Šimpanzė Oliveris, kadaise reklamuota kaip žmogaus ir beždžionės hibridas

Legenda apie „humanzą": kas žinoma apie žmogaus ir šimpanzės jauniklį, tariamai gimusį 1920 m (video)

Manoma, kad jis buvo sukurtas Floridos laboratorijoje, o vėliau eutanazuotas ir ištirtas. Tačiau ar taip yra iš tikrųjų.

Nuo tada, kai išsiskyrė žmonių ir beždžionių evoliucijos keliai, daugelis mokslininkų svarstė galimybę sukurti žmogaus ir šimpanzės hibridą, dar vadinamą „humanze". Kai kurie įrodymai rodo, kad šis eksperimentas peržengė „pageidavimų ribas" ir buvo atliktas, rašo IFLScience.

Teigiama, kad rusų biologė Lija Ivanovič bandė įgyvendinti eksperimentą „pačiu blogiausiu įmanomu būdu", tačiau jam nepavyko dėl „moralinio pasibjaurėjimo ir beždžionių spermos trūkumo" derinio. Vis dėlto, pasak kai kurių, reikia pastebėti, labai abejotinų teiginių, tokių bandymų per daugelį metų buvo atlikta ar net užbaigta.

Pavyzdžiui, evoliucijos psichologo Gordono Galanto (Gordon Gallant) teigimu, XX a. trečiajame dešimtmetyje primatų tyrimų centre Orange Parke (Florida, JAV) gimė žmogaus ir šimpanzės hibridas. Tačiau vėliau, kai eksperimente dalyvavę mokslininkai suprato visas savo poelgio pasekmes, jis buvo eutanazuotas.

2018 m. Gallanas teigė, kad mokslininkai tariamai apvaisino šimpanzės patelę nežinomo donoro žmogaus sperma. Mokslininkai teigė, kad apvaisinimas ne tik įvyko, bet šimpanzės patelė galėjo išnešioti jauniklį, kuris vėliau gimė.

Po kelių dienų ar savaičių tyrėjai esą pradėjo galvoti apie visus moralinius ir etinius šio tyrimo aspektus, todėl žmogaus ir šimpanzės mažylis buvo užmigdytas.

Tuo metu Gaelanas tvirtino, kad ši istorija yra tikra ir kad ją sužinojo iš „gerbiamo mokslininko". Tačiau vien teiginių, kad kažkas kažkam papasakojo apie tokį eksperimentą, net jei jis tariamai jame dalyvavo, nepakanka, kad jie taptų teisingi.

Mokslininkai vis dar patikimai nežino, ar žmogaus ir šimpanzės hibridas apskritai įmanomas. Kai kurie mokslininkai teigia, kad žmogaus ir šimpanzės protėviai galėjo kryžmintis maždaug prieš 4 mln. metų, pažymėdami, kad mūsų paskutinis žinomas bendras protėvis Žemėje gyveno maždaug prieš 6-7 mln. metų.
Tačiau šis teiginys vis dar ginčijamas.

Mokslininkai pažymi, kad trumpą X chromosomos skirtumą tarp šimpanzių ir žmonių, dėl kurio tuometinė komanda įtarė, kad įvyko hibridizacija, galima paaiškinti natūralia atranka.

Kartu mokslininkai pažymi, kad kiti gyvūnai, kurių genetiniai skirtumai buvo panašūs į šimpanzių ir žmonių, pavyzdžiui, arkliai ir zebrai, iš tikrųjų galėjo sėkmingai daugintis. Tačiau jų palikuonys dažnai patys tapdavo nevaisingi.

Apskritai mokslininkai pripažįsta, kad žmonės ir šimpanzės yra pakankamai genetiškai panašūs, kad galėtų sukurti embrioną, tačiau mažai tikėtina, kad jis sugebėtų išgyventi iki termino.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder