Lenkijos ambasadorius sako neįžvelgiantis Rusijos įtakos lenkų ūkininkų protestuose

Lenkijos ambasadorius sako neįžvelgiantis Rusijos įtakos lenkų ūkininkų protestuose

(2)

Lenkijos ambasadorius Lietuvoje sako, kad neteisinga kaltinti protestuojančius Lenkijos ūkininkus jiems Rusijos daroma įtaka.

Jis pabrėžė, kad ūkininkų protestai vyksta ne tik Lenkijoje, bet ir kitose valstybėse, taip pat ir Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, o lenkų ūkininkai nepasitenkinimui turi pagrįstų argumentų.

„Panašios demonstracijos vyko ir vyksta visoje Europos Sąjungoje. Ir manau, kad būtų labai didelė klaida ir būtų labai neteisinga, jeigu mes tvirtintumėme, kad ūkininkai protestuoja todėl, kad juos tam skatina Rusija. Taip nėra – visų pirma, ūkininkai turi tam priežasčių, visų antra, turi tam teisę“, – žurnalistams ketvirtadienį Vilniuje sakė Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwillas (Konstantas Radživilas).

Lenkijos ūkininkai, reikšdami nuogąstavimus, kad dalis į Lietuvą įvežtų ukrainietiškų grūdų vėl grįžta į Lenkiją, nuo penktadienio savaitei ketina blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje.

Protestuodami prieš, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją dėl prekių, įvežamų į Lenkijos rinką iš karo draskomos rytinės kaimynės jie taip pat blokuoja sienos su Ukraina perėjimo punktus ir greitkelius.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis anksčiau šią savaitę pareiškė, kad tai primena „tam tikras hibridines operacijas, kurios intensyviai išnaudojamos Rusijos propagandos“. Anot Lietuvos diplomatijos vadovo, akcijos ties Suvalkų koridoriumi primena „nebe protesto akcijas, o akcijas, nukreiptas tiek prieš Lenkijos, tiek Lietuvos nacionalinį saugumą“.

Tuo metu Lenkijos ambasadorius pabrėžia, kad didžioji dalis ūkininkų keliamų klausimų skirti tiesiogiai Europos Sąjungos institucijoms ir yra pagrįsti.

Pasak K. Radziwillo, ūkininkų keliami klausimai, tai yra ukrainietiškų grūdų importas ir tranzitas per Lenkiją, yra solidarus Europos Sąjungos sprendimas ir „solidaraus sprendimo svoris taip pat turi būti prisiimtas solidariai“.

„Ūkininkų pozicija atrodo ganėtinai pagrįsta ir negali būti taip, kad ūkininkas negali parduoti savo produktų dėl to, kad Europos Sąjunga priėmė sprendimą solidariai remti Ukrainą“,  – pabrėžė ambasadorius

Protestuodami prieš Ukrainos žemės ūkio produktų eksportą be muitų Lenkijos ūkininkai pastarosiomis savaitėmis jau bandė blokuoti šias dvi šalis skiriančią sieną, užblokavo svarbų kelią į Vokietiją.

Ambasadorius ragino nesureikšminti incidento, kuomet proteste pastebėtas prorusiškas plakatas, kviečiantis Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną „sutvarkyti Ukrainą, Briuselį ir mūsų vyriausybę“.

„Aš mačiau tik vieną transparantą (...). Vyksta ikiteisminis tyrimas vadovaujantis įstatymais, tai nedaryčiau iš to kažkokios bendros problemos. Varšuvoje protestavo dešimt tūkstančių žmonių ir ten, atrodo, nebuvo jokių tokių transparantų, jis pasirodė vienoje vietoje“, – sakė jis.

Savo ruožtu Lietuvos prezidento patarėja Asta Skaisgirytė taip pat teigė, kad ūkininkų protestai „vyksta visoje Europos Sąjungoje“.

„Žinoma, kalbant apie Ukrainos aspektą, ten, kur ukrainietiški grūdai yra, Rusija tikrai pasinaudos proga ir dar pasistengs įpilti žibalo į ugnį, kad Ukraina nukentėtų. O mūsų tikslas – įsiklausyti į ūkininkų reikalavimus, tačiau Ukrainai sudaryti maksimaliai palankias sąlygas eksportuoti savo grūdus, nes tai yra kariaujanti šalis ir jiems reikia finansavimo, kad galėtų atsilaikyti prieš Rusiją“, – kalbėjo patarėja.

Pasak jos, Lietuva tikisi surengti vadinamojo Liublino trikampio susitikimą, siekiant sumažinti tarp Lenkijos ir Ukrainos kilusią įtampą dėl grūdų eksporto.

Užpuolusi Ukrainą, Rusija užblokavo svarbius Juodosios jūros prekybos kelius, kuriais ukrainiečiai eksportuodavo savo žemės ūkio produktus.

Siekdama padėti Kyjivui ekonomiškai, 2022 metais Europos Sąjunga nusprendė panaikinti tarifus Ukrainos prekėms, tranzitu vežamoms 27 valstybių bloko keliais.

Tačiau dėl logistikos problemų didelė dalis Ukrainos eksportuojamų grūdų susikaupė ES narėje Lenkijoje, o tai mažina vietos gamintojų kainas.

Dėl pasienio blokadų ir ginčo grūdų klausimu vis labiau didėja įtampa tarp Lenkijos ir Ukrainos. Buvo mažiausiai keturi incidentai, kai lenkų ūkininkai iš sunkvežimių ir prekinių traukinių išpylė ukrainietiškus grūdus.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder