Kuo Putinas gali "žaibiškai" smogti Vakarams ir koks būtų atsakymas?

Putinas vėl gąsdina Vakarus. Šį kartą - "žaibiški smūgiai" už pagalbą Ukrainai. "Jei kas nors nuspręs kištis į dabartinius įvykius iš išorės ir kelti Rusijai nepriimtinas strateginio pobūdžio grėsmes, jie turi žinoti, kad mūsų atsakas, atsakomieji smūgiai bus žaibiški ir greiti", - sakė Kremliaus atstovas. Ir pridūrė, kad Rusija, anot jų, "turi visas priemones tai padaryti".

Archyvų nuotr.

"Tokios priemonės, kuriomis dabar niekas negali pasigirti. Ir mes nesigirsime, jei reikės, mes jais pasinaudosime!

Ir visi turi apie tai žinoti! Visi su tuo susiję sprendimai jau priimti.

Ką jis turėjo omenyje, į kokius taikinius planuoja smogti ir kokiais ginklais, nenurodoma.

Kažkas, perfrazuojant paštininko Pečkino, išgalvoto vaikų rašytojo Eduardo Uspenskio kūrinių personažo, frazę: "Mes, Rusija, turime kažką jums, Vakarų šalims. Bet mes jums nesakysime, kas tai yra".

Taigi bent jau iš pirmo žvilgsnio Putino grasinimai atrodo kaip blefas. Bet ar tai tikrai blefas, galbūt reikėtų atsargiau elgtis su tokiais pareiškimais, o dabar - dar atsargiau?

Galų gale, kaip į tai reaguos Vakarai?

"Ką V. Putinas turėjo omenyje sakydamas apie tokią ginkluotę, kurios potencialūs priešininkai neva neturi? Na, žinote, tai labai panašu į Trečiąjį reichą, kuris 1944 m. šaukė, kad mes panaudosime "Wunderwaffe" ir tai atneš mums pergalę", - "Ukrinform" sakė atsargos pulkininkas, taikos palaikymo misijų Irake ir Kosove dalyvis Sergejus Grabskis.

Putinas neturi tokio "stebuklingo ginklo". Jai sukurti reikia daug laiko, pinigų ir dar daugiau.

Archyvų nuotr.

"Rusijos federacija nėra šalis, galinti kurti tokius ginklus. Prisiminkite, kaip 2018 m. kovą, kreipdamasis į federalinę asamblėją, V. Putinas ekrane pasauliui rodė piešinukus apie "niekada anksčiau nematytus ginklus, nuo kurių apsaugos nėra".

Štai ką noriu pasakyti - šiuolaikiniame informacijos pasaulyje neįmanoma nuo pradžios iki galo nuslėpti bet kokio iš esmės naujo tipo ginklo sukūrimo.

Visa bendruomenė, susijusi su ginklų kūrimu, dirba lygiagrečiai.

Žinoma, koncepciją galima plėtoti, bet vėlgi šalis, kuri nesugeba pasigaminti rašiklio..." - ironizuoja karinis ekspertas. - Tačiau tai, kad Rusija tikrai gali sukurti "stebuklą", nekelia abejonių.

Įspūdingas istorinis pavyzdys - 1586 m. nulieta "caro patranka", kurią planuota naudoti Kremliaus gynybai, tačiau ji niekada nebuvo panaudota.

Savo nuomonę šiuo klausimu išsakė ir Globalių studijų centro "Strategija XXI" karinių programų vadovas Pavelas Lakijčiukas: "Ar technologiškai amžinai atsilikusi Maskva iš tikrųjų turi kokią nors Wunderwaffe, "kuria dabar niekas negali pasigirti, bet mes ją panaudosime"?

Pavyzdžiui, amerikiečiai turi "Reicotron" - elektromagnetinę patranką. Tiksliau, jie jau pusantro dešimtmečio bando ir tobulina šį ginklą, sukurtą remiantis naujais fizikiniais principais. Ir pasaulis tai žino.

Archyvų nuotr.

Šiandien neįmanoma nuslėpti ultramodernių ginklų kūrimo. Net Jungtinėse Valstijose. Tuo tarpu Rusija jau porą dešimtmečių visiškai slaptai kuria naują ginklą, galintį išgąsdinti pasaulį? Niekas tuo netiki."

Apie kokį ginklą kalba Putinas - branduolinį? Kuo Rusijos fiureris bando išgąsdinti Vakarus?

"Taip, tą patį darė Brežnevas, Chruščiovas ir Stalinas. Tai branduolinė apokalipsė! Na, galbūt cheminė ar bakteriologinė ataka - barbariškos praėjusio amžiaus karo priemonės, kurių vengia net diktatoriai. Bet Putinas gali tai padaryti", - sakė V. Lakijčiukas.

Ekspertas primena, kad prieš dvejus metus, 2020 m. birželį, V. Putinas savo dekretu patvirtino "Rusijos Federacijos valstybinės politikos branduolinio atgrasymo srityje pagrindus", kuriuose, palyginti su 2010 m. patvirtinta karine doktrina, šiek tiek pakeisti Rusijos branduolinių ginklų naudojimo kriterijai.

"Dabar "ant popieriaus" Maskva yra pasirengusi panaudoti branduolinį ginklą, jei ji ar jos sąjungininkai būtų užpulti branduoliniais ar kitais masinio naikinimo ginklais, arba agresijos įprastiniais ginklais atveju, jei "kiltų grėsmė pačiam valstybės egzistavimui".

Tačiau Maskvai "įstatymas yra tarsi lazda, kurią galima pasukti, kaip tik nori", - pridūrė Globalistikos centro "Strategija-XXI" karinių programų vadovas.

"Ar Rusija turi branduolinių ginklų ir ar galėtų juos panaudoti? Taip, tačiau šiandien tokia rizika nėra didelė. Tokia rizika gali gimti tik Putino ir bendražygių galvose - ne daugiau.

Pasaulis atidžiai stebi kiekvieną Rusijos žingsnį, 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę", - sako Sergejus Grabskis.

Todėl, jo įsitikinimu, nėra prasmės sakyti, kad rašistai ketina panaudoti rimtesnius ginklus.

"Turint omenyje, kaip glaudžiai JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos žvalgyba juos "apsupo"... Bet koks judesys būtų iš karto atskleistas ir praneštas šių šalių karinei ir politinei vadovybei", - įsitikinęs J. Grabskis.

"Įsigilinti į ligonio galvą ir tinkamai įvertinti jo būklę labai sunku. Ir tai, kad šis žmogus serga, manau, nekelia jokių abejonių.

Archyvų nuotr.

Galbūt jis serga ne tiesiogine prasme, o greičiau serga pseudoteorija, kurią nusprendė paversti kažkokia realia politika", - sako 2007-2009 m. Ukrainos užsienio reikalų ministras. Volodymyras Ohryzko, Ukrainos užsienio reikalų ministras 2007-2009 m. - Vis dėlto, nors V. Putinas gyvena paralelinėje realybėje - beje, tai ne kartą yra sakiusi net jo draugė A. Merkel iš Vokietijos - jis puikiai supranta branduolinio ginklo keliamą pavojų, kuris yra pražūtingas pačiai Rusijai.

Pasak diplomato, nei V. Putinas, nei jo aplinka nenori atsidurti po branduoliniu grybu, kuris gali atsirasti virš jų galvų.

"Nemanau, kad tai tikra, tai daugiau blefas, dar vienas būdas įbauginti pasaulį, įbauginti visus ir remtis ta baime naujausiais bandymais sustabdyti pagalbą Ukrainai.

Tačiau tai nenaudinga. Sprendimas padėti mūsų valstybei jau priimtas. Tai politinis sprendimas. Dabar vyksta jos techninis įgyvendinimas", - pridūrė Ohryzko.

Norėtume pridurti, kad demokratinis pasaulis reagavo tiesiog kitą dieną po V. Putino grasinimų.

Archyvų nuotr.

"Vakarai jau atmetė visas abejones ir dvejones dėl paramos Ukrainai. Per 40 šalių gynybos ministrų susitikimą Ramšteino bazėje de facto buvo sukurta antirusiška karinė koalicija, kuri teiks karinę pagalbą Ukrainai iki pat pergalės", - primena tarptautinės politikos mokslininkas Maksimas Jalis.

Strateginis sprendimas sunaikinti Putino režimą, kuris kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir visam pasauliui, jau priimtas. Ir tai yra lūžio taškas: "Būtent dėl šios priežasties Putinas nervingai reaguoja, nes yra įpratęs, kad jo "branduolinis blefas" visada pasiteisindavo.

Bet ne šį kartą....

"Po du mėnesius trukusio karo, pralaimėto mūšio dėl Kijevo ir didžiulių personalo bei technikos nuostolių, "antrosios pasaulinės armijos" mitas pagaliau buvo išsklaidytas.

Netgi šalių, kurios iki paskutinės minutės stengėsi išlikti neutralios ir atsisakė teikti karinę pagalbą Ukrainai, pavyzdžiui, VFR, vyriausybės, spaudžiamos viešosios nuomonės, stojo į Ukrainos pusę (Bundestage 85 proc. balsavusiųjų pasisakė už visapusišką pagalbą Ukrainai). Red.) ir prisijungė prie antiputiniškos koalicijos", - pabrėžė Yali.

Tai aišku. Tačiau kaip konkrečiai reaguos Vakarai?

Sergejus Grabskis priminė Boriso Džonsono pareiškimą: "Jis sakė, kad Didžioji Britanija, kilus grėsmei, pasilieka teisę smogti pati, nesikonsultuodama su kitomis NATO šalimis.

Prevencinis smūgis, apie kurį kalba B. Johnsonas, galėtų būti vykdomas įprastiniais ginklais, pavyzdžiui, prieš konvojų, kuris gabentų konteinerį su branduoline kovine galvute į panaudojimo vietą.

"Kodėl gi ne, ypač žinant, kad Vakarų šalys turi tokį pajėgumą. Tie patys lėktuvai, kurie naudoja "Stealth" sistemą, yra nematomi Rusijos priešlėktuvinei gynybai.

Jie gali "nuskristi" ten ir atgal, pasiekti tikslą, įvykdyti misiją ir grįžti be nuostolių", - priduria atsargos pulkininkas Olegas Ždanovas.

Archyvų nuotr.

Borisas Johnsonas ir Joe Bidenas

Jungtinės Valstijos taip pat turėjo savo nuomonę. Pavyzdžiui, JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja politikos reikalams Victoria Nuland pareiškė, kad tokių ginklų panaudojimas iš esmės pakeistų situaciją: "Putino veiksmų kaina bus tiesiog astronominė".

"Net prasidėjus plataus masto karui Ukrainoje Joe Bidenas patikino savo partnerius, kad JAV laikysis savo saugumo garantijų pagal NATO sutarties 5 punktą", - sako Maxim Yali.

"Ir Didžioji Britanija, ir JAV aiškiai pasakė, kad tokiu atveju Rusijai tektų išgyventi baisią katastrofą.

Manau, kad iš esmės, nepaisant viso šio režimo žiaurumo ir neracionalumo, jie vis dar suvokia, ką tai reiškia.

Atsakymas bus veidrodinis. Todėl šie abipusių grasinimų mainai iš esmės tokie ir liks", - teigia Vladimiras Ohryzko.

Ne tik žodžiais, bet ir darbais.

Archyvų nuotr.

Pavelas Lakijčiukas sako, kad tuo metu, kai Lubiankos rūsiuose "atvykėliai" maišė ir maišė stroncį su poloniu, o Novosibirsko ir Miaso bunkeriuose buvo kuriama septintojo dešimtmečio Dnepropetrovsko raketų kūrimo reinkarnacija, kurią "skambiai" pavadino ICBM "Sarmat", Vakarai nuosekliai kūrė technologines apsaugos nuo tokių "praeities dovanų" sistemas.

"Ir sprendžiant iš Bideno ir Ostino žodžių tono, jie labiau pasitiki savo konstruktorių ir inžinierių veiksmingumu nei Šoigu ir Rogozinas.

Ir nereikia viešinti jų darbo rezultatų - jie tai parodys veikdami", - apibendrino karinis ekspertas.

Archyvų nuotr.

Miroslavas Liskovičius. Kijevas

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder