tankus (+4 per pastarąją parą), 17 579 šarvuotąsias kovos mašinas (+32), 18 869 artilerijos sistemas (+14), 1 204 raketų paleidimo sistemas, 963 oro gynybos sistemas, 369 karo lėktuvus, 328 sraigtasparnius, 16 348 nepilotuojamus orlaivius (+26), 2 613 kruizinių raketų, 28 karo laivus / katerius, 1 povandeninį laivą, 25 692 transporto priemones ir kuro cisternas (+71), 3 318 specialiosios įrangos vienetų (+4). 

Pranešama, kad Juodojoje jūroje šiuo metu budi vienas kruizinėmis raketomis „Kalibr“ ginkluotas rusų karinis laivas, vienu metu galintis paleisti iki keturių raketų salvę. 

Per Rusijos aviacijos smūgį Derhačių mieste netoli Charkivo sužeisti penki žmonės

Trečiadienio rytą Charkivo srityje esančiame Derhačių mieste dėl Rusijos apšaudymo buvo sužeisti penki žmonės. Apie tai feisbuke pranešė Charkivo srities valstybinės administracijos vadovas Olehas Syniehubovas. 

Pasak jo, 4.10 val. priešas smogė valdomąja bomba Charkivo Kyjivskio rajone. Buvo apgadinti kooperatyvo garažai, tačiau aukų nebuvo. 

Priešas valdomąja bomba taip pat smogė Derhačiams. Užsidegė garažai. Pasak greitosios pagalbos medikų, penki žmonės, tarp jų – ir 14 metų berniukas, patyrė šautines žaizdas ir ūmią streso reakciją. 

Tuo pat metu viena priešo valdomųjų bombų pataikė į Malodanylivkos bendruomenę. 4.10 val. ryto Čerkasų Lozovoje užgesintas žolės gaisras 1 ha plote. 

Nukentėjusiųjų nebuvo. Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, preliminariais duomenimis, Rusijos agresoriai Charkivui smogė valdomąja aviacine bomba. 

Apie tai „Telegrame“ pranešė Charkivo meras Ihoris Terechovas. I. Terechovas pranešė, kad rugsėjo mėnesį Rusijos kariuomenė iš įvairių ginklų Charkivą apšaudė 53 kartus ir sužeidė 188 žmones. 

Zelenskis: Ukraina gali pagaminti 4 milijonus dronų per metus

Ukraina kasmet gali pagaminti 4 milijonus dronų. Jau sudaryta sutartis dėl 1,5 mln. dronų gamybos. 

Apie tai pranešė RBC-Ukraina, remdamasi Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kalba antrajame Tarptautiniame gynybos pramonės forume. 

„Bendras dronų, kuriuos dabar galime pagaminti Ukrainoje kiekvienais metais, skaičius yra 4 milijonai. Ir jau sudaryta sutartis dėl daugiau nei 1,5 mln.“, – pabrėžė V. Zelenskis. 

Jis priminė, kad Ukrainos gynėjai jau naudoja naują Ukrainos ginklų klasę - „Palyanytsia“ ilgojo nuotolio raketą. Ukrainos ginkluotosios pajėgos taip pat naudoja kitus tolimojo nuotolio dronus ir karinio jūrų laivyno dronus. 

Pasak valstybės vadovo, naujoji Ukrainos balistinė raketa sėkmingai išlaikė skrydžio bandymus. 

Pažymėtina, kad dronai yra vienas iš pagrindinių karo „vartojimo reikmenų“. 

Ukrainos gynėjai sumaniai dronais sunaikina Rusijos okupantus ir jų įrangą. 

Masiškiausia egzekucija: okupantai nušovė 16 belaisvių ukrainiečių

Rusijos okupantai vienu metu Pokrovskio kryptimi nušovė 16 Ukrainos karo belaisvių. 

Tai yra masiškiausias egzekucijos atvejis nuo karo pradžios. Apie tai pranešė RBC-Ukraine, remdamasi Generaline prokuratūra platformoje „Telegram“ ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados atstovo žmogaus teisėms Dmytro Lubinetsas platformoje „Telegram“. 

Generalinė prokuratūra atkreipė dėmesį į tai, kad šiandien, spalio 1-ąją, viešoje erdvėje pasirodė informacija apie galimą Rusijos okupantų įvykdytą 16 ukrainiečių karių egzekuciją. 

Remiantis nepatvirtintais pranešimais, rusų karo nusikaltimas įvyko Mykolaivkos ir Sukhyi Yar kaimų rajone Pokrovskio rajone. 

„Paviešintame vaizdo įraše matyti, kaip priešo kontroliuojami Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai, paimti į nelaisvę, išėjo iš miško. 

Po to, kai jie išsirikiavo, okupantai tyčia šovė į juos, kad nužudytų“, – sakė teisėsaugos pareigūnai. 

Po to okupantai pribaigė sužeistuosius, kurie rodė gyvybės ženklus. 

Tokie veiksmai pažeidžia Ženevos konvencijas ir laikomi sunkiu tarptautiniu nusikaltimu.

„Tai yra masiškiausias žinomas atvejis, kai žudomi Ukrainos karo belaisviai. Ir tai yra dar vienas įrodymas, kad kalinių žudynės ir kankinimai yra ne atsitiktinumas, o sąmoninga Rusijos karinės ir politinės vadovybės politika“, - sakė generalinis prokuroras Andrijus Kostinas. 

Dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuris derinamas su iš anksto apgalvota žmogžudyste. 

Dabar teisėsaugos pareigūnai tikrina paskelbtą vaizdo įrašą. Taip pat pradėti tyrimo ir paieškos veiksmai, kuriais siekiama nustatyti visas nusikaltimo aplinkybes. 

Savo ruožtu D. Lubinetsas pažymėjo, kad jis jau išsiuntė laiškus JT ir Tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus komitetui dėl tokio rusų nusikaltimo. 

„Nusikaltimų prieš Ukrainos karo belaisvius sisteminis pobūdis turi būti sustabdytas, o tie, kurie juos įvykdė, turi būti patraukti atsakomybėn“, – pridūrė jis.

Gynėjai praranda daugiau nei pusę naujokų iš karto po jų atvykimo į fronto liniją

Ukrainos valdžia maždaug metus delsė priimti naująjį mobilizacijos įstatymą. Tačiau gegužę pradėtas rengti projektas padėties fronte nepagerino. 

Nauji kovotojai nemoka kariauti ir daugiau nei pusė jų greitai palieka fronto liniją - žuvo arba buvo sužeisti, „Financial Times“ sakė pusšimtis karių ir vadų.

Aukšto rango Ukrainos pareigūnai teigia, kad per mėnesį mobilizuojama apie 30 000 karių - maždaug tiek pat, kiek, Rusijos valdžios teigimu, pritraukia jos kariuomenė. 

Tačiau patyrę kovotojai teigia, kad naujieji AFU kariai yra menkai motyvuoti ir prastai fiziškai bei psichologiškai pasirengę. 

„Kai kurie iš jų tiesiog sušąla, kiti bijo šaudyti į priešą, ir yra siunčiami atgal maišuose arba sunkiai sužeisti“, - FT sakė vienas padalinio, laikančio gynybą Donecko srityje, vadas.

Laikraščio kalbinti vadai apskaičiavo, kad nuo 50 iki 70 proc. naujokų žūsta arba yra sužeidžiami per pirmąsias kelias dienas po to, kai pasiekia frontą. 

Kita dalis jų dezertyruoja. „Kai jie patenka į pozicijas, daugelis pabėga nuo pirmojo sviedinio sprogimo“, - sako 72-osios mechanizuotosios brigados padalinio vado pavaduotojas. 

Jis laiko Ugledaro gynybą, kuri, matyt, netrukus atsidurs po Rusijos kariuomenės, bandančios užimti miestą nuo pat karo pradžios, smūgiais.

Rugsėjo pradžioje šešių jaunesnių nei 40 metų amžiaus karių, turinčių dvejų metų kovinę patirtį, grupė sėkmingai atlaikė nesiliaujančias priešo atakas netoli Pokrovsko. 

Pasak jų vado, jie nukovė daugiau kaip šimtą rusų karių: „Kai juos išvedė iš fronto linijos, jie drebėjo. Jie nemiegojo ir nesiilsėjo, bet atliko savo darbą ir laikėsi savo pozicijų“.

Iš aštuonių juos pakeitusių karių tik du turėjo kovinės patirties. Visi šeši naujokai, daugiausia vyresni nei 40 metų, per savaitę žuvo arba buvo sužeisti. 

Grupei teko pasitraukti.

Būtent tokios situacijos didele dalimi padeda Rusijos kariuomenei žengti į priekį Donecko regione, nepaisant to, kad, Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos žvalgybos vertinimais, ji pati kasdien praranda nuo 1 000 iki 1 200 karių. 

Ukrainos daliniams ypač sunku per rotacijas, kai dėl nuovargio nebegalinčius kovoti patyrusius kovotojus keičia nauji naujokai, sakė vado pavaduotojas: „Būtent tokiu metu rusai žengia į priekį.“

Pasak jo, maždaug pusė iš 30 dalinio karių yra apie 45 metų amžiaus, tik penki yra jaunesni nei 30 metų, o likusieji - 50 metų ir vyresni: „Tačiau pėstininkas turi bėgioti, turi būti stiprus, turi nešti sunkiuosius ginklus. 

Tai sunku, jei nesi jaunas.“

„Mums beviltiškai trūksta stiprių kovotojų“, - priduria vadas šaukiniu Yurist, prieš karą dirbęs teisininku.

Žorinas: rusai artėja prie didžiųjų miestų, AFU nėra geriausioje padėtyje

Rusai pasistūmėjo į priekį svarbiose fronto dalyse. Karas gali priartėti prie didžiųjų miestų, „Telegramoje“ pareiškė Trečiosios puolamosios brigados vado pavaduotojas Maksimas Žorinas.

„Atrodo, kad visi jau priprato prie naujienų apie rusų karių žengimą „kažkur ten, rytuose“. Na, jie juda - ir tegul juda patys, tai nėra taip baisu.

Bet jie jau pasiekė Pokrovską, o paskui ir kitus miestus. Įskaitant didelius miestus, kuriuose gyvena šimtai tūkstančių žmonių“, - sakė Žorinas.

Jis sakė, kad karo dinamika dabar labai didelė, o priešas tik didina tempą. Tuo pat metu ukrainiečių daliniai yra išsekinami - be rotacijos ir normalaus pakeitimo.

„Ukrainos visuomenė turi atsibusti. 

Nenoriu nieko gąsdinti, bet dabar mūsų padėtis nėra gera. 

Kad viską ištrauktume - turime veikti, o ne laukti ir svajoti. Ir kas labai svarbu - nustoti tikėti pasakomis apie greitą pergalę ir taiką, kurią kažkas už mus padarys“, - pridūrė A. Zhorinas.

Iš V. Putino patarėjo – kaltinimai dėl Kaliningrado: buvęs KGB agentas iškėlė klausimą

Vladimiro Putino patarėjas Nikolajus Patruševas apkaltino Vakarus, kad šie neva bando izoliuoti Kaliningrado sritį. 

Buvęs KGB agentas pareiškė, kad tai daroma trikdant transportavimo kelius tarp Kaliningrado ir pagrindinės Rusijos dalies. 

Kalbėdamas per susitikimą Kaliningrade N.Patruševas tvirtino, kad Vakarų valstybės daro “maksimalias komplikacijas” regiono transporto ir keleivių tranzitui. 

Vakarų valstybės, tarp kurių – ir Lietuva – nuo pat Rusijos pilno masto invazijos į Ukrainą pradžios 2022 metų vasario 24 dieną ėmė taikytis sankcijas. 

N. Patruševas teigė, kad šios sankcijos apribojo susisiekimą su Kaliningradu. Rusijos valdoma naujienų agentūra TASS skelbė, kad N.Patruševas ragino Maskvą nuo kelių ir geležinkelių pervežimų tarp Kaliningrado ir likusios Rusijos pereiti prie jūros kelių. 

Pasak jo, geležinkeliais ir sunkvežimiais negali būti pervežta 80 procentų „regiono išgyvenimui ir ekonomikai būtinų“ produktų. 

Kaip rašė „Kyiv Independent“, buvęs KGB karininkas N.Patruševas gegužę sugrįžo į savo pareigas kaip Saugumo tarybos sekretorius. 

Jam patikėta prižiūrėti laivų statybą. 

Pastarasis teigė, kad Rusija iki 2028 metų planuoja paruošti du laivų ir geležinkelių kelius. Kaliningrade yra Rusijos Baltijos jūros laivynas.

Iš V. Putino patarėjo – kaltinimai dėl Kaliningrado: buvęs KGB agentas iškėlė klausimą Vladimiro Putino patarėjas Nikolajus Patruševas apkaltino Vakarus, kad šie neva bando izoliuoti Kaliningrado sritį. Buvęs KGB agentas pareiškė, kad tai daroma trikdant transportavimo kelius tarp Kaliningrado ir pagrindinės Rusijos dalies. Kalbėdamas per susitikimą Kaliningrade N.Patruševas tvirtino, kad Vakarų valstybės daro “maksimalias komplikacijas” regiono transporto ir keleivių tranzitui. Vakarų valstybės, tarp kurių – ir Lietuva – nuo pat Rusijos pilno masto invazijos į Ukrainą pradžios 2022 metų vasario 24 dieną ėmė taikytis sankcijas. N.Patruševas teigė, kad šios sankcijos apribojo susisiekimą su Kaliningradu. Rusijos valdoma naujienų agentūra TASS skelbė, kad N.Patruševas ragino Maskvą nuo kelių ir geležinkelių pervežimų tarp Kaliningrado ir likusios Rusijos pereiti prie jūros kelių. Pasak jo, geležinkeliais ir sunkvežimiais negali būti pervežta 80 procentų „regiono išgyvenimui ir ekonomikai būtinų“ produktų. Kaip rašė „Kyiv Independent“, buvęs KGB karininkas N.Patruševas gegužę sugrįžo į savo pareigas kaip Saugumo tarybos sekretorius. Jam patikėta prižiūrėti laivų statybą. Pastarasis teigė, kad Rusija iki 2028 metų planuoja paruošti du laivų ir geležinkelių kelius. Kaliningrade yra Rusijos Baltijos jūros laivynas.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/pasaulis/konfliktai-ir-saugumas/2024/09/29/news/karas-ukrainoje-is-v-putino-patarejo-kaltinimai-del-kaliningrado-buves-kgb-agentas-iskele-klausima-34371092

Londonas: dėl ukrainiečių atakų Rusija neteko didelių kiekių amunicijos

Naujausios ukrainiečių bepiločių orlaivių atakos sunaikino didžiausias Rusijos amunicijos atsargas nuo 2022 m. vasario, kai Ukrainoje prasidėjo karas, sekmadienį pranešė Didžiosios Britanijos Gynybos ministerija.

Ministerija atkreipė dėmesį į rugsėjo 18 d. išpuolį prieš amunicijos sandėlį netoli Toropeco miesto Rusijos Tverės regione, kur manoma buvo sunaikinta mažiausiai 30 000 tonų šaudmenų.

Ministerija pranešė, kad rugsėjo 21 d. buvo suduotas smūgis sandėliui, esančiam Tichorecko mieste Krasnodaro regione Rusijos pietuose ir dar vienas smūgis Toropecui, per kuriuos priešams taip pat buvo padaryta didelių nuostolių.

Visuose trijuose objektuose sunaikinta amunicija – „didžiausias Rusijoje ir Šiaurės Korėjoje pagamintos amunicijos nuostolis šiame kare“, – teigiama ministerijos pranešime.

„Praktiškai galime būti tikri, kad dėl šių smūgių bent jau artimiausioje perspektyvoje sutriks Rusijos artilerijos ir smulkaus kalibro šaudmenų tiekimas“, – pridūrė ministerija.
Rusijos kariuomenė iškart po išpuolių mėgino sumenkinti patirtus nuostolius, teigdama, kad gaisrą sukėlė krentančios bepiločių orlaivių dalys.

Britų Gynybos ministerija reguliariai teikia naujausią informaciją apie karą. Maskva tokius pranešimus atmeta kaip propagandą.

Ukraina praneša, kad rusai Zaporižioje atakavo civilinius objektus

Per Rusijos aviacijos atakas Ukrainos pietuose esančiame Zaporižios mieste buvo sužeisti mažiausiai septyni žmonės ir stipriai apgadinti civiliniai statiniai, sekmadienį platformoje „Telegram“ pranešė regiono gubernatorius Ivanas Fedorovas.

I. Fedorovas paskelbė nuniokotų gyvenamųjų namų nuotraukas, rašydamas, kad po griuvėsiais vis dar gali būti žmonių. Po daugiau nei dešimties antskrydžių kilo gaisrų, pridūrė jis.

Prezidentūros kanceliarijos vadovo Andrijaus Jermako teigimu, rusų aviacija terorizuoja dar vieną Ukrainos didmiestį. Jis paragino sąjungininkes iš Vakarų suteikti Ukrainai daugiau ginklų.

Norint atimti iš Rusijos galimybę tęsti šį karą, būtina pakirsti jos ekonomiką, pasakė jis.
Be to, Ukrainos oro gynyba pranešė apie 22 rusų bepiločių orlaivių atakas. 15 dronų buvo neutralizuoti.

Ukraina jau daugiau nei dvejus su puse metų mėgina atremti plataus masto Rusijos invaziją.

Ukrainos oro gynyba naktį sunaikino 15 iš 22 „Šahedų“

Sekmadienio naktį Ukrainos oro gynyba numušė 15 priešų savižudžių dronų „Šahed“.
Apie tai platformoje „Telegram“ pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinės oro pajėgos.

Turimais duomenimis, rusų kariuomenė naktį puolė Ukrainą 22 „Šahed“ tipo bepiločiais orlaiviais, kurie buvo paleisti iš Jeisko, Kursko sričių Rusijoje ir Čaudos laikinai okupuotame Kryme.

Ukrainos aviacija, gynybos pajėgų mobiliosios ugnies grupuotės ir elektroninės karybos daliniai Sumų, Vinicios, Mykolaivo ir Odesos regionuose numušė 15 bepiločių.
Pritaikius elektroninės karybos priemones, be jokių pasekmių neutralizuoti dar penki priešų dronai.

Pirmiau buvo pranešta, kad oro gynybos pajėgos virš Sumų regiono numušė šešis bepiločius orlaivius „Šahed“.

Rusija teigia sunaikinusi 125 ukrainiečių bepiločius orlaivius

Rusija virš savo teritorijos naktį numušė 125 ukrainiečių bepiločius orlaivius, sekmadienį paskelbė gynybos ministerija, tuo tarpu regionų gubernatoriai pranešė, kad per šį antpuolį buvo padaryta materialinė žala, tačiau nukentėjusiųjų nėra.

„Budinčios oro gynybos sistemos sunaikino ir perėmė 125 kovinius Ukrainos bepiločius orlaivius“, – platformoje „Telegram“ pranešė ministerija.

Šešiasdešimt septyni bepiločiai orlaiviai buvo sunaikinti virš Rusijos pietuose esančio Volgogrado regiono, kurio gubernatorius Andrejus Bočarovas pranešė, kad nuo krentančių orlaivių nuolaužų užsidegė žolė, tačiau daugiau jokios žalos nepadaryta ir nukentėjusiųjų nėra.

Po 17 bepiločių buvo numušta virš Belgorodo regiono ir Voronežo regiono, kurio gubernatorius Aleksandras Gusevas paskelbė, kad keletas orlaivių nukrito ant Voronežo miesto ir priemiesčių, dviejuose gyvenamuosiuose namuose sukeldami gaisrą, per kurį niekas nenukentėjo.

Dar 18 dronų buvo sunaikinta virš Rostovo regiono, kurio gubernatorius Vasilijus Golubevas platformoje „Telegram“ rašė: „Operatyviniais duomenimis, ant žemės niekas nenukentėjo, jokia žala nepadaryta“.

Po vieną bepilotį orlaivį buvo perimta virš Briansko ir Kurso regionų bei su Krymu besiribojančio Krasnodaro, dar trys – vieš Azovo jūros, teigiama gynybos ministerijos pranešime.

Rusija pastaruoju metu beveik kasdien praneša numušusi ukrainiečių bepiločių orlaivių. Kyjivo teigimu, tokie dronų antpuoliai – atsakas į rusų atakas, vykdomas per 2022 m. vasarį pradėtą karinę operaciją.

Juodojoje jūroje budi du kruizinėmis raketomis „Kalibr“ ginkluoti priešų laivai

Juodojoje jūroje budi du kruizinėmis raketomis ginkluoti rusų kariniai laivai, sekmadienį ryte feisbuke pranešė Ukrainos karinis jūrų laivynas.

„Juodojoje jūroje yra du priešų laivai, kurie gali būti ginkluoti aštuoniomis kruizinėmis raketomis „Kalibr“. Azovo jūroje priešų laivų nėra“, – teigiama įraše.

Ukrainos karinio jūrų laivyno teigimu, Viduržemio jūroje šiuo metu dislokuotas vienas priešų karo laivas, vienu metu galintis paleisti iki 16 kruizinių raketų „Kalibr“ salvę.

Ukraina praneša, kad Maskvos srityje likviduotas rusų pulkininkas

Ukrainos karinė žvalgyba HUR pranešė, kad Kolomnos mieste Maskvos srityje likviduotas rusų pulkininkas Aleksejus Kolomeicevas. Jis vadovavo Rusijos gynybos ministerijos 924-ajam valstybiniam nepilotuojamų orlaivių centrui (kariniam daliniui Nr. 20924). 

Šis dalinys buvo atsakingas už specialistų apmokymą naudoti kovinius dronus, įskaitant „Shahed“.

HUR pabrėžė, kad pulkininkas tiesiogiai dalyvavo plataus masto Rusijos invazijoje į Ukrainą ir vykdė karo nusikaltimus prieš Ukrainą.]

Rusų paleistas dronas pražudė Ukrainos Aukščiausiojo teismo teisėją

Per Rusijos drono smūgį žuvo Ukrainos Aukščiausiojo teismo teisėjas.

61-erių Leonidas Loboika žuvo, kai bepilotis viename Charkivo priemiesčių smogė jo asmeniniam automobiliui, „Telegram“ tinkle pranešė Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olehas Synehubovas.

Teisininkas žuvo vietoje. Trys automobilyje buvusios moterys buvo sunkiai sužeistos.
L. Loboika regione dalijo humanitarinę pagalbą.

Aukščiausiasis teismas feisbuke patvirtino savo nario žūtį ir pareiškė užuojautą šeimai.

Ukraina praneša, kad per Rusijos smūgius į ligoninę žuvo devyni žmonės
Šeštadienį per du Rusijos smūgius į ligoninę Ukrainos Sumų mieste žuvo devyni žmonės, pranešė pareigūnai.

Sumai yra pagrindinis miestas to paties pavadinimo srityje, kuri ribojasi su Rusija.

„Rusija bepiločiais orlaiviais „Shahed“ smogė į vieną iš miesto ligoninių“, – platformoje „Telegram“ parašė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Regiono institucijos savo ruožtu informavo, kad aukų skaičius išaugo iki devynių. Dar 12 žmonių buvo sužeista. Iš pradžių buvo skelbiama apie šešis, o kiek vėliau – apie septynis žuvusius žmones.

V. Zelenskis paskelbė nuotraukų, kuriose matyti, kaip iš langų virš sunaikinto įėjimo į ligoninę plūsta dūmai, gelbėtojai laiptais žemyn neša pacientus ir teikia pagalbą dviem ant žemės gulintiems policininkams.

Šeštadienio rytą trys bepiločiai orlaiviai puolė srities sostinę, du pataikė į ligoninę, nurodė Ukrainos oro pajėgos.

Pareigūnų duomenimis, iš pradžių buvo suduotas vienas smūgis, o po maždaug valandos įvyko ir antrasis.

Ukrainos vidaus reikalų ministras Igoris Klymenka „Telegram“ kanale parašė, kad per pirmąjį smūgį „žuvo vienas žmogus“ ir buvo apgadinti keli ligoninės aukštai, o po to buvo pradėta pacientų ir personalo evakuacija. „Vykstant pacientų evakuacijai, priešas vėl sudavė smūgį“, – pažymėjo I. Klymenka.

Organizacija „Human Rights Watch“ liepos mėnesį skelbė, kad Rusija nuo invazijos į Ukrainą pradžios 2022 m. vasarį šioje šalyje sunaikino arba apgadino mažiausiai 1 736 medicinos įstaigas.

Iš JAV – nerimą keliantys signalai dėl paramos Ukrainai ateities

Portalas „The Sunday Times“ rašo, kad vizito Jungtinėse Valstijose metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pastebėjo nerimą keliančių ženklų, kad jo įtaka Vakaruose silpnėja. 

Be to, publikacija tvirtina, neva Ukraina nesulaukė JAV prezidento Joe Bideno leidimo smogti į Rusijos gilumą vakarietiškais ginklais. 

Ukrainos valstybės ir kariuomenės vadovams smūgiai į Rusijos teritoriją yra būtina pergalės sudedamoji dalis, tačiau JAV vadovas niekada nebuvo itin linkęs jos naudoti, kad priverstų priešininką atsitraukti ar pakeisti karo tikslus. 

Tai tam tikra prasme įkūnija Vakarų nesaugumo jausmą, rašo „The Sunday Times“. 

Žurnalistai pažymi, kad V. Zelenskio vizitas Jungtinėse Valstijose vadinamas lemiamu jo plane laimėti karą prieš Rusiją. 

Nepaisant to, Vakarų žiniasklaida jau paskelbė nerimą keliančią informaciją apie Ukrainos lyderio kelionę. 

Pasak „The Wall Street Journal“, „J. Bideno administracija yra susirūpinusi, kad Ukrainos lyderio planui laimėti karą prieš Rusiją trūksta išsamios strategijos“. 

Tuo tarpu portalas „The New York Times“ paskelbė straipsnį, kuriame išreiškė žvalgybos bendruomenės nuomonę, kad leidimas smogti smūgius giliai į Rusijos teritoriją gali sukelti „stiprų Rusijos atsakomąjį smūgį“. 

„The New York Times“ taip pat paskelbė ir dar vieną straipsnį su antrašte „Mažėjanti V. Zelenskio žvaigždžių galia Kapitolijuje“. 

„The Sunday Times“ įvertino šiuos du straipsnius ir pateikė neraminančią išvadą: „Toks įstatymų leidėjų nusivylimas leidžia manyti, kad Ukrainai bus sunku išlaikyti Amerikos finansavimą, nesvarbu, kas lapkritį laimės Baltuosius rūmus (prezidento rinkimus JAV – red. past.).“ 

Tuo tarpu J. Bidenas tvirtino, kad JAV „suteiks Ukrainai paramą, kurios jai reikia, kad laimėtų šį karą“.

Žurnalistai pabrėžia, kad „pergalės“ apibrėžimas lieka neaiškus, o parama šiai idėjai, kad ir kaip ji būtų suformuluota, mažėja tarp Kyjivo sąjungininkų, tuo tarpu pats V. Zelenskis jaučiasi suvaržytas

 „J. Bidenas savo kadenciją pradėjo fiasko Afganistane (JAV išvedė savo karius, – red. past.), o dabar Kijeve ir kitose Vakarų sostinėse kalbama, kad ją gali baigti dar didesne nesėkme Ukrainoje. Kaip sakė vienas Vakarų pareigūnas: 

Jei mūsų sąjungininkų Afganistane atsisakymas suteikė V. Putinui jėgų, įsivaizduokite, kokį poveikį gali turėti nesėkmė Ukrainoje“, – pabrėžiama straipsnyje.

Kas žinoma apie JSOW valdomą planinę aviacinę bombą (vaizdo įrašas)

JSOW leis gynybos pajėgoms smogti Rusijos kariams ir kitiems taikiniams iš saugaus atstumo, teigia ekspertai. 

Aviacinė bomba leis manevruoti ir apeiti oro gynybos priemones.

JAV prezidentas Džo Baidenas nusprendė suteikti Ukrainai karinę pagalbą, įskaitant - valdomąsias bombas „Joint Standoff Weapon“ (JSOW).

JSOW - tai taktinė raketa, kuri dar vadinama valdomąja planine aviacine bomba. Ji buvo sukurta bendradarbiaujant JAV kariniam jūrų laivynui ir JAV ginkluotosioms pajėgoms, skirta labai tiksliai atakuoti saugomus taikinius, esančius už standartinės oro gynybos ribų, taip padidinant lėktuvų išgyvenimo galimybę ir sumažinant mūšio aukų skaičių.

Didžiausias JSOW kovinės galvutės svoris yra apie 500 kg. Ji suprojektuota taip, kad skrydžio dideliame aukštyje atveju galėtų būti numesta iki 130 kilometrų atstumu.

Bombos ilgis - 4,06 metro, skersmuo - 33 cm, o sparnų plotis - 2,7 metro. 

JSOW yra suderinama su įvairiais orlaiviais, pavyzdžiui, F/A-18, F-16, B-1B, B-2A, B-52H, F-15E, F-35A/C ir JAS 39 Gripen.

Jos veikimo nuotolis nėra toks pat, kaip, pavyzdžiui, britų ir prancūzų „Storm Shadow/Scalp-EG“, kurias Ukraina gavo anksčiau, arba vokiečių sparnuotųjų raketų „Taurus KEPD 350“, kurių Kijevas iš Vokietijos taip ir negavo.

Tačiau JSOW yra ne mažiau galingos, tolimojo nuotolio ir geriau matomos nei sparnuotosios raketos AGM-158 JASSM, kurias Vašingtonas Ukrainai jau seniai žadėjo skirti F-16 lėktuvams.

Tačiau, kaip pažymi „The War Zone“, JSOW dėka Ukraina galės iš saugaus atstumo šaudyti į Rusijos kariuomenės koncentracijos vietas, oro gynybos sistemas ir kitus taikinius. 

Be to, dėl aviacinės bombos bus galima manevruoti ir apeiti oro gynybos sistemas.

Ši raketa labai gerai pritaikyta unikalioms Ukrainos kovinėms sąlygoms. Ji gali savarankiškai nuskrieti iki taikinio daugiau kaip 70 mylių atstumu, jei paleidžiama iš didelio aukščio, arba daugiau kaip 12 mylių atstumu, jei paleidžiama mažame aukštyje.

JSOW infraraudonųjų spindulių vaizdo jutiklis nejautrus radijo dažnių trukdžiams. Jo signatūra labai maža - tai veiksnys, dėl kurio jį sunku numušti Rusijos priešlėktuvinės gynybos sistemoms.

Pagrindinė versija, AGM-154A, pirmą kartą buvo naudojama Irake 2003-2011 m. karo metu ir Afganistane operacijos „Neužkariauta laisvė“ metu. Iš viso buvo panaudota daugiau kaip 400 JSOW bombų, iš jų apie 300 - Irake.

Tikimasi, kad žadėti ginklai Ukrainą pasieks ne iš karto. Planuojama, kad jie atvyks per metus.

 

Kas žinoma apie JSOW valdomą planinę aviacinę bombą

Rusijoje: per bandymus sprogo tarpžemyninė branduolinė raketa „Sarmat“

Rusijos Federacijoje per bandymus sprogo branduolinė tarpžemyninė balistinė raketa RS-28 „Sarmat“, teigia atvirųjų šaltinių analitikai. 

Tai įvyko vakar arba užvakar, pranešė atvirųjų šaltinių žvalgybos (OSINT) tyrėjai, remdamiesi „Planet Labs“ palydovinėmis nuotraukomis. 

Pasak tyrėjų, raketa sprogo bandymų vietoje pildant degalų atsargas. „RS-28 Sarmat“ bandymai buvo visiškai nesėkmingi. 

Raketa sprogo bunkeryje, palikdama didžiulį kraterį ir sunaikindama bandymų poligoną. „Sarmat“ yra skystu kuru varoma raketa, todėl ši avarija galėjo įvykti atskirai nuo paties paleidimo...“, – pažymėjo analitikai. 

Jie taip pat pastebėjo, kad į poligono teritoriją atvyko keturios ugniagesių autocisternos, neva „reaguodamos į miško gaisrą“. OSINT analitikas slapyvardžiu „MT_Anderson“ paskelbė Rusijos Plesecko kosmodromo palydovinę nuotrauką, kurioje matyti nepavykusio šios raketos bandymo rezultatas. 

Kaip pažymi „Defence-ua.com“ analitikai, tarpžemyninės raketos sprogimas bandymų metu yra katastrofa, galinti įvykti kartą per 50 metų. 

Ankstesnis panašus incidentas užfiksuotas 1960 m. spalį Baikonūro kosmodrome, kai sprogo raketa R-16. 

Analitikai užsiminė, kad Kremlius greičiausiai oficialiai nepripažins „Sarmat“ katastrofos fakto. 

Kas yra raketa „Sarmat“? RS-28 „Sarmat“ yra Rusijos penktosios kartos bunkeriuose dislokuota strateginių raketų sistema su daugiapakope skystojo kuro tarpžemynine balistine raketa. 

Raketa yra 35 m ilgio, jos paleidimo svoris – 208 tonos, o pristatymo svoris – apie 10 tonų. 

Raketos veikimo nuotolis – 16 000 km.

Skelbia apie „visišką fiasko“ Rusijoje: per bandymus sprogo tarpžemyninė branduolinė raketa „Sarmat“ Rusijos Federacijoje per bandymus sprogo branduolinė tarpžemyninė balistinė raketa RS-28 „Sarmat“, teigia atvirųjų šaltinių analitikai. Tai įvyko vakar arba užvakar, pranešė atvirųjų šaltinių žvalgybos (OSINT) tyrėjai, remdamiesi „Planet Labs“ palydovinėmis nuotraukomis. Pasak tyrėjų, raketa sprogo bandymų vietoje pildant degalų atsargas. „RS-28 Sarmat“ bandymai buvo visiškai nesėkmingi. Raketa sprogo bunkeryje, palikdama didžiulį kraterį ir sunaikindama bandymų poligoną. „Sarmat“ yra skystu kuru varoma raketa, todėl ši avarija galėjo įvykti atskirai nuo paties paleidimo...“, – pažymėjo analitikai. Jie taip pat pastebėjo, kad į poligono teritoriją atvyko keturios ugniagesių autocisternos, neva „reaguodamos į miško gaisrą“. OSINT analitikas slapyvardžiu „MT_Anderson“ paskelbė Rusijos Plesecko kosmodromo palydovinę nuotrauką, kurioje matyti nepavykusio šios raketos bandymo rezultatas. Kaip pažymi „Defence-ua.com“ analitikai, tarpžemyninės raketos sprogimas bandymų metu yra katastrofa, galinti įvykti kartą per 50 metų. Ankstesnis panašus incidentas užfiksuotas 1960 m. spalį Baikonūro kosmodrome, kai sprogo raketa R-16. Analitikai užsiminė, kad Kremlius greičiausiai oficialiai nepripažins „Sarmat“ katastrofos fakto. Kas yra raketa „Sarmat“? RS-28 „Sarmat“ yra Rusijos penktosios kartos bunkeriuose dislokuota strateginių raketų sistema su daugiapakope skystojo kuro tarpžemynine balistine raketa. Raketa yra 35 m ilgio, jos paleidimo svoris – 208 tonos, o pristatymo svoris – apie 10 tonų. Raketos veikimo nuotolis – 16 000 km.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/pasaulis/konfliktai-ir-saugumas/2024/09/22/news/karas-ukrainoje-neleisime-priesui-musu-aplenkti-pasake-kiek-ukraina-gali-pagaminti-dronu-34306941
Skelbia apie „visišką fiasko“ Rusijoje: per bandymus sprogo tarpžemyninė branduolinė raketa „Sarmat“ Rusijos Federacijoje per bandymus sprogo branduolinė tarpžemyninė balistinė raketa RS-28 „Sarmat“, teigia atvirųjų šaltinių analitikai. Tai įvyko vakar arba užvakar, pranešė atvirųjų šaltinių žvalgybos (OSINT) tyrėjai, remdamiesi „Planet Labs“ palydovinėmis nuotraukomis. Pasak tyrėjų, raketa sprogo bandymų vietoje pildant degalų atsargas. „RS-28 Sarmat“ bandymai buvo visiškai nesėkmingi. Raketa sprogo bunkeryje, palikdama didžiulį kraterį ir sunaikindama bandymų poligoną. „Sarmat“ yra skystu kuru varoma raketa, todėl ši avarija galėjo įvykti atskirai nuo paties paleidimo...“, – pažymėjo analitikai. Jie taip pat pastebėjo, kad į poligono teritoriją atvyko keturios ugniagesių autocisternos, neva „reaguodamos į miško gaisrą“. OSINT analitikas slapyvardžiu „MT_Anderson“ paskelbė Rusijos Plesecko kosmodromo palydovinę nuotrauką, kurioje matyti nepavykusio šios raketos bandymo rezultatas. Kaip pažymi „Defence-ua.com“ analitikai, tarpžemyninės raketos sprogimas bandymų metu yra katastrofa, galinti įvykti kartą per 50 metų. Ankstesnis panašus incidentas užfiksuotas 1960 m. spalį Baikonūro kosmodrome, kai sprogo raketa R-16. Analitikai užsiminė, kad Kremlius greičiausiai oficialiai nepripažins „Sarmat“ katastrofos fakto. Kas yra raketa „Sarmat“? RS-28 „Sarmat“ yra Rusijos penktosios kartos bunkeriuose dislokuota strateginių raketų sistema su daugiapakope skystojo kuro tarpžemynine balistine raketa. Raketa yra 35 m ilgio, jos paleidimo svoris – 208 tonos, o pristatymo svoris – apie 10 tonų. Raketos veikimo nuotolis – 16 000 km.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/pasaulis/konfliktai-ir-saugumas/2024/09/22/news/karas-ukrainoje-neleisime-priesui-musu-aplenkti-pasake-kiek-ukraina-gali-pagaminti-dronu-34306941
 

V. Zelenskis paaiškino, kodėl pakeitė savo poziciją dėl derybų su Rusija

 Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta pareiškimų apie galimas Ukrainos ir Rusijos derybas. Šią vasarą Šveicarijoje netgi įvyko taikos aukščiausiojo lygio susitikimas dėl karo Ukrainoje. 

Prezidentas Volodymyras Zelenskis laikraščiui „The New Yorker“ paaiškino, kodėl tapo atviresnis šiuo klausimu. „Mano mąstymas nepasikeitė. Taip yra todėl, kad pergalė yra teisingumas. 

Pergalė yra teisinga, kai rezultatas tenkina visus – tuos, kurie gerbia tarptautinę teisę, tuos, kurie gyvena Ukrainoje, tuos, kurie prarado savo artimuosius ir giminaičius. Jiems kaina yra didelė. 

Jiems niekada nebus pasiteisinimo tam, ką padarė (Vladimiras) Putinas ir jo armija. Negalima tiesiog susiūti šios žaizdos kaip chirurgui, nes ji yra širdyje, sieloje. 

Taigi pagrindinis niuansas yra tas, kad nors teisingumas neuždengia mūsų žaizdų, jis suteikia galimybę taikai, kurią visi pripažįstame kaip teisingą. 

Nesąžininga, kad iš kažkieno buvo atimtas sūnus ar dukra, bet, deja, ši neteisybė yra galutinė ir jų grąžinti neįmanoma. 

Tačiau teisingumas bent jau suteikia tam tikrą pabaigą (atsisveikinimą)“, – pažymėjo valstybės vadovas. 

Pasak jo, problema yra ne Ukrainos noras pasiekti teisingą pergalę, o tai, kad Kremlius visiškai nenori nutraukti kovų bet kokiomis priimtinomis sąlygomis.

V. Zelenskis atsakė, ką darys Ukraina jei J. Bidenas nepritars „pergalės planui“

 Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitikime su JAV prezidentu Joe Bidenu planuoja pateikti pergalės planą ir tikisi, kad jam bus pritarta. 

Tačiau jei J. Bidenas planą atmes, Ukraina vis dar turi „planą B“. 

V. Zelenskis tai sakė interviu žurnalui „The New Yorker“. „Ukraina jau daugelį metų gyvena pagal planą B. 

Planas A buvo pasiūlytas prieš prasidedant visaverčiam karui, kai raginome imtis dviejų dalykų: prevencinių sankcijų ir prevencinio Ukrainos sustiprinimo įvairių rūšių ginklais“, – pažymėjo V. Zelenskis. Pasak jo, dabar jis siūlo „naują planą A“ – Ukrainos stiprinimo planą. 

„Tai nėra fantazija ar mokslinė fantastika, ir, svarbiausia, kad norint, jog tai pavyktų, nereikia Rusijos bendradarbiavimo. 

Veikiau šiame plane kalbama apie tai, ką mūsų partneriai gali padaryti nedalyvaujant Rusijai.

Jei diplomatija yra abiejų pusių noras, tai prieš tai, kai diplomatija gali būti veiksminga, mūsų plano įgyvendinimas priklauso tik nuo mūsų ir mūsų partnerių“, – sakė jis. 

V. Zelenskis pabrėžė, kad planas buvo parengtas pirmiausia atsižvelgiant į J. Bideno paramą. „Jei jis nenori jo paremti, negaliu jo priversti. 

Jei jis atsisakys, ką gi, tada turėsime toliau gyventi pagal planą B. O tai liūdna... Tai baisi mintis. 

Tai reikštų, kad J. Bidenas nenori baigti karo taip, kad iš Rusijos būtų atimta pergalė. Ir galiausiai turėsime labai ilgą karą – neįmanomą, varginančią situaciją, kurioje žus labai daug žmonių“, – sakė V. Zelenskis. 

Kartu jis pabrėžė, kad tokioje situacijoje dėl nieko nekaltintų J. Bideno, nes pripažįsta jo didžiulį nuopelną remiant Ukrainą. „Mes pripažįstame didžiulius J. Bideno nuopelnus šiuo atžvilgiu. 

Šis jo žingsnis jau tapo istorine pergale“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Ukraina ketina šiais metais dronų gamybos apimtimi aplenkti Rusiją

Ukraina šiais metais bepiločių orlaivių gamyba gerokai aplenks Rusiją, sekmadienį pareiškė šalies gynybos ministras. 

„Mūsų pajėgumai yra keli milijonai bepiločių orlaivių ir mes galime juos pagaminti“, – Ukrainos televizijai sakė gynybos ministras Rustemas Umerovas. 

Ukraina nesuteiks Rusijai šanso aplenkti jos šiame sektoriuje, nes jau šiais metais ji daug kartų padidins dronų gamybos apimtį, pridūrė R. Umerovas. 

Kyjivas taip pat padarys viską, ką gali, kad žymiai padidintų raketų gamybą, sakė R. Umerovas. Vos prieš kelias savaites prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė apie savo balistinės raketos kūrimą. 

Kyjivas tikisi, kad tai leis jam užbaigti Maskvos dominavimą ilgo nuotolio ginklų srityje. Kol kas Ukrainos partneriai neleidžia naudoti Vakarų raketų Rusijos teritorijoje. 

Bepiločiai orlaiviai ir raketos turi didžiulę reikšmę pustrečių metų trunkančiame Rusijos kare prieš Ukrainą. Jie naudojami stebėti mūšio lauką, taip pat smūgiuoti taktiniams ir strateginiams taikiniams atokiuose regionuose. 

Maskva taip pat pripažįsta bepiločių orlaivių svarbą. Vos prieš kelias dienas vykusiame Valstybinės ginkluotės komisijos posėdyje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gyrėsi, kad šiemet gamybos apimtis išaugo iki 1,4 mln vienetų. 

Kartu jis ragino ateinančiais metais toliau didinti gamybos rodiklius.

Europa daugiau nei metus tiekė Indijos šaudmenis Ukrainai

Indijos ginklų gamintojų parduodamus artilerijos sviedinius Europos pirkėjai nukreipia į Ukrainą, o Naujasis Delis, nepaisant Maskvos protestų, nesikiša, kad sustabdytų šią prekybą. 

Kaip rašo „Reuters“, remdamasi Indijos ir Europos vyriausybių bei gynybos pareigūnais, taip pat muitinės duomenų analize, šaudmenų perdavimas Ukrainos gynybai remti vyksta jau daugiau nei metus.

Tačiau šaltiniai Indijos vyriausybėje ir gynybos pramonėje „Reuters“ sakė, kad Naujasis Delis pagamino tik labai nedidelį Ukrainos naudojamos amunicijos kiekį, o vienas pareigūnas apskaičiavo, kad tai buvo mažiau nei 1 % visų Kijevo nuo karo pradžios importuotų ginklų.

Pasak Ispanijos ir aukšto rango Indijos pareigūno, taip pat buvusio valstybinės bendrovės „Yantra India“, kurios šaudmenis naudoja Ukraina, aukščiausio lygio vadovo, Italija ir Čekija yra vienos iš Europos šalių, siunčiančių Indijos šaudmenis Ukrainai.

Indijos pareigūnai ir gynybos pramonės atstovai teigė, kad Indija stebi padėtį, tačiau kartu nesiėmė jokių veiksmų, kad apribotų siuntas į Europą.

Indijos šaltiniai teigė, kad Naujasis Delis, ilgą laiką buvęs didžiausias pasaulyje ginklų importuotojas, taip pat mato ilgą karą Europoje kaip galimybę plėtoti savo besikuriantį ginklų eksporto sektorių.

Indijos gynybos ministras Radžnatas Singhas (Rajnath Singh) anksčiau teigė, kad praėjusiais finansiniais metais karinis eksportas siekė 2,5 mlrd. dolerių ir kad iki 2029 m. Naujasis Delis nori jį padidinti iki maždaug 6 mlrd. dolerių.

Rusija nėra patenkinta

Trys Indijos pareigūnai teigė, kad Kremlius šį klausimą kėlė bent du kartus, įskaitant liepos mėn. vykusį Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo ir jo kolegos iš Indijos susitikimą.

Pasak Indijos pareigūno, tiesiogiai žinojusio apie susitikimą, S. Lavrovas spaudė savo kolegą dėl ukrainiečių naudojamų Indijos šaudmenų ir skundėsi, kad kai kuriuos iš jų pagamino valstybinės Indijos bendrovės.

Ukrainai skirta amunicija

Nepaisant karinės pagalbos paketų iš JAV ir Europos, Ukrainai vis dar kritiškai trūksta šaudmenų - tiek dėl lėto tiekimo, tiek dėl labai didelių poreikių. 

Kaip pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, dėl išteklių trūkumo Ukraina galėjo aprūpinti tik keturias iš reikiamų 14 brigadų.

Žiniasklaida taip pat rašė, kad Čekija turėjo apriboti savo ambicijas tiekti Ukrainai šovinius. 

Pradinis tikslas nebus pasiektas daugiau nei trečdaliu, jei šalys partnerės neskirs daugiau lėšų. 

Pasak Prahos vyriausybės, dar ne visos šalys sumokėjo, ir tai yra viena iš sumažėjusio tiekimo priežasčių.

Čekoslovakijos grupė, kuri pagal Čekijos iniciatyvą tiekia šaudmenis Ukrainai, neseniai atskleidė, kad šaudmenys Ukrainai perkami iš Turkijos.

Raketos „Neptūnas“ jau pusiaukelėje: Ukrainos karinio-pramoninio komplekso ekspertas

Ukraina turėtų kurti savo karinį-pramoninį kompleksą, kad nebūtų priklausoma nuo partnerių leidimų, „24 kanalo“ eteryje sakė karinis ekspertas, ATO veteranas Jevhenas Dikijus.

„Gynybos versle negalima pasikliauti globalizacija. 

Gynybos versle negalima pasikliauti tuo, kad kažkur išveš gamybą, komponentus pirks vienoje šalyje, surinks trečioje. 

Gynybos pramonė turi būti sava. Vienintelė galimybė būti tikrai apsaugotam - žinoti, kad viską, ko reikia gynybai, gamini pats. 

Ir tai yra atsakymas į klausimą, kaip įgyti pranašumą, kai mums neleidžiama atlikti giluminių smūgių - patiems gaminti tai, ką naudosime giluminiams smūgiams“, - sakė Dikija.

Jis taip pat pridūrė, kad dabar Ukraina jau realizuoja šią kryptį dėl dronų gamybos. O kitas etapas turėtų būti savų raketų kūrimas.

Nyderlandai nepateikia Ukrainai pažadėto „Patriot

Nyderlandai nepristatys Ukrainai oro gynybos sistemos „Patriot“, nes viena iš šalies sąjungininkių atsisakė dalyvauti pristatyme. 

Apie tai praneša „NL Times“ su nuoroda į Nyderlandų gynybos ministeriją.

Iš pradžių Nyderlandai apie ketinimą perduoti Ukrainai „Patriot“ paskelbė gegužės pabaigoje. 

Gynybos ministerija patikino, kad šalis turi „pagrindinius sistemos komponentus“, o likusias dalis turėjo tiekti kitos valstybės. 

Birželio mėn. tuometinė gynybos ministrė Kajsa Ollongren pareiškė, kad Nyderlandai rado šalį, kuri padės atlikti pristatymą. Planuota radarą ir mažiausiai tris paleidimo įrenginius perduoti Ukrainai.

Tačiau dabar Nyderlandų gynybos ministerija pareiškė, kad „sąjungininkė neįvykdė ankstesnio įsipareigojimo“ dėl pristatymo. Gynybos ministerija nepatikslino, kurią šalį turi omenyje.

Tuo tarpu rugsėjo 4 d. paaiškėjo, kad Vokietija gerokai padidins oro gynybos sistemų tiekimą Ukrainai. Kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad Berlynas Kijevui suteiks dar 17 priešlėktuvinių raketų sistemų IRIS-T. Agentūros „Bloomberg“ duomenimis, keturios iš jų Ukrainą pasieks iki šių metų pabaigos, o likusios 13 - iki 2026 m. 

Kitą dieną Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Johnas Healey pareiškė, kad Londonas suteiks Ukrainai 650 įvairios paskirties raketų už 162 mln. svarų sterlingų (213 mln. JAV dolerių), kad sustiprintų jos oro gynybos sistemą. Kitas, didesnis pagalbos paketas, apimantis tūkstančius raketų, bus teikiamas kitais metais, sakė jis.

Priešlėktuvinė gynyba Ukrainai tebėra labai svarbi, nes Rusija toliau vykdo plataus masto smūgius miestams ir civilinei infrastruktūrai. 

Ukraina numušė vieną Rusijos raketą ir 10 dronų
 
Ukrainos oro gynyba per naktį iš šeštadienio į sekmadienį numušė Rusijos raketą „Kh-59“ ir 10 dronų kamikadzių „Shahed“.
 
Apie tai socialiniame tinkle „Telegram“ paskelbė Ukrainos karinės pajėgos, praneša naujienų agentūra „Ukrinform“.
 
Karinių oro pajėgų radijo inžinieriai aptiko ir sekė iš viso 17 taikinių ore.
 
Rusai atakavo Odesos sritį dviem balistinėmis raketomis „Iskander-M“, paleistomis iš laikinai okupuoto Krymo pusiasalio, ir viena valdoma raketa „Kh-59“, kuri buvo pakeista iš laikinai okupuotos Zaporižios srities dalies. Rusija taip pat panaudojo 14 dronų „Shahed“, kuriuos paleido iš Kursko srities ir laikinai okupuoto Krymo.
 
Ginantis nuo šios atakos dalyvavo Ukrainos karinės oro pajėgos, priešlėktuvinės raketinės gynybos vienetai, mobilios šaulių grupės ir elektroninės kovos daliniai.
 
Ukrainiečiai numušė vieną raketą „Kh-59“ ir 10 dronų Dniepropetrovsko, Sumų, Poltavos ir Mykolajivo srityse.
 
„Ukrinform“ žiniomis, šeštadienio rytą Rusija Juodojoje jūroje turėjo 16 karo laivų, 7 iš jų gali gabenti iki 48-ių sparnuotųjų raketų „Kalibr“.
 
Rusija ir Ukraina apsikeitė 206 karo belaisviais
 
Kyjivas ir Maskva šeštadienį paleido po 103 karo belaisvius, o susitarimą pasiekti padėjo Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), informuoja AFP.
 
Maskva paskelbė, kad Ukraina paleido rusus, kurie pateko į nelaisvę per Ukrainos įsiveržimą į Kursko sritį. Tuo metu Rusija paleido ukrainiečius, kuriuos paėmė į nelaisvę per Mariupolyje esančios „Azovstal“ plieno gamyklos puolimą 2022 m. gegužę.
 
„Dar 103 kareiviai grįžo į Ukrainą iš Rusijos nelaisvės“, – Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė socialiniame tinkle „Telegram“.
 
Prezidentas paminėjo, kad 82 iš jų buvo eiliniai ir seržantai, o 21 – karininkas.
 
Tuo metu Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad 103 rusų kareiviai dabar yra Baltarusijos teritorijoje.
 
Nepaisant du su puse metų vykstančio karo, Rusija ir Ukraina keičiasi belaisviais, o susitarti dažniausiai padeda JAE, Saudo Arabija ar Turkija.
 
Viena diena anksčiau V. Zelenskis paskelbė, kad ukrainiečiai susigrąžino 49 kareivius iš Rusijos nelaisvės. Prieš tris savaites abi šalys apsikeitė po 115 belaisvių tarpininkaujant JAE.
 
JAE užsienio reikalų ministerija pasidžiaugė sėkmingomis derybomis ir šeštadienį dėkojo abiem pusėms už bendradarbiavimą.
 
O. Scholzas: Vokietija neperduos ilgojo nuotolių raketų Ukrainai
 
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas atmeta galimybę ateityje perduoti ilgojo nuotolio tikslius ginklus Ukrainai, nepaisant to, ką nuspręs NATO partneriai, informuoja dpa.
 
Šeštadienį diskusijos su visuomene metu Prenclau mieste, rytų Vokietijoje, O. Scholzas pakartojo, kad Vokietija netieks sparnuotųjų raketų „Taurus“, nes nori išvengti didelės karo eskalacijos rizikos.
 
Sparnuotosios raketos „Taurus“, gali nuskristi apie 500 km, o Ukraina jomis galėtų smogti taikiniams Maskvoje.
 
„Tam pasakiau „ne“. Be abejo, tai galioja ir kitiems ginklams, jeigu būtume juos perdavę, kurie galėtų įveikti tokį tolimą atstumą“, – sakė O. Scholzas.
 
Anot kanclerio, Vokietija ir toliau laikysis šios pozicijos, net jeigu kitos šalys nuspręstų kitaip.
 
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ragina sąjungininkus suteikti ilgojo nuotolio ginklus, kad jo šalis galėtų atakuoti Rusijos logistikos infrastruktūrą ir karinius aerodromus toli už fronto linijos, netgi Rusijos teritorijoje.
 
Ilgiausią nuotolį turintis Vokietijos perduotas ginklas yra raketinės artilerijos sistema „Mars II“, galinti smogti taikiniams už 84 km.
 
NATO partneriai – JAV, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija – perdavė Ukrainai raketų galinčių pasiekti taikinius už 300 km.
 
Dabar diskutuojama, ar iš viso galima leisti šiuos ginklus naudoti prieš taikinius Rusijos teritorijoje.
 
Kol kas JAV prezidentas Joe Bidenas ir Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris nepriėmė sprendimo šiuo klausimu susitikimo metu Vašingtone penktadienį.
 
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas grasina, kad ilgojo nuotolio tikslių vakarietiškų ginklų panaudojimas atakuojant taikinius giliai Rusijos teritorijoje būtų vertinamas kaip NATO dalyvavimas kare.
 
Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Vasilijus Nebenzia netgi užsiminė, kad Rusija galėtų panaudoti branduolinį ginklą.
 
Charkive nugriaudėjo virtinė sprogimų
 
Charkive vėlų rugsėjo 14-osios vakarą per oro antskrydį nugriaudėjo sprogimai. Miestas buvo apšaudytas priešų.
 
Tai pranešė „RBC-Ukraina“, remdamasi Charkivo meru Igoriu Terekhovu ir Charkivo regiono karinės administracijos vadovu Olegu Sinegubovu.
 
Per maždaug minutę įvyko mažiausiai trys sprogimai.
 
Vietos valdžia paragino Charkivo ir regiono gyventojus dėl Rusijos kariuomenės išpuolio būti slėptuvėse.
 
Odesos pakraštyje priešas pataikė raketa su kasetine galvute
 
Šį vakarą, rugsėjo 14 d., Rusijos įsibrovėliai pradėjo raketų ataką Odesos regione. Dėl priešo apšaudymo žuvo du žmonės.
 
Tai pranešė „RBC-Ukraina“, remdamasi Odesos regiono karinės administracijos vadovu Olegu Kiperu.
 
Pareigūnas pažymėjo, kad, pirminiais duomenimis, Odesos priemiesčiams atakuoti priešas panaudojo raketas su kasetine galvute.
 
„Dėl Rusijos raketų atakos su uždrausta kasetine galvute Odesos priemiesčiuose buvo apgadinti gyvenamieji pastatai ir ūkiniai pastatai“, – „Telegram“ rašė O. Kiperis.
 
OVA nurodė, kad žuvusieji buvo 1958 ir 1962 metais gimusių sutuoktinių pora. 
 
„Taip pat buvo sužalota 65 metų moteris, sužeista galva ir dešiniojo klubo sąnarys. Nukentėjusioji paguldyta į ligoninę“, – pranešė pareigūnas.
 
Zelenskis: kiekvienas karinio paketo vėlavimas turi neigiamų pasekmių fronte
 
Ukrainai svarbu, kad partnerių karinė pagalba pasiektų laiku, nes kiekvienas vėlavimas turi neigiamų pasekmių fronte.
 
Tai pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, praneša „RBC-Ukraine“, remdamasi vakariniu valstybės vadovo kreipimusi.
 
Visų pirma, šiandien V. Zelenskis surengė susitikimą su JAV kongresmenų delegacija. Jis pabrėžė, kad svarbu partnerius visapusiškai informuoti apie Ukrainos poreikius ir pozicijas.
 
Be to, itin svarbu, kad visos valstybės, o ypač JAV, tikrai operatyviai įgyvendintų su Ukraina pasiektus susitarimus.
 
„Tai turėtų būti jaučiama fronte. Kiekvienas karinių paketų vėlavimas turi neigiamą poveikį fronte“, – pažymėjo V. Zelenskis.
 
Prezidentas taip pat pridūrė, kad kongresmenus informavo apie esamą situaciją ir perspektyvas.

Gynėjų rankose atsidūrė dar dažais kvepiantis rusų tankas

Pusantro milijono dolerių vertės tankas T-90M „Proryv“ atsidūrė ukrainiečių iš 68-osios nepriklausomos brigados rankose, praneša „Unian“. 

Kariai pažymėjo trofėjaus unikalumą.

Jo viduje „vis dar tvyrojo dažų kvapas“. Tai reiškia, kad tankas ką tik išvažiavo iš gamyklos ir atvyko į frontą.

Rusijos Federacijos ginklų pramonė reguliariai siunčia į frontą geriausių savo arsenalo tankų partijas. T-90M išsiskiria iš kitų Rusijos tankų, turinčių reikšmingų puolimo ir gynybos pajėgumų. 

Todėl minėtos transporto priemonės ukrainiečiams yra sunkiausi taikiniai, bet ir patys vertingiausi, kuriuos galima pagauti kovų metu.

68-oji brigada sugebėjo užimti vieną iš neseniai pristatytų T-90M kaip trofėjų per kautynes ​​Donecko srityje. Anot karių, tam reikėjo „labai sunkios operacijos“.

Rusai mašiną paliko lauke, todėl saugiai prie technikos privažiuoti buvo neįmanoma.

Remiantis operacijoje dalyvavusių kariškių pranešimais, ukrainiečiai buvo apšaudomi, jiems bandant perimti tanką. 

Tačiau galiausiai nė vienas gynėjas nebuvo sužeistas ir galėjo tęsti operacijas fronte.

 

Oro gynyba numušė 72 iš 76 dronų, kuriais Rusija naktį atakavo Ukrainą

Oro gynybos pajėgos rugsėjo 14-osios naktį numušė 72 Rusijos „Shahed“ tipo smogiamuosius dronus.

Tai „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Oro pajėgos, kuriomis remiasi „Ukrinform“. Kaip sakoma pranešime, naktį į šeštadienį rusai atakavo Ukrainą bepiločiais orlaiviais „Shahed“.

Oro pajėgų radiotechnikos kariuomenė iš viso aptiko ir palydėjo 76 dronus, paleistus iš Kursko ir Jeisko (RF), taip pat iš Čaudos kyšulio laikinai okupuotame Kryme.

Oro ataką atrėmė Ukrainos gynybos pajėgų aviacija, zenitinių raketų kariuomenė, radioelektroninės kovos daliniai ir mobiliosios ugnies grupės.

Oro mūšyje Odesos, Mykolajivo, Chersono, Poltavos, Charkivo, Kyjivo, Donecko, Žytomyro, Dnipropetrovsko, Čerkasų, Vinycios ir Sumų sričių teritorijoje buvo numušti 72 priešo smogiamieji dronai.

Be to, du bepiločiai orlaiviai dingo Ukrainos teritorijoje, o dar du grįžo į Rusiją, pranešė Oro pajėgų atstovai.

Anksčiau „Ukrinform“ pranešė, kad rugsėjo 14-osios naktį per Rusijos bepiločių orlaivių ataką Kyjive, Obolonės rajone, komunalinės įmonės teritorijoje nukrito drono nuolaužų.

J. Bidenas ir K. Starmeris atidėjo sprendimą dėl Ukrainos raketų

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Keiras Starmeris ir JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį atidėjo sprendimą leisti Ukrainai smogti Rusijos teritorijai Vakarų tiekiamomis tolimojo nuotolio raketomis, šis planas sulaukė Maskvos grasinimų, kad dėl to gali kilti karas su NATO.

K. Starmeris žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė, kad jis su J. Bidenu „plačiai aptarė strategiją“, tačiau tai „nėra susitikimas dėl konkretaus pajėgumo“.

Prieš susitikimą pareigūnai teigė, jog K. Starmeris spaus Bideną paremti savo planą nusiųsti britų raketų „Storm Shadow“ Ukrainai, kad ji galėtų smogti į Rusijos teritorijos gilumą, sąjungininkams vis labiau nerimaujant dėl padėties mūšio lauke.

Tačiau leiboristų lyderis pažymėjo, kad jis ir J. Bidenas dabar aptars šį planą JT Generalinėje Asamblėjoje Niujorke kitą savaitę „su platesne asmenų grupe“.

Kai jie susitiko su savo komandomis prie ilgo stalo Baltuosiuose rūmuose, J. Bidenas atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino įspėjimą, jog leidimas Ukrainai naudoti Vakarų ginklus reikš, kad jie „kariauja“ su Rusija.

„Aš daug negalvoju apie Vladimirą Putiną“, – sakė žurnalistams J. Bidenas, paprašytas komentarų. Nors J. Bidenas pareiškė, jog „aišku, kad V. Putinas šiame kare nenugalės“, akivaizdu, kad jis nenori patenkinti atkaklaus Ukrainos reikalavimo turėti galimybę panaudoti JAV pagamintas tolimojo nuotolio raketas ATACMS prieš Rusijos teritoriją.

JAV pareigūnai mano, kad šios raketos turėtų tik ribotą poveikį Ukrainos kampanijai, ir taip pat nori užtikrinti, kad Vašingtono ginkluotės atsargos nebūtų išeikvotos.

Abu lyderiai taip pat aptarė karą Gazoje.

Didžioji Britanija neseniai sustabdė ginklų tiekimą Izraeliui, nerimaudama dėl to, kad jie gali būti panaudoti pažeidžiant tarptautinę humanitarinę teisę. JAV, pagrindinė Izraelio karinė ir diplomatinė rėmėja, susilaikė nuo tokio žingsnio.

Bidenas ir Starmeris patvirtino savo „tvirtą įsipareigojimą“ Izraeliui, bet pabrėžė „skubią būtinybę“ sudaryti paliaubų susitarimą ir „labiau apsaugoti civilius“ Gazos ruože, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

V. Zelenskis paaiškino, kodėl nori pristatyti „Pergalės planą“ J. Bidenui, K. Harris ir D. Trumpui

Volodymyras Zelenskis papasakojo, kaip atsirado ketinimas pristatyti taikos Ukrainoje planą įtakingiausiems JAV politikams, taip pat apie prieš du mėnesius įvykusį pokalbį telefonu su Donaldu Trumpu.

Kaip rašo „Ukrinform“, Ukrainos prezidentas tai pareiškė interviu televizijos kanalui CNN. „Esu pasirengęs pasidalinti (planu) su prezidentu Joe Bidenu, – sakė Ukrainos lyderis. – Tada, žinoma, manau, kad būtų sąžininga ir teisinga pasidalinti ir su dviem kandidatais – Donaldu Trumpu ir Kamala Harris“.

Kadangi daug kas priklauso nuo JAV Kongreso sprendimų, tai „Pergalės planą“ reikėtų pristatyti ir jam, paaiškino prezidentas, pridurdamas, kad „po šių žingsnių esame pasirengę pasidalinti juo su žmonėmis“.

Anot Zelenskio, jis nežino, ką Trumpas turi omenyje, kai kalba, kad gali baigti karą per kelias dienas, dar prieš pradėdamas eiti prezidento pareigas, jei bus išrinktas.

„Šiandien to negaliu suprasti, nes nežinau, ką jis turi omenyje ir ką tai reiškia, – pažymėjo Ukrainos prezidentas. – Priešrinkiminės žinutės yra priešrinkiminės žinutės, kartais jos nėra labai realios“.

Kartais tokios žinutės verčia nervintis, sakė Zelenskis, tačiau per prieš du mėnesius vykusį pokalbį telefonu su D. Trumpu respublikonų kandidatas į JAV prezidentus pažadėjo, kad palaikys Ukrainą.

„Jis sakė, kad mus labai palaiko... ir kad jis suteiks mums didelę paramą, – pareiškė prezidentas. – Jis supranta, kaip sunku išgyventi karo metu, ir padarys viską, kad sustiprintų Ukrainą“. „Todėl noriu pasidalinti šiuo planu, kad išgirsčiau jo reakciją“, – pridūrė Ukrainos valstybės vadovas.

Visas interviu bus rodomas CNN laidoje „Fareed Zakaria GPS“ sekmadienį, rugsėjo 15 d., 10 val. JAV rytų pakrantės laiku.

Rusija išvedė į Juodąją jūrą septynis raketnešius, galinčius paleisti iki 48 raketų „Kalibr“

Šeštadienį, rugsėjo 14 d., 7 val., Juodojoje jūroje budėjo 16 Rusijos karinių laivų, iš kurių septyni yra sparnuotųjų raketų „Kalibr“ nešėjai, jų bendra salvė – iki 48 raketų. Tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Karinės jūrų pajėgos, kuriomis remiasi „Ukrinform“.

Azovo jūroje rusų laivų nėra. Viduržemio jūroje budi penki Rusijos laivai, keturi iš jų yra raketų „Kalibr“ nešėjai, jų bendra salvė – iki 24 raketų. „Ukrinform“ primena, kad rugsėjo 12 d. Rusija raketa smogė Juodojoje jūroje civiliniam laivui, kuris gabeno grūdus iš Ukrainos į Egiptą.

„Labai pavojinga retorika“: Baltieji rūmai sureagavo į V. Putino grasinimus

Karine Jean-Pierre

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Karine Jean-Pierre penktadienį pareiškė, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimai, jog leidimas Ukrainai pradėti Vakarų raketų smūgius prieš Rusijos Federaciją reikštų tiesioginį NATO ir Europos šalių įsitraukimą į karą Ukrainoje, yra „labai pavojinga retorika, tačiau tai nėra nieko naujo“.

„V. Putino komentarai, be abejo, yra labai pavojinga retorika.

Tačiau Rusijai tai nėra naujiena. Tiesą sakant, tai buvo pagrindinė Rusijos propagandos žinia jų kare. Tai yra jų agresija.

Tai yra tai, ką jie darė“, – sakė atstovė spaudai.

Ji pakartojo žinią, kad „karas Ukrainoje gali baigtis tą pačią akimirką, kai Rusija išves savo karius iš Ukrainos“.

K. Jean-Pierre taip pat sakė, kad JAV politika dėl smūgių JAV ginklais į Rusijos gilumą kol kas nesikeičia.

Anot jos, po JAV prezidento Joe Bideno susitikimo su Jungtinės Karalystės ministru pirmininku Keiru Starmeriu jokių didelių pranešimų šia tema nesitikima.

„Politika nepasikeitė. Bet aš ir toliau sakysiu, kad prezidentas yra įsipareigojęs užtikrinti, kad Ukraina turėtų tai, ko jai reikia apsiginti nuo Rusijos agresijos, apginti savo demokratiją“, – pareiškė Baltųjų rūmų atstovė.

The Times: Ukrainos jūrų pėstininkai vykdo slaptas operacijas prieš rusus

Per kai kurias operacijas rusai kaltina vieni kitus, nes negali patikėti, kad ukrainiečiai juos puola taip toli nuo fronto linijos.

Vieną tamsią naktį keturi ukrainiečių narai apvertė savo valtį ant šono, dingo po bangomis ir pajudėjo priešo pakrantės link.

Apmokyti britų ir JAV specialiųjų pajėgų, jie plaukė dviese, nepalikdami virš savęs jokių oro burbulų, kurie išduotų jų buvimo vietą. 

Rusai taip ir nepamatė, kaip jie atplaukė.

Giliai priešo užnugaryje 73-iojo karinio jūrų laivyno specialiųjų operacijų centro narai griauna Rusijos pakrantės gynybą, ir bando išstumti V. Putino kariuomenę iš savo teritorinių vandenų.

Kompasai, laikrodžiai, gylio matuokliai ir protinė aritmetika - vienintelės jų gairės. Vienintelė ryšio po vandeniu forma - tarp jų nutiesta karo virvė.

Netikėtumo elementas

„Mūsų narai vykdo slaptą infiltraciją į priešo teritorijas valtimi, nardo, priartėja prie kranto, vykdo žvalgybą, nukenksmina minas, išsilaipina ir vykdo specialiąsias operacijas“, - pasakojo jaunas vienos Alekso narų komandos vadas, rengiantis personalą kitai misijai.

Nors Ukrainos kariuomenės teritorijos užėmimas Kurske patraukė dėmesį, Juodojoje jūroje vyksta strategiškai svarbesnis mūšis, kurį Ukraina laimi.

Kai 2022 m. birželio 30 d. specialiosios pajėgos išstūmė rusus iš Gyvatės salos, jos suteikė šaliai koridorių grūdų eksportui iš Odesos uosto. 

Praėjusį rugsėjį Ukraina perėmė kelių naftos platformų kontrolę, kurios dabar tarnauja kaip starto aikštelės atakoms prieš Rusijos taikinius Kryme.

Ukrainos karinių jūrų pajėgų bepiločiai lėktuvai ir raketos „Storm Shadow“ sunaikino 26 Rusijos Juodosios jūros laivyno laivus. 

Likusieji priartėjo prie Rusijos krantų, todėl tokie daliniai kaip 73-iasis karinio jūrų laivyno specialiųjų operacijų centras galėjo pulti. 

Ukrainos narai gali plaukti kilometrus po vandeniu, kad liktų nepastebėti, arba žvalgyti dešimtis kilometrų pakrantės per dvi savaites.

Ne visada viskas vyksta pagal planą. Kai per vieną misiją pirmoji narų pora pasiekė Rusijos kontroliuojamą pakrantę, netrukus paaiškėjo, kad antroji pora neatvyko. 

Dėl techninio gedimo antroji pora buvo priversta grįžti atgal. 

„Ruošdamiesi misijoms visada apsvarstome visus „kas būtų, jeigu būtų“ scenarijus. Kas bus, jei laivas suges? Kas, jei suges ginklai? 

Kas, jei sprogmenys nesuveiks arba pusė jų bus prarasta? Aptariame viską, ką tik galime įsivaizduoti, kad gali nutikti ne taip. 

Jei galime, tęsiame misiją, - pasakė „Aleksas“.

Nepaisant to, kad komandoje liko du vyrai prieš rajone dislokuotą priešo karių batalioną, komandos vadas nusprendė tęsti misiją. Jis rado spragą pakrantės gynyboje su spygliuota viela, kuri galėjo sutaupyti jiems brangaus laiko, ir pajudėjo toliau.

„Įvairiose vietose buvo mažiausiai 500 karių. Pasigirdus pavojaus signalui, jie užima pozicijas, pradeda gynybą ir pradeda ieškoti narų. 

Štai kodėl taip svarbu misiją atlikti kuo diskretiškiau, be jokių ženklų, signalų, ryšio ar šiluminių žymių, neprarandant netikėtumo elemento. 

Du kareiviai, kad ir kaip būtų apmokyti, negali pasipriešinti dviem tankams, ir vienam būriui“, - sakė ‚Aleksas‘.

Dviem narams buvo įsakyta išvesti iš rikiuotės šarvuotą rusų savaeigę priešlėktuvinę sistemą „Šilka“. Jie pastebėjo, kad rusai ją naudoja kariams ir atsargoms gabenti į priešakines pozicijas, visada važiuodami tuo pačiu maršrutu. 

Paslėpę nardymo įrangą ir slapta judėdami giliai į priešo pozicijas, pora pasiekė rusų naudojamą kelią ir padėjo sprogmenis. 

Tada narai laukė. Kai tamsiu paros metu palei kelią pasirodė priešlėktuvinė mašina, narai paspaudė detonatorių.

„Matėme, kaip sprogo automobilis, taip pat viduje buvusi amunicija. Tame automobilyje buvo įgula. Jie vežė pamainą, kuri turėjo rotuoti karius į jų pozicijas. 

Tikriausiai nukovėme aštuonis ar dešimt rusų“, - pasakojo ‚Alex‘.

Rusai buvo apstulbę. Būdami taip toli nuo fronto linijos, jie nė neįsivaizdavo, kad juos puola ukrainiečių pajėgos.

„Mes klausėmės jų radijo perėmimų. Jie šūkavo, kaltino vieni kitus, kad nedavė naujosios pamainos žemėlapių su minomis ar pozicijomis.

Jie galvojo, kad užvažiavo ant savo pačių minos“, - su šypsena pasakojo jis.

Narai išsigelbėjo nepastebėti, plaukdami atgal į savo valtį prisidengdami tamsa.

„Aukos yra sunkiausia dalis“

Tarp 73-ojo jūrų specialiųjų operacijų centro operatorių yra kapitonė „Džudi“ - jai taip pat dvidešimt metų ir ji yra viena iš nedaugelio moterų, įgijusių kvalifikaciją NATO specialiųjų pajėgų arba „Q“ kursui.

„Savo karo akademijos istorijoje buvau pirmoji mūsų kurso vyresnioji karininkė moteris. Pirmoji mergina, kuri mokėjo vadovauti vyrams. 

Mėgstu vandenį ir supratau, kad tai mano pašaukimas, todėl nusprendžiau prisijungti prie 73-iojo centro“, - sakė ‚Džudi‘.

„Džudi“ dalyvavo kai kuriose nuožmiausiose karo kovose, ypač Zaporožės kontrpuolime, ir padėjo nutiesti kelią ukrainiečių jūrų pėstininkams išsilaipinti prie Krynkų - prieplaukos per Dniepro upę, kurią jie laikė kelis mėnesius. 

Paskutinės misijos metu ji vadovavo grupei, kuri Kinburno nerijoje surengė pasalą rusų greitojo reagavimo pajėgoms, kurios detalės vis dar įslaptintos.

Pasak jos, kadangi kariai veikia mažais daliniais, centro nuostoliai buvo ypač dideli.

„Dvejus su puse metų kovojome kartu, kartu gyvenome, kartu valgėme. Dalinys tampa tarsi antra šeima, todėl kai patiriame nuostolių, tai sunkiausia, kas gali nutikti“, - sakė ji.

Griežtas treniruočių režimas padeda elitiniams kovotojams išgyventi net ir atšiauriausiomis sąlygomis. Per vieną naktinę žvalgybinę operaciją „Aleksas“ ir jo nardymo partneris plaukė Rusijos teritorijos link, kai juos užklupo apsauginis tinklas. 

Kovodamas su noru panikuoti, jis turėjo reguliuoti kvėpavimą, kad išvengtų apsinuodijimo deguonimi, lėtai ir metodiškai išsilaisvinti. 

Išsivadavę iš tinklo, jie pateko į antrąjį. „Aleksas“ suprato, kad jie nebeturės laiko misijai užbaigti, ir nusprendė grįžti, tačiau grupė pakliuvo į trečiąjį tinklą.

„Supratome, kad jei nesugebėsime nuplaukti 500 metrų iki paviršiaus, neturėsime pakankamai deguonies. Jau maniau, kad rusai iš tinklo ištrauks du karpius, labai didelius“, - juokėsi ‚Alex‘.

„Tai ne tokia mirtis, kokios norėčiau. Tiesiog susipainioji ir guli, kol pritrūks deguonies, žiūrėdamas į manometrą, ir nuskęsti. 

Tai lėta mirtis. Nenoriu taip išeiti“, - pridūrė jis.

Aukščiausi JAV ir JK diplomatai vyksta į Ukrainą aptarti ginklų

Aukščiausi JAV ir Didžiosios Britanijos diplomatai trečiadienį kartu išvyko į Ukrainą aptarti Vakarų ginklų panaudojimo šaudant į taikinius Rusijoje taisyklių sušvelninimo. Įtarimai, kad Iranas perdavė Rusijai raketų, sukėlė naujų nuogąstavimų.

Leisdamiesi į retą bendrą kelionę, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy, kurio leiboristų vyriausybė pradėjo darbą prieš du mėnesius ir pažadėjo išlaikyti Didžiosios Britanijos, kaip pagrindinės Ukrainos gynėjos, vaidmenį, išvažiavo į Kyjivą traukiniu. Abu anksti trečiadienį įlipo į traukinį Lenkijos pasienio mieste Pšemislyje, Kyjive turėtų susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, spaudžiančiu Vakarus suteikti galingesnių ginklų ir sumažinti jų panaudojimo apribojimus.

JAV prezidentas Joe Bidenas, Vašingtone paklaustas, ar leis Ukrainai naudoti ilgesnio nuotolio ginklus, atsakė: „Šiuo metu tai sprendžiame“. Tvirtai Ukrainą palaikantis J. Bidenas anksčiau yra aiškiai pasakęs, kad nori išvengti JAV ir Rusijos, dviejų didžiausių pasaulyje branduolinių valstybių, tiesioginio konflikto.

Antradienį A. Blinkenas, Londone kalbėdamas kartu su D. Lammy, sakė, kad Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios suteikti Ukrainai „tai, ko jai reikia, ir tada, kai jai to reikia, kad ji kuo veiksmingiau atremtų Rusijos agresiją“. Tačiau jau penktą kartą nuo karo pradžios į Kyjivą keliaujantis A. Blinkenas taip pat sakė, jog ne mažiau svarbu, kad Ukrainos pajėgos galėtų eksploatuoti ir naudoti specifinę ginkluotę.

Vėliau interviu „Sky News“, spaudžiamas pasakyti ar Jungtinės Valstijos uždegs žalią šviesą tolimojo nuotolio ginklų panaudojimui, A. Blinkenas atsakė: „Mes niekada neatmetame, bet kai pritariame, norime būti tikri, jog tai padės ukrainiečiams pasiekti tai, ką jie mėgina pasiekti“.

Irano raketų baimė

Diskusijos dėl tolimojo nuotolio ginklų panaudojimo atsinaujino, kai JAV pareiškė, kad Iranas išsiuntė Rusijai trumpojo nuotolio raketų, kurios per kelias savaites smogs Ukrainai. Tai sukėlė baimę, kad Maskva bus laisva panaudoti savo tolimojo nuotolio raketas prieš palyginti nepažeistas Vakarų Ukrainos teritorijas. Vakarų valstybės paskelbė naujas sankcijas Iranui.

Anksčiau šiais metais JAV leido Ukrainai naudoti Vakarų ginklus smogiant per sieną tiesioginiame konflikte su Rusijos pajėgomis. Tačiau praėjusį mėnesį Ukraina pateikė staigmeną, įsiveržusi į Rusijos teritoriją Kurske.

Didžiosios Britanijos žiniasklaida pranešė, kad penktadienį per susitikimą su ministru pirmininku Keiru Starmeriu J. Bidenas ketina nutraukti prieštaravimus leisti Ukrainai naudoti prieš Rusiją ilgojo nuotolio raketas „Storm Shadow“. Didžioji Britanija seniai ragina Jungtines Valstijas tai padaryti.

Vienas iš pagrindinių Ukrainos prašymų yra panaikinti apribojimus JAV tiekiamoms taktinėms raketų sistemoms ATACMS, galinčioms smogti taikiniams už 300 kilometrų.

Bendrame laiške J. Bidenui vadovaujantys Kongreso nariai iš konkuruojančios Respublikonų partijos paprašė jo nedelsiant imtis veiksmų dėl ATACMS ir neleisti Rusijai turėti saugaus prieglobsčio, „​​iš kurio ji nebaudžiama galėtų vykdyti karo nusikaltimus prieš Ukrainą“. Tai sakoma laiške, pasirašytame Atstovų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininko Mike'o McCaulio.

Tačiau respublikonai yra labai susiskaldę dėl Ukrainos, o jų kandidato į prezidentus Donaldo Trumpo pergalė prieš J. Bideno politinę įpėdinę Kamalą Harris per rinkimus lapkritį gali smarkiai pakeisti JAV politiką. D. Trumpo padėjėjai leido suprasti, kad jei jis laimėtų, pagalbą Ukrainai pasitelktų kaip svertą priversti Kyjivą padaryti teritorinių nuolaidų Rusijai, kad užbaigtų karą.

Ukrainos oro gynyba naktį numušė 20 Rusijos dronų „Shahed“

Naktį į trečiadienį, rugsėjo 11 d., Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė 20 Rusijos smogiamųjų dronų „Shahed“.

Apie tai tinkle „Telegram“ pranešė Ukrainos karinių oro pajėgų vadovybė.

Kaip teigiama, anksti rugsėjo 11-ąją buvo pastebėti 34 Rusijos oro taikiniai. Rusai smogė Ukrainai panaudodami balistinę raketą „Iskander-M“, paleistą iš Krasnodaro srities, dvi oro gynybos raketas S-300, paleistas iš laikinai užimtos Donecko regiono dalies, šešias priešradarines raketas Kh-31P, paleistas iš oro erdvės virš Juodosios jūros Gyvačių salos kryptimi, ir 25 smogiamuosius dronus „Shahed“, paleistus iš teritorijų netoli Kursko, Eisko ir Čaudos kyšulio laikinai okupuotame Kryme.

Nurodoma, kad Ukrainos gynėjai numušė 20 smogiamųjų dronų. Penki rusų dronai dingo iš radarų.

Oro gynyba buvo suaktyvinta Kyjivo, Chersono, Čerkasų, Sumų, Dnipropetrovsko ir Poltavos srityse.

Prezidentas G. Nausėda atvyko į Kyjivą: susitiks su V. Zelenskiu

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene trečiadienio rytą atvyko į Kyjivą, kur susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, dalyvaus Ukrainos Krymo platformos viršūnių susitikime.

Kaip praneša Prezidentūra, G. Nausėda kartu su V. Zelenskiu aptars karinės, ekonominės ir diplomatinės Lietuvos pagalbos Ukrainai klausimus, Kyjivo derybų dėl narystės Europos Sąjungoje (ES) perspektyvas.

G. Nausėda taip pat susitiks su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslanu Stefančiuku bei pradės Lietuvos ir Ukrainos gynybos verslo forumą.

Pranešama, kad D. Nausėdienė Ukrainos sostinėje dalyvaus ketvirtajame pirmųjų ponių ir ponų aukščiausio lygio susitikime, kurį rengia Olena Zelenska. Šių metų susitikimo tema – „Apsaugota vaikystė – saugios ateities garantas“.

Pirmoji ponia taip pat lankysis specializuotoje Kyjivo vaikų ligoninėje „Okhmatdyt“, kuri smarkiai nukentėjo per masinę Rusijos raketų ataką šių metų liepos 8 dieną, bei Vaiko teisių apsaugos centre.

Pastarąjį kartą G. Nausėda lankėsi Ukrainoje praėjusių metų rugpjūtį.

Rusijos kariuomenė praėjusią parą Ukrainoje neteko dar 1 140 karių

Nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. rugsėjo 11 d. Rusijos kariuomenė Ukrainoje neteko maždaug 628 930 karių, įskaitant dar 1 140 kariškių, kurie buvo nukauti arba sužeisti per pastarąją parą, feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

Ukrainos gynybos pajėgos taip pat sunaikino 8 642 rusų tankus (+2 per pastarąsias 24 val.), 16 938 šarvuotąsias kovos mašinas (+13), 17 936 artilerijos sistemas (+56), 1 182 reaktyvinės salvinės ugnies sistemas (+2), 943 oro gynybos sistemas (+1), 368 lėktuvus, 328 sraigtasparnius, 14 990 dronų (+57), 2 591 sparnuotąją raketą, 28 laivus, 1 povandeninį laivą, 24 388 automobilius (+58) ir 3 059 specialiosios technikos vienetus (+6).

Pažymima, kad šie duomenys tikslinami.

D. Trumpas per debatus nepasakė, ar nori, kad Ukraina laimėtų

Per debatus su demokrate Kamala Harris buvęs JAV prezidentas ir kandidatas į prezidentus respubikonas Donaldas Trumpas, atsakydamas į pasikartojančius klausimus, ar, jo manymu, Ukrainos pergalė atitiks JAV interesus, vartojo jam būdingą retoriką apie būtinybę derybomis užbaigti karą Ukrainoje.

„Noriu, kad karas baigtųsi. Noriu išgelbėti gyvybes“, – atsakė D. Trumpas į tiesioginį laidos vedėjo klausimą, ar norėtų, kad Ukraina laimėtų Rusijos pradėtą ​​karą.

Oficialią karo aukų statistiką D. Trumpas vadino „netikrais skaičiais“ ir teigė, kad šiame kare „žmonių žūva milijonai“. Be to, jis apkaltino prezidentą Joe Bideną, kad jam trūksta drąsos prašyti Europos padidinti išlaidas gynybai.

D. Trumpas vis kartojo, kad jei tuo metu būtų buvęs prezidentas, Vladimiras Putinas nebūtų įsiveržęs į Ukrainą. Jis pabrėžė, kad laimėjęs rinkimus išspręstų konfliktą dar prieš tapdamas prezidentu.

„Aš puikiai pažįstu (Ukrainos prezidentą Volodymyrą) Zelenskį ir puikiai pažįstu Putiną. Palaikau gerus santykius (...) Jie mane gerbia ir negerbia Bideno“, – sakė D. Trumpas ir pridūrė, kad kalbėsis su abiem lyderiais, kad užbaigtų karą.

D. Trumpas taip pat pabrėžė, kad Rusija turi branduolinių ginklų ir Kremlius gali juos panaudoti, bet niekas apie šią grėsmę neužsimena.

Kai laidos vedėjas dar kartą tiesiogiai paklausė D. Trumpo, ar, jo manymu, Ukrainos pergalė atitinka JAV interesus, buvęs prezidentas atsakė: „Manau, kad JAV būtų geriausia, kad šis karas būtų baigtas, tai reikia padaryti, derėtis dėl susitarimo, nes turime sustabdyti visų šių žmonių gyvybių naikinimą“.

Ekspertas: masinės bepiločių orlaivių atakos Rusijoje gali tapti reguliarios

Masinės dronų atakos Rusijoje gali tapti reguliarios, pareiškė Ukrainos pulkininkas ir karinis ekspertas Serhijus Grabskis.

„Jau dabar turime tam tikrą tendenciją, kad tokius smūgius galime vykdyti kiekvieną savaitę. Turiu tvirtą viltį, kad ši tendencija išliks ir ateityje, ir mes galėsime stebėti kitus smūgius giliai į Rusijos Federacijos teritoriją“, – sakė jis televizijos kanalo „Kyiv24“ eteryje.

Pasak jo, Ukraina turi galimybių tokius smūgius vykdyti reguliariai. S. Grabskis pažymėjo, kad tokių bepiločių orlaivių gamyba jau pradėta.

„Kariniu požiūriu sakyčiau, kad tai nėra masinės atakos, tai yra bandomosios atakos. Nes jei norime kažką pasiekti, turime paleisti bent 5 ar net 10 kartų daugiau dronų, kad išsklaidytume Rusijos Federacijos priešlėktuvinės gynybos dėmesį, susilpnintume ją – panaudotume šaudmenis, kurie yra paleidimo įrenginiuose, ir suduotume efektyvesnius smūgius. Čia jau kalbame apie jungtinį puolimą. Tačiau mes mokomės. Turime suprasti, kad šis ginklas yra absoliučiai naujas visiems. Todėl mokomės ir stebime, kaip šie smūgiai vykdomi, ir kokių sėkmių čia turime“, – apibendrino karybos ekspertas.

Dronų atakos Rusijoje

Rugsėjo 10 d. naktį Rusijos teritorijoje buvo surengta masinė bepiločių orlaivių ataka. Nukentėjo ir Rusijos sostinė Maskva. Dėl šio antskrydžio buvo sustabdytas trijų oro uostų – Domodedovo, Vnukovo ir Žukovskio – darbas. Taip pat pranešta apie gaisrus daugiaaukščiuose pastatuose.

Karo ekspertas Vladislavas Selezniovas pažymėjo, kad naujoji bepiločių orlaivių ataka Rusijos teritorijoje tapo „nauju absoliučiu rekordu“ – Rusijos gynybos ministerija pranešė numušusi daugiau kaip 140 bepiločių orlaivių. Kiek nepilotuojamų orlaivių buvo numušta iš tiesų, lieka atviras klausimas.

Stebėtojai: rusai pradėjo aktyvias puolamąsias operacijas Kursko regione

Rusijos kariai pradėjo aktyvias puolamąsias operacijas Rusijos Federacijos Kursko srityje. Apie tai pranešė stebėtojų projektas „DeepState“.

„Iš tiesų, padėtis kairiajame mūsų grupuotės flange Kursko srityje pablogėjo. Kacapai pradėjo aktyvias puolamąsias operacijas, gabendami šarvuotąją techniką iš pradžių per Seimą, o paskui per mažesnes upes“, – sakoma pranešime.

Pažymima, kad dar vienas okupantų puolimas vyko iš Korenevo, kuris neseniai buvo prarastas. Okupantai persikėlė į Snagosto gyvenvietę.

Profektas taip pat parodė Rusijos kolonos judėjimą iš Korenevo Snagosto kryptimi.

„Šarvuotosios niekšų kolonos judėjimas iš Korenevo Snagosto kryptimi, taip pat aktyvūs kariniai veiksmai pastarojoje. Situacija aiškinamasi“, – sakoma pareiškime.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacija Rusijos Kursko srityje

Ukrainos gynybos pajėgų operacija Rusijos Kursko srityje tęsiasi jau daugiau kaip mėnesį. Per šį laiką Ukrainos gynėjai ėmė kontroliuoti šimtus kvadratinių kilometrų Rusijos teritorijos, ypač regioninį Sudžos centrą.

Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Johnas Healey, komentuodamas įvykius Kursko srityje, sakė, kad ši Ukrainos pajėgų operacija atskleidė Rusijos priešakinių pajėgų pažeidžiamumą ir pademonstravo Ukrainos gebėjimą vykdyti netikėtus strateginius smūgius. Jis pabrėžė, kad kuo ilgiau Ukrainos kariuomenė laiko pozicijas Rusijos Kursko regione, tuo silpnesnis tampa Kremliaus valdovas Vladimiras Putinas.

Tuo tarpu Ukrainos užsienio rgeeikalų ministerijos atstovas Georgijus Tychy pareiškė, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacija Rusijos Kursko srityje nesąlygoja jokių teritorijų mainų galimybės.

JK gynybos ministeras: kuo ilgiau Ukrainos pajėgos išlaikys Kursko regioną, tuo silpnesnis taps V. Putinas

Ukrainos gynybos pajėgų operacija Rusijos Kursko srityje tęsiasi. Ir kuo ilgiau Ukrainos kariuomenė ten laiko savo pozicijas, tuo silpnesnis tampa Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas.

Tokį pareiškimą padarė Didžiosios Britanijos gynybos ministras Johnas Healey. Ministras pažymėjo, kad ši operacija atskleidė Rusija pažangiųjų pajėgų pažeidžiamumą ir pademonstravo Ukrainos gebėjimą vykdyti netikėtus strateginius smūgius.

„Ji taip pat padeda geriau apsaugoti Ukrainą ir jos šiaurinę širdį, nes atitraukia taškus, iš kurių Rusija gali rengti mirtinas atakas. Apie 900 kvadratinių kilometrų teritorijos Kursko srityje dabar laiko Ukrainos pajėgos. Tai daro spaudimą V. Putinui. Po pradinės sumaišties Rusijos kariai dabar gausiau dislokuojami šiame regione“, – sakoma ministro pareiškime.

Pažymima, kad Rusijos pramonė ir toliau veikia karo režimu, o Rusijos artilerija mažiausiai tris kartus lenkia Ukrainos artileriją. Be to, Rusija šiais metais papildomai pašauks arba įdarbins 400 tūkst. kareivių.

„Taigi, artimiausiomis savaitėmis aiškūs du dalykai. Ukrainiečiai turi stiprinti savo fronto liniją rytuose ir jie bandys išlaikyti teritoriją Kurske. Kuo ilgiau jie laikys Kurską, tuo silpnesnis taps V. Putinas. Kuo ilgiau jie laikys Kurską, tuo labiau bus apsaugota Ukraina. <...> Štai kodėl Jungtinės Karalystės gynyba prasideda Ukrainoje. 

Ir jeigu prezidentas V. Putinas laimės Ukrainoje, jis nesustos Ukrainoje. Kai didžiosios galios jėga perbraižo tarptautines sienas, tai kenkia visų tautų suverenumui ir saugumui“, – pridūrė J. Healey.

Iš J. Bideno – pažadas: planuojame leisti Ukrainai smogti Rusijai ilgo nuotolio ginklais

JAV prezidentas Joe Bidenas teigė, kad šiuo metu svarstoma galimybė panaikinti apribojimus Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio ginklus. Apie tai pranešė „Reuters“.

J. Bidenas patvirtino, kad jo administracija „šiuo metu tai sprendžia“.

Apie tai, kad J. Bidenas neprieštarautų panaikinti apribojimus Ukrainai smogti į taikinius Rusijos gilumoje, kiek anksčiau teigė ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Neseniai Ukraina paragino savo sąjungininkus panaikinti šiuos draudimus, argumentuodama, kad tai padėtų jiems nusitaikyti į Rusijos orlaivius, leidžiančius sparnuotąsias raketas ir valdomas bombas į Ukrainos miestus.

„Kreipiuosi į JAV, Jungtinę Karalystę, Prancūziją ir Vokietiją. Mums reikia galimybės iš tikrųjų ir visapusiškai ginti Ukrainą ir ukrainiečius. Mums reikia ir vieno, ir kito: leidimų tolimojo nuotolio pajėgumams ir jūsų tolimojo nuotolio sviedinių ir raketų“, – sakė V. Zelenskis rugpjūčio 31 d. savo vakariniame kreipimesi.

JK paskelbė sankcijas Rusijos aerokosminėms pajėgoms

Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė naujas sankcijas Rusijos aerokosminėms pajėgoms. Apie tai pranešama JK vyriausybės interneto svetainėje.

Naujosios JK sankcijos nukreiptos prieš 924-ąjį valstybinį bepiločių orlaivių centrą ir Rusijos karinės transporto aviacijos vadavietę.

924-asis valstybinis bepiločių orlaivių centras yra atsakingas už dronų tiekimą Rusijos kariuomenei, įskaitant ir tuos, kurie naudojami smūgiams prieš Ukrainą.

Kaip pranešė „Ukrinform“, Rusija ir toliau ieško būdų, kaip išvengti sankcijų technologijoms, kurios leidžia gaminti ginklus ir atakuoti Ukrainą.

Pagrindiniai aukštųjų technologijų raketų ir dronų komponentai, be kurių jie negalėtų egzistuoti, Rusijoje negaminami. Jie gaminami JAV, Vokietijoje, Nyderlanduose ir kitose šalyse.

Nepaisant sankcijų, 2023 metais Rusija sugebėjo importuoti užsienyje pagamintų mikroschemų už daugiau nei 1 mlrd. dolerių.

A. Baerbock skeptiškai vertina taikos derybas su V. Putinu

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock skeptiškai vertina taikos derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl jau pustrečių metų trunkančio karo Ukrainoje nutraukimo. 

Deja, bet į kiekvieną užsienio pasiūlytą taikos žingsnį „Rusijos pusė atsakė dar didesniu teroru ir dar didesnėmis kančiomis ir kartu dar daugiau mirčių“, sakė politikė Berlyne susitikusi su Indijos kolega Subrahmanyamu Jaishankaru. 

Rusijos prezidento atsakymas, anot jos, kaskart buvo: „Užuot derėjęsis, noriu toliau naikinti Ukrainą“.

A. Baerbock įspėjo, kad nereikia būti naiviems, nes Rusija kariauja įvairiausiais lygiais. Esą visada reikia turėti omenyje ir kaimynines šalis, pavyzdžiui, Moldovą. „Diktuojama taika arba tai, ką V. Putinas įsivaizduoja – pertrauka, jog jis galėtų toliau ginkluotis, kad užimtų visą Ukrainą ar net kaimynines šalis, pavyzdžiui, Moldovą, arba keltų grėsmę kitoms, ir apie tai reikia galvoti kalbant apie taiką“, – pridūrė ministrė.

S. Jaishankaras pabrėžė, jog Indija nemano, kad karas Ukrainoje baigsis sprendimu mūšio lauke. Tik derybos esą gali būti kelias į priekį – nuo tam tikro momento jos turės vykti. Tada esą bus svarbu, kad Rusija dalyvautų diskusijoje, nes kalbama apie tai, ką abi šalys nori pasiekti.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas savaitgalį pasisakė už intensyvesnes diplomatines pastangas, kad būtų nutrauktas Rusijos karas Ukrainoje.

„Manau, kad dabar atėjo laikas diskutuoti ir apie tai, kaip galime išeiti iš šios karo situacijos ir greičiau pasiekti taiką“, – sakė jis visuomeniniam transliuotojui.

Dėl raketų perdavimo Rusijai JAV įves Iranui naujas sankcijas

Jungtinės Valstijos apkaltino Iraną perdavus Rusijai ginklų, kuriuos ši naudos karui Ukrainoje ir dėl to paskelbė apie naujas sankcijas Teheranui.

„Rusija dabar gavo šių balistinių raketų siuntas ir greičiausiai per kelias savaites panaudos jas Ukrainoje prieš ukrainiečius“, – žurnalistams Londone sakė JAV valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas. Vašingtonas, anot jo, iš anksto perspėjo Teheraną, kad toks žingsnis reikštų „dramatišką eskalaciją“.

A. Blinkeno duomenimis, tai raketos „Fath-360“, kurių veikimo nuotolis yra 120 km.

A. Blinkenas atkreipė dėmesį į naujojo Irano prezidento Masoudo Pezeshkiano pareiškimą, kad Iranas nori atnaujinti bendradarbiavimą su Europa ir siekti, kad būtų sušvelnintos šaliai taikomos sankcijos. „Destabilizuojančios priemonės, kaip šios, kaip tik duos priešingą rezultatą“, – pažymėjo JAV diplomatijos vadovas.

Jo britų kolega Davidas Lammy‘is paskelbė, kad kartu su A. Blinkenu vyks į Kyjivą. „Esame artimiausios sąjungininkės, todėl džiaugiuosi, kad keliausime kartu, parodydami savo įsipareigojimą Ukrainai“, – žurnalistams sakė D. Lammy, pavadinęs tai „pirmu per daugiau nei dešimtmetį bendru tokio pobūdžio vizitu“.

JAV ir Didžioji Britanija bendradarbiauja dauguma globalių klausimų. Britų leiboristai, laimėję liepą vykusius parlamento rinkimus, pareiškė, kad tęs Didžiosios Britanijos, kaip vienos didžiausių Ukrainos rėmėjų kare prieš Rusiją, vaidmenį.

O. Scholzas įvardijo Rusijos dalyvavimo Taikos viršūnių susitikime sąlygą

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas norėtų, kad Rusija dalyvautų kitame taikos viršūnių susitikime, tačiau „tai neveiks“, jei šalis ir toliau puls Ukrainą. Tai jis pasakė laikraščio „Vorwärts“ organizuotame renginyje, praneša „Tagesschau“. Apie tai rašo UNIAN.

Anot jo, be būtinos karinės paramos Ukrainai prieš Rusijos Federaciją, verta pasistudijuoti ir kaip rasti išeitį iš konfliktinės situacijos.

„Žinoma, nepavyks, jei žmogus, kuris turėtų ten sėdėti, taip pat pasakys: „Aš ir toliau pulsiu“, – sakė O. Scholzas, turėdamas omenyje Rusijos vadovą Vladimirą Putiną.

O. Scholzas pažymėjo, kad šiuo atveju agresorius norės dar daugiau Ukrainos teritorijos, jei bus taikos perspektyva.

„Manau, kad šioje situacijoje mums reikia to, kas visada svarbu politikoje: aiškumo, tvirtumo ir charakterio, jei norime užtikrinti taiką ir saugumą Europoje“, – sakė politikas.

Ukrainos premjeras: Rusija užteršė Seimo upę, išleisdama Kursko srities gamyklų nuotekas

Antradienį spaudos konferencijoje Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis pareiškė, kad Rusija iš cukraus fabriko Kursko srities Tiotkino mieste išleido nuotekas į Seimo upę ir užteršė ją organinėmis medžiagomis, rašo „The Kyiv Independent“.

Seimo upė teka Belgorodo ir Kursko srityse Rusijoje ir keliuose rajonuose Sumų ir Černigovo srityse Ukrainoje. Tai pagrindinis Desnos upės intakas.

Pastarosiomis dienomis pasirodė pranešimų apie Seimo ir Desnos upių Ukrainoje užterštumą. D. Šmyhalis patvirtino, kad dėl Seimo upės užterštumo sumažėjo deguonies kiekis ir prasidėjo didelio masto žuvų gaišimas.

D. Šmyhalis nepatikslino, ar Rusija vandenis užteršė tyčia. Ukraina nurodė imtis priemonių padariniams neutralizuoti.

„Grėsmės žmonių gyvybei ir sveikatai nėra. Nėra pavojaus dėl vandens paėmimo Černigovo mieste, (taip pat nėra pavojaus) dėl Desnos upės ir toliau Kijevo Dniepro upės“, – aiškino jis.

Ukraina nori, kad TBT narė Mongolija pajustų pasekmes už tai, kad nesuėmė V. Putino

Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas teigė, kad jo šalis kartu su tarptautiniais partneriais siekia užtikrinti, kad Mongolija, kaip Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) Romos statutą pasirašiusi šalis, pajustų atsisakymo suimti V. Putiną, kuriam Hagoje įsikūręs teismas yra išdavęs arešto orderį, pasekmes. Apie tai rašo „Al Jazeera“.

„Nereikia iš to daryti tragedijos. TBT [yra] 125 šalys narės, ir jei viena iš jų nevykdo savo įsipareigojimų, tai nereiškia, kad visos kitos taip pat jų nevykdys“, – sakė jis žurnalistams Kyjive.

„Todėl mes dirbame kartu su savo partneriais, kad šalis, kuri griebėsi tokio dalyko, pajustų pasekmes“, – pridūrė A. Kostinas.

Rusijos karinis laivynas pradeda strategines pratybas

Rusijos karinis laivynas įvairiuose šalies vandenyse pradėjo strategines karinio laivyno pratybas „Okean 2024“.

Jose iki rugsėjo 16 d. dalyvaus daugiau kaip 400 karo laivų, įskaitant povandeninius laivus, taip pat per 90 000 įvairių karinio laivyno formuočių karių, pranešė Gynybos ministerija Maskvoje. Pratybos vyksta Ramiajame ir Arkties vandenynuose, Baltijos ir Kaspijos jūrose, taip pat Viduržemio jūroje, kur Rusija Sirijos Tartuso uostamiestyje turi bazę.

Šie didžiausi šiais metais karinio laivyno manevrai laikomi ir galios demonstravimu Vakarams – didelės įtampos dėl Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje. 

Rusija grėsme laiko pirmiausiai NATO, kurio narės karinėmis priemonėmis remia Ukrainą. Pratybų tikslas yra patikrinti įvairių karo laivyno dalinių vadų pasirengimą valdyti skirtingus kovinius vienetus.

Pratybose taip pat dalyvaus daugiau kaip 120 lėktuvų ir sraigtasparnių bei apie 7 000 technikos vienetų. Bus mokomasi naudoti didelio tikslumo ginklus ir karo techniką naikinant strateginius taikinius ir priešiškas pozicijas bei sąveikauti su sąjungininkių valstybių daliniais. 

Taip pat dalyvaus kitų saugumo struktūrų atstovai, įskaitant Vidaus reikalų ministeriją ir Federalinę saugumo tarnybą (FST).

Pratybos „Okean“ turi senas tradicijas. Jos jau sovietmečiu buvo didžiausios pratybos, skirtos patikrinti milžiniškos šalies karo laivyno pasirengimą.prieš 1 d. 19 val. 16 min.

Ukraina deda pastangas apsaugoti energetikos objektus nuo Rusijos atakų

Rengdamasi atšiauriai žiemai, Ukraina remontuoja savo elektros tiekimo sistemą, Rusijos pajėgoms atnaujinus atakas, antradienį sakė ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis.

Per visą pustrečių metų trunkantį karą Maskva smūgiuoja į Ukrainos energetikos tinklą, sunaikino didelę dalį šalies infrastruktūros ir sukėlė didelį elektros energijos trūkumą bei elektros energijos tiekimo sutrikimus.

„Rusai turi savų teroristinių planų sunaikinti mūsų energetikos infrastruktūrą. Mes tam ruošiamės ir suprantame, kaip ištverti šią žiemą. 

Mes būtinai ją įveiksime“, – sakė D. Šmyhalis. Premjeras apibūdino priemones, kurių imtasi siekiant sustiprinti Ukrainos energetikos tinklą, ir sakė, jog tai yra pagrindinis jo vyriausybės prioritetas.

Pasak D. Šmyhalio, 85 proc. objektų, kuriems pirmiausia reikalinga apsauga, buvo sustiprinti, įskaitant ir betoninėmis konstrukcijomis, galinčiomis atlaikyti dronų atakas ir raketų skeveldrų smūgius.

D. Šmyhalis pabrėžė generatorių svarbą „mūsų energetiniam atsparumui“, įskaitant šalies šiaurės rytuose, nes „rusai sunaikino visas Charkivą aprūpinančias šilumines elektrines“. 

Generatoriai įrengti visose ligoninėse ir daugiau nei 80 proc. mokyklų visoje šalyje, sakė D. Šmyhalis, bet pridūrė, jog vis dar „skubiai reikia dar 1,8 tūkst. didelio pajėgumo generatorių“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis birželį sakė, kad Rusijos smūgiai į Ukrainos energetikos objektus nuo žiemos sunaikino pusę šalies elektros gamybos pajėgumų.

Premjeras: 2024 m. Ukraina padvigubino ginklų gamybą

Antradienį Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis pareiškė, kad šiais metais Ukraina padvigubino ginklų gamybą.

„Per pirmuosius aštuonis 2024 m. mėnesius lyginant su 2023 m. padvigubinome savo ginklų gamybą. Darome pažangą. Bepiločių orlaivių gamyba toliau didėja“, – sakė D. Šmyhalis.

Jis taip pat sakė, kad Ukraina planuoja iki metų pabaigos pagaminti daugiau nei milijoną dronų.

Ukraina labai priklausoma nuo sąjungininkių karinės paramos, bet plėtoja ir savo ginklų pramonę, kad mažiau priklausytų nuo pagalbos. 

Praėjusį mėnesį prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Ukrainos kariuomenė sėkmingai išbandė šalyje pagamintą balistinę raketą. Jis taip pat sakė, kad Ukrainos pajėgos pirmą kartą mūšyje panaudojo Ukrainoje pagamintą ilgojo nuotolio „raketinį droną“, pavadintą „Palianycia“.

Plėtodama savo produkciją, Ukraina siekia ilgalaikės sąjungininkių pagalbos, jos prašė ir praėjusią savaitę per susitikimą su svarbiausiomis sąjungininkėmis Ramšteine, Vokietijoje.

„Karo eiga tiesiogiai priklauso nuo tiekimų logistikos kokybės ir partnerių pažadų vykdymo“, – pirmadienį sakė V. Zelenskis.

J. Bideno administracija nusiuntė JAV Kongresui pranešimą apie savo strategiją Ukrainoje

JAV prezidento Joe Bideno administracija išsiuntė Kongresui įslaptintą pranešimą apie savo strategiją dėl karo Ukrainoje, pranešė naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi trimis šaltiniais. Įstatymų leidėjai balandį patvirtintame kelių milijardų dolerių išlaidų įstatyme buvo įpareigoję J. Bideno administraciją pateikti strategiją vėliausiai iki birželio.

Kongreso padėjėjas sakė, kad ilgai lauktas pranešimas įstatymų leidėjus pasiekė pirmadienį ir jie dar neturėjo galimybės su juo susipažinti. 

Kiti du šaltiniai, prašę anonimiškumo, patvirtino, kad pranešimas gautas.

Per pustrečių metų nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios Kongresas patvirtino beveik 175 mlrd. dolerių pagalbą ir karinę paramą Ukrainai bei sąjungininkėms. 

Po kelių mėnesių delsimo respublikonų vadovaujami Atstovų rūmai balandį priėmė įstatymo projektą dėl 95 mlrd. JAV dolerių papildomų išlaidų, apimančių 61 mlrd. dolerių Ukrainai finansuoti, milijardus Izraeliui, civiliams konfliktų zonose visame pasaulyje ir „komunistinei Kinijai atremti“ Indijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Priimdamas šį įstatymą, Kongresas paprašė J. Bideno administracijos iki birželio pradžios pateikti išsamią strategiją Ukrainai. Praėjus savaitėms po galutinio termino ir negavus pranešimo, kai kurie Kongreso nariai pareiškė esą nusivylę ir svarstysiantys galimybę blokuoti tolesnį finansavimą.

Senatorius Jimas Rischas, svarbiausias respublikonas Senato Užsienio reikalų komitete, pareiškė pasisakantis už pagalbą Ukrainai, bet tai neturi būti daroma „aklai“.

„Nuo pat pirmųjų (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino karo Ukrainoje dienų prašėme J. Bideno ir Kamalos Harris administracijos pateikti strategiją, kaip JAV ir mūsų sąjungininkės galėtų padėti Ukrainai laimėti karą. Jiems neatsakius į mūsų prašymus, įstatymu įpareigojome atsiųsti strategiją Kongresui, tačiau terminui pasibaigus atsakymo negavome. 

Prezidentas J. Bidenas ir viceprezidentė K. Harris turi pateikti strategiją ne tik mums, bet ir Amerikos žmonėms. Jie to nevykdo ir tai rodo, kad jie jos neturi arba bijo pasidalinti“, – sakė jis.

Nuo karo pradžios Ukrainoje jau žuvo 575 vaikai, dar 1 599 buvo sužeisti

Nuo Rusijos sukelto plataus masto karo pradžios Ukrainoje jau žuvo 575 vaikai, o dar mažiausiai 1 599 buvo sužeisti.

Tai antradienį pranešė naujienų agentūra „Ukrinform“, remdamasi Ukrainos nacionalinės policijos komunikacijos departamentu.

„2024 metų rugsėjo 10 d. ryto duomenimis, Ukrainoje dėl Rusijos plataus masto ginkluotos agresijos 575 vaikai žuvo, 1 599 buvo sužeisti, dingusiais laikoma 1 916 vaikų“, – rašoma pranešime.

Šie skaičiai nėra galutiniai, jie tikslinami karo veiksmų vietose, laikinai okupuotose ir išlaisvintose teritorijose.

Rugpjūčio 22 d. Zaporižios srities karinės administracijos vadovas Ivanas Fiodorovas pranešė apie septynis vaikus, kurie buvo sužeisti rusams apšaudant Malokaterinivkos gyvenvietę.

JAV analitikai: Brazilija ir Kinija siekia Rusijai naudingos taikos

Brazilija ir Kinija stumia savo šešių punktų Ukrainos krizės politinio sureguliavimo taikos planą, kurio pagrindiniai principai yra palankūs Rusijai, teigė Karo tyrimų instituto (ISW) ekspertai.

Pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas susitiko su kolegomis iš Brazilijos ir Indijos Mauro Vieira ir Subrahmanyamu Jaishankaru Rusijos ir Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos susitikimo Saudo Arabijoje kuluaruose ir aptarė karą Ukrainoje.

S. Lavrovas „pakartojo Kremliaus naratyvus, demonstruodamas Rusijos nenorą pradėti sąžiningas derybas su Ukraina“, „ultimatumu“ vadino tarptautinės teisės principais grindžiamą Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio taikos formulę ir sakė, kad „Rusija niekada rimtai nesvarstė šio plano“.

ISW teigimu, Brazilija ir Kinija plėtoja savo Ukrainos krizės politinio sureguliavimo planą, kurio pagrindiniai principai naudingi Rusijai. Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi neseniai dar kartą patvirtino, kad Indija remia taiką Ukrainoje, grindžiamą tarptautinės teisės principais, tokiais kaip pagarba teritoriniam vientisumui ir valstybių suverenitetui.

Be to, Ukrainos pareigūnai anksčiau atvirai kvietė Rusijos atstovą dalyvauti antrajame viršūnių susitikime dėl taikos, vėliau šiais metais vyksiančiame Ukrainoje.

Anksčiau ISW analitikai rašė, kad šiuo metu Vladimiras Putinas atmeta bet kokias taikos derybas, nes karas išsiplėtė į Rusijos žemę.

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas įsitikinęs, kad Rusijos karas Ukrainoje galiausiai baigsis derybomis, tačiau sunku nuspėti, kada tai galėtų įvykti.

V. Zelenskis tikisi baigti karą šį rudenį: žiniasklaida išsiaiškino, koks yra planas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tikisi tarptautinio spaudimo Rusijai, kad ji šį rudenį užbaigtų karą jam priimtinomis sąlygomis, rašo EFE, kurį cituoja UNIAN.

V. Zelenskis, žinodamas apie gerų perspektyvų trūkumą fronto linijoje ir pavojų, kad kai kurių pagrindinių sąjungininkų karinė pagalba gali sumažėti, rengia vienašališką veiksmų planą, kaip šį rudenį užbaigti karą. Jis pasikliauja tarptautiniu spaudimu Rusijai, kad pasiektų Kyjivui priimtiną taiką“, – rašoma straipsnyje.

Kaip pažymėjo žiniasklaida, V. Zelenskis savo „pergalės plano“ detales pirmą kartą atskleidė rugpjūčio 27 d.

„Šį planą sukūriau remdamasis tuo, kad jis gali būti įgyvendintas mūsų partnerių dėka, o ne Rusijos Federacijos valia ar nenoru“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Teigiama, kad vienas pagrindinių svertų siekiant šio tikslo bus Ukrainos operacijos Kursko srityje sėkmė.

Lygiagrečiai su šio plano pristatymu savo partneriams, Kyjivas ruošiasi iki metų pabaigos surengti antrąjį Taikos viršūnių susitikimą, į kurį, skirtingai nei į pirmąjį, planuoja pakviesti Rusiją.

„Iš V. Zelenskio ir kitų Ukrainos politikų pareiškimų aišku, kad antrojo susitikimo tikslas – daryti spaudimą Rusijai, kad ji sutiktų su taika Kyjivo pasiūlytomis sąlygomis“, – rašė leidinys.

Tuo metu šio spaudimo efektyvumas labai priklauso nuo Rusijai artimų valstybių, tokių kaip Kinija ir Indija, padėties, kurios iki šiol nenori panaudoti savo įtakos, kad priverstų Rusiją visiškai ar iš dalies pasitraukti iš Ukrainos.

Nepaisant visų rusų pastangų, pradėjo griūti Krymo tiltas

Rusai labai saugo savo nelegalų Krymo tiltą. Šalia stovi kelios oro gynybos sistemos, jį supa baržų barjerai. 18 km ilgio tiltas svarbus Rusijos okupacinių pajėgų logistikai ir okupuoto Krymo išlaikymui, bet jis taip pat labai svarbus asmeniškai Putinui. 

2014 metais jis pasiskelbė aneksuojantis Ukrainos Krymą, bet tai buvo įtvirtinta tik tilto statybomis. Tiltas tarsi įrodė, kad Putinas kalba rimtai ir Krymas ilgam prijungiamas prie Rusijos. Automobilių tiltas baigtas 2018 metais, geležinkelio – 2019-aisiais. 

Jis tapo Putino galios ir Rusijos plėtros simbolis.

Ukraina ilgą laiką Krymo tiltą ignoravo, vengdama konflikto eskalacijos. Tačiau po 2022 metų invazijos tapo aišku, kad Krymo tiltas stovėti nebegali, nes jis yra svarbi Rusijos karo logistikos grandis. 

Krymo tiltas buvo sėkmingai atakuotas dukart – 2022-ųjų spalį ant jo sprogo sunkvežimis, o 2023-ųjų liepą tiltą atakavo jūriniai dronai. 

Abu kartus nelegalus Krymo tiltas buvo stipriai apgadintas, bet buvo gana greitai suremontuotas. Gal net per daug greitai.

Pogrindinė pasipriešinimo organizacija „Ateš“ skelbia, kad Krymo tiltas byra į gabalus. „Krymo tiltas išgyvena paskutines savo dienas. 

Dėl pažeidimų nyksta tilto konstrukciniai elementai, dėl ko griūva atskiros jo dalys“, – rašo „Ateš“. 

Partizanai teigia, kad fiziniam tilto išlikimui reikia didesnio dėmesio, kurio okupantai neskiria. Rusai tiltą saugo, bet neremontuoja, nes yra užsiėmę karu.

Nuotraukose matomi pažeidimai. Nėra aišku, ar jie susiję su ankstesnėmis Ukrainos pajėgų atakomis, bet daugelis spėja, kad būtent sprogimai ir pablogino tilto būklę iki tokio lygio. 

Būtų įdomu sužinoti, ar rusų kariniai kroviniai nepakenkė tiltui. 

Bet faktas, kad jei Rusija nebūtų pradėjusi didžiulio masto karo su Ukraina, ji turėtų laiko ir resursų savo pačios infrastruktūros priežiūrai.

Ukrainos pareigūnai ne kartą teigė, kad Krymo tilto sunaikinimas vis dar yra jų darbų sąraše. Dabar jis nebėra toks kritiškai svarbus rusų logistikai, nes rusai turi jungtį su Krymu ir per okupuotas Donecko, Zaporižios ir Chersono sričių teritorijas. 

Rusai taip pat naudoja keltus, nors jie ir yra aktyviai naikinami.

Buvo Ukrainos politikų, kurie ragino negriauti Krymo tilto, nes išlaisvinus pusiasalį rusams būtų patogu juo išvykti namo. Tačiau dabar tai – karinis taikinys. 

Ir rusai juo į Krymą vis dar velka karinius resursus, kurie vėliau keliauja į frontą. 

Net ir tiltą saugančios oro gynybos sistemos S-300, S-400 ir „Pancir S-1“ iš Rusijos atvyko būtent tuo tiltu.

technologijos.lt

Oro uoste prie Maskvos – gaisras: paviešinti vaizdai

Rugsėjo 10-osios naktį Rusijos Federacijoje keli regionai buvo atakuoti bepiločių orlaivių. Rusijos pusė teigia „atmušusi“ oro ataką netoli Maskvos, kur daugiabučiuose kilo gaisrai, gaisras buvo užfiksuotas ir Žukovskio oro uoste, praneša „RBC-Ukraina“.

Rusijos pareigūnai paskelbė apie darbus, kuriais siekiama pašalinti padarinius, atsiradusius dėl numušto drono Žukovskio oro uosto (Ramenskojė mieste) rajone. Tačiau tinkle pasirodė filmuota medžiaga, kurioje matyti, kaip sprogimas akivaizdžiai apgadino kilimo ir tūpimo taką, o oro uosto teritorijoje kilo gaisras.

Gubernatorius: per smūgį Maskvai žuvo moteris, vaiko mirtis nepatvirtinta

Per naktinius Ukrainos dronų smūgius Maskvos apylinkėse žuvo mažiausiai vienas žmogus, antradienį pranešė regiono gubernatorius ir pridūrė, kad anksčiau pasirodžiusi informacija apie per ataką taip pat žuvusį vaiką „nebuvo patvirtinta“.

Pasak gubernatoriaus Andrejaus Vorobjovo, po vieno iš smūgių buvo hospitalizuoti trys žmonės. „Mirė 46 metų moteris (anksčiau buvo pranešta, kad mirė devynerių metų vaikas, bet ši informacija nebuvo patvirtinta)“, – pridūrė jis.

Prieš tai vietos valdžios institucijos ir valstybinė žiniasklaida skelbė, kad Rusijos oro gynyba pernakt numušė daugiau nei 70 Ukrainos dronų. A. Vorobjovas sakė, kad mažiausiai 14 bepiločių buvo perimta Maskvoje ir jos apylinkėse.

Ukrainos oro gynyba sunaikino visus dronus, kuriais rusai atakavo Kyjivą

Priešas nemažina oro atakų prieš Ukrainą ir Kyjivą intensyvumo nuo rugsėjo pradžios. Naktį Rusijos dronai vėl kėlė grėsmę sostinei.

Tai antradienį „Telegram“ kanale pranešė Kyjivo miesto karinė administracija.

Pranešime pažymima, kad oro pavojus Kyjive buvo paskelbtas apie 4:00 ir truko beveik 2 valandas.

„Visą šį laiką Rusijos dronai artėjo prie sostinės iš skirtingų krypčių ir įvairiomis grupėmis. Tačiau visus priešo bepiločius orlaivius sunaikino Ukrainos oro gynybos pajėgos ir priemonės“, – pabrėžiama pranešime.

Preliminarais duomenimis, mieste sugriovimų ir nukentėjusiųjų nėra.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, rugsėjo 10-osios naktį daugelyje Ukrainos sričių buvo paskelbtas oro pavojus dėl Rusijos smogiamųjų dronų keliamos grėsmės.

Rusija tvirtina numušusi daugiau nei 70 Ukrainos dronų

Rusijos oro gynyba pernakt numušė daugiau nei 70 Ukrainos dronų, pranešė vietos valdžios institucijos ir valstybinė žiniasklaida.

Briansko regione, kuris ribojasi su Ukraina, buvo „perimti ir sunaikinti 59 priešo bepiločiai orlaiviai“, tinkle „Telegram“ pareiškė gubernatorius Aleksandras Bogomazas. „Aukų ar žalos nėra“, – pridūrė jis.

Mažiausiai 14 dronų buvo perimta Maskvoje ir jos apylinkėse, „Telegram“ kanale nurodė regiono gubernatorius Andrejus Vorobjovas. „Dabar ugniagesiai gesina gaisrą“, kurį sukėlė vienas iš smūgių, tvirtino A. Vorobjovas, ir pridūrė, kad, „deja, žuvo 9-metis vaikas“. Pasak jo, mažiausiai vienas žmogus buvo sužeistas, kai kitas dronas nukrito ant gyvenamojo pastato.

Dėl atakos trys oro uostai aplink Maskvą atšaukė arba atidėjo skrydžius, skelbė valstybinė žiniasklaida.

Dar du Ukrainos dronai buvo perimti virš Tulos srities, įsikūrusios į pietus nuo Maskvos, pranešė Rusijos oficiali naujienų agentūra TASS.

Ukraina ir Rusija nuolat vykdo naktines dronų atakas viena kitos teritorijoje.

Kyjivo saugumo tarnyba SBU šeštadienį informavo, kad per bepiločio ataką smogė į amunicijos sandėlį Rusijos Voronežo srityje.

Maskvos srityje griaudėjo sprogimai: po dronų smūgių suliepsnojo daugiaaukščiai namai

Maskvos srities Ramenskoje mieste bepilotis orlaivis atsitrenkė į daugiaaukštį gyvenamąjį namą. Nusileidimo vietoje kilo gaisras. Tai pranešė „RBC-Ukraine“, remdamasi Maskvos meru Sergejumi Sobianinu ir Rusijos žiniasklaida.

Taigi, Rusijos sostinės vadovo teigimu, devyni miestą atakavę dronai buvo numušti.

Visų pirma, dronai buvo numušti Liubertsuose, Ramenskoje mieste, netoli Podolsko ir Domodedove.

Rusijos žiniasklaida paskelbė pirmuosius kadrus iš bepiločio orlaivio katastrofos vietos Ramenskoje.

Antrasis dronas pataikė į daugiaaukštį pastatą

Kaip pranešė „Telegram“ kanalas „Mash“, antrasis dronas rėžėsi į daugiaaukštį gyvenamąjį namą kitame Maskvos srities Ramenskoje miesto rajone.

Vysokovoltnaja gatvėje užsidegė 12-as pastato aukštas. S. Sobianinas pranešė, kad atremdamas išpuolį Ramenskoje mieste, gaisras kilo gyvenamojo namo 11–12 aukštų lygyje.

Primename, kad naktį prieš septynis Rusijos regionus buvo surengta didelio masto bepiločių orlaivių ataka.

Ypač daug sprogimų griaudėjo Maskvos srityje. Apie gaisrus pranešama ir Briansko srityje.

Ukrainos kariškis apie Pokrovsko kryptį: jie šturmuoja su „nuogais“ pėstininkais ir turi pastebimą silpnybę

Padėtis Pokrovsko kryptimi išlieka gana sudėtinga, tačiau priešo veržimasis buvo sustabdytas. Tai Ukrainos televizijos eteryje pareiškė Aleksejus Tarasenko, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 5-osios atskiros puolimo Kyjivo brigados 2-ojo puolimo bataliono vado pavaduotojas, rašo unian.net.

Anot jo, nepaisant kasdienių personalo nuostolių, keturis ar penkis kartus didesnių, nei buvo per karštąją fazę Bakhmuto kryptimi, priešas ir toliau atakuoja tik su „nuogais“ pėstininkais. Tuo pačiu metu Rusijos daliniai yra pastebimai silpni techninės pagalbos srityje.

„Situacija gana sudėtinga pirmiausia dėl to, kad priešas nuolat naudoja naujus pėstininkų dalinius, iš tikrųjų šturmai vyksta daug kartų per dieną. Todėl visi mūsų daliniai, kurie yra šia kryptimi, dirba be perstojo 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, labai rimtai ir įtemptai“, – pabrėžė A. Tarasenko.

Jis pažymėjo, kad kontaktinė linija Pokrovsko kryptimi yra ne stacionari, o labai mobili.

„Negaliu kalbėti už visą fronto liniją, bet kalbėsiu už bataliono atsakomybės zoną. Tiesą sakant, sunku pasakyti, kad čia yra visavertė fronto linija, kaip įsivaizduoja civiliai. Čia nėra dviejų apkasų linijų, o gynyba yra labai mobili, bet kol kas mums tikrai pavyko sustabdyti priešo veržimąsi“, – pridūrė A. Tarasenko.

Pasak kariškio, nepaisant didžiulių kasdienių personalo nuostolių, Rusijos dalinių išsekimo požymių nėra.

„Priešas patiria milžiniškų nuostolių. Jei kalbėtume apie mūsų batalioną, tai, palyginti su Bakhmuto kryptimi, batalionas per dieną sunaikina keturis-penkis kartus daugiau personalo nei anksčiau. Nepaisant to, nuolat matome priešo pėstininkų bangas, besiveržiančias į priekį, todėl sunku pasakyti, kad priešui baigiasi resursai“, – pabrėžė jis.

A. Tarasenko pridūrė, kad, palyginti su Bakhmuto kryptimi, priešas turi pastebimai silpnesnę techninę pagalbą.

„Jis turi žymiai mažiau elektroninio karo galimybių ir žymiai mažiau bepiločių orlaivių. Tai yra, priešas čia iš tikrųjų naudoja plikus pėstininkus, be šarvuočių ir be įprastos elektroninio karo paramos. Palyginti su mūsų galimybėmis, priešas čia turi kritiškai mažiau FPV dronų ir paprastų „mavicų“, – pažymėjo kariškis.
 

JAV aptiko, kad Rusija turi slaptą laivyną, skirtą atakuoti povandeninius interneto kabelius Europoje

Rusija kuria specializuotą karinį dalinį, kuris galėtų būti naudojamas galimoms sabotažo operacijoms, kuriomis siekiama pažeisti povandeninių kabelių infrastruktūrą, CNN sakė du informuoti JAV pareigūnai.

Jie sakė, kad šį kūrinį užsako Rusijos gynybos ministerijos Vyriausioji giluminių jūros tyrimų valdyba (GUGI). Iniciatyva apima laivyną, povandeninius laivus ir jūrinius dronus.

„Esame susirūpinę dėl padidėjusio Rusijos karinio jūrų laivyno aktyvumo visame pasaulyje ir dėl to, kad Rusija priims sprendimą ir pakenks svarbiausiai Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių povandeninių laivų infrastruktūrai. 

Rusija ir toliau plėtoja savo jūrinius pajėgumus povandeniniam sabotažui, pirmiausia pasitelkdama GUGI“, - leidiniui sakė pašnekovas.

JAV reguliariai stebi Rusijos laivus, esančius netoli svarbios jūrų infrastruktūros, paaiškino aukštas JAV pareigūnas. Tuo pat metu anksčiau nebuvo pranešta apie JAV susirūpinimą dėl galimų povandeninių Rusijos slaptojo dalinio operacijų.

Praėjusį pavasarį NATO vadai pranešė, kad pastaruoju metu Baltijos jūroje netoli povandeninių kabelių suaktyvėjo Rusijos karinių jūrų pajėgų veikla. 

Pernai Švedijos, Danijos, Norvegijos ir Suomijos žiniasklaidai atlikus bendrą tyrimą paaiškėjo, kad Rusija turi šnipinėjimo laivų laivyną, kuris veikia Šiaurės Europos vandenyse ir gali pakenkti povandeniniams kabeliams ir vėjo jėgainėms.

Naudodamiesi duomenų analize ir perimtais radijo ryšiais, tyrėjai susekė apie penkiasdešimt povandeninės infrastruktūros rajone veikiančių laivų. Panašią Kinijos karinio jūrų laivyno veiklą pastebėjo Taivano ir JAV pajėgos.

Pasak CNN pašnekovo, Rusijos vadovybė teikia didelę reikšmę GUGI ir toliau finansuoja šį padalinį net ir vykstant karui Ukrainoje. Jis sakė, kad Vašingtonas bet kokį povandeninės infrastruktūros sutrikdymą vertins kaip reikšmingą Rusijos agresijos eskalavimą už Ukrainos ribų.

„Bet kokia veikla, susijusi su jūrinės infrastruktūros, įskaitant povandeninius kabelius, pažeidimais, ypač padidėjusios įtampos laikotarpiais, kelia nesusipratimų ir klaidingų vertinimų riziką, kuri gali sukelti nenumatytą eskalaciją. 

JAV būtų ypač susirūpinusios dėl žalos mums ar mūsų sąjungininkams priklausančiai svarbiai povandeninių laivų infrastruktūrai“, - pabrėžė jis.

Dronas Rusijos Voronežo srityje sukėlė didelį gaisrą

Ostrogožsko rajone Rusijos Voronežo srityje dronas sukėlė didelį gaisrą. Rusijos duomenimis, bepilotis buvo numuštas oro gynybos ir krisdamas sukėlė gaisrą, „kuris persimetė į sprogstamus objektus“. Girdėjosi sprogimai.

Ukrainos kanalai praneša apie liepsnojantį amunicijos sandėlį. Nepatikrintuose vaizdo įrašuose socialiniuose tinkluose matyti didelis gaisras ir tiršti dūmai.

Kremlius didina tiksliųjų smūgių gilyn į Ukrainą pajėgumus: informacija iš ISW

Rusija ir toliau aktyviai didina savo pajėgumus smogti gilius tikslius smūgius giliai į Ukrainą. Visų pirma Maskva vis dažniau perka balistines raketas iš Irano ir Šiaurės Korėjos ir toliau didina savų ginklų gamybą.

Tai teigiama Karo tyrimų instituto (ISW) ataskaitoje.

Savo ataskaitoje JAV ekspertai mini JAV gynybos sekretoriaus Lloydo Austino pareiškimą, kad joks konkretus ginklas nepakeis žaidimo taisyklių Ukrainoje, o leidimas AFU naudoti užsienio ginklus tolimiems smūgiams prieš karinius objektus Rusijoje nepakeis karo padėties.

„Austinas teisus, kad jokia atskira ginklų sistema nepakeis karo eigos, tačiau jo komentaruose neatsižvelgiama į tai, kad ginklų sistemos ir su jomis susijusios kovos veiksmų taisyklės daro įtaką Ukrainos pajėgumams ir kad pajėgumų pokyčiai gali pakeisti karo eigą.

„Vakarų karinė pagalba išlieka labai svarbi„ Ukrainos gebėjimui apsiginti, o Austino pareiškime ignoruojami Ukrainos reikalavimai dėl tolimojo nuotolio smūgių, kurie būtini siekiant sutrikdyti Rusijos užnugario zonas“, - sakoma pranešime.

ISW anksčiau pažymėjo, kad mažiausiai 209 iš 245 (daugiau kaip 85 proc.) žinomų Rusijos karinių objektų yra ATACMS, kurios nėra oro bazės, veikimo zonoje ir nėra JAV suteiktų HIMARS, kurias Vašingtonas leidžia Kijevui ribotomis sąlygomis naudoti Rusijoje, veikimo zonoje.

Austinas taip pat teigė, kad Ukraina turi savo šalies viduje pagamintų priemonių, kurios gali atakuoti Rusijos taikinius gerokai toliau nei Vakarų „Storm Shadow“ sparnuotųjų raketų veikimo nuotolis.

Tačiau ISW pažymėjo, kad didžiąją dalį AFU tolimojo smūgio pajėgumų sudaro šalies viduje gaminami tolimojo nuotolio bepiločiai orlaiviai, kuriais Kijevas negali padaryti tokios pat žalos kaip tolimojo nuotolio raketomis dėl bepiločių orlaivių naudingosios apkrovos apribojimų. Be to, Rusijos pajėgoms lengviau atremti Ukrainos bepiločius orlaivius nei vakarietiškas raketas.

„Ukraina pradėjo gaminti ir sėkmingai dislokuoti tolimojo nuotolio tiksliuosius ginklus, kurių naudingoji apkrova panaši į Vakarų tolimojo nuotolio raketų, tačiau šalyje pagamintų sistemų dar nėra pakankamai, kad jos galėtų kelti rimtą grėsmę Rusijos kariniams objektams Rusijoje dideliu mastu“, - pažymi JAV analitikai. .

ISW priduria, kad Ukraina gali naudoti tik ribotą skaičių šalyje pagamintų tolimojo nuotolio smogiamųjų sistemų ir Vakarų tiekiamų HIMARS, kad galėtų kelti grėsmę ribotam skaičiui karinių objektų Rusijoje. Šis trūkumas neatspindi visų Ukrainos turimų tolimojo nuotolio smogiamųjų pajėgų, o Vakarų sprendimai ir toliau dirbtinai slopina bendrą AFU tolimojo nuotolio smogiamųjų pajėgų pajėgumą.

„ISW išsamiai įvertino, kad tolimojo nuotolio smūgiai prieš Rusijos karinius objektus Rusijoje sumenkintų Rusijos galimybes naudoti prieglobstį Rusijos Federacijoje puolamosioms operacijoms Ukrainoje ir sukurtų didelį operacinį spaudimą Rusijos oro gynybos dislokavimo, elektroninės kovos (EW), logistikos, vadovavimo ir kontrolės (C2) bei karinės paramos priemonėms“, - sakoma Karo studijų instituto ataskaitoje.

Priminsime, kad Ukraina pradėjo kalbėti apie naują grėsmę - balistines raketas, kuriomis, atrodo, Iranas artimiausiu metu gali aprūpinti Rusiją. Kalbama apie Irano „Dezful“ raketas, kurios galės pasiekti bet kurį Ukrainos tašką ir kels dar didesnį pavojų nei rusiškos „Iskander“.

ES didina humanitarinę paramą Ukrainai

Europos Sąjunga (ES) po naujausių rusų atakų prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą didina savo humanitarinę paramą.

Prieš ateinančią žiemą šaliai papildomai bus skirti 35 mln. eurų, pranešė Europos Komisija. Dar 5 mln. numatyti paramai Ukrainos pabėgėliams ir jų priėmimui kaimyninėje Moldovoje.

ES šiomis lėšomis, be kita ko, nori prisidėti prie apgadintų pastatų remonto bei elektros ir šilumos tiekimo užtikrinimo.

Moldovoje pinigai turėtų būti naudojami pagerinti pasirengimą papildomų pabėgėlių priėmimui.

Įskaitant minėtas lėšas, Komisija, jos pačios duomenimis, jau bus skyrusi 966 mln. eurų, kad paremtų nuo karo kenčiančius Ukrainos civilius gyventojus. Pasak už krizių valdymą atsakingo komisaro Janezo Lenarcico, bendra šių metų suma didėja iki 110 mln. eurų Ukrainai ir iki 13 mln. eurų Moldovai.

Iš Rusijos – didžiulė didžiulė dronų-kamikadzių ataka prieš Kyjivą: atskleidė oro gynybos rezultatai

Naktį į šeštadienį, rugsėjo 7 d., rusai atakavo Kyjivą, pirminiais duomenimis, „Shahed“ tipo atakos dronais, skelbia unian.net.

Naktinė ataka buvo didžiulė, bet nė vienas priešo bepilotis orlaivis nepasiekė tikslo, pranešė Kyjivo miesto karinė administracija. Miesto valdžia pabrėžė, kad visi miestui grėsmę keliantys dronai buvo likviduoti.

„Priešų dronai-kamikadzės pradėjo skristi į mūsų teritoriją prieš vidurnaktį, iš skirtingų krypčių. Dronai labai arti Kyjivo priartėjo apie trečią valandą nakties. Sostinėje paskelbtas oro antskrydžio pavojaus signalas truko tik 18 minučių. Tačiau per šį laikotarpį, oro gynyba garsiai veikė virš Kyjivo“, – rašoma pranešime.

Kritančios nuolaužos užfiksuotos keturiais skirtingais Pečersko rajono adresais. Gaisras aptiktas atviroje vietoje, gaisras apėmė 50 m2 plotą. Vėliau gaisras buvo užgesintas. Pirminiais duomenimis, per bepiločio lėktuvo ataką Kyjive niekas nenukentėjo.

R. Sikorskis įvardijo sąlygą, kuriai esant Lenkija gali numušti Rusijos raketas virš Ukrainos

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis sakė manantis, kad Lenkija turi teisę numušti Rusijos raketas Ukrainos oro erdvėje, jei jos kelia grėsmę atominėms elektrinėms.

R. Sikorskis interviu BBC buvo paklaustas, kur yra Lenkijos „raudonosios linijos“ Rusijos ir Ukrainos atžvilgiu ir ar Lenkija turi teisę numušti Rusijos raketas Ukrainos oro erdvėje, atsakė aiškiai.

JAV pradės tiekti Ukrainai ilgojo nuotolio sparnuotąsias raketas

Jungtinės Valstijos rengiasi aprūpinti Ukrainą tolimojo nuotolio sparnuotosiomis raketomis, galinčiomis smogti taikiniams Rusijos gilumoje, „Reuters“ sakė trys gerai informuoti šaltiniai.

Pasak jų, kalbama apie raketas „oras-žemė“ (JASSM), kurias Vašingtonas planuoja įtraukti į šį rudenį Kijevui skirtą ginkluotės paketą. 

Kartu, kaip pabrėžė agentūros pašnekovai, galutinis sprendimas dar nepriimtas.

Senųjų JASSM modelių veikimo nuotolis yra apie 370 kilometrų, o naujųjų - daugiau kaip 800 kilometrų. 

Kuriuos iš jų JAV gali perduoti Ukrainai, „Reuters“ negalėjo nurodyti. 

Raketos yra maždaug 4 metrų ilgio ir yra suprojektuotos taip, kad būtų kuo mažiau pastebimos. 

Dėl to jas sunku aptikti oro gynybos sistemoms. 

Jos taip pat gali skristi arti žemės. Be to, jas galima užprogramuoti taip, kad jos apeitų priešlėktuvinę gynybą.

JASSM raketos iki šiol buvo integruotos tik į JAV orlaivius. 

Šią vasarą Nyderlandai, pasak „The Times“, perdavė Ukrainai pirmuosius šešis naikintuvus F-16, kurių kiekvienas gali nešti po dvi sparnuotąsias raketas.

Perdavus Ukrainai JASSM raketas, didžioji Europos Rusijos dalis taptų pažeidžiama galingų tiksliai valdomų šaudmenų smūgių ir apsunkintų Rusijos kariuomenės puolamąsias operacijas, pažymi „Reuters“. 

Tai potencialiai suteiktų Ukrainai strateginį pranašumą.

Tuo tarpu Vašingtonas kol kas nepanaikino apribojimų smūgiams JAV ginklais giliai į Rusijos teritoriją. 

Pasak „The Economist“, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis rugsėjo 22-23 d. JT Generalinės Asamblėjos kuluaruose susitiks su JAV prezidentu Joe Bidenu ir paskutinį kartą prieš lapkričio mėn. vyksiančius prezidento rinkimus bandys gauti leidimą smūgiams Rusijos teritorijoje.

Prieš tai, rugsėjo 2 d., per susitikimą su Nyderlandų ministru pirmininku Dicku Schoofu, V. Zelenskis sakė, kad vien leidimo Vakarų raketų smūgiams Rusijos gilumoje nepakanka - reikia ir pačių ginklų. 

Jis pažymėjo, kad tokias priemones turi keturios šalys - JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija.

Tuo pat metu, kaip sakė Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas, Kijevas ketina smogti gilyn į Rusiją savo gamybos tolimojo nuotolio raketomis „Paljanica“. 

Zelenskis pranešė apie sėkmingą raketos paleidimą rugpjūčio 24 d. 

Remiantis pateiktais duomenimis, „Palyanitsa“ veikimo nuotolis yra iki 700 kilometrų. 

Ši raketa potencialiai galės smogti mažiausiai 20 Rusijos aerodromų, iš kurių vykdomos atakos Ukrainos teritorijoje.

Rusijos smūgis Poltavai: žuvusiųjų skaičius išaugo iki 47, sužeistųjų – iki 206

Poltavoje per rusų balistinių raketų smūgį žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 47, sužeistų – iki 206.

Kaip rašo „Ukrinform“, prezidento žmona Olena Zelenska tai pranešė socialiniame tinkle X.

„Nuoširdžiai užjaučiu per Rusijos raketų smūgį Poltavai žuvusių ir sužeistų žmonių artimuosius. Tai sukrečianti tragedija visai Ukrainai“, – pažymėjo A. Zelenska.

Pasak jos, priešas pataikė į mokymo įstaigą ir ligoninę.

„Jau žinoma apie 47 žuvusiuosius ir 206 sužeistuosius. Rusija atima iš mūsų tai, kas brangiausia, – gyvybę. Mes to niekada nepamiršime. Aukų atminimas liks amžiams“, – pabrėžė Ukrainos pirmoji ponia.

Anksčiau „Ukrinform“ pranešė, kad rugsėjo 3 d. Rusijos kariuomenė dviem balistinėmis raketomis smogė Poltavai, žuvo 41 žmogus, daugiau nei 180 buvo sužeisti.

Poltavos srityje paskelbtas trijų dienų gedulas

Poltavos srityje paskelbtas trijų dienų gedulas pagerbiant rusų smūgio aukas.

Tai „Telegram“ kanale pranešė Poltavos srities karinės administracijos vadovas Filipas Proninas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

„Nuo rytdienos sritis tris dienas gedės. Šviesus visų žuvusiųjų atminimas“, – rašoma pranešime.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, antradienį rusai dviem balistinėmis raketomis smogė mokymo įstaigai ir ligoninei Poltavoje. Žuvo 41 žmogus, o dar daugiau nei 180 buvo sužeisti.

Taip pat pranešama, kad gaisras Rusijos balistinių raketų smūgio vietoje jau lokalizuotas. Ten dirba operatyvinės tarnybos.

„Ukrenerho“ atnaujino elektros tiekimo nutraukimo grafiką

Antradienį, rugsėjo 3 d., iki 18:00 ir nuo 22:00 iki 24:00 Ukrainoje bus taikomi du elektros išjungimo ratai.

Tai antradienį „Telegram“ kanale pranešė Nacionalinė energetikos kompanija „Ukrenerho“, kuria remiasi „Ukrinform“.

„Sričių energetikai dirbs pagal tokį grafiką: nuo 6:00 iki 18:00 – du išjungimo ratai; nuo 18:00 iki 22:00 – trys išjungimo ratai; nuo 22:00 iki 24:00 – du išjungimo ratai“, – rašoma pranešime.

„Ukrenerho“ perspėja, kad ribojimų apimtis gali būti keičiama.

Kaip buvo pranešta, rugpjūčio 26 d. rusai surengė didžiausią Ukrainos energetikos objektų ataką. Okupantai naudojo kasetinius šaudmenis, tai apsunkino avarinių brigadų darbą. Dėl atakos padarinių Ukrainoje vėl buvo įvesti griežti elektros vartojimo ribojimai.

V. Zelenskis: Poltavoje nuo Rusijos balistinių raketų smūgio žuvo 41 žmogus, daugiau kaip 180 buvo sužeisti

Poltavoje per rusų smūgį dviem balistinėmis raketomis žuvo 41 žmogus ir daugiau kaip 180 buvo sužeisti.

Kaip rašo „Ukrinform“, prezidentas Volodymyras Zelenskis tai pranešė feisbuke.

„Gavau pirmuosius pranešimus apie Rusijos smūgį Poltavai. Šiuo metu turimais duomenimis, rusai paleido dvi balistines raketas. Pataikė į mokymo įstaigos ir šalia esančios ligoninės teritoriją. Vienas iš Ryšių instituto pastatų iš dalies sugriautas. Žmonės atsidūrė po griuvėsiais. Daug pavyko išgelbėti. Daugiau nei 180 žmonių sužeisti. Deja, daug aukų. Šiuo metu žinoma apie 41 žuvusįjį. Užuojauta šeimoms ir artimiesiems“, – pareiškė prezidentas.

V. Zelenskis pranešė davęs nurodymą visapusiškai ir operatyviai ištirti visas tragedijos aplinkybes.

„Gelbėjimo operacijoje dalyvauja visos reikiamos tarnybos. Esu dėkingas visiems, kurie nuo pirmųjų minučių po smūgio padeda žmonėms, gelbstintiems gyvybes“, – pridūrė valstybės vadovas.

Kaip pažymėjo Gynybos ministerijos atstovai, „agresorė Rusija smogė barbarišką smūgį vienai iš miesto mokymo įstaigų. Pagal turimą informaciją, priešas panaudojo dvi balistines raketas. Laiko intervalas nuo pavojaus signalo iki mirtinų raketų smūgio buvo toks trumpas, kad žmonės dar tik skubėjo į slėptuves, kai buvo užklupti“.

Vienas iš instituto pastatų buvo iš dalies sugriautas, daug žmonių atsidūrė po griuvėsiais. Darnus gelbėtojų ir medikų darbas leido išgelbėti 25 žmones, iš jų 11 buvo ištraukti iš griuvėsių. Gelbėtojai tęsia darbą.

Gynybos ministerija paragino žmones laikytis rimties ir pasitikėti tik oficialiais informacijos šaltiniais, „bet kokios spekuliacijos šia tragedija yra nepriimtinos“.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Oro pajėgų duomenimis, rugsėjo 3 d. rusai smogė Ukrainai trimis balistinėmis raketomis „Iskander-M“/KN-23 iš laikinai okupuoto Krymo.

JT susirūpinusios dėl Ukrainos sprendimo uždrausti su Rusija susijusią bažnyčią

Antradienį Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių biuras pranešė nagrinėjantis Kyjivo sprendimą uždrausti su Rusija susijusią Ukrainos stačiatikių bažnyčią ir pareiškė, jog tai kelia rimtą susirūpinimą dėl religijos laisvės.

Ukrainos parlamentas praėjusį mėnesį nubalsavo už bažnyčios uždraudimą. Kyjivo teigimu, tai stiprina šalies nepriklausomybę, jai nutraukiant ryšius su institucijomis, kurios, jos nuomone, yra susijusios su Maskva.

„Įstatymas kelia rimtą susirūpinimą dėl atitikimo tarptautinei žmogaus teisių teisei, ypač religijos laisvės. „Jau iš pirmo žvilgsnio galime pasakyti, kad įstatymas tikrai kelia susirūpinimą dėl tarptautinių žmogaus teisių standartų laikymosi“, – sakoma pranešime.

Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą 2022 m. vasarį. Maskvos invaziją palaiko Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovas patriarchas Kirilas, ištikimas vadovo Vladimiro Putino sąjungininkas.

Ukrainos stačiatikių bažnyčia oficialiai atsiskyrė nuo Maskvos patriarchato 2022 m., tačiau Ukrainos pareigūnai ne kartą kaltino jos dvasininkus, kad jie ir toliau lojalūs Rusijai. Dauguma Ukrainos įstatymų leidėjų pritarė įstatymo projektui, uždraudusiam su Rusija susijusias religines organizacijas.

Įstatymas daugiausia palies su Maskva susijusią Ukrainos stačiatikių bažnyčią. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis įstatymo projektą pasirašė rugpjūčio 24 dieną.

Per savaitę Rusijoje dingo jau antras sraigtasparnis Mi-8

Rugsėjo 3 d. Rusijos Irkutsko srityje dingo Rusijos sraigtasparnis Mi-8 su šešiais žmonėmis, pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Ria Novosti“.

Ryšys su sraigtasparniu, skridusiu iš Irkutsko į Orliką, nutrūko Buriatijos Respublikos ir Irkutsko srities pasienyje.

Vėliau tą pačią dieną Buriatijos Respublikos vadovas Aleksejus Cydenovas savo „Telegram“ kanale teigė, kad „Mi-8“ sunkiai nusileido Buriatijos pasienyje, už 85 km nuo Irkutsko miesto.

Lėktuve buvo du medikai ir įgula. Pasak A. Cydenovo, du žmonės patyrė lengvus sužeidimus. 11 val. vietos laiku regione vyko paieškos ir gelbėjimo operacija.

Kitas Rusijos sraigtasparnis Mi-8 su 22 keleiviais dingo rugpjūčio 31 d. Kamčiatkos pusiasalyje Rusijos Tolimuosiuose Rytuose. Po dienos buvo rastos dingusio rusų sraigtasparnio nuolaužos, tačiau išgyvenusiųjų nerasta.

Rusijos aviacijos pramonė smarkiai nukentėjo nuo Vakarų sankcijų, įvestų reaguojant į plataus masto invaziją į Ukrainą, ir buvo pranešta apie daugybę incidentų, susijusių su įrangos gedimais civiliniuose lėktuvuose.

Rusija pratęsė prancūzo tyrėjo suėmimą iki 2025 m. vasario, kol vyksta teismo procesas

Antradienį Rusijos teismas įsakė pratęsti prancūzų tyrėjo Laurent'o Vinatier suėmimą iki 2025 m. vasario, kol tęsiasi jo teismo procesas dėl kaltinimų Rusijos „užsienio agentų“ įstatymo pažeidimu.

Antradienį Maskvos Zamoskvoreckio teisme pradėjus nagrinėti bylą, teisėjas greitai nusprendė pratęsti L. Vinatier suėmimą ir paskyrė kitą teismo posėdį rugsėjo 16 d., iš teismo salės pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimas Rusijoje: „Foreign Affairs“ įvardijo geriausią ir blogiausią operacijos scenarijus

Geriausias Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacijos Kursko srityje scenarijus – Ukrainos pajėgos sugebės sulaikyti Rusijos puolimą Donbase iki savo nedidelių laimėjimų ir išlaikyti užimtą Rusijos teritoriją „su nuolatiniu kariniu įsipareigojimu“, rašo amerikiečių žurnalas „Foreign Affairs“.

„Dėl puolimo taip pat galėtų pasikeisti Vakarų politika dėl tolimojo nuotolio smogiamosios ginkluotės naudojimo ir įlieti labai reikalingos energijos į Ukrainos sąjungininkų mąstymą apie tolesnius veiksmus šiame karo etape“, – rašoma leidinyje.

Blogiausiu atveju Ukraina po kelių mėnesių praras didelius žemės plotus rytuose ir neišsaugos Kursko teritorijos, kurią galėtų panaudoti kaip derybinį kozirį.

„Šis puolimas atveria naujas galimybes, tačiau taip pat susijęs su didele rizika ir išlaidomis... Bet kuriuo atveju Kijevas tikisi, kad puolimas Kursko srityje paskatins pakeisti požiūrį, kad karas vyksta neigiama trajektorija, išlaisvins papildomą materialinę pagalbą ir pakeis Vakarų apribojimus ginkluotei“, – rašoma žurnale.

Pažymima, kad Kursko operacija taip pat privers Maskvą manyti, kad Ukraina išlaiko pasirinkimo galimybes ir kad šio karo baigtis vis dar neaiški, nors šis puolimas neištaiso dabartinio materialinio disbalanso kare.

„Operacija buvo gerai įvykdyta ir greitai pasiekti keli riboti, bet svarbūs tikslai, dėl kurių šis žygis būtų buvęs veiksmingas ir trukęs visą savaitę. Jei ji būtų galėjusi atitraukti nemažai Rusijos pajėgų nuo kitų frontų, atsipirkimas būtų buvęs daugiau nei pateisinamas. Tačiau kol kas yra mažai įrodymų, kad tai buvo padaryta.... 

Kol kas Rusija pasitraukė iš Zaporožės ir Charkovo, tačiau tęsia puolamąsias operacijas aplink rytinius Vuchlaro, Pokrovsko, Torecko ir Kupiansko miestus. 

Atrodo, kad Rusijos atsakas į Kurską yra pastangų atgrasyti nuo invazijos išsaugojimas, nes ji ir toliau pirmenybę teikia puolamosioms operacijoms Donecke. 

Gali būti, kad Maskva laikosi tam tikro atsargumo, suprasdama, kad pastaraisiais metais Ukraina buvo linkusi rengti atakas iš kelių krypčių. Galbūt tai nėra vienintelė Ukrainos planuojama puolamoji operacija“, – rašoma straipsnyje.

Pažymima, kad Ukrainos kariai šiuo metu yra įsitvirtinę Rusijoje ir regione kuria savo karinę administraciją.

„Daug kas priklauso nuo to, kaip reaguos Maskva. Jei Rusijos kariai veršis prie Ukrainos linijų, Kijevas gali priversti Maskvą įsitraukti į mūšį savo sąlygomis ir padidinti spaudimą visame fronte... 

Kurskas gali susilpninti Rusijos puolamąją galią, perkeldamas kovą į Rusijos teritoriją. Maskva taip pat gali jaustis priversta sukurti didelį operatyvinį rezervą ir palei savo sienas dislokuoti didesnius garnizonus. Tai taip pat sumažins kovinę galią, kurią Rusija gali turėti kovodama Ukrainos teritorijoje“, – rašo žurnalas.

Leidinys priduria, kad Kijevui teks rinktis, ar pasilikti tai, ką turi, ar investuoti daugiau išteklių į Kursko operaciją, kad priverstų Rusiją dėti daug didesnes pastangas priešintis: „Tačiau rizikos nereikėtų nuvertinti“.

Rusija nuteisė mokslininką 15 metų kalėti už išdavystę

Antradienį Maskvos teismas nuteisė garsų fiziką kalėti 15 metų kolonijoje, pripažinęs jį kaltu dėl „išdavystės“. Tai – naujausia įkalinimo bausmė mokslininkui, apkaltintam valstybės paslapčių pasidalijimu.

Maskvos miesto teismas pripažino mokslininką Aleksandrą Šipliuką kaltu dėl „valstybės išdavystės“ ir „nubaudė jį 15 metų nelaisvės“, teismą citavo naujienų agentūra TASS.

Pastaraisiais metais buvo suimti keli aukšto rango mokslininkai, iš kurių mažiausiai trys buvo sulaikyti nuo tada, kai Maskva 2022 m. pradėjo puolimą Ukrainoje.

A. Šipliukas, S. Christianovičiaus teorinės ir taikomosios mechanikos instituto Sibiro Novosibirsko mieste direktorius, buvo suimtas 2022 m. vasarą ir nuo to laiko laikomas Maskvos Lefortovo kalėjime.

Jo kolega iš to paties instituto Anatolijus Maslovas, irgi suimtas maždaug tuo pačiu metu, šių metų gegužę buvo nuteistas kalėti 14 metų, taip pat apkaltintas išdavyste.

TASS pranešė, kad teismas per uždarą procesą pripažino A. Šipliuką kaltu dėl dviejų valstybės išdavystės atvejų, apie bylą viešai paskelbta labai mažai. Rusijos žiniasklaida pranešė, kad A. Šipliukas buvo apkaltintas užsienio atstovams perdavęs informacijos apie Rusijos hipergarsinius ginklus. TASS teigimu, 57 metų mokslininkas kaltės nepripažino.

Gegužę per uždarą teismą buvo nuteistas ir jo 77 metų kolega A. Maslovas. Rusijos žiniasklaida pranešė, kad jis buvo apkaltintas slaptų duomenų, susijusių su Rusijos hipergarsinių raketų programa, perdavimu Vokietijos žvalgybai.

Nuo 2022 m. buvo suimti mažiausiai trys kiti mokslininkai iš Novosibirsko, mokslo centro Rusijoje. Maskva seniai daro spaudimą mokslininkams ir suėmė ne vieną akademiką, ši tendencija sustiprėjo Rusijai užpuolus Ukrainą.

Maskvoje prasideda prancūzo tyrėjo teismas

Antradienį Rusijoje prieš teismą turi stoti prancūzų mokslininkas, apkaltintas Rusijos „užsienio agentų“ įstatymo pažeidimu. Teismas vyksta tvyrant įtampai tarp Rusijos ir Vakarų dėl karo Ukrainoje.

Laurent'as Vinatier, dirbęs Šveicarijos konfliktų tarpininkavimo nevyriausybinėje organizacijoje, buvo suimtas Maskvoje birželį ir yra vienas iš kelių Vakarų piliečių, pastaraisiais metais laikomų Rusijos kalėjimuose dėl kaltinimų, kuriuos Vakarai laiko nepagrįstais.

L. Vinatier teismas vyksta Maskvos Zamoskvoreckio apygardos teisme. Jei 48 metų prancūzas bus pripažintas kaltu, jam gresia penkerių metų laisvės atėmimo bausmė. Prancūzija paragino Rusiją paleisti L. Vinatier, jo sulaikymą vadina „savavališku“.

Rusijos valdžia teigia, kad L. Vinatier rinko informaciją apie Rusijos kariuomenę ir nebuvo užsiregistravęs kaip „užsienio agentas“, kaip reikalaujama pagal įstatymą. Šis įstatymas dažniau taikomas rusams ir Kremliaus kritikams, o ne užsienio piliečiams.

Tyrėjai teigia, kad L. Vinatier rinko karinę informaciją, kurią užsienio valstybės gali panaudoti prieš Rusiją, todėl baiminamasi, kad vėliau jam gali būti pateikti papildomi kaltinimai. Rusija ne kartą suėmė žmones pagal kaltinimus pažeidus „užsienio agentų“ įstatymą, o vėliau pateikė jiems rimtesnius kaltinimus.

Įtampa tarp Maskvos ir Paryžiaus padidėjo Prancūzijai praėjusią savaitę apkaltinus Rusijoje gimusį „Telegram“ įkūrėją Pavelą Durovą dėl neteisėto turinio populiarioje socialinės žiniasklaidos platformoje. Kremlius perspėjo Paryžių nepaversti P. Durovo bylos „politiniu persekiojimu“.

„Aš myliu Rusiją“

Per ankstesnius teismo posėdžius L. Vinatier pripažino pažeidęs Rusijos įstatymus ir atsiprašė paaiškinęs, kad nežinojo turėjęs užsiregistruoti kaip „užsienio agentas“.

L. Vinatier yra Ženevoje įsikūrusio Humanitarinio dialogo centro patarėjas ir Rusijos bei kitų posovietinių šalių tyrinėtojas. Centras „siekia užkirsti kelią ginkluotiems konfliktams visame pasaulyje ir juos spręsti pasitelkiant tarpininkavimą ir diskretišką diplomatiją“, sakoma jo interneto svetainėje.

Anot naujienų agentūros AFP kalbintų šaltinių, prancūzas daug metų dirbo ties Rusijos ir Ukrainos konfliktu prieš Rusijai 2022 m. vasarį pradėjus plataus masto puolimą. 

Jo organicazija birželį pareiškė daranti „viską, kas įmanoma, kad padėtų“ L. Vinatier, „gyvenančiam Šveicarijoje ir nuolat keliaujančiam darbo reikalais“.

Vedęs keturių vaikų tėvas yra sulaikytas nuo pat suėmimo, jo pakartotiniai prašymai skirti namų areštą buvo atmesti.

„Savo darbe visada norėjau tinkamai pristatyti Rusijos interesus ir poziciją tarptautiniuose santykiuose“, – sakė jis per posėdį liepos pradžioje. „Aš myliu Rusiją, mano žmona yra rusė, mano gyvenimas yra susijęs su Rusija“, – teisme sakė jis.

Pastaraisiais metais keli Vakarų piliečiai, ypač amerikiečiai, buvo suimti Rusijoje ir apkaltinti rimtais nusikaltimais. Vašingtonas kaltina Maskvą sulaikant JAV piliečius pagal nepagrįstus kaltinimus, kad galėtų išmainyti juos į užsienyje nuteistus rusus.

Per naktį Ukrainos oro gynyba numušė 27 dronus „Shahed“

Naktį Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė 27 Rusijos paleistus dronus „Shahed-131/136“, „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgos.

Pranešime sakoma, kad naktį priešas smogė Ukrainai trimis balistinėmis raketomis „Iskander-M/KN-23“ iš laikinai okupuoto Krymo, valdoma oro raketa Ch-59/69 buvo paleista iš Kursko srities, 35 koviniai dronai „Shahed-131/136“ buvo paleisti iš Kursko srities ir Čaudos kyšulio Kryme.

Oro atakai atremti buvo suaktyvinti Ukrainos oro pajėgų orlaiviai, oro gynybos pajėgos, elektroninės kovos padaliniai ir mobiliosios ugnies grupės. Buvo numušti 27 „Shahed-131/136“ tipo koviniai dronai, šeši buvo prarasti vietoje; apie sunaikinimą ar aukas nepranešta.

Dar du Rusijos dronai skrido Rusijos Belgorodo srities ir laikinai okupuotos Donecko srities link. Oro gynyba buvo suaktyvinta Kyjivo, Odesos, Charkivo, Mykolajivo, Chersono, Poltavos, Černihivo ir Sumų srityse.

Naktį rusai taip pat smogė Zaporižiai, žuvo du žmonės, įskaitant vaiką.

Šiemet Ukrainoje atskleista daugiau nei 200 nusikalstamų tinklų, padedančių išvengti karinės tarnybos

2024 m. Ukrainos pasieniečiai kartu su teisėsaugos pareigūnais atskleidė daugiau nei 200 nusikalstamų tinklų, padedančių asmenims išvengti karinės tarnybos pabėgant į užsienį, per nacionalinę televiziją pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Andrijus Demčenka.

„Nuo plataus masto Rusijos invazijos pradžios 2022 m. vasario mėnesį teisėsaugos institucijos atskleidė daugiau nei 570 nusikalstamų tinklų, padedančių asmenims išvengti karinės tarnybos pabėgant į užsienį (...) 2024 m. jau atskleista daugiau nei 200 nusikalstamų tinklų“, – sakė atstovas spaudai.

Daugiausiai bandymų nelegaliai kirsti sieną užregistruojama prie Moldovos ir Rumunijos sienos.

Rusijos pajėgos praėjusią parą neteko 1 360 karių

Nuo 2022 metų vasario 24 iki 2024 metų rugsėjo 3 dienos Rusijos kariuomenės nuostoliai iš viso sudarė apie 618 960 karių (žuvusių ir sužeistųjų). Praėjusią parą eliminuota 1 360 priešo kareivių.

Apie tai feisbuko paskyroje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Be to, Ukrainos gynybos pajėgos iki šiol sunaikino 8 611 (+10) priešo tankų, 16 821 (+35) šarvuotą kovos mašiną, 17 664 (+18) artilerijos sistemas, 1 177 (+0) daugkartinius raketų paleidimo įrenginius, 940 (+0) oro gynybos sistemų, 368 (+0) karo lėktuvus, 328 (+0) sraigtasparnius, 14 573 (+36) taktinių bepiločių orlaivių sistemas, 2 578 (+21) sparnuotąsias raketas, 28 karo laivus/ katerius, 1 povandeninį laivą, 23 972 (+47) automobilių ir degalų cisternas, 3 002 (+9) specialiosios įrangos vienetus.

Ukraina: Mongolija turėjo sulaikyti V. Putiną

Ukraina paskelbė apie padarinius Mongolijai, nes šalis nesulaikė pirmadienį į UIan Batorą atvykusio Rusijos prezidento Vladimiro Putino. Kremliaus šeimininkas, kuris dėl įtarimų karo nusikaltimais Ukrainoje ieškomas pagal Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) išduotą arešto orderį, pirmą kartą nuo karo pradžios atvyko į šalį, kuri pripažįsta TBT. Dėl To Mongolija privalėjo sulaikyti V. Putiną ir perduoti jį teismui Hagoje, pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

Kadangi to nepadarė, Mongolijai esą taip pat tenka atsakomybė už V. Putino karo nusikaltimus. Ji esą padėjo Rusijos vadovui išvengti baudžiamojo teisingumo. Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Heorhijus Tychys tinkle X rašė, kad tokia Mongolijos pozicija yra skaudus smūgis tarptautinei baudžiamosios teisės sistemai. „Bendradarbiausime su savo partneriai, kad tai turėtų padarinių Ulant Batorui“, – teigė jis.

V. Putinas pirmadienį atvyko į Mongoliją. Antradienį jis susitiks pokalbių su šios šalies prezidentu Uchnaagiinu Chürelsüchu. Susitikime, be kita ko, bus kalbama apie naują dujotiekį iš Rusijos per Mongoliją į Kiniją.

Ukraina prieš vizitą paragino Mongoliją sulaikyti atvykusį V. Putiną. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, sakė kad tai Rusijai nekelia susirūpinimo. Visi V. Putino vizito aspektai esą aptarti iš anksto.

TBT 2023 m. kovą išdavė V. Putino arešto orderį ir kaltina jį dėl ukrainiečių vaikų deportacijos bei prievartinio ukrainiečių perkėlimo į Rusijos Federaciją. Kremlius kaltinimus vadina politiškai motyvuotais.

Žiniasklaida praneša, kad „Ukrenergo“ vadovas atleistas iš pareigų dėl susirūpinimo energetiniu saugumu

Rugsėjo 2 d. iš pareigų atleistas Ukrainos valstybinės elektros tinklų operatorės „Ukrenergo“ vadovas Volodymyras Kudryckis, nes nesugebėjo apsaugoti energetikos objektų suintensyvėjus Rusijos atakoms, pranešė visuomeninis transliuotojas „Suspilne“, remdamasis šaltiniais bendrovėje.

TATENA vadovas lankysis Kyjive ir Zaporižioje

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossis antradienį vėl lankysis Kyjive. Jis taip pat vyks ir į Zaporižios atominę elektrinę, Vienoje pranešė TATENA.

Branduolinė jėgainė, kurią Rusiją užėmė per prie pustrečių metų prasidėjusią invaziją, vis tampa atakų ir sabotažų taikiniu. Rusija ir Ukraina dėl jų kaltina viena kitą.

Kyjive R. Grossis susitiks ir su prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Savo vakariniame vaizdo įraše šis pabrėžė, jog Ukrainai būtų saugiau, jei jos daliniai kontroliuotų elektrinę. „Tačiau šiuo metu nematau tokių galimybių mūšio lauke, o tos, kurios tikriausiai egzistuoja, yra pavojingos“, – teigė jis.

Rugpjūčio viduryje kontrolieriai pranešė, kad padėtis paaštrėjo. Prie pat saugumo zonos būta sprogimo, kurį, TATENA ekspertų vietoje vertinimu, sukėlė dronas su sprogmenimis, pranešė organizacija.

Praėjusią savaitę R. Grossis lankėsi Rusijos Kursko atominėje jėgainėje.

Žiniasklaida: JAV tyrėjai nustatė galima rusiškų branduolinių raketų „Burevestnik“ buvimo vietą

Du JAV mokslininkai, ištyrinėję palydovines nuotraukas, nustatė tikėtiną branduolinių raketų 9M370 „Burevestnik“ buvimo vietą – apie jas Vladimiras Putinas pirmą kartą prabilo 2018 metais ir vadino „nenugalimomis“, antradienį pranešė „Reuters“.

Liepos 26 dieną bendrovės „Planet Labs“ darytose nuotraukose matyti įrenginiai, statomi šalia branduolinių kovinių galvučių saugyklos, esančios netoli Vologdos-20 karinio miestelio. Šis, savo ruožtu, yra netoli Čebsaros kaimo Vologdos srityje – maždaug už 70 km į vakarus nuo pačios Vologdos ir už 500 km į šiaurę nuo Maskvos.

Pasak tyrimų organizacijos CNA analitiko Deckerio Eveletho, nuotraukoje matyti devynios statomos paleidimo aikštelės. Jos išdėstytos trimis grupėmis ir aptvertos aukštais žemių pylimais, kurie turėtų apsaugoti nuo atakos ar detonacijos vienoje iš aikštelių, jei atsitiktinai kiltų sprogimas kitoje.

Iš ISW analitikų – gera žinia dėl situacijos netoli Pokrovsko

JAV karo studijų institutas (ISW) išanalizavo pasirodžiusius kadrus, nustatė jų geolokaciją ir paskelbė, kad Ukrainos pajėgos į pietvakarius nuo Novogrodovkos atgauna pozicijas. Novogrodovka yra į pietryčius nuo Pokrovsko, kur jau keli mėnesiai vyksta vieni instensyviausių susirėmimų.

„Ukrainos pajėgos atgavo prarastas pozicijas, nepaisant to, kad Rusija ir toliau įgyja taktinius laimėjimus“, – teigė analitikai.

Rusija atakavo Dniprą

Prieš vidurnaktį Rusijos pajėgos surengė ataką prieš Dniprą. Dinpropetrovsko srities vadovas Serhijus Lysakas paskelbė, kad per ataką žuvo vienas asmuo, dar mažiausiai trys – sužeisti. Pranešama, kad per ataką buvo apgadintas gyvenamasis pastatas.

Dnipras – ketvirtasis pagal dydį Ukrainos miestas. Karo Ukrainoje met ujis atlieka ypatingai svarbų logistinį ir humanitarinį vaidmenį.

Po smūgių uždaromas „Gazprom“ naftos perdirbimo padalinys Maskvoje

„Gazprom Neft“ sustabdė Maskvos naftos perdirbimo gamyklos veiklą. Sprendimas priimtas po to, kai Ukraina sėkmingai įvykdė vieną didžiausių drono atakų prieš Rusiją, o „Euro+“ perdirbimo ceche kilo didelis gaisras. Apie tai paskelbė naujienų agentūra „Reuters“, citavusi savo šaltinius.

Rugsėjo 1-ąją dronai atakavo keletą strategiškai Rusijai svarbių taikinių įvairiuose regionuose. Tarp jų – ir Maskva.

Maskvos meras Sergejus Sobjaninas skelbė, kad dronai buvo numušti šalia Maskvos naftos perdirbimo gamyklos.

Tačiau pasak Rusijos valdomo „Ria Novosti“ leidinio, per ataką buvo apgadintas vienas iš gamyklos pastatų, kilo gaisras.

Ukraina kol kas nėra komentavusi šios dronų atakos.

Pasak „Reuters“ šaltinių, „Euro+“ cechas yra atsakingas už 50 proc. gamyklos perdirbamos naftos. Šaltiniai nurodė, kad šis cechas veikti gali pradėti po 5–6 dienų, kai bus iki galo sutvarkytas.

Pernai Maskvos naftos perdirbimo gamykla perdirbo 11,6 mln. tonos naftos žaliavų.

Kaip rašo „Kyiv Independent“, Ukrainos ginkluotosios pajėgos smūgius į Rusijos naftos perdirbimo gamyklą naudoja kaip strateginę priemonę, skirtą sumažinti Rusijos karinį potencialą atakuoti pačioje Ukrainoje.

Suintrigavo žinia apie galimą Sergejaus Lavrovo galą 

Šeštadienio, rugpjūčio 31 d., vakarą nuolatinis Jungtinių Tautų (JT) Ukrainos atstovas S. Kyslyca suintrigavo tinklą įdomiomis naujienomis. 

Jis parašė dviprasmišką tviterį apie Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą, užsimindamas apie galimą jo mirtį.

Apie tai Kyslyca parašė socialiniame X tinkle.

„Kai kuriems Rusijos karo nusikaltėliams mirtis savo lovoje prabangiame priemiesčio rajone gali būti lengviausia išeitis. 

Net jei jie neatsidurs teisiamųjų suole, jie keliaus tiesiai į pragarą, aplenkdami skaistyklą, kad degtų ten amžinai... 

Kai kurie sako, kad jis jau kojas ištiesė, ir vis dėlto, ironiška, norėčiau, kad jis būtų gyvas, kad pamatyčiau jį teisiamųjų suole...“ – rašė Kyslyca.

Parengta pagal VE.lt, ELTA, BNS, unian.net, THE MOSCOW TIMES, focus.ua informaciją 

Sidebar placeholder